Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

intarziere crestere intrauterina 3-4 zile?!


15 raspunsuri la acest subiect

#1
aida_dolce

aida_dolce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 03 iulie 2010 - 13:36

la ultimele 2 controale,efectuate la 1 luna distanta,bebelusul era mai mic fata de varsta gestationala cu 3 zile,apoi cu 4 zile,la o luna..voua vi s-a intamplat?

#2
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 03 iulie 2010 - 16:02

da, mi s-a intamplat la ambii copilasi.

Si nu 3, 4 zile, cu 0 saptamana sau doua.



Aceasta varsta gestationala se calculeaza la ecograf in functie de mai multi parametri, dar in primul rand dupa lingimea oaselor si greutatea bebelusului.

99 % dintre cauzir este vorba despre copilasi care se nasc perfect sanatosi, la termen, dar cu o greutate mai mititica.

Ai mei au avut 2.7 kg, respectiv 2.9 kg, dar niciun fel de pronlema de sanatate.

Pur si simplu eu fac bebei mici:), care cresc ulterior.



Si mama mea a facut copii mici, eu am avut 2.8 kg la nastere.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#3
aida_dolce

aida_dolce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 05 iulie 2010 - 17:24

sper sa fie bine,sa ajung macar la termen,ca sa aiba timp sa mai ia in greutate..o sa vad la urmatorul ecograf.merci pt raspuns,sanatate mamicii si bebelusilor

#4
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 14 august 2010 - 12:05

Aida atata timp cat intarzierea de crestere se incadreaza in unele limite u e problema. Astfel: pt primul trimestru pana la 1 saptamana, pt trimestrul 2, pana l a 2 saptamani, pt trimestrul 3 pana la 3 saptamani. Avand in vedere ca nu stiu cate saptamani ai de sarcina, pot doar sa iti atrag atentia ca daca esti in primul trimestru nu e foarte grav, dar trebuie sa fi atenta sa nu fie ceva probleme.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#5
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 14 august 2010 - 12:11

Acum am citit postarea ta care ai facut-o pe alt topic, chiar mie imi scriai, am vazut ca aveai 32 de saptamani, e ok, nu e o intariere deloc mare. Ai incredere si va fi bine. Astept vesti de la tine, vesti bune. Poti sa imi trimiti mesaj privat. Sa creasca mare bebe in burtica pana la termen. si multumesc pt gandurile tale, dar in curand nu imi doresc un bebe 2.[pup]




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#6
aida_dolce

aida_dolce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 22 august 2010 - 20:34


Citat:
Acum am citit postarea ta care ai facut-o pe alt topic, chiar mie imi scriai, am vazut ca aveai 32 de saptamani, e ok, nu e o intariere deloc mare. Ai incredere si va fi bine. Astept vesti de la tine, vesti bune. Poti sa imi trimiti mesaj privat. Sa creasca mare bebe in burtica pana la termen. si multumesc pt gandurile tale, dar in curand nu imi doresc un bebe 2.

paulapor..u esti atat de saritoare,altruista..nu pot sa nu te admir..sa te intareasca Doamne in continuare..si sa-ti daruiasca un bebe atunci cand o sa fiti pregatiti..
eu am acum 34 sapt..bebe si-a mai revenit,a ajuns la varsta gestationala,pt ca am mancat bine..dar dr zice ca mai am f putin lichid si trebuie sa o scoata imidiat ce fac 37 sapt..iar mie mi-e frica pt ca nu stiu daca rezista,dar incerc sa fiu optmista..
ai grija de tine si iti multumim pt toate raspunsurile

#7
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 23 august 2010 - 01:04

Ma bucur ca a recuperat din cretere, sa consumi 3 l de lichide sa ai grija de tine, sa fi optimista, va fi bine.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#8
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 26 august 2010 - 17:27

aida nu te speria, nu e nimic ingrijorator. Nadia a avut retard de crestere incepand de la 20 de saptamani, intai a avut o saptamana, apoi a mai crescut pana am ajuns cam la 3 saptamani retard. La 37 de saptamani varsta dupa UM (si 34 reale) m-a operat fiindca era clar ca nu mai crestea si ca ceva era in neregula acolo in burtica.

Decizia a fost cea corecta, aveam o infectie + preruptura uterina.

In fine, ca sa te linistesc, singura ei problema a fost ca a avut 2,500 gr. In rest perfect sanatoasa, nu a stat la incubator, pe 29 s-a nascut si pe 31 am plecat cu ea acasa. E tot micuta si acum dar fara nicio problema de sanatate.





Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)



NOI



Asa a venit pe lume Ioana







#9
aida_dolce

aida_dolce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 30 august 2010 - 16:13

acum am dr in co..dar sper sa fi crescut si ea..sa fie sanatoasa..la spitalul la care nasc oricum n-au incubstoare..am burtica mica si imi inchipui ca si ea e micutza,dar o sa vedem.am 35 sapt

#10
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 31 august 2010 - 20:15

Nu-i nimic daca ea e micuta, sanatoasa sa fie si sa stea in burtica pana la termen. Astept vesti bune.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -