Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Legislatie adoptie


199 raspunsuri la acest subiect

#31
galinarodica

galinarodica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 17 iunie 2006 - 02:39

Fetele noi eu am pus mai in fata un pic noile modificari ale procedurii si vedeti ca acolo e scris clar caracterizarile is cate 5 de caciula, repet uitati-va mai in fata ca am scis eu explicit ce trebuie. Mai trebuie o lista de persoane care pot da relatii si care sunt dispuse sa se si duca la o discutie la DPC, lista tre sa aiba nume prenume telefon si/sau adresa la care pot fi contactate.
In alta ordine de idei incredintarea in vederea adoptiei este de 90 de zile si nu este necesara daca copilul a fost in plasament la familie mai mult de 90 de zile.
Sfatul meu este sa deschideti adoptia numai dupa ce au trecut cele 90 de zile decand il aveti in plasament ca sa nu mai intarziati inca 90 de zile.
C@t despre botez daca vorbesti co preotul il poti boteza cu prenumele care il vrei si cu adeverinta de la biserica cu care l-ai botezat cu un anume nume poti in procesul de adoptie sa ceri si schimbarea prenumelui astfel incat dupa ce se incheie adoptia vei primi certificat de nastere cu numele tau de familie si prenumele ales de tine. Deci gaseste un preot intelegator eu una asa am facut.

#32
galinarodica

galinarodica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 18 iunie 2006 - 00:03

Pentru reatestare trebuie toate actele in afara de cererea care de data asta se transforma in cerere de prelungire a atestatului si de actele legalizate la notariat adica declaratie ca nu ati fost decazuti din drepturi, certif de nastere, buletin, de casatorie etc. Inca odata precizez ca restul de acte necesare le aveti pe prima pagina a acestui subiect.

#33
sofia_misicu

sofia_misicu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 350 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 20:53

Am si eu o intrebare. Ca mamica singura, pot adopta un copil? Am vazut ca in dosar exista posibilitatea de a anexa copia dupa actul de divort. Am casa mea, venitul stabil, slujba asigurata, inca un copil...Tare as vrea dupa ce ies din concediu de maternitate sa adopt un copil.



Multumesc



Nukasi Mama la Nuka



#34
galinarodica

galinarodica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 05 iulie 2006 - 02:19

Eu sunt in aceasta situatie asa ca iti spun cu certitudine ca se poate si ca mamica singura. Nu am terminat adoptia, inca suntem in plasament, astept sa vad zilele astea daca au deschis procedura adoptiei sau o deschid eu, dar cert e ca se poate. Ai pe prima pagina toate actele care iti trebuiesc, evident elimini pe cele pt sot si certificatul de casatorie (in cazul tau anexezi pe cel de divort)

#35
galinarodica

galinarodica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 08 iulie 2006 - 15:43

Marius bun venit in gasca numa ca desi apare la ultimul mesaj cum ca ai fi scris pe 7 cand deschid subiectul nu se vede nici un mesaj de la tine...asa ca te rog mai scrie odata poate se vede.

#36
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 08 iulie 2006 - 19:52

apare cum ca marius a scris in 5 pt ca a editat primul mesaj din subiect, si a facut subiectul "fierbinte".

[copil] alexa si mami

#37
galinarodica

galinarodica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 09 iulie 2006 - 14:01

Ioana nu poti edita decat mesajele personale nu poti edita mesajele scrise de altii, numai moderatorii pot sterge un nr de tel, cuvinte obscene etc.

#38
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 09 iulie 2006 - 14:08

Marius este moderator [:D]

#39
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 09 iulie 2006 - 15:18

rozi, m'ai luat [8D] ! asta voiam sa zic, marius este moderator [cool]

si a propos, multumim marius ca ai facut subiectul "fierbinte", sa nu mai caute fetele noi pana se plictisesc [flo]


[copil] alexa si mami

#40
patri

patri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 28 august 2006 - 01:59

Eu nu am vazut nici emisiunile tv nici la radio n-am auzit nimic, am prins numa discutiile aprinse de aici de pe forum si am aflat si eu de la dpc ca nu mai vor sa aprobe plasament, cel putin nu intre judete...e tot mai rau...NU PUTEM FACE NIMIC??? aM TOT SPERAT SA IASA ADEVARUL LA IVEALA, SI CAND COLO E INVERS...E TOT MAI RAU!!!

Dora,o mamica fericita
http://pg.photos.yah...ctn,del:s,0:f,1


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -