Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pete(puncte) albe in gat si limba alba


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Maeanu_alina

Maeanu_alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 19 iunie 2010 - 23:21

Buna;
Alina sunt,mamica de baiat de 2 luni.Am inceput sa ii dau completare cu Humana ,caci am observat ca nu se mai satura cu san iar de cand am introdus lapte praf am vazut ca limba este alba si in gat are cateva puncte(pete) albe..sa fie de la lapte sau e candidoza bucala?(ii dau cu glicerina boraxata.)
Ma sperii pt ca stiu ca pana acum la pediatru il controla in gat si spunea ca are gatul curat,si acum nu il mai are:(
Ne-am programat la pediatru,ca trebuie sa facem vaccinu,dar mai trebuie sa astept vreo 3 zile si as vrea sa stiu macar o idee daca este ok sau chiar trebuie sa ma sperii.
Sunt la primul bebe,sper ca nu par total pe dinafara..:(

#2
adria.bh

adria.bh

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 23:20

i ai dat cumva antibiotic? eu stiu ca si de la antib poti sa faci candida, dar daca ar avea nu cred ca ar putea manca si copilul ar fi mai irascibil
MULTA SANATATE


mama a unei printese de 2.5 ani [zana]

#3
Simo27

Simo27

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.066 mesaje

Postat 21 iunie 2010 - 15:12

Candida bucala apare de obicei cand nu sunt sterilizate bine bibele sau suzeta sau daca se ia antibiotic.
Mergi la o farmacie si roaga sa iti fac aun amestec de glicerina boraxata cu nistatin!Si de 2-3 ori pe zi sterge bine gurita cu o compresa sterila imbinbata in amestecul respectiv!
Sanatate

mami de David[auto], Sam[avion] si Siluan[bebic]

"Nimic nu este mai mare ca omul cu Dumnezeu si nimic mai mic decat omul fara Dumnezeu"


#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 iunie 2010 - 15:49

buna,

tot medicul pediatru iti va da cel mai competent sfat, acele puncte albe pot fi de la lapte, sau pot fi mici pungute cu puroi

nu inteleg de ce ii dai glicerina boraxata, doar asa preventiv ? eu stiam ca este oarecum toxica pentru bb-lusi

nu te supara ca-ti spun, insa cred ca ar trebui sa insisti pe alaptarea naturala, cantitatea de lapte se regleaza in timp, in functie de cat de mult te solicita bb; daca bb se invata cu biberonul si cu completarea de lapte-formula, nu vei mai reusi sa-l si alaptezi, lactatia se va reduce de tot...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 21 iunie 2010 - 16:48

Am patit-o si eu cu Daria, exact la fel, si cam tot la varsta respectiva. Biberonul si tetina erau spalate si super spalate, la fel si sanii mei. [:D]



Glicerina boraxata nu a rezolvat problema, in schimb a rezolvat-o Planta Gingival, de la Plant Extract. E o solutie homeopata, infasuram tifon pe deget, muiam degetul in aceasta solutie si ii stergeam usor limbuta si cerul gurii.



In cateva zile, problema a disparut si nu a revenit.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Daria pe coperta!



Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!











#6
Maeanu_alina

Maeanu_alina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 10:31

am fost la dr si erau de la lapic....va multumesc de sfaturi..cat despre faptul ca ii dau si lapte praf..ii dau mai intai san,si dupa un timp ma doare foarte tare,si bb devine si el irascibil,se enerveaza si tot scoate din gurita sanu...dupa ce ii dau completare se potoleste,iar daca nu ii dau,renunta la san si plange....de asta ii dau,sunt cea mai interesata sa pape san..dar daca nu prea il satura...[bang]...[q],,,va pupam

#7
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 15:32

Buna! Poti face ca laptele sa fie mai mult si mai bun prin alimentatie. Nu te pacali cu ideea ca " nu se satura si de aia ii dau si lp" ,pentru ca cel mai probabil a observat ca din bibe curge mai repede decat din san,si este posibil ca foarte repede sa iti refuze sanul de tot. Incearca sa mananci produse care iti cresc secretia de lapte,cere sfatul pediatrului,vezi ce iti recomanda.



Lali,mami[bis]+ [copil]Paul-Iuliansi+ Vali,tati[marinar]in devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[copil]Noi trei...un inceput de viata![copil]

#8
mariana_alex

mariana_alex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 21:59

Buna! Cred ca toate am trecut prin asa ceva ca bebele sa aiba gurita cu pete albe...in mod ideal dr iti recomanda ca ebele sa bea putin ceai ca sa-si curete gurita dar cum bebita mea nu vroia ii dadeam ceva (jucarie ex. sterilizata bineinteles) pe care o molfaia si prin saliva ei isi curata bine limbuta si gurita. Ca un mic truc sa-ti maresti lactatia : mananca dulciuri preparate in casa (nu in mod excesiv)...am aflat si eu cand era prea tarziu dar o prietana si acum reuseste sa-si mentina lactatia in acest mod(fetita ei are 1 an si 5 luni).

#9
pliusha

pliusha
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 ianuarie 2017 - 23:19

baiatul meu deja are 5 ani, dar nu demult tot asa aparut puncte albe. nu intalagem cei asta, antib nu dadem. Am făcut imediat o programare la medic, dar în timp ce așteptam programare, am facut gargara cu Trachisan și totul a trecut. mai mult nu aparut asa ceva. )))




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -