Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acnee la 32 de ani?


49 raspunsuri la acest subiect

#21
Sybille

Sybille

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 21:40

Chisturile ovariene oare au legatura cu aparitia cosurilor?Eu tocmai am fost operata de chist ovarian acum vreo 2 luni si sincera sa fiu nu m-am gandit ca ar avea oarece legatura cu acneea.Si eu am avut probleme cu acneea, nu este foarte pronuntata, dar cand si cand imi apare cate un cos-doua, le storc ca nu le suport, drept pentru care am ramas cu ceva semne acum.In tara cosmeticiana imi recomandase Zynerit, o solutie de care am fost multumita.Aici dr dermatolog mi-a recomandat tot o solutie asemanatoare,Dalacin, care sincer nu ma satisface, cosuri mai apar cand si cand,in schimb o prietena austriaca mi-a recomandat Ulei de arbore de ceai, se gaseste si in tara am inteles. Sunt multumita de el, parca si tenul a capatat o luminozitate, cosuri nu mi-au mai aparut vad, continui tratamentul cu el in fiecare seara pe ten curat.Am luat timp de 8 luni si un tratament cu antibiotic MINOSTAD,in cateva zile se termina si pot sa zic ca tenul meu este mult mai bine acum.Probabil ca aceste tratamente se tin toata viata, fac minuni doar cand le iei.Succes si sper sa gasesti tratamentul adecvat tenului tau.Mergi mai intai la un dermatolog si vezi ce zice.

Sybille [pup]

#22
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 22:29

Ce sa va spun acum, daca are si Cameron Diaz asta ar trebui sa ma relaxeze?Nu-s chiar picata pe spate dupa ea dar de mine ma doare sufletelul![:D]
Tocmai m-am intors din Antalya,superbronzata si dupa o zi la domiciliu ,mi-a aparut o eruptie in barba si pe obrazul drept linga nas ,de-s buna de pus poza in cursurile de dermatologie.Am ajuns noaptea si am avut o lene profunda sa ma mai demachiez,dar n-ar fi fost prima data in viata mea.Asta in conditiile in care eu nici la pubertate n-am avut cosuri si acum la superba virsta de 41 de ani spre 30(42),cind aveam si eu ca tot romanul care nu simtea nevoia sa mearga nici la cosmetica ,doar niste puncte negre pe nas si in barba,in rest un ten curatel,am aceasta groaznica eruptie care ma doare,nu e numai suparatoare estetic.Azi mi-a fost jena sa ma duc la birou.Arat gretos.M-am gindit sa-mi pun niste plasturi,dar apoi mi-am facut elan si m-am dus,cam cu capsorul plecat si o mina acra sa nu ma interpeleze careva.Ma ung cu un strat de 10cm de skinoren ,pe care mi l-am prescris eu de pe internet.Deja ma dau cu el de simbata si tot nu vad vreun efect notabil.
Ma cam speriati cu controalele astea...Mentionez ca la ginecolog n-am mai fost de cind l-am nascut pe Rares ,adica in 2004 si anterior nici atit ,la endocrinolog am fost odata si nu aveam nimic.Adevarul e ca simt niste "taieturi" in spate, cam in zona cu ovarele sau ce-o mai fi pe acolo,dar eu le ignor.[:D]
Daca nu-mi trec pina vineri cind am intilnirea de 20 de ani de la terminarea facultatii, ma apuca o depresie profunda si fara rocutane.
Nu ma dau cu fond de ten ca mi-e teama ca s-ar infecta mai rau.Ma insel?Pur si simplu am o rana in barbie .
Cel mai relevant ar fi sa pun o poza,dar eu tin f mult la intimitate.[:D]


dulcetica

#23
emilia_m

emilia_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 22:48

Eu am cateva cosuri razlete si puncte negre, in special din cauza dezechilibrului hormonal care ma streseaza zi de zi.
Anul trecut dupa o sedinta de solar am avut cel mai frumos ten din viata mea. Nu stiu cum si de ce (probabil pt ca am stat in solar vertical putin cam mult pt o prima sedinta si mi-a uscat pielea). Cateodata merg si la cosmetica si ma mai dau si pe acasa cu tot felul de creme din comert si de la plafar. Daca mi se agraveaza problema o sa dau fuga la Dermatolog.

Emilia M

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.


#24
karfe

karfe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 00:57

Dulcetica pe incercate,la sigur,du-te la Sephora si ia de la Murad,blemish spot treatment-15ml-77ron,pui pe zona cu probleme seara si dimineata il gasesti uscat.
Sybille,si eu am folosit Dalacin,apa de ploaie dupa ce m-am chinuit sa-l procur(in Rom. nu se gaseste),cu Zineryt,scum cativa ani am avut rezultate.In ultima perioada nu ma mai ajuta nimic,nici Isotrexin,Brevoxyl,Skinoren,etc.
Cu toate gaurile[:D] sunt OK,exudate ecografii,controale ginec.,totul este cf.
Nu am facut profilul hormonal,dar daca acolo este cauza degeaba,ptr. ca eu nu voi lua hormoni(anticonceptionale).
Asa ca eu ma bucur ca am reusit sa mai stopez acneea cu produsele acestea.
Ralualexandrei,ai mare grija cu tridermul,cauta in forum subiectul cu fluocinolonul si corticodependenta,



#25
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 05:36

Iata si "esperentza" mea: am avut ca orice adolescent ceva cosuri pe fata dar nimic iesit din comun..niciodata acnee chistica; cind am venit in Canada incepusera sa-mi iasa ici colo cite un cos-doua mai tot timpul pe fata...am cumparat Proactiv si cu el am mers vreo 5 ani fara probleme, tenul meu arata perfect.

prin toamna lui 2007 insa am observat cum usor-usor imi apar niste cosuri de tip chistic pe care nu le poti trata nici cu slujbe si in citeva luni, mai precis anul trecut prin februarie, m-am umplut de ele... fata mea era un dezastru total...imi venea sa pling non-stop; imi apareau in special in barbie si pe mandibula. ce n-am incercat! Murad, tot kitul ala n-a facut nimic pentru mine...antibiotice locale, creme cu retinol. Nimic!!!
mi-am dat seama imediat ca intern e o problema [bang] si mi-am facut analize de singe...la analize mi-a iesit infectie cu "Helicobacter Pylori", bacteria care cauzeaza ulcer. NORMAL! chiar aveam niste simptome ciudate cu digestia...un fel de ghiortzaiala imediat dupa masa, ca atunci cind ti-e foame tare, numai ca la mine facea cu stomacul plin [alcool]

medicul meu de familie mi-a prescris niste antibiotice super strong pe care eu bineinteles ca nu le-am luat (ce, eram proasta!? alea pot omori si elefantul!) si mi-am cautat pe net un tratament naturist. am gasit in "formula as" ca multa lume s-a vindecat cu argila d-lui Bocan.
argila ALGO e buna si pentru acnee si pentru probleme gastrice, deci doi iepuri dintr-un foc.
dupa 3 luni de tratament, fata mea si-a revenit complet, mi-au disparut si cicatricele de la chisturile alea urite si simt ca si stomacul o duce foarte bine. tocmai ce am facut un alt test de singe, astept din zi in zi sa vad rezultatul; sper ca bacteria aia e dusa pe pustii.
acum fatza mea e iar frumoasa [olala]

argila asta e superba atit intern cit si extern ca masti si peeling (la dus pe fata umeda)
merita incercat!

acneea asta din senin este mai mult ca sigur un semn al unei disfunctii interne; corpul tau incearca sa-ti spuna ceva!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel. [:)]

#26
karfe

karfe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 10:47

cameron diaz nu are acnee,i-a iesit rautatea pe fata.http://www.click.ro/Vedetisme/perle/cameron-diaz-nu-fac-copii-pentru-ca-suntem-prea-multi
vezi articolul

#27
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 17:40

Eu tocmai m-am operat de o luna de colecist.
Caut ce-i aia acnee chistica.Multi termeni mi-s necunoscuti total.


dulcetica

#28
denisabia

denisabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 21:04

Allure 85% din po****tie suntem infectati cu HP(helicobacter pilori).Produce amoniac care contrabalanseaza HCl si asa se poate dezvolta.Antibioticele ti le da pentru a steriliza stomacul si da sunt strong, dau reactii urate la inceput pana se obisnuieste organismul.N-am invatat si simptomele, dar eu stiam ca iti creeaza senzatia de foame continua cu crampe, dar am mai auzit cazuri si difera semnele.Mai nou HP e e implicat in tot felul de boli si bine ar fi sa verifici nu doar din sange, daca nu ma insel parca si din scaun se poate.Cea mai sigura e gastroscopia, cred ca o sa refuzi ideea, practic doar asa se poate vedea leziunea care poate fi pe stomac+/- duoden sau esofag inferior.Sa stii ca ulcerul poate da complicatii foarte urate.
Ideea e sa ai grija de tine, sa te mai controlezi si sa stii ca medicul intr-adevar n-a vorbit prostii, dar ca sa poti demonstra un ulcer nu e indeajuns o analiza simpla, ti-am zis cei mai multi suntem infectati cu HP, dar nu se si manifesta.

http://community.web.../user/denisabia

#29
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 21:31

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Eu tocmai m-am operat de o luna de colecist.
Caut ce-i aia acnee chistica.Multi termeni mi-s necunoscuti total.


dulcetica


nu stiu daca am folosit termenul corect in romana...in engleza asa ii zice "cystic acne"...este vorba de cosurile alea mari si urite care nu se pot stoarce oricit ai incerca, nu iese nimic din ele, mai rau se inflameaza daca incerci...si persista pe fata saptamini in sir pina se dezinflameaza

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel. [:)]

#30
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 21:51

Citat:
citat din mesajul lui denisabia

Allure 85% din po****tie suntem infectati cu HP(helicobacter pilori).Produce amoniac care contrabalanseaza HCl si asa se poate dezvolta.Antibioticele ti le da pentru a steriliza stomacul si da sunt strong, dau reactii urate la inceput pana se obisnuieste organismul.N-am invatat si simptomele, dar eu stiam ca iti creeaza senzatia de foame continua cu crampe, dar am mai auzit cazuri si difera semnele.Mai nou HP e e implicat in tot felul de boli si bine ar fi sa verifici nu doar din sange, daca nu ma insel parca si din scaun se poate.Cea mai sigura e gastroscopia, cred ca o sa refuzi ideea, practic doar asa se poate vedea leziunea care poate fi pe stomac+/- duoden sau esofag inferior.Sa stii ca ulcerul poate da complicatii foarte urate.
Ideea e sa ai grija de tine, sa te mai controlezi si sa stii ca medicul intr-adevar n-a vorbit prostii, dar ca sa poti demonstra un ulcer nu e indeajuns o analiza simpla, ti-am zis cei mai multi suntem infectati cu HP, dar nu se si manifesta.

http://community.web.../user/denisabia


am facut ecograf abdominal si pelvian, n-a iesit nimic in neregula...urasc sa ma plimb pe usile doctorilor.
ulcer nu am ...nu e obligatoriu ca daca ai infectie cu HP sa ai ulcer;
stiu ca multa lume e "po****ta" cu virusul asta...el exista in stomac dar numai la unii se dezvolta peste limita admisa...la mine era cam maricel numarul, nu ingrijorator.
si era pe sistem nervos [alcool]
acum m-am calmat [:D]...fac yoga si reiki zilnic si mi-a trecut

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel. [:)]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -