Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acnee la 32 de ani?


49 raspunsuri la acest subiect

#11
Milkbaby

Milkbaby

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 01 mai 2009 - 12:56


Differin-ul l-am primit si eu din afara - insa nu ma pot pronunta daca e bun sau nu - il folosesc de scurt timp
am mai incercat setul de la Proactiv dar in cazul meu nu a dat rezultate

#12
giani

giani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 01 mai 2009 - 18:05

Acneee am avut de la sfirsitul adolescentei, de prin clasa a 12-a. Am mers la toti dermatologi, ginecologi, la canatacuzino, la cosmetica, pe unde s-a putut si bineinteles ca nu m-am vindecat. Imi amintesc o dermatoloaga de la policlinica unviersitara, pe vremea cind eram studenta prin Bucuresti, m-a trimis la dentist, ca cica era de la carii, carii pe care nu le aveam. N-am avut niciodata dereglari de ciclu, n-am avut chisturi ovariene, iar hormonii ii am la valori normale. In schimb am avut un ten foarte gras. Acum ca am ajuns la 40, cred ca o sa inceapa sa se usuce. Dar, in ultimii 5 ani folosesc retin A, si am tinut foarte bine acneea sub control. Aveam si spatele plin de cosuri, de tot felul cu puroi, ori adinci ori mici si dese, acu-s curata pe spate. Retin A-ul e bun pentru riduri cica, la capitolul asta stau tare bine, dar cred ca e si de la tenul gras, asta cica s-ar rida mai greu.
Asa ca din toata lupta mea de peste douzeci de ani cu acneea, pe departe Retin A-ul a ajutat cel mai mult.

Nu cred ca acneea e vindecabila, dar cu siguranta poate fi tinuta in friu. Mereu ma gindesc Cameron Diaz, ea are acces la tot felul de tratamente, are si interese majore sa isi trateze problema.

#13
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 02 mai 2009 - 14:30

Citat:
citat din mesajul lui giani
Mereu ma gindesc Cameron Diaz, ea are acces la tot felul de tratamente, are si interese majore sa isi trateze problema.
Eu am avut ocazia sa o vad fata in fata, si ....iti spun ca nu a scapat de problema asta, de fapt mi s-a parut f neangrijita, total dezinteresata fata de propria-i imagine.Se mai satura si vedetele de atatea creme/tratamente....Nikole, mami lui Albastrel"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec

#14
Milkbaby

Milkbaby

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 09:50


Rocaccutane a folosit cineva?


#15
alinaa2m

alinaa2m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 13:00

Citat:
citat din mesajul lui Milkbaby


Rocaccutane a folosit cineva?


http://www.ziare.ro/...isa_de_depresie


#16
ralucutza77

ralucutza77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 696 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 15:36

Citat:
citat din mesajul lui Milkbaby


Rocaccutane a folosit cineva?


Aveam eu o colega in facultate care folosea. In cazul ei a fost ok, nu a avut nici un fel de depresie, si i-a si ajutat (avea o acnee destul de severa). Depinde, nu toti reactioneaza in acelasi mod. Si eu am auzit de multe persoane care au reactionat prost la tratamentul asta, e destul de riscant.

Poze:
http://good-times.we...563179628WAusaK
http://picasaweb.goo...e.raluca/Miruna

#17
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 16:17

Si eu am un ten acneic, care nu s-a corectat odata cu trecerea varstei (ma indrept spre 40 si eu). Am incercat o gramada de tratamente si creme, am mers la cosmetica si dermato degeaba. Pana la urma am facut o cura de detoxifiere cu aloe vera si nu mai am probleme. Va recomand sa incercati!

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)


#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 16:26

Citat:
citat din mesajul lui alinaa2m

Citat:
citat din mesajul lui Milkbaby


Rocaccutane a folosit cineva?


http://www.ziare.ro/...isa_de_depresie



Fratele meu a folosit acest medicament, a facut adevarate minuni in cazul lui, dupa ce a facut o gramada de tratamente cu antibiotice, vitamine, tratamente externe cu diverse unguente, si-a facut chiar si autovaccinul preparat la Cantacuzino - nimic nu a dat rezultate, doar Roaccutane l-a salvat. Avea o forma foarte urata de acnee, nu atat pe fata cat pe torace (piept, spate, brate).

Tratamentul i-a fost recomandat de Dr Mihaela Leventer, care este printre cei mai buni dermatologi din tara. In plus, ca o paranteza, in reportajul de la Tv in legatura cu adolescenta care s-a sinucis, Mihaela Leventer a declarat ca ea a efectuat un studiu pe parcursul a 3 ani (sau 5 ?!? uite ca nu mai stiu exact acum), pe 1500 de pacienti tratati cu acest medicament si nici-unul cu a prezentat efecte secundare de genul depresiei, tentative de suicid, etc.

Mai degraba inclin sa cred ca biata fata era destul de marcata si afectata psihic de modul neplacut in care arata din cauza acneei...la toate acestea cine stie ce alte probleme avea, poate se certase cu prietenul, poate avea probleme la scoala, avea si varsta la care adolescentii incep sa-si schimbe radical comportamentul...ipoteze pot fi multe, pacat ca o viata asa tanara a disparut, dar nu mi se pare foarte corect sa dai toata vina pe un medicament, cred ca adevarul e undeva pe la mijloc...

Si ca o alta paranteza, Cameron Diaz nu a scapat de probleme, cand apare la evenimente publice foloseste tone de machiaj si corector...au surprins-o paparazzi nefardata si fata ei este un dezastru, din pacate...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

#19
karfe

karfe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 14 iunie 2009 - 00:32

Nu am crezut ca am sa scap vreodata de acnee,dar se pare ca aproape am reusit,macar sa o controlez.De 2 luni folosesc produsele doctorului dermatolog(care este si farmacist)Murad,plus o masca,si vad ca fata mea este din ce in ce mai bine,ACNEEEA A INCEPUT SA DISPARA.
Numai ca am ramas cu semne de la acnee si nu stiu cum sa scap de ele.
Tot la microdermabraziune ma gandesc.

Deci mi-am luat kit-ul de start:http://www.murad.com/acne-complex-kit.jsp,pe care l-am folosit zilnic,(si are dreptate Murad,in 4 saptamani se vad rezultatele)si saptamanal imi puneam masca cusulfhttp://www.drugstore.com/products/prod.asp?pid=208840&catid=9386 (are si Murad masca asemanatoare)

Mi s-au terminat produsele si chiar incepusem sa-mi intind antenele sa caut pe cineva sa mai imi aduca din state produse,cand din intamplare am intrat in Sephora(acum cativa ani aveau produsele Murad)si tocmai primisera din nou.

sa nu uit,NEAPARAT PROTECTIE SOLARA




#20
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 14:37

Eu am scapat cu Triderm,10 zile il aplic pe fata seara si tenul arata super.

O data pe saptamana ma frec pe fata cu malai amestecat cu bicarbonat,apoi imi fac o masca cu argila,drojdie si lamaie.O data pe luna sau la o luna jumate ma duc la cosmetica.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3







Teledon pt Mihaitza



0 900 900 320-pt 10 euro

0 900 900 325-pt 5 euro



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -