Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Infectiile sistemului urinar


7 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 17 aprilie 2009 - 17:47

O infectie a tractului urinar incepe in sistemul urinar. Infectiile tractului urinar care sunt limitate la nivelul vezicii pot fi dureroase suparatoare. Insa pot avea consecinte grave daca infectia se intinde catre rinichi.

Femeile au riscul cel mai mare de a face o infectie urinara. De fapt, jumatate dintre femei fac in timpul vietii o astfel de infectie, iar multe dintre ele se confrunta cu aceasta situatie de mai multe ori de-a lungul vietii. Iata un articol foarte amplu despre infectiile sistemului urinar.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
pisicot

pisicot
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 19:51

Nu stiu daca sunt la topicul potrivit, dar am o problema.
Fetita mea de 3 luni are de vreo 2-3 saptamani o mica scurgere care se vede cel mai adesea dimineata cand ii schimb pampersul. de cele mai multe ori e incolora, dar au fost zi dati cand mi s-a parut galbuie.

Cum as putea s-o tratez?

#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 12 ianuarie 2010 - 20:11

Citat:
citat din mesajul lui pisicot





Cum as putea s-o tratez?





Mergi neaparat la pediatru. E singurul mod in care poti sa o ajuti. Si repede, ca la 3 luni orice problema de sanatate poate fi serioasa. Ar putea sa nu fie nimic. Dar mai bine decide medicul asta.






Bazar pentru Robi




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#4
vesta

vesta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 21 ianuarie 2010 - 19:12

baietelul verisoarei mele a facut infectie urinara de la un micob luat la nastere din maternitatea med life si a avut de tras luni bune pana s-a vindecat

#5
twinwings

twinwings

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 09 decembrie 2010 - 17:12

si eu ma lovesc de o problema putin ciudata...fetita mea de 3 anisori se plange de ceva vreme de usturime atunci cand simte ca i vine sa mictioneze.adica inainte ca urina sa plece din vezica...cred.in acel moment se blocheaza pur si simplu si incepe sa planga.chestia asta se intampla cam o data pe zi mai mult seara.la sumarul de urina i au iesit valori mari de nitrati si hematii(3-5/camp)care indica prezenta sangelui in urina.asta a fost acum 3 luni.urocultura sterila.am schimbat apa potabila de izvor pe care o beam cu alta crezand ca asta era sursa poluarii cu nitrati.simptomele s au redus pana la disparitie dupa care au reaparut usor in episoade rare.infectie urinara nu este.alte simptome nu are.explicatia de atunci a medicului a fost ca nitratii se cristalizeaza in uretre si cauzeaza mici leziuni care o deranjeaza.problema si nedumerirea mea este urmatoarea:de ce se irita f tare la fundulet si labii si oare nu cumva au si lambrii vreo legatura cu asta?

poate cineva s a mai lovit de genul asta de problema si ma lamureste.sau ce tip de analize sa i fac????in afara de sumarul de urina si urocultura.



am produse la bazar



"cu putina vointa poti muta muntii,dar cu un dram de intelepciune ii lasi acolo "

Rodi mami de PAULA

#6
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 08:46

Stiu ca subiectul este vechi si nu s-a mai raspuns demult la el, insa ramane, cu siguranta, de actualitate.

Am o prietena care se confrunta cu infectii urinare repetate. Desi a fost la mai multi doctori, si a facut diverse tratamente, nu reuseste sa scape de aceste infectii urinare mai mult de 2 luni. La analize i-a iesit ca este vorba de E-coli. Am avut si eu in sarcina si am scapat cu Amoxicilina din ce-mi aduc aminte. De-atunci, n-am mai avut probleme, desi am avut nisip si chiar pietricele. Am reusit sa le elimin band multe lichide. Ceea ce i-am recomandat si prietenei mele. Cu toate ca bea zilnic aproape 2,5 l de lichide - a incercat cu tot soiul de ceaiuri, aceste infectii urinare, se repeta.

Voi ce recomandati in plus?

 

Pentru mine a facut minuni si Cystenalul insa nu se mai gaseste in farmacii. Tare bun a fost medicamentul asta.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 10:24

am inteles ca de multe ori reinfectarea se produce cu ocazia actului sexual. intr-un articol pe aceasta tema scria ca femeile care fac infectii urinare recurente/frecvente, primesc de la medic recomandarea sa ia un antibiotic general la o jumatate de ora dupa actul sexual.

alteori, lenjeria tip tanga favorizeaza "migrarea" e-coli spre uretra.



#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 21:06

Nu se ia antibiotic profilactic!!

Dupa actul sexual trebuie sa urinezi si atat, nimic mai mult.

Sa isi faca o antibiograma pt a vedea la ce antibiotic este sensibil. Deci urocultura+antibiograma.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -