Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce se face cand se da copilul de grinda?


24 raspunsuri la acest subiect

#21
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 13:18

Care moasa? [:-)))][:-)))][:-)))]Pai ar trebui sa caut asistenta din spital... Acu' legat de moasa... moasa duce copilu' la biserica, la botez si il da nasei... Din nou ma intreb ... care moasa? [:D]Mi se par aiurea, in zilele noastre, obiceiurile care nu mai se potrivesc... acu' o suta de ani sau in zilele noastre, in provincie (unde e cazul), cand femeile nasteau asistate de moase inteleg... Dar cand nasti la spital si nu mai exista moasele...Nu exista moasa, numim noi una, nu exista grinda, o inlocuim cu tavanu' [:-)))] Pai toata treaba asta ce legatura mai are cu obiceiul de la origini?


#22
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 14:15

mey, noi nu i-am dat pe copiii cu capul de grinda si uite ca s-au facut mari, frumosi si sanatosi! Ce ti-e si cu obiceiurile, astea!



Claudia, mamica de [bonjovi] baietel de 2003 si de [8**] fetita de 2005 [duel]

Poze Mara si Matei



#23
clau2toma

clau2toma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 24 aprilie 2006 - 17:23

Eu stiu ca moasa este cea care a stat cu mama in spital cand a nascut .Poate sa fie mama sora sau o prietena sau chiar viitoarea nasa a lui bebe .Eu asa stiu .Aceasta persoana trebuie sa vina eu stiu ca pana ce inplineste copilul un an si sa-i puna pe niste farfuriute sare ,zahar ,malai ,faina si ce mai considera moasa si sa-l ridice de trei ori la tocul usii [dar sa nu-l izbeasca cu capul de tocul usii] si sa-i zica ccc cate o urare de genul "sa cresti mare si frumos " ,"sa fii destept si sa inveti bine " ,sa ajungi cineva in viata " ," sa ai rostul tau " "sa fii sanatos " .Din-astea .Si dupa fiecare inaltare inspre grinda ,trebuie sa-i presare putin in cap din fiecare farfuriuta .Se zice ca ccc copilul va avea noroc in viata .

#24
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 25 august 2006 - 01:41

Eu sunt din Bucuresti casatorita de un an in Craiova. Chestia cu grinda este una dintre multele vrajeli sau superstitii tipic oltenesti pe care biserica le tolereaza[bang][bang], pe aici. E un alt motiv de petrecere, sa stiti ca oltenilor le place mult sa petreaca si daca nu au motive, inventeaza. Eu am vorbit cu preotul meu duhovnic si mi-a zis ca acest obicei aparent nevinovat ar avea ceva radacini pagane, de atunci cand primul nascut al familiei se inchina la Zeul Uranus, sau la soare, tot asa, prin ridicare pe palme. Si ma intreb eu: daca prin Sf. Botez, ai inchinat pruncul lui Hristos, acum cui il mai inchini?

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -