Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Inseminarea intrauterina


181 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 17:41

Inseminarea intrauterina, numita si inseminare artificiala, inseamna plasarea a milioane de spermatozoizi direct in uter in perioada de maxima fertilitate a femeii, imediat inainte si in timpul ovulatiei. Inseminarea artificiala poate fi efectuata cu ajutorul sau in lipsa medicamentelor pentru fertilitate administrate femeii. Cand sunt administrate astfel de medicamente, terapia este numita hiperstimulare ovariana controlata, iar sansele de conceptie sunt mai mari. Iata totul despre inseminarea intrauterina aici.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
ancamac

ancamac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 12:25

Sunt direct interesata de acest subiect. Anul trecut in martie, am pierdut o sarcina de 6 saptamani. De atunci nu am mai ramas insarcinata. Impreuna cu sotul meu, am hotarat sa facem analizele si tot felul de investigatii medicale; totul pare ok, dar barza s-a ratacit si nu gaseste drumul spre casa noastra. Medicul ne-a sfatuit sa incercam cu inseminarea intrauterina. Maine voi incepe tratamentul cu injectii (Fostimon), dupa 6 injectii, deci lunea viitoare, va trebui sa fac o ecografie sa vedem cum se comporta ovarele. Daca se formeaza mai mult de 3 ovuli, va trebui sa ne oprim si sa asteptam urmatorul ciclu; daca se formeaza maxim 3, voi continua cu injectiile, iar in 27 aprilie vom face inseminarea. Sper ca totul sa decurga asa cum trebuie! Mult succes tuturor celor care au hotarat sa mearga pe acest drum!

#3
monis5

monis5

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.449 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 15:28

Anca, multa bafta, te rugam sa ne tii la curent. Unde te duci la insemninare?

#4
ancamac

ancamac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 21:43

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Anca, multa bafta, te rugam sa ne tii la curent. Unde te duci la insemninare?

Sa fie! Multumesc mult! La Mantova (la 50 de km de Verona). Medicul la care merg e foarte priceput, asa ca am mare incredere in el. Si horoscopul imi tot vorbeste de perioada fertila! Vom vedea! Va voi tine la curent oricum!

#5
ancamac

ancamac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 00:34

Buna seara! Ieri am fost la ecografie; s-a format 1 ovul (medicul mi-a prescris un dozaj scazut ca sa nu se formeze prea multi ovuli). Sunt programata pe vineri dimineata pt inseminare. Va rog sa-mi tineti pumnii. Stiu ca pot conta pe voi!
Pa pa

#6
ssy

ssy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 21:47

fetelor sunt si eu direct interesata de acest subiect !!! Ce medicamente se iau ptr.stimulare ovariana si ce preturi au ??? ancamac unde te inseminezi?si cam cat ai platit per total ? ma poti ajuta te rog cu informatii??? uite las aici si id meu in cazul in care e dospusa vreo mamica sa ma informeze[bis]

ssy

#7
ancamac

ancamac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 00:12

Citat:
citat din mesajul lui ssy

fetelor sunt si eu direct interesata de acest subiect !!! Ce medicamente se iau ptr.stimulare ovariana si ce preturi au ??? ancamac unde te inseminezi?si cam cat ai platit per total ? ma poti ajuta te rog cu informatii??? uite las aici si id meu in cazul in care e dospusa vreo mamica sa ma informeze[bis]

ssy


Buna Ssy
Eu voi face inseminarea in Italia, la Mantova. Stimularea am facut-o cu injectii de Fostimon, pe care mi le-au dat gratis de la spital. In a 9-a zi de la inceputul ciclului am facut o ecografie, care m-a costat 23 de Euro. Ieri seara am facut 2 fiole de Gonasi (acestea provoaca ovulatia la distanta de 36-40 ore); si astea le-am primit gratuit de la spital. Maine vom face inseminarea, dar inca nu stiu cat va costa, dar iti spun maine. [pup]
Anca

#8
ivanmina

ivanmina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 21:25

stie cineva ceva despre dr. cocei. Vreau sa fac inseminare si as dori sa stiu si parerile voastre

#9
kamynet

kamynet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 22:15

Si eu sunt interesata de subiectul asta....As vrea sa incerc o inseminare, insa stau in dubii pt ca nu stiu ce efecte adverse pot avea medicamentele de stimulare. Adica as vrea sa stiu la ce sa ma astept dupa ce iau aceste medicamente: ma voi ingrasa? pot sa apara chisturi? pot da stari de greata, ameteala?

#10
ancamac

ancamac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 00:17

Buna SSY!
Iti eram datoare cu un raspuns. Azi, pt inseminare, am platit numai 36 Euro. Am facut totul la spital, deci am platit o parte, probabil foarte mica din sumele "reale".

Pa pa


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -