Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV in Ungaria 106


199 raspunsuri la acest subiect

#21
atena_77

atena_77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 20:01

adria: Sa fie![flo] Am inghetati 6 embr de z5, as vrea sa fac cu 3 transferul de data asta...

#22
atena_77

atena_77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 20:05

adria: si am uitat sa iti raspund, pe 2 iunie am transferul.[pup]
Acum m-a pus pe ganduri o prietena care isi face FET in Romania la clinica Dr Dracea si imi punea ca aici i s-a anulat FETul de luna asta din cauza unui estradiol scazut...mie nu mi-a dat PK sa fac analize hormonale de estradiol si progesteron...stiti ceva de importanta lor?

#23
tamaryllis

tamaryllis

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.727 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 21:00

Aristica, m-am gandit sa astept intai sa aud inimioara si dupa aia sa modific!
Asb, eu am un fix: analizele pt trombofilie si analizele pt depistarea problemelor imunologice trebuie facute in caz de esec repetat al implantarii. Mai ales daca nu se cunoaste o alta problema...Doctorii recomanda ac analize dupa 3-4 fiv-uri nereusite. Dar de ce sa nu le faci de la bun inceput, sa scutesti nervi, bani si organismul de atatea tratamente....Oricum, la cati bani dam pe un fiv, 15 mil nu reprezinta f f mult.
Corina, Adria[flo]
Laura, petrecere frunoasa! Nici eu nu stiam de partea cu asezatul pe cadita, caci as fi facut si eu, cci am botezat inainte de fiv.
Atena, nu stiu ce sa spun. Cica estrogenii au o scadere marcanta la la 8 zile dupa ovulatie. Estradiolul este un estrogen, nu? Iti dau un citat dintr=o teza de doctorat a cezarei muresan. Nu imi dau seama daca are legatura sau nu cu chestia asta-"La 8 zile dupa inducerea ovulatiei se constata o scadere marcata a concentratiilor serice de estrogeni si progesteron. (...) Agonistii se leaga de receptorii prezenti la nivel folicular (la nivelul celulelor granuloase) si au ca efect o scadere a productiei de progesteron. Acest fenomen a fost demonstrat pe baza studiilor in vitro. Tot prin studii clinice s-a demonstrat impactul negativ al agonistului-GnRH asupra corpului galben si a functiei luteale. (...) Este deci obligatorie o sustinere a fazei luteale. Aceasta se face prin administarea progesteronului – direct sau indirect – si prin administarea HCG.
De ce nu il intrebi si pe PK, sa vezi ce-ti spune...

[gravi] 7+
incepand cu anul 2010 voi fi o [mamica] fericita![ruga]

MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.


#24
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 21:20

buna, am programare budapesta la dr. peter k. pe 2 iunie, ora 11,30.
intalnesc pe cineva acolo? atena, faci ET? la ce ora?
cum sa fac cu traducerea? eu nu stiu engleza, inteleg ceva, dar nu ma pot exprima, si-n faza asta trebuie sa inteleg si sa spun tot.
cum ma sfatuiti sa fac?
cati bani trebuie sa am la mine?
euro? , pot plati cu card?
cine poate sa-mi povesteasca mai multe?
multumesc.
[pup]

#25
tamaryllis

tamaryllis

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.727 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 22:57

Simonia, poti plati cu cardul. Referitor la suma, eu am platit prima dats 21.000 huf - consultatie+eco. Depinde ce anume se intampla la prima consultatie. Preturile sunt pe prima pagina.
Cu traducerea nu te pot sfatui nimic, caci nu cunosc traducatoare in Budapesta. Dar vezi ca e trecut un nume pe prima pagina pt Budapesta!
Bafta!

[gravi] 7+
incepand cu anul 2010 voi fi o [mamica] fericita![ruga]

MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.


#26
atena_77

atena_77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 23:30

Simonia: drum bun in primul rand spre Budapesta.
Si eu tot 21000 de HUF am platit la 1a consultatie, dureaza max 1 ora si e bine sa ai la tine toate analizele, traduse acolo unde e cazul; eu la ora 1 am ET, dar inca nu stiu unde stau, mai vorbim.

#27
asb77

asb77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 23:44

tamaryllis o parte din analizele de trombofilie le am cu partea imunologica e clar sunt la pamant. Doctorita la care am fost cu "zona zoster" de care inca nu am scapat mi-a zis ca se face pe baza de stres si o imunologie foarte scazuta[bang] si atata timp cat mi-a aparut aceasta boala la 3 zile dupa ET e clar....
Poti te rog sa-mi spui mai exact despre ce analize ar fi vorba ca sa vad ce am facute si de cand si sa le fac si pe restul pana in august sau sept cand vom merge iar.
Apropo fetele cat timp este indicat sa treaca dupa un FIV pana la urmatorul. Eu pana acum am lasat 6-7 luni ca am zis sa se odihneasca putin organismul dar tot degeaba.

#28
atena_77

atena_77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 27 mai 2010 - 23:44

Simonia: se poate plati si cu cardul si in euro; dar in HUF e mai interesant pretul.

#29
cristal1995

cristal1995

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 00:07

Fetelor, sunteti atat de calde, multumesc pentru gandurile voastre bune [pup]
Adipapazi: [pup] graviduta
Tamy: colega mea de suferinta, ma bucur mult ca esti ok. [pup]
Mami: va fi bine pe 10, vei vedea [ruga]
Corina, ngh: ma bucur ca ne strangem gasca mare si in iunie, abia astept sa va cunosc. Eu trebuie sa fiu la echo pe 14 iunie la PK, cazarea intre 13-19 iunie nu am stabilit-o inca, probabil va fi tot Helios unde am stat si la prima consultatie. Nu am facut rezervarea inca, deoarece astept mai intai operatia si indicatiile prof Peltecu, daca iese ok sau nu biopsia preliminara. Apoi, intre 19 iunie si 3 iulie, noi vom sta la un club din Buda (sistem RCI)-Petnehazy Club Hotel (nu stiu daca ofera si cazare in mod normal-sistem hotelier). Vom sta pana pe 3 iulie daca totul este in regula, oricum PK a zis clar transfer de blasto in cazul meu-zicea ca totul sau nimic....
Vom vedea....
Pupici ca sunt placinta deja [:D]

Aly-"2010 va fi un an norocos... pentru noi 2"

MTHFR-Mutatia A1298C genotip heterozigot, Proteina S la limita superioara, nici o sarcina, 6 FIV+inca 2 ET


#30
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 28 mai 2010 - 00:50

atena, estradiolul creste pe masura ce creste si endometrul. daca estradiolul (care e unul dintre estrogeni) e mic, inseamna ca endometrul nu e optim. io zic ca sa il intrebi pe PK. el stie ca noi citim tot si important este sa ai incredere ca to ce faceti impreuna va fi ok. mie la fiv1 nu mi-a facut niciun hormon,iar la fiv 2 m-am dus chitita sa mi le faca. l-am intrebat direct daca facem lh si E2 si mi-a zis ca da. si mai vezi ca daca faci e2 in ziua 2-3, iese mic, ceea ce e bine, asa zice si pk, si e si logic, pt ca endometrul e mic.
dar ce ma bucur ca ai 6 copii la frigider.bravo!

crital, peltecu e f bun. iti mai recomand un nume foarte bun in problema sanilor: alexandru blidaru,la medsana sau la institutul oncologic fundeni. daca vrei sa ajungi la medsana, da-mi pm.

Adi [gravi]+11


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -