Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacanta la Londra cu copiii


51 raspunsuri la acest subiect

#1
cafera

cafera

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.884 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 11:47

Astept sugestii pentru obiective de vizitat, ponturi de la cei care au fost, sfaturi privind vestimentatia antiumezeala avand in vedere ca excursia va fi saptamana viitoare.
Multumesc mult!

Mamica de printese

#2
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 12:55

Noi mergem in iunie la Londra cu piticul, si ma gandeam de principiu sa vizitam in prima zi gradina zoologica, iar in a doua zi acvariul, si alte cateva obiective din zona centrala (eg. schimbarea garzii).



Oricum, si alte sugestii ar fi binevenite.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

#3
annkkaa

annkkaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 13:29

Buna!
Noi am fost la Londra la inceputul lui martie, fara copil. E absolut superba. Am stat o saptamana si inca ar mai fi fost multe de vizitat. In functie de cat de marisori sunt copii tai, iti recomnad muzeul de stiinta si tehnica si muzeeul de stiinte naturale. Foarte frumoase si educative pentru copii, au o gramada de chestii interactive iar intrarea e libera. Ar mai fi zona centrala cu "London Eye" - ne frumoasa privelistea dar nu o recomand in mod deosebit,aceeasi panorama o ai si din Turnul catedralei Sf paul, Turnul Londrei, Podul si Beciurile Londrei daca sunteti pasionati de istorie - sunt grupate in zona centrala - tarifele sunt destul de marisoare dar se poate lua un bilet gen abonament si e mai convenabil,.. Zoo e dementiala(parca 20 de lire intrarea ptr adult), noi am am mai fost la British Museen,frumos si l fel interesant ptr copii mai maricei, Muzeul figurilor de ceara, Albert si Victoria Museen,..mai multe muzee mai mici...mergeti neaparat la schimbarea garzii la palat ( la ora 11.30 in fiecare zi atunci cand vremea permite... eu am prins schimbarea Regimentului... e odata pe luna.. ffffff frumos.... mai aveti o gramada de parcuri superbe...cu tot felul de pasari si flori , mai e Big Ben-ul , parlametul,.. City.. un cartier nou.. totul sticla si inox... sunt multe depinde de cat timp stati.
Ca si transport , noi am mers numai cu Bus-ul.. 4 lire bilet pe o zi pe orice ruta...in zona centrala nu ai voie peste tot cu masina, plus ca e fff scumpa parcare si se mai plateste si o taxa de centru. Londra e un oras turistic scump in zona centrala.... dar in functie de unde o sa stati, daca e mai spre "periferie"adica zonele 2-5 gasesti magazine cu alimente si haine la preturi ff ok, zona 6 e deja zona saraca.
Mie mi-a placut fff mult.. e alta lume fata de Romania sau de tarile latine... curat, civilizat... si chiar daca ploua ff mult nu am vazut nici o singura "baltoaca".. iar masinile sunt tot timpul ff curate...[:D]...
Vreme e rece si umeda.... erau 7-10 grade cu plus si noi desi eram infofoliti ca pt -10 am inghetat de frig.. bate vantul tare... Ei nu au nici o treba.. sa vezi cat de desbracati sunt copii..[bang][bang] io nici in casa nu o tineam pe fiica-mea asa..
daca ai intrebari.. cu drag..

Anca, mami fericita de bebe Karina Elena(29 mai 2009)
http://good-times.we...104660430wdChnC

#4
cafera

cafera

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.884 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 13:50

Multumesc multttttttttt!!!!!!!!!!
Am notat toate sugestiile.
Cum suntem frigurosi toti, cred ca iau geci groase in bagaj.
Idei pentru servirea mesei?

Mamica de printese

#5
cafera

cafera

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.884 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 14:04

annkkaa, iti amintesti cumva daca la London Eye este o limita de varsta?

Mamica de printese

#6
Gabrielama

Gabrielama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.041 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 14:20

Cafera,

nu rata Museum of Natural Science; este fabulos si o mare atractie pentru copii. Fie'mea (5 ani juma pe vremea aceea) n-a mai vrut sa plece de acolo.

Turul Londrei cu autobuzul cu etaj este iar placut (cam lung ce e drept).

In functie de varsta copiilor, poti merge si la teatru; noi am fost la Lion King si Oraselul Lenes.

Haine cat mai groase, pelerine de ploaie in rucsac.

A... si sa nu ratezi magazinul Hamleys, adica jucarii pe 5 etaje!!

Oricum, Londra e superba!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

#7
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 15:18

Rares plinge de fiecare data cind plecam fara el si se roaga sa-l luam.Mi se rupe inima.Avem deja bilete de avion luate pt data de 28 august,dar cind va aud ,parca ma bate si pe mine gindul sa-l iau.Va avea 6 ani jumatate atunci,dar eu merg pe ideea ca e f obositor pentru un copil sa-l tirii o zi intreaga si e pacat sa stric programul si de adulti si de copii,mai ales ca mie imi place sa nu merg de mai multe ori intr-un loc.Vad tot ce-i de vazut si apoi aleg alte destinatii.Noi vom sta o sasptamina.

dulcetica

#8
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 16:24

Citat:
citat din mesajul lui cafera
annkkaa, iti amintesti cumva daca la London Eye este o limita de varsta?Mamica de printese
Si adica vii la Londra si nu zici nimic? Hai mai Caferuto. Cat stai? Ai chef sa ne vizitezi?Edit: nu e limita de varsta.Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

#9
annkkaa

annkkaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 17:28

La London Eye nu e limita de varsta din ce stiu. Am vazut puiuti mici,mici pe acolo. De masa nu stiu ce sa ti zic... Noi am avut buget limitat... [:I] dimineata si seara mancam acasa, la prietenii care ne au cazat iar peste zi luam "pachetel" cu ceva de halit... In zona centrala au preturi destul de mari.... ,..poate stiu alte fete mai mult.[pup]
Te asteptam cu impresii!

Anca, mami fericita de bebe Karina Elena(29 mai 2009)
http://good-times.we...104660430wdChnC

#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 11 mai 2010 - 19:22

Fetei mele de 5 ani(la vremea vizitarii Londrei) i-a placut mult la British Museum, dar ea e pasionata de mumii si Egipt, dar si de istorie.



fii alaturi de Mihaita





vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -