Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

FIV la Sibiu (13)


199 raspunsuri la acest subiect

#1
Fiv_Sb

Fiv_Sb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 mai 2010 - 19:09



Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu

cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12
Polisano Sibiudate de contact:-telefon 0269-224482-fax-0269224482- www.clinicapolisano.ro- E- mail: fertilitate@polisano.roadresa:str Constitutiei,bl24550253 SibiuRomaniaechipa de medici:aicipreturi proceduri:-prima consultatie 80 ron-FIV z1-3 -6.798 ron-FIV z4-5 -7.662 ron-ICSI z1-3 -8.078 ron-ICSI z4-5 -8.942 ron-IA 1.060 ron-IA donator 1.920 ron-ET dupa dezghetare 1.280 ron(preturile nu includ medicatia si analizele necesare)-spermograma 100 ron-inghetare embrioni si conservare pt fiecare an 960 ron-inghetare sperma si conservare pt fiecare an 960 ron-uterine flushing 500 ron alte informatii:FIV:-Embriotransferul se face in 2, 3, 5 zile de la punctie in functie de numarul si calitatea embrionilor- Pentru inhibare se folosesc contraceptive orale sau Diphereline- Stimularea se face fie cu HMG, fie cu FSH recombinant +/-orgalutron-antagonist in functie de tipul de prolactina (1mg subcutanat)- Schemele de tratament se stabilesc in functie de tipul de patologie- AH nu creste rata de fertilitate si succes, se face daca este nevoie- Transferul se poate face in faza de blastocistIA:-In cazul IA se merge cu citeva zile inainte de ciclu sa se faca schema de tratament ( posibil si eco) si apoi ecografie in zilele 8,10 si 12 dupa caz cand se da si pregnylul.Inseminarea se face la 24 h de la pregnyl.-Si pt cei interesati ai caror soti sufera de infertilitate masculina, lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:- www.cryos.dk- http://dk.cryosinter...sh-version.aspx
Analize necesare :Pt fiv :Lista de analize Polisano SibiuAnalize pt doamna1.Analize generale grup sangvin,RH,glicemie,TGP,TGO,Hemoleucograma,TQ,APTT,INR2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie:Estradiol,FSH,LH,Prolactina,TSH ,Testosteron(dar dr cind mi-a dat lista testosteronul a zis sa nu-l mai fac)3.Analize vaginale(in afara menstruatiei)-Examen secretie vaginala-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau-Culturi cervicaleTestare Chlamydia,Mycoplasma,UreaplasmaAnalize pt sot/partener:-Spermograma-SpermoculturaAnalize pt ambii parteneri:-VDRL-Serologie HIV-Atg HBs-Atc anti-VHC(pt cele care fac cu donator, pt sot nu e nevoie de nici o analiza)
necesare in sarcina dar nu obligatorii:-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG,Rubeola-histeroscopie
Pt inseminare:1.Dozari hormonale in z2-3 de menstruatie:-FSH,LH,Estradiol,Prolactina,TSH2.Analize vaginale(in afara menstruatiei)-Examen secretie vaginala-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau-Culturi cervicaleTestare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma3.Histerosalpingografie(HSG)
link-uri utile:Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)Film cum se administreaza gonal penJurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarciniiLista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)
AspiranteAnelize,27 ani,sotul astenoteratospermie,eu-fara probleme.Datorita numeroaselor recomandari,schimb medicul meu din Bucuresti cu Dr,Chicea,Polisano.La sfarsitul lunii avem prima intrevedere.Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stinga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am încercat cu stimulare, dar fara raspuns... Deci ne indreptam si noi spre Fiv cu dr Mutuliga.persi, 26 de ani,trei extauterine,urmeaza fiv cu dr Chicea.misspii/maria, endometrioza,ovar dreapta 25%, uter mic,sotul super.Dar momentan mai sunt sub tratament - fac 6 injectii de diphereline si dupa aceea ...dr Mutuliga.bytzi,33ani,endometrioza,FSH 20 ,6 IA nereusite din care 2 cu dr Ispasoiu,Fiv 1 si FIV 2 ambele intrerupte din lipsa de foliculi, dr Ispasoiu.simonete,39 ani,acu'2 ani,fix in timpul asta ,in aprilie , eram ca o floare ( dupa spusele lui Moisa ),cu FSH=8.....acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ( n-am terminat de facut analizele),4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu. monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe) si sunt in faza cu analizele ptr FIV, cu dr Ispasoiu.Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpingx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV feb 2010 dr Ispasoiu, Polisano, nereusit. In prezent hidrosalpinxul s-a refacut, ma pregatesc pentru FET mai 2010. In luna mai raman insarcinata!asteptam rezultatul la FET!!!!hypnotic1978,32ani, infertilitatea inexplicabila, ma pregatesc pentru IA cu dr. Ispasoiu.alina06st,34 ani,sotul 32ani-fara probleme, eu endometrioza, laparoscopie iulie 09, o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila, prolactina marita, in pregatire FIV cu dr. Ispasoiu.rodicutza32,1IA cu dr Chicea ,nereusita.gabri-ela,5IA din care 1 cu dr Ispasoiu,in pregatire FIV cu dr Ispasoiu.llary, 3IA nereusite ,1 cu dr Chicea ,2 cu dr Ispasoiu.gabi ducu,1 FIV nereusit,dr Chicea.dordemunte,37 ani,FSH=16,6,prolactina marita,uter arcuat,dr Ispasoiu.bonsai,urmeaza IA cu dr Chicea.daria08,FIV intrerupt, dr Chiceadaria76,1FIV + 1FET nereusit,dr Ispasoiu.Cristina 12,in pregatire FIV cu dr Ispasoiu.ciuripica, sindrom de ovare micropolichistice, anul trecut in aprilie am facut o laparoscopie pt drilling ovarian, IA in decembrie ,nereusita ,IA 2 dr Chicea ,nereusita,urmeaza IA 3 cu dr Ispasoiu.oria77,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.may06,urmeaza FIV+ICSI,dr Mutuliga.curajoasa,dr...iaura 21,36ani,6 IA,din care 1IA cu dr Ispasoiu,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.liana_stoia, 36 de ani,infertilitate inexplicabila, 3 IA nereusite, 2 la Cluj cu dr. Micu, una la Sibiu cu dr Ispasoiu. Urmeaza a patra IA pe care o astept cu foarte mari sperante.raisa75,4IA nereusite,urmeaza prima consultatie la dr Ispasoiu.Michelle99,FIV cu dr Chicea,nereusit.ionecoman,sterilitate primara de cauza tubulara,m-am operat- practic mi-a legat o trompa, iar pe cealalta mi-a facut salpingotomie larga, urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.Gravidutze si mamiciCele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi, aspirantele[:)]iuca,34 ani,1IA cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.diana 77,FIV cu dr Ispasoiu august 2008,reusit.Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu,acum mamica de Alexandra si Alexandru.danaisa20,32ani,dupa 7 IA nereusite (cu Moisa la Giulesti) si 1 FIV nereusit cu dr Ispasoiu , am reusit la FET,cu dr Ispasoiu.yarrina, 27 ani, 4 IA la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, primul FIV, reusittttt!!!!!Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA dr Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74; fiv cu dr Chicea,reusitttt!!!!!anda15,32ani,2IA nereusite,sarcina naturala dar din pacate oprita din evolutie la 7 sapt,urmeaza prima consultatie cu dr Ispasoiu in vederea FIV,acum insarcinata naturallll!!!!!!!!lista ramine deschisa pt completare
user comun=Fiv_Sb.Pt a deschide capitol nouTe loghezi cu userul comun,in dreptul subiectului nostru,in dreapta gasesti un creionas,dai clik pe el si iti apare prima pagina cea cu subiectul care trebuie sa o copii(dai clik dreapta ,apoi clik pe selectare totala ,apoi clik dreapta si clik pe copy,asa ai copiat pagina).Te duci inapoi la pagina cu forumul ,chiar in josul paginii gasesti Subiect nou,deschizi pagina si apoi dai paste si in felul asta ai pus prima pagina din sub anterior acolo.Pui si titlu cu cap urmator si trimiti ,in felul acesta avem sub nou.Pt a pune link la sfirsitul capitolului pt a te duce la cap nou [ url= "---------" ]capitol nou[ /url ]unde am pus liniute pui link-ul cu capitolul nou,care il copii din pagina google unde scrie adresa. Apoi te duci la capitolul nou si pui link catre cap vechi ,sa avem toate capitolele in pagina. ex :[url = " http://forum.desprec..._ID=........... " ] cap ... [ / url ]Pt a face modificari in prima paginaTe loghezi , dai clik pe creionasul din dreapta subiectului ,iti apare prima pagina si faci modificarile corespunzatoare ,apoi dai clik pe trimite raspuns.Pt persoanele care vor sa se ocupe de prima pagina ,va rog trimiteti PM la Fiv_Sb pt parola,multumesc.

#2
ionecoman

ionecoman
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 mai 2010 - 20:29

multumesc iaura
sper sa tinem legatura
succes tuturor

#3
monaramona

monaramona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.234 mesaje

Postat 07 mai 2010 - 23:44

buna fetelor sunt si eu pe aici va urmaresc din umbra dar nu am nimic nou de zis ..va doresc numai bine[pup]

#4
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 07 mai 2010 - 23:48

Ione, spune-mi si mie, te rog, ai facut HSG mai intai, asa a diagnosticat infertilitatea din cauze tubare? Si apoi laparascopie pt a-ti lega trompa?
Multumesc [pup]

#5
johanas

johanas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 00:26

Buna seara fetelor,multumesc pentru sustinere,azi m-au sunat de la clinica si avem 28 de embrioni.Ce sa spun am facut putina hiperstimulare.Cel mai probabil facem transferul in ziua a5-a.Maine o sa ma sune iarasi de la clinica sa-mi spuna starea embrionilor.Michelle cum te mai simti? Succes fetelor noi venite.Gravidutele noastre cum se mai simt? [pup][pup][pup][pup][pup] pe toate fetele

#6
simonete

simonete

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 559 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 09:21

Citat:
citat din mesajul lui johanas

Buna seara fetelor,multumesc pentru sustinere,azi m-au sunat de la clinica si avem 28 de embrioni.


28 de embrioni !! [wow]

N-ai cum sa ratezi......Esti taaaaaree ! [pup]

#7
alecori

alecori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 11:47

Johanas bravo! Te asteptam cu beta mare peste 2 saptamani!
Eu astept ziua de luni sa vedem cati foliculi am... in rest totul ok, doar burta ciuruita:))
weekend placut la toate gagicile![pup]
[pup]

#8
michelle99

michelle99

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 13:26

Johanas ma bucur tare mult pentru tine, sigur o sa fi mamica! Bravo!
Eu nu stiu cum ma simt, sincer[bang]. Cred ca am facut si ceva depresie si nu mai pot gandi pozitiv. Semne nu am, decat acele usoare tensiuni care apar inainte de CM, noaptea trecuta au fost chiar mai persistente, dar acum s-au oprit. In rest cred ca mi-am autoindus simptome, adica de joi simt asa o vaga greata, dar asta poate fi si de la stress, iar azi am simtit mai pregnant asa niste mirosuri, dar iar poate fi doar paranoia mea[q]. Nu imi vine sa imi fac niciun test, oricum nu stiu daca e relevant, sau e? Ar fi a 9 a zi de la transfer.

#9
monaramona

monaramona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.234 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 14:00

yohanas ai ovarele normale? sau micropolichistice? ca numai asa puteai sa faci atatea ovule....felicitari ptr embrionasi[flo][pup]

#10
danaisa20

danaisa20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 19:01

salutare dragutzele,

Monaramona, pe cand comisia? nu trebuia sa se fi tinut deja?
johanas esti tare de tot. luni faci transferul?
zi mare luni pt multe fete: unele numara foliculii, altele fac beta si altele isi iau puiutii acasa. Toate ne vor aduce vesti bune!
Bafta alecori!
Anda unde te-ai ascuns?
Michelle, meriti [haibat] ...asa ca tine zicea si camry si a fost bebe! te rog sa fii pozitiva sau macar nu fii pesimista ca il superi pe bebe!

Noi am intrat in trimestrul 2 si e mult mai bine@ Fara greata, fara somnolenta, fara hormoni prea agitati! Doar constipatia imi mai da batai de cap si....foamea [bang]! Incet incet apare si ceva burtica la orizont!
Va doresc un weekend cu mult soare![pup] pe toate

danaisa20 fericita [gravi] 15+
cu [fetita]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -