Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

stresul conceperii unui copil


42 raspunsuri la acest subiect

#21
potkyta

potkyta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 12:07

Citat:
citat din mesajul lui floricik

pufgab eu zic ca 4 luni nu e mult deloc. Fetele au dreptate. Stresul nu are ca cauta atunci cand vrei sa concepi pe bb...bine...ca eu dau sfaturi dar sunt stresata pana in dinti[bang]
Chiar asta vorbeam acum cu sotul, ca la munca sunt super stresata...si nu pot lasa problemele acolo...
Bafta multa si II te vor surprinde cat de curand [pup]

http://tt.lilypie.com/dT1pp2.png


Buna ziua la toata lumea,
Sunt noua pe forum si nu stiu daca postez la subiect, dar sper ca ma veti ierta fiind prima incercare.
Ma confrunt cu aceeasi problema, a conceperii unui BB din mai anul trecut. Eu am 30 de ani, iar sotul meu implineste luni 29[alcool]. A trecut o luna, au trecut 2, 3 samd. Nici macar dupa un concediu minunat de aproape 2 saptamani in Croatia in august anul trecut nu ne-am intors acasa 3 [q]. Drept pentru care am inceput sa ne facem probleme. Mai ales eu. Mentionez ca analizele de presarcina au iesit bine. Mi-am luat si temperatura bazala, am facut si teste de ovulatie. Nimic. Medicul de la CMU caruia i-am aratat graficele ma trimitea acasa spunandu-mi ca ovulez si sa mai incercam. Ceea ce am si facut pana in feb 2009 cand am ramas insarcinata. Am pierdut sarcina in faza incipienta. Avort menstrual, cauze genetice mai mult ca sigur (asa mi-a spus medicul). Acelasi medic mi-a spus sa-l ignor si sa incerc mai departe. Dupa multe zile de jale si depresie, m-am hotarat sa cer parerea unui alt medic (tot de la CMU) care mi-a recomandat un set de analize mai aprofundate inclusiv niste dozari hormonale si eco TV. Dupa ce am avut toate rezultatele m-am prezentat la medic, desi aveam o banuiala ca am o problema hormonala. MI-a spus ca analizele sunt perfecte, ca imi doreste mult succes si ne vedem cand raman insarcinata. Din fericire nu m-am multumim cu acest raspuns si am vrut o a 2-a parere, asa ca luni m-am prezentat cu analizele in dinti la un doctor de la clinica Romar care a aruncat o privire pe analizele mele si in cateva secunde a banuit cauza: ovare micropolichistice. Ieri mi-a facut si eco TV si mi-a confirmat. Precizez ca inainte am mai facut la CMU 4 eco TV si nici un medic nu a vazut ca am ovare micropolichistice, cu alte cuvinte eu ovulez de 2 - 3 ori maxim pe an[q]Doctorul m-a incurajat, mi-a spus ca se poate si din mai voi urma un tratament pentru stimularea ovulatiei. De ieri cand am aflat cauza si stiind ca se poate trata privesc viata cu alti ochi [:D]
Am postat aici pentru ca uneori nu doar stresul este cel care sta in calea fericirii noastre, ci si incompetenta unor medici pentru care 9 luni din viata unui om nu conteaza.
Imi cer scuze anticipat daca m-am lungit prea mult si sper sa nu va fi plicitsit prea tare.
Va doresc numai bine si Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi voua!

#22
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 23:54

totusi, de ce fetele care fac fiv nu reusesc sa ramana insarcinate? atunci nu mai e vorba de foliculi, trompe, sperma, infectii in sfera genitala.
uterul e curat, si totusi embrionul nu se poate fixa in uter.
de ce ?
bine ai venit potkyta, ovarele micropolichistice pot fi rezolvate. auzisem insa alte scheme de tratament pentru ele, cum ar fi, anumite anticonceptionale o perioada si daca asa nu se resorb chistuletele, se trece la curatarea ovarelor prin laparoscopie. dar nu stiu sigur, am auzit doar. eu nu am avut aceasta problema .
[paste] [pup][pup]

#23
NICOLETA83

NICOLETA83
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 17 aprilie 2009 - 13:54

SI EU INCERC DE VREO 4 LUNI SI NIMIC!CREDE-TI-MA CHIAR NU SUNT STRESATA,DE FELUL MEU NU MA STRESEZ SI TOT NU SE INTAMPLA MINUNEA

#24
Lia73

Lia73

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.754 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 13:42

Citat:
citat din mesajul lui Mona40

Citat:
citat din mesajul lui pufgab

simonia imi pare rau pt ceea ce ti se intampla, tu si sotul tau nu ati pus si problema adoptie, poate nu acum dar mai tarziu, sunt multi ingerasi care asteapta dragostea unor parinti chiar ei si adoptivi... cine stie
am citit cu atentie tosi va pot spune ca din punct de vedere medical sunt sanatoasa, inainte sa incepem mi-am facut contol medical, sotul meu inca nu a facut nimic, dar inca nu vreau sa il stresez... dar va intreb este normal sa ai stari de somnolenta, greturi matinale, pofta de acru si dureri abdominale imediat dupa perioada fertila si totusi sa iti vina menstruatia...luna trecuta asta s-a intamplat si acum am aceleasi stari numai pe 1.04 ar trebui sa imi vina ciclu... nu stiu va intreb sa merg la doctor sau sa mai astept o luna... astept raspuns si va multumesc pentru sfaturi

Draga pufgab,
Sper sa-ti ajute DD sa fii cat mai repede insarcinata.
Dupa parerea mea , sarcina este o chestiune care priveste ambii parteneri si deci, nu cred ca trebuie sa-ti " protejezi sotul" prin a nu verifica in mod realist care este sit si la el.
Ce vreau eu sa zic, este ca in momentul in care decizi ca vrei sa apelezi la un medic, imediat trebuie sa-i faci spermograma si sotului.
Nu conteaza ce varsta are , din pacate, in zilele noastre calitatea sp scade vertiginos la tineri, dat, modului de alimentatie,( pesticide, hormoni etc) dar si al stresului si poluarii.
Este stiintific argumentat ca barbatii din secolul nostru, stau mult mai prost cu sp decat cei din sec trecut...
Deci, nu te apuca doar tu de analize ci trebuie sa faceti acest pas in paralel.
Nu stiu povestea ta, dar daca totul este bine, in cateva luni de pauza mental pe acest subiect , s-ar putea sa te trezesti Grav..
Pupici si bafta.


Mona
:)
2 IUI nereusite,astept IUI 3 pe 24-25 Martie
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

buna mona [flo] vroaiam sa te intreb si yo ceva deoarece sotului meu ii este jena sa mearga ptr spermograma. Am avut extrauterina in 2007 si de 7 luni incercam sa avem bb. El imi zice dc sa faca spermograma atat timp cat am ramsa insarcinata. U ce parere ai? Iti multumesc [pup]

#25
gabrieladlu

gabrieladlu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 19:28

Draga Raluca!
am si eu tot 30 ani, tot de 4 ani casatorita, in primii 2 ani nu ne-am dorit copii, iar dupa 2..... oligoazoospermie [q] Avem o poveste destul de asemanatoare. Te pup!
Sa auzim de bine! [pup][pup][pup]

Citat:
citat din mesajul lui raluca30

4 luni de incercari e prea putin..asteapta un an si daca nu ramai atunci fa-ti probleme...eu sunt maritata de 4 ani si ceva,nu ne-am dorit copil in primii 2 ani,in al 3lea am inceput sa ne gandim si ne-am stresat ca nu raman pana sotului meu i-a disparut sperma..caz neelucidat inca...nu se stie de ce,dar nu mai e niciun pic...am trecut peste asta foarte usor totusi si ne-am hotarat sa folosim un donator,eu fiind sanatoasa,surpriza.. negativa,doua inseminari nereusite...la vara reiau munca pt bebe...nu stiu daca se va intampla,dar suntem pozitivi acum si nu ne mai stresam deloc:)
Iubiti-va mult si nu va mai ganditi la bebe pentru urmatoarele sase luni macar...poate se intampla minunea![:D]


#26
gabrieladlu

gabrieladlu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 19:46

Parerea mea este ca un copil vine cand ai mai "putina nevoie de el"... Nu mi- o luati in nume de rau! [:I]O prietena a mea a ramas cistita avand ( si neavand macar bani de tratament :(, o certam mereu si o trimiteam sa faca un control), fara un ban in buzunar si sotul ei bea de rupea si batai ( nu pe ea- prin oras)si politie si multe tare.... Si in 3 ani nu venise BB niciodata... Si nu a facut sex protejat niciodata....Nu in toate cazurile se aplica regula asta, normal....[pup]

#27
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 20:51

pai ce are cistita cu sarcina?Si eu am avut cistita si am dus sarcina bine-merci,cu copil deplin sanatos!Si cu trompe inflamate am ramas insarcinata si cu uter fibromatos,ce mai... Si in timpul sarcinii nu am facut decit rh ca analiza si urocultura Atit.Nici nu am dat pe la med.de familie,mergeam la eco doar,cam lunar.Singura chestiune e ca a doua oara,inainte de sarcina,am facut rugaciune multa,dar cu adevarat,stiind ca odata insarcinata nu prea o sa dau pe la doctori,decit la nastere.Si mi-a fost bine(eu nu prea cfed in doctori,nu va suparati,am avut parte de rateuri si de atunci...).

#28
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 23:29

si stresul uneori e de vina dar cind ambii parteneri sunt sanatosi ,dar cind la unul dintre ei e prob.nu cred ca mai e stres ,si ce sa mai stresul exista la toata lumea in vremurile astea de criza[q] dar sa nu disperam ca nu rezolvam nimic ,fiti optimiste![pk]

#29
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 15:38

Asa-i optimism ,fetelor. [flo] Pana la urma vine el si bb. Sa auzim de multe [gravi].

#30
gabrieladlu

gabrieladlu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 20:10

Sa te auda Dumnezeu Florentina! Tocmai m- a anuntat o prietena ca va fi mamik... a doua oara..... Si io......????[q][q][q]

Dragostea nu este numai flori, zambete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si de aceea putini au privilegiul de a-i descoperi puterea.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -