Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

stresul conceperii unui copil


42 raspunsuri la acest subiect

#11
floricik

floricik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.383 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 22:11

pufgab eu zic ca 4 luni nu e mult deloc. Fetele au dreptate. Stresul nu are ca cauta atunci cand vrei sa concepi pe bb...bine...ca eu dau sfaturi dar sunt stresata pana in dinti[bang]
Chiar asta vorbeam acum cu sotul, ca la munca sunt super stresata...si nu pot lasa problemele acolo...
Bafta multa si II te vor surprinde cat de curand [pup]

http://tt.lilypie.com/dT1pp2.png

#12
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 22:32

bine ai venit pufgabi, si eu cred ca stresul inamicul invizibil cel mai de temut. cu mine s-a intamplat asa. dupa trei ani de incercari am facut laparoscopie si rezultatul a fost; trompe bune, dar nu se stie cat de fuctionale sunt din cauza varstei. asa fiind, mi-am spus ca m-am trezit prea tarziu sa fac un copil, si am renuntat la monitoprizari, numarat zile si altele. doar am cautat pe net locuri exotice unde sa ne petrecem concediul, daca nu mai cheltuim cu dr. si copii, sa traim doar pentru noi. si dupa 2 luni am ramas insarcinata.
asa ca stresul este o mare problema.
[pup]

#13
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 18:56

daca vorbesti de stress la concepere,in sarcina,ca sa-l tii,cind dai fata in fata cu analize,doctori,probleme si apoi dupa ce il nasti,ce sa mai zicem??Eu am ramas de fiecare data din prima,de la primul contact si am super stressata de fiecare data!! si imi asum raspunderea la ce scriu,sa stii.Punctul meu de vedere-e o utopie asta cu stressul la concepere-mai degraba altceva le opreste pe femei in a ramine insarcinate,sa o spunem pe cea dreapta,nu te supara-ai vrut informatii asta e parerea mea-inflamatii,uter cu probleme,trompe cu probleme,etc sunt cauzele,nu stressul.Eu cind am conceput primul copil aveam pe mama la pat,tata in spital,socrii si ei,abia ma maritasem,la serviciu-procurori pe cap la cazurile mele,ma mutasem in alta casa,discutii la servicu si inca altele si ti-am spus-din prima s-a prins si la 37 ani!!!

#14
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 23:46

poate, cine stie, sunt si cauze inexplicabile.
dupa sarcina obtinuta greu si pierdut-a, a trecut un an si cinci luni in care nu am mai rams insarcinata. am presupus o multime de motive, luna trecuta am facut si histeroscopie . au fost mici probleme, dar dr. nu a spus ca erau cauza sterilitatii secundare.
am foliculi si endometru suficienti, am si 40 de ani, dar nu mai am sansa de a ramane din nou insarcinata.
de ce oare? nimeni nu-mi spune.
nu ma pot opri din plans cand ma gandesc ca nu pot avea copii, si ma gandesc la asta tot timpul.
se spune ca daca organismul nu se simte pregatit pentru ceva ( sa sustina 2 vieti in cazul de fata),se apara in felul lui.
si eu [q]

#15
pufgab

pufgab
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:36

simonia imi pare rau pt ceea ce ti se intampla, tu si sotul tau nu ati pus si problema adoptie, poate nu acum dar mai tarziu, sunt multi ingerasi care asteapta dragostea unor parinti chiar ei si adoptivi... cine stie
am citit cu atentie tosi va pot spune ca din punct de vedere medical sunt sanatoasa, inainte sa incepem mi-am facut contol medical, sotul meu inca nu a facut nimic, dar inca nu vreau sa il stresez... dar va intreb este normal sa ai stari de somnolenta, greturi matinale, pofta de acru si dureri abdominale imediat dupa perioada fertila si totusi sa iti vina menstruatia...luna trecuta asta s-a intamplat si acum am aceleasi stari numai pe 1.04 ar trebui sa imi vina ciclu... nu stiu va intreb sa merg la doctor sau sa mai astept o luna... astept raspuns si va multumesc pentru sfaturi

#16
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:56

in locul tau eu as merge la dr. este posibil sa ai cm. peste sarcina, tot asa este posibil sa iti induci singura simptomele graviditatii.
la dr. este cel mai sigur, iti va da si tratament de sustinere. trebuie sa iei cel putin acid folic pentru binele bb-ului.
[pup]

#17
pufgab

pufgab
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 00:44

acid folic iau din prima luna de cand am decis sa facem bebe, astept sa vad daca imi vide cm saptamana viitoare si dupa merg la medic, pot fi si induse simtomele, nu neg , voi vedea

#18
Mona40

Mona40

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 14:14

Citat:
citat din mesajul lui pufgab

simonia imi pare rau pt ceea ce ti se intampla, tu si sotul tau nu ati pus si problema adoptie, poate nu acum dar mai tarziu, sunt multi ingerasi care asteapta dragostea unor parinti chiar ei si adoptivi... cine stie
am citit cu atentie tosi va pot spune ca din punct de vedere medical sunt sanatoasa, inainte sa incepem mi-am facut contol medical, sotul meu inca nu a facut nimic, dar inca nu vreau sa il stresez... dar va intreb este normal sa ai stari de somnolenta, greturi matinale, pofta de acru si dureri abdominale imediat dupa perioada fertila si totusi sa iti vina menstruatia...luna trecuta asta s-a intamplat si acum am aceleasi stari numai pe 1.04 ar trebui sa imi vina ciclu... nu stiu va intreb sa merg la doctor sau sa mai astept o luna... astept raspuns si va multumesc pentru sfaturi

Draga pufgab,
Sper sa-ti ajute DD sa fii cat mai repede insarcinata.
Dupa parerea mea , sarcina este o chestiune care priveste ambii parteneri si deci, nu cred ca trebuie sa-ti " protejezi sotul" prin a nu verifica in mod realist care este sit si la el.
Ce vreau eu sa zic, este ca in momentul in care decizi ca vrei sa apelezi la un medic, imediat trebuie sa-i faci spermograma si sotului.
Nu conteaza ce varsta are , din pacate, in zilele noastre calitatea sp scade vertiginos la tineri, dat, modului de alimentatie,( pesticide, hormoni etc) dar si al stresului si poluarii.
Este stiintific argumentat ca barbatii din secolul nostru, stau mult mai prost cu sp decat cei din sec trecut...
Deci, nu te apuca doar tu de analize ci trebuie sa faceti acest pas in paralel.
Nu stiu povestea ta, dar daca totul este bine, in cateva luni de pauza mental pe acest subiect , s-ar putea sa te trezesti Grav..
Pupici si bafta.


Mona
:)
2 IUI nereusite,astept IUI 3 pe 24-25 Martie
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

#19
criss_85

criss_85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 30 martie 2009 - 22:09

Si eu consider stresul ca unul din factorii infertilitatii.
Referitor la timpul in care am ramas insarcinata pot spune ca a durat ceva la ambele sarcini(8 luni de incercari),care din nefericire le-am pierdut.
Medicul meu ginecolog a zis ca nu este ingrijorator si nu i se parea ca am ramas greu insarcinata(cum mi se parea mie).
E de inteles pe o parte ca ea face si FIV-uri si vede cate femei se chinuiesc sa ramana gravide natural si nu reusesc,dar ei 8 luni chiar i se parea putin.
Si eu stiam ca abia dupa 1 an de incercari daca nu ramai insarcinata ar trebui sa te ingrijorezi si sa contactezi medicul pt investigatii suplimentare.

#20
miradeli

miradeli

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 15:54

Unombun, din punctul meu de vedere ai mare dreptate...nici eu nu cred deloc in chestia asta cu stresul,altele sunt problemele de obicei.
Noi incercam de 4 luni de zile, si nimic.Am facut toate analizele, sunt ok.Luna asta am facut HSG, trompe ok, mari emotii ca sunt cele mai mari sanse sunt luna asta, si culmea, exact acum nu am avut ovulatie, dupa 3 luni in care ovulatia a fost ceas. Sotul e suspect de astenospermie, dar trebuie sa repete acum in cateva zile.
Sunt cu nervii la pamant, am numai gravide in jurul meu..este f frustrant.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -