Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gradinite GERMANE 2 (lista si opinii)


71 raspunsuri la acest subiect

#11
Manuelita

Manuelita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 12 mai 2009 - 17:45

Buna, am citit si eu ce s-a scris despre Marienkaefer in chestiunea pozelor cu copiii la piscina. Inainte sa citesc subiectul am facut o vizita scurta la Marienkaefer si mi-a placut atitudinea celor 2 doamne, apoi am citit subiectul si m-am cam dezumflat.
Marog, as vrea sa stiu si parerea voastra legat de celelalte aspecte (exceptand faza cu pozele): conditii (eu am facut o vizita scurta sin u stiam la ce sa ma concentrez mai intai, fiind si prima gradinita pe care am vazut-o). Cum se poarta educatoarele, daca copiii se simt bine la gradinita, daca sunteti multumite de ce/cat manca si etc.
Si mai ales ma framanta faptul ca desi mi-a placut asa in general atitudinea lor despre educatie si dezvoltarea copilului, mi s-a parut ca nu acorda prea mare atentie invatarii limbii germane in scopul intrarii la scoala germana. Ce parere aveti aici?


Manuelita


#12
ilincamam

ilincamam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 12 mai 2009 - 21:28

Pentru Axxxa
Cred ca, cu cat varsta copilului este mai mare, cu atat copilul se desprinde mai greu de parinti. Oricum, mintea copilului nu se seteaza automat,de genul: gata, nu mai plange la despartire, e OK. La ei revine periodic dorinta de a renunta la gradi, influentati fiind de diferite elemente (de multe ori nici timp nu avem, nici chef sa le descifram). Ai intrebat daca mai au locuri pentru patru ani? Stiu ca sunt cam plini la mijlocie.

#13
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 13:43

Nu am ajuns inca acolo, saptamana asta mi-am propus. Dar mai bine dau un telefon sa intreb. Eu as fi vrut sa faca jumatate de an la grupa mica, unde programul e mai lejer si au joaca mai multa, si apoi sa treaca la mijlocie, dar nu stiu daca e posibil asa ceva.

#14
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 13 mai 2009 - 17:55

Am sunat la Hermann Oberth, au inceput inscrierile saptamana asta, intr-adevar grupa mijlocie e full, asa ca o s-o inscriu la grupa mica jumatate de an, poate intre timp se mai eliberaza vreun loc.
Au vacanta intre 15 aug -1 sept, asa ca o sa ne ducem de la 1 august pt acomodare...

#15
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 10:16


Li_am, eu stiu ca primesc copii de la 2,5 ani dar care sa nu mai aiva nevoie de scutec.



Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


#16
ilincamam

ilincamam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 10:36

Pentru Axxxa
Cred ca este bine, mai ales daca este mai atasata de tine, sa inceapa vara. Va trebui sa incepi sa o pregatesti ca va merge intr-un loc unde se va juca cu copii de varsta ei, sa incepi sa ii atragi atentia cand asculta cantece sau se uita la desene animate ca se vorbesc si alte limbi (ca sa nu fie surprinsa ca la gradi se vorbeste alta limba) etc.

#17
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 17:58

Buna ziua

As vrea daca aveti un nr de tel de la gradinita germana de stat.as vrea sa vb acolo cu cineva poate il primeste pe cel mic...
Stiti cumva cati sunt in grupa? daca au si program prelungit? ce se da cum se da?:))

#18
li_am

li_am

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 23:40

Ruxandra, multumesc, asa mi-era teama si mie, ca nu mi-l iau inca...



_________________________________

FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit

FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)

FIV 3 - martie 2009 - Austria - [gravi] 12 fix!



poze



#19
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 19 mai 2009 - 18:02

Hello mamici de pitici aspiranti sau inscrisi deja la gradinite germane!

Am si eu un baietel de 3 ani si jumatate inscris din septembrie anul trecut la Marienkaefer. Decizia mea s-a bazat pe prima impresie care nu mi-a fost inca infirmata: am avut o discutie cu cele 2 directoare, surori, la care am apreciat de la inceput atitudinea calda fata de copii si faptul ca sunt foarte open minded si mereu deschise la discutii. Cel putin la inceput am fost o mamica destul de stresata si obisnuiam sa le sun zilnic sa le intreb de puiul meu. Spun cel putin la inceput pentru ca si acum obisnuiesc sa le sun, am rarit un pic frecventa apelurilor [:D]

As vrea sa-i raspund aici Manuelitei care era interesata de predarea/vorbirea limbii germane in gradinita: noi am luat deicizia de a inscrie aici copilul fara vreo legatura cu faptul ca este o gradinita de limba germana, dar ni s-a spus de la inceput ca nu sunt obligati sau pedepsiti copiii sa vorbeasca numai germana intre ei sau cu educatoarele. Oricum, educatoarea de la grupa mare nu stie romaneste si atunci probabil ca se va vorbi numai germana, in grupele mici si mijlocii facandu-se trecerea treptata.

Noi cei de acasa nu stim absolute deloc limba, asa ca nu prea avem cum sa-l ajutam pe pitic sau sa repetam cuvinte cu el. Oricum, el in toamna si iarna a lipsit destul de des din motive de raceli repetate; abia din martie merge constant si tot din aceasta perioada a inceput sa mai invete cate ceva.

Aveam si eu o intrebare pentru mamici: va ganditi sa inscrieti copilasii la scoala germana? Eu exclude din start aceasta posibilitate intrucat nu l-am putea ajuta deloc la lectii sic red ca ar fi un chin permanent pentru copil. Eu m-am gandit ca pur si simplu i-ar fi util sa deprinda, atat cat va putea, o limba straina de mic.

Pana de curand mi se parea mult prea devreme sa ma gandesc ce o sa vreau sa faca Vlad peste 3 ani si la ce scoala il voi inscrie. Acum ma gandesc ca totusi ar trebui sa stiu ce vreau, este important de acum sa stiu catre ce il orientez.

Oare exagerez?





mama strumfului

povestea nasterii



varsta lui vladut

#20
xandra28

xandra28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 518 mesaje

Postat 19 mai 2009 - 18:33

Revin, am un stil destul de haotic astazi [:D]

Daca tot se fac si recomandari, am sad au si eu o bila alba gradinitei noastre: gradinita este ok ca si dotari, curte cam micuta dar nu mi s-a parut important, sunt doar 3 grupe (mica, mijlocie si mare) iar in fiecare grupa, cate 10-12 copilasi, multi dintre ei ramanand doar pana la somnul de pranz. Au bucatareasa care gateste zilnic, au activitati, din cand in cand – cam o data pe luna – au teatru interactiv, la care participa si copilasii, se tine permanent legatura cu parintii pentru a se comunica acestora detalii legate de evolutie sau diverse recomandari si pentru a afla de la acestia care sunt asteptarile lor, eventuale propuneri, etc.

Eu pentru primul an de gradinita mi-am propus pentru micutul meu in primul integrarea in colectivitate, socializarea cu ceilalti copii si mai putin invatarea limbii germane. Vad ca Vlad se simte bine la gradi, uneori nu vrea sa plece acasa, si am avut si noi perioade de jale dimineata la gradi. Cu limba abia acum incepe sa-si dea drumul dar, repet, aceasta se datoreaza si faptului ca a lipsit foarte mult si abia acum incepe sa recupereze.

Overall, sunt multumita de gradinita.





mama strumfului

povestea nasterii



varsta lui vladut


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -