Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Alegerea numelui copilului si destinul ...


168 raspunsuri la acest subiect

#41
hatsumomo

hatsumomo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 august 2009 - 19:20

am sa scriu si eu aici cateva nume care mi s -au parut mie usor de pronuntat
fetite:- DELIA, KARLA, SONIA , SABINA, NADIA, MARA , MARIA , ANA , LAURA, INA, LUANA, DARIA, MAYA, NINA ,RAISA ,DIANA, ADELA,KARINA , LARISA ,SORINA
baietei :- DARIUS , BORIS ,DAVID , CEZAR ,IUSTIN , LEONARD , LEO , LEON ,LIVIU , LUCIAN , NARCIS , MARIUS , RAOUL , SABIN ,DORIN , SORIN , MATEI ,SAMIR ,ALEX
Sper sa fie de folos [:)]pupici si numai bine[flo]

#42
CoriMami

CoriMami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 606 mesaje

Postat 26 august 2009 - 13:54

Buna,

eu daca as avea baiat, as vrea sa fie Rafael. Vi se pare un nume nasol, pt Romania? Oare o sa rada copii la scoala de el?
Iar daca e fetita, Ecaterina.

Va pup si multa inspiratie la ales nume frumoase!

Mami si tati il asteapta pe mugurashul lor cu drag!
object width="120" height="180"><param name="movie" value="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed></object>

#43
hatsumomo

hatsumomo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 28 august 2009 - 19:52

Citat:
citat din mesajul lui CoriMami

Buna,

eu daca as avea baiat, as vrea sa fie Rafael. Vi se pare un nume nasol, pt Romania? Oare o sa rada copii la scoala de el?
Iar daca e fetita, Ecaterina.

Va pup si multa inspiratie la ales nume frumoase!

Mami si tati il asteapta pe mugurashul lor cu drag!
object width="120" height="180"><param name="movie" value="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed></object>

buna ...Rafael .....mie mi se pare super ,suna foarte bine despre Ecaterina parerea mea este ca suna bine doar alaturi de un al 2-lea nume sper ca nu te superi este doar o parere alegerea iti apartine cu desavarsire pup [pup][flo]

[gravi] 37 + [baietel]
AMR 3 SAPTAMANI :x:x

#44
andraiulia

andraiulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 723 mesaje

Postat 16 septembrie 2009 - 02:40

Noi ne gandim sa-i punem Sophie Amelie... [pup]

Andrushca 37+ [fetita]
Amelie Sophie, our sweet baby, we luv' u!






#45
cris_mario

cris_mario

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.985 mesaje

Postat 16 septembrie 2009 - 12:20

eu primului copil i-am pus numele mario Andrei(Mario mi-a placut fff mult,iar Andrei de la nasi)....akm sunt insarcinata in 18 + si astept tot un baietel,pe care mi-ar placea sail cheme Alexandru,Razvan,sau Robert...dar nu stiu nume de sfant help

#46
koruccia

koruccia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 325 mesaje

Postat 18 septembrie 2009 - 02:33

Citat:
citat din mesajul lui CoriMami

Buna,

eu daca as avea baiat, as vrea sa fie Rafael. Vi se pare un nume nasol, pt Romania? Oare o sa rada copii la scoala de el?
Iar daca e fetita, Ecaterina.

Va pup si multa inspiratie la ales nume frumoase!

Mami si tati il asteapta pe mugurashul lor cu drag!
object width="120" height="180"><param name="movie" value="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=CoriMam&year=2010&month=3&day=18&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed></object>


Mie mi se par super amandoua:)
De altfel pe fetita mea o cheama Caterina, i-am pus varianta fara "E" fiindca e pe jumatate italianca. Imi place oricum tare mult cum suna si varianta cu E, mi se pare un nume puternic.
Rafael am mai auzit in Romania, copiii prescurteaza Rafa:)

Corina si Caterina (18.02.2009)

#47
cristinica09

cristinica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 19 septembrie 2009 - 19:42

Si eu sunt intr-o mare dilema asupra numelui de baiat.Imi placea foarte mult Luca dar de cateva luni aud numai baietei cu numele de Luca si chiar mi-a spus cineva ca Luca si Matei sunt cele mai des intalnite nume acum la cresa.Asa cum acum 2 ani auzeai peste tot de David iar la fetite Alexia.Si am tot cautat pe sie-urile astea cu nume si nu gasesc nimic sa-mi placa.[bang]Prenumele straine nu merg langa numele de familie care e romanesc iar cele romanesti nu-mi plac[q]

[gravi] 28+

#48
86cmm

86cmm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 30 septembrie 2009 - 17:26

Citat:
citat din mesajul lui cristinica09

Si eu sunt intr-o mare dilema asupra numelui de baiat.Imi placea foarte mult Luca dar de cateva luni aud numai baietei cu numele de Luca si chiar mi-a spus cineva ca Luca si Matei sunt cele mai des intalnite nume acum la cresa.Asa cum acum 2 ani auzeai peste tot de David iar la fetite Alexia.Si am tot cautat pe sie-urile astea cu nume si nu gasesc nimic sa-mi placa.[bang]Prenumele straine nu merg langa numele de familie care e romanesc iar cele romanesti nu-mi plac[q]

[gravi] 28+

scuze ca intervin asa,dar as vrea sa imi spun si eu punctul de vedere[:D]
in multe cazuri daca pronunti intai prenumele iar apoi numele cu siguranta o sa sune mai frumos..crede-ma..eu am ft multe cunostinte in U.S.A..spre ex..care au numele romanesc(fiind plecati din romania) iar prenumele evident unul cu pronuntie americana si suna ft frumos...asa ca...nu iti fa griji pt ce o sa spuna lumea..tie trebuie sa iti placa...sunt fel si fel de pareri..daca ar fi sa ne luam dupa ele..unde am ajunge?...
uite..sora mea in mai putin de 1 luna trebuia sa nasca un baietel..il va chema IANIS-AYAN(eu i-am dat ideea sa cu aceste nume:P...)deoarece am zis sa ii puna un nume mai putin intalnit ,pt ca atunci cand va merge la gradi,scoala...sa nu mai fie inca 2-3 cu nume ca el(asta in cazul in care i-ar fi pus un numa mai des intalnit)la fel voiface si eu..daca voi avea o fetita o va chema Cynthia sau Artemisia...asta e sigur indiferent ce vor spune cei din jur...sau poate voi mai alege ca un al doilea nume unul din cele de mai jos..dar ma mai gendesc:P ..mai imi place Marissa(dar nu cred ca il voi folosii deoarece sotul meu este Marinel si nu vreau sa para o inspiratie de la el:P(socrul meu avand acelasi nume ca sotul meu:()...mai imi place Priscilla,Seraia(sunt nume biblice) Charlene si Jacquline...
iar daca voi avea baietel il va chema MATEAS-CALEB...si aici mai am cateva nume care imi plac ,dar raman intai la cele doua;)...si astea imi plac mult cum suna...Fineas,Elias,Esau,Iosua...sunt tot nume biblice..:P..nush ,dar imi plac mult numele biblice:)si astea chiar nu sunt ft des inatalnite..:)..sper ca nu am suparat pe nimeni cu parerea mea..si tot odata sper sa va inspire si numele date de mine:)...mwaaahhhh
aaa,am uitat sa va spun...numele meu este..Maria-Cristina...mama la ales dintr-un film in care juca o calugarita care i sa parut ei ft frumoasa si de acolo sa inspirat..[8D]
dar toata lumea ma stie de cristina[pup]


#49
jasmi

jasmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 03 octombrie 2009 - 17:04

si eu sunt de parere ca numele poate fi strans legat de psihologia copilului, de respectul de sine etc. dar nu este neaparat o regula generala ( am avut colegi/prieteni care nu pareau catusi de putin afectati de sirul de prenume care de care mai ciudate pe care le au). complexele care pot aparea sunt de fapt consecinta reactiei celor din jur la auzul acestor nume + ironiile aferente.


la inceputul sarcinii am cautat si eu un nume mai "deosebit". nu neaparat cu y,k,ss,cs sau alte combinatii. mi-a placut Iasmina (vezi nicku [:D]). partea interesanta a fost cand m-am izbit de un NU hotarat din partea sotului referitor la numele asta [:-@]

a urmat o vreme (pana pe la 39 de sapt) in care nu am mai discutat despre asta si pana la urma am ales: IULIA. simplu, dragut, merge super cu numele de familie([alcool]), are pronuntii cam in majoritatea tarilor si nu cred ca nu-i va placea cand va fi mare. Iar daca nu-i va placea, ASTA E [:D]

Jasmi - [mamica] de Iulia scumpa (10 februarie 2009)


#50
Ela31

Ela31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 12 noiembrie 2009 - 14:11

Pe primul meu baiat de aproape 4 ani il cheama Stefan Nicolae iar pe bebe il va chema Andrei Gabriel.

[gravi](Andrei Gabriel)[aerob]Stefan Nicolae


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -