Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Femei de cariera ???!!!!????


41 raspunsuri la acest subiect

#21
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 18:45

Iaca pt ca femeile daca se duc doar la servici si nu fac cariera sunt mame rele.
Sunt o mie de motive bine intemeiate pentru care trebuie sa te duci doar la servici. Fie si doar nevoia de a face si altceva decat casa si copil si mie mi se pare un motiv f. bine intemeiat. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca e extrem de greu de trait dintr-un singur salariu. Si ca voi sustine mereu ca nu e bine in principiu sa fi intretinuta de sotz si trebuie sa fi independenta financiar, pentru binele si siguranta ta si a copiilor. Avem dreptul la dorintele proprii, fara a ajunge creatori de scoala sau de lucruri absolut marete. Parere personala.

#22
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 20:00

lorelaim, nu vreau sa intru in polemica, dar personal mi se pare ff exagerat sa luam drept cariera numai exemple gen Ana Pavlova, MMontersori, Marie Curie etc...hai sa fim seriosi...daca nu s-a auzit si de mama mea, medic, printre primii care a operat cu laser pe ochi si a avut rezultate exceptionale in ortoptica (oftalmologie pt copii), cu specializari si n-spe mii de examene , care m-a "abandonat" (oare era mama rea?)3 ani la bunici pt ca ea pleca la specializare ...inseamna ca nu e femeie de cariera ? eu nu cred ca daca tu erai un recrutor oarecare te mai cautau de la job si te vroiau ,tocmai pe tine, inapoi...esti modesta...sau poate idealurile tale sunt prea inalte...dar sunt multe exemple de cariere, pe care multe fete de aici poate le au chiar in familiile lor, dar nu sunt nume celebre...datorita mamei am avut pian in casa si am invatat limbi straine de mica (ma rog, la nivelul la care se facea inainte de revolutie), m-a dat la sport, tabere, excursii in strainatate...si nu pot sa ii reprosez vreodata ca mai bine statea acasa cu mine, decat sa faca ccc cariera.
mi-e nu imi place prea mult sa fac menajul, recunosc, desi il fac ca nu am ce face, dar am tot respectul si voi plati cu multa recunostinta pe femeia care va veni sa imi curetze casa cand n-oi mai putea singura...

Ktrinel si [bb] Ana Julia 24.11.2006


#23
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 20:11

quote:


Un job banal de recrutor - ca al meu de ex - NU-l pot numi o CARIERA... Chiar daca imi fac job-ul f bine, chiar daca am satisfactii atat profesionale cat si materiale datorate acestui job... este UN SIMPLU JOB onest din care-mi castig existenta - atat... NU inseamna ca am o CARIERA. Nu prea stiu cum sa explic exact - dar daca eu maine pur-si-simplu NU mai exist - vor fii alte milioane de recrutori in lumea asta care sa faca exact aceeasi treaba, poate chiar insutit mai bine decat mine...
quote:



Gresesti. Ca recrutor poate ca ai privit un om in ochi, ai discutat cu el si apoi l-ai indrumat intr-o directie care s-a dovedit un lucru foarte bun pentru el. Pentru acest om tu ai fost "Einstein" la un moment dat.

Nu trebuie sa fi Maria Montessory sau Einstein ca sa ai o cariera. Si sa nu uitam ca nici macar acesti oameni nu ar fi insemnat ceva daca nu ar fi fost sute de alti ilustrii necunoscuti care au ajutat ca ei sa devina ceea ce sunt. De exemplu crezi ca daca Einstein se nastea in Papua Noua Guinee prezentul ar mai fi fost lafel? Dar a avut norocul sa se nasca intr-o tara in care COLECTIVUL pusese umarul cateva mii de ani in urma lui si-i crease mediu prielnic dezvoltarii personale.

Evreii au o vorba "sunt cimitirele pline de oameni de neinlocuit". Nimeni nu e de neinlocuit. Dar asta nu inseamna ca efortul colectiv nu este important.


alice

#24
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 22:07

Ktrinel - eu scriam "cariera inseamna munca+pasiune" si chiar daca am dat niste exemple "celebre" eu la oameni ca mama ta ma gandeam :-) Oameni ca mama ta care-si fac munca cu pasiune, cu dragoste, cu dedicatie sunt oameni care, zic eu, au o cariera.

Adevarul e ca atat tu cat si Simali - prin ceea ce mi-ati raspuns ref la job-ul meu de recrutare - ati inceput sa-mi dati o "tema de gandire" [flo] Multumesc frumos :-)



Lorelai

Digital Macro 5,Digital Macro 4,

Digital Macro 3, Digital Macro 2, Digital Macro 1, Alte albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#25
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 02:32

Deci: Sub 15 mil/luna e clar, mai bine sa stea acasa sa faca copii.

da' alea care au 150 de mil/luna au dreptul vreodata sa faca copii, pe baza aceluiasi rationament?

PS: Sunt de acord ca nu are nici o legatura cariera cu motivatia financiara. Poti fi si pompier, cata vreme iti faci munca cu pasiune, este absolut normal sa conteze destul de mult in viata ta ca poti sa continui sa faci ceea ce iti place.

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#26
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 09:19

Partea cu munca si pasiunea este bla bla.

Nu asta defineste cariera vs. job.



Cariera consta in urcarea unor trepte profesionale/ierarhice. Succesiunea de joburi in acelasi domeniu, din ce in ce mai complexe/specializate sau de mai mare responsabilitate reprezinta cariera. Este vorba de evolutie.



De ex., o femeie care a fost doi ani infirmiera, trei ani secretara si sapte vinzatoare n-are nici o cariera pentru ca activitatea nu e evolutiva ci tzopaie dintr-un domeniu in altul. A avut trei joburi. Fara sa aiba o cariera in nici un domeniu.



La fel - daca are nspe ani acelasi job, cu aceleasi responsabilitati, nu inseamna cariera, oricit de bine si cu placere l-ar face. Poate sa stea linistita pe acelasi post dar e ironic sa defineasca asta ca si "cariera". Pentru ca n-a evoluat profesional de la stadiul initial.



Daca era infirmiera, apoi asistenta apoi termina medicina, apoi facea nu stiu ce specializare, avea o cariera pentru ca a urcat niste trepte profesionale si ierarhice in domeniul medical.

La fel: poti sa fii asist. univ., lector, profesor univ. - atunci ai o cariera universitara.





Elise & BBLisa

#27
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 12:57

quote:


Pentru ca n-a evoluat profesional de la stadiul initial.
quote:



Nu prea cred ca orice munca bine facuta trebuie sa presupuna obligatoriu urcarea unor trepte profesionale. Dar in principiu cred ca ai dreptate. Probabil CARIERA presupune un job mai "elevat" care bazat si un oarece progres profesional.

Insa legat de discutia noastra cu ideea ca numai femeile care fac cariera (dupa definitia aproximativa de mai sus) pot sa munceasca iar cele care au un job linistit ar trebui sa stea acasa si sa faca copii nu mi se pare OK din urmatoarele motive:

1. femeile care au doar un job linistit este posibil sa lucreze part time, sa nu se streseze prea tare, sa vina acasa la copil foarte odihnite, etc. Femeile care fac cariera sunt nevoite sa-si asume responsabilitati suplimentare, au raspunderea multor oameni (de exemplu daca ai o firma cu 20 de angajati raspunzi pentru ei, nu-i asa?), vin obosite si stresate ca sa nu mai vorbim de timpul pe care trebuie sa-l dedice studiilor sau cursurilor de perfectionare.

2. arunca la cos 100 de ani de lupta feminista; astazi nici macar nu ne mai putem imagina cum ar arata societatea daca peste tot (de la institutii de stat, spitale, gradinite, scoli, armata, etc.) nu ar exista femei care au copii acasa si care bat cu pumnul in masa pentru ca LUMEA sa devina un loc mai tolerant mai putin afectat de oroliile masculine. Femeile au adus in societatea activa ceva esential, ceva fara de care secolul 21 nu ar mai fi ceea ce este: comunicarea si empatia.

In ultimii 1900 de ani femeile au stat acasa si au crescut copii. Mie nu-mi plac acesti 1900 de ani dominati de intoleranta religioasa si macinati de razboaie. Poate ca ar trebui sa invatam din istorie si, daca vrem o lume mai buna, sa incercam si altceva.

alice

#28
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 15:48

Frate... dar ce are in comun cariera si copilul/copiii? Sau ca este vorba de o femeie sau de un barbat?

Nu conteaza, sunt separate. Singura chestie este ca pentru "doamne" exista niste limite fiziologice, care-ti impun sa stai naibii acasa daca esti gravida-n 7 luni si-ti pasa de sanatatea copilul tau. Sau daca vrei sa alaptezi, iar trebuie sa faci bine sa nu sari dintr-un avion in altul ca laptele matern nu tine prea mult la congelator [:D]

Aaaa ... ca poate firma sa te puna pe tusa, wrong, daca esti tare-n profesie si fit in cultura si politica firmei nu se va intampla. Daca nu, nu... dar acelasi lucru se poate intampla si daca ai o fractura tripla sau un accident de masina Doamne Fereste sau faci o hepatita sau mai stiu eu ce.

Problema la noi la Romanika este ca foarte multa lume "face cariera", mai ales lustruind cu coatele birourile 10-12-14 ore zilnic si pupand in c-r sefii. Barbati sau femei, nu conteaza. Iar din observatiile mele personale in 10 ani de munca am vazut ca barbatii sunt mai "carieristi" decat femeile...la ei programul de lucru se extinde si in week end cu seful la un fotbal, tenis, etc. La asemenea volum de munca cred si eu ca o cariera si un copil se exclud.[:D][:D][:D]

Avantaj barbatii ca spermatozoizii lor sunt fertili si la 50 de ani.

Andries

#29
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 18:55

quote:
Avantaj barbatii ca spermatozoizii lor sunt fertili si la 50 de ani.




las' ca nu-s nici aia garantatzi life time.... li se mai innoada coada de stress la un moment dat....



Elise & BBLisa

#30
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 20:03

[:D]

Andries


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -