Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Femei de cariera ???!!!!????


41 raspunsuri la acest subiect

#11
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 16:25

quote:
Originally posted by geniest

Foarte interesante raspunsurile.

Cred ca trebuia sa precizez (poate chiar in titlu) ca este un subiect de DIALOG civilizat si nu de polemica.

Lorelaim exact asta era ideea.....de job banal cu max. 15 mil salariu nicidecum cine stie ce cariera, cred ca asa trebuia sa spun in titlu....

Eu personal respect optiunea fiecarui om, insa ma doare cand vad atatea femei (cu varste intre 30 - 35 -40 ani) chinuindu-se sa aiba un copil si nu reusesc. Parca sunt din ce in ce mai multe, cel putin la firma unde lucrez eu asa este....



1. Te inseli, nu e un subiect de dialog civilizat ci unul de birfa. Nu ai intrebat daca sunt printre noi femei care au aminat sau amina maternitatea si de ce o fac(em) si nu vorbesti nici despre tine, ci despre colegele tale. Birfesti adica.
2.Nu respecti optiunea fiecarui om, cele doua posturi ale tale la acest subiect sunt suficienta dovada.
3.Nu cred ca te doare blablabla. Vrei doar sa birfesti. Ok, dar parca era o alta sectie de birfe pe undeva pe forumul acesta.
BTW, sunt curioasa, sunt toate femeile acelea care "se chinuiesc" sa aiba un copil peste 30 ani? Si ce inseamna "atitea", da-ne o cifra daca tot ai inceput discutia. Cite femei din cite angajate in total?
Din experienta mea de aici si din tara: aici majoritatea prietenelor mele au copii dupa 30 ani, cunosc un cuplu care nu a reusit, dar ei incercasera de pe cind ea avea 25 ani. In schimb o alta prietena buna a avut anul trecut la 36 ani primul copil acum la 37 al doilea. Amindoi perfect sanatosi si frumosi, amindoi reusiti "din prima". Alta prietena de 41 ani a avut prima sarcina la 39 si a doua la 41 aproape, la fel doi copii frumosi si sanatosi. Si alte doua prietene din Romania incearca sa aiba copii de ani de zile, de pe la 26 ani parca. Virsta nu spune totul.
5.Ooops...m-am prins acum... femeile peste 30 ani cu un job care nu e banal au voie sa aiba copii, cele care cistiga sub 15 milioane pe luna si totusi amina maternitatea sunt cele luate in vizor. Sa le ardem pe rug? Cum indraznesc sa nu procreeze cind nu au nici macar o cariera (ca scuza)?
6. Tot la capitolul birfe: la ce virsta si ce cariera trebuie sa aiba barbatii ca sa aiba copii? Ce ne facem cu carieristii prea carieristi care lucreaza 100 ore pe saptamina si isi vad copilul doar duminica dimineata? Sau cu cei care nu au o "cariera" internationala si totusi aleg sa aiba copii dupa virsta de 30-40-50 ani? Au voie soferii, timplarii, zugavii, gunoieri, mecanicii auto, etc, sa amine paternitatea?

Propun sa scriem un proiect de lege in care sa se stabileasca, in functie de profesii si salarii, la ce virste putem deveni mame respectiv tati. E posibil ca unele din profesiile partenerilor (sau virstele lor) sa nu fie compatibile cu profesiile, respectiv virstele noastre. O optiune ar fi schimbarea profesiei.
Pentru cei prea pasionati de joburile lor, uneori banale, propun divorturi rapide si cautarea de partener care corespunde dpdv al virstei si profesiunii, in vederea procrearii conform proiectului de lege.



#12
arghirmonica

arghirmonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 19:43

Adevarul e ca stau fetele noastre cu o cariera!!!!! de office manager de exemplu la firma pana le da femeia de servciu afara.Si asta da cariera sa fii la cheremul sefului.[zz]
Si alea care sunt multe chiar sunt..sunt pline firmele de ele ,imbatranesc acolo ca n-au timp sa se marite si sa faca copii,dupa cum zic ele.Cand o sa aiba timp ,vin tipele de douajdeani in fata carora adio ..no chance!!
Si in final stai de ochii lumii la serviciu cat de mult ca vb ceea nu te asteapta nimeni acasa nici sot si nici copil..binenteles cu remarca de rigoare ca am f mult de lucru.

#13
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 19:49

nu mi se pare corect sa se judece cariera in functie de salariu (tipic romanesc !)...nu are nici o legatura....e o mare rautate in schimb, asta da...ca si aceea de a judeca de ce unele stau acasa, iar altele aleg sa mearga la job dupa cateva luni/ani de la nastere...eu zic ca astfel de discutii nu pot avea nici un rezultat, cu atat mai mult pretentii de judecata...cei care isi spun opiniile personale trebuie sa si le asume si sa nu se justifice atata in fatza celorlati...putine demnitate, e alegerea fiecaruia ...

Ktrinel si [bb] Ana Julia 24.11.2006


#14
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 19:51

apropo, ce inseamna 15mil ..vreun prag ceva ? accesul spre vreo conditie superioara? e mult, e putin ? eu chiar nu mai stiu...

Ktrinel si [bb] Ana Julia 24.11.2006


#15
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 22:43

quote:
Originally posted by Ktrinel

apropo, ce inseamna 15mil ..vreun prag ceva ? accesul spre vreo conditie superioara? e mult, e putin ? eu chiar nu mai stiu...

Ktrinel si [bb] Ana Julia 24.11.2006




Nu ai inteles, Ktrinel? De la 15 milioane in sus ai voie sa faci copii cind vrei. Sub salariul acela nu contezi si e important sa te informezi de la colege si vecini cind e cazul sa ai copii. Nu de alta, dar ajungi sa ti se plinga de mila. Si sufera altii de suferinta ta.

#16
Ktrinel

Ktrinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 23:22

iris [:-)))][:-)))][:-)))]

Ktrinel si [bb] Ana Julia 24.11.2006


#17
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 00:05

quote:


quote:


Un job banal NU se poate numi... cariera.
quote:



Si cine decide ce este un job banal si ce nu? Daca eu vreau sa spal scarile unei institutii si fac treaba asta foarte bine, constiincios si cu placere ?

Ce face munca unui astronom mai putin banala decat munca uni femei de serviciu?

Si ce ne facem daca de maine nimeni nu mai vrea sa faca munci "banale"? Stam cu gunoiul stiva la usa, cu haznalele pline, cu copiii fara bone, cu spitale fara infirmiere, etc., etc.?
“Scuze, au am uin job banal, ma duc sa stau acasa cu copilul pana i-or creste barba si mustati; faceti voi si treburile mele.”


OAMENII sunt in societate precum rotitele intr-un urias ceas mecanic. Treaba lor este sa se roteasca si sa angreneze cu alte rotite bine si eficient. Nu exista o rotita mai importanta decat alta. Toti suntem in slujba acestui mechanism si avem datoria sa-l facem sa functioneze.


alice

#18
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 01:03

M-ati facut sa rad bine[:D].

Iris,capisco acum mai bine de ce ai deschis subiectul cu barbatii[floare3]. Ai dreptate ca femeile sunt cam harnicutze[biz] la "apreciat" viata vecinelor/colegelor/amicelor.

Si pt cine nu stie, cariera = parcursul profesional al unei persoane, indiferent de activitate. Cine e deja in top, e la apogeul carierei,altii parcurg alte etape...bla,bla[:D]

Hai ca m-am bagat acum si eu ca musca-n lapte, dar oricum ...cand vine vorba de pareri frumoase, binevoitoare, je m'en fiche sau macar incerc (nu de alta, dar si mie "mi se regizeaza si monitorizeaza" activitatile din toate partile si culmea e ca, cele mai frumoase comentarii le aud din Romanika[alcool]; si nu, nu ma incadrez in tiparul pomenit mai sus, n-am inca 30 de ani , sunt intr-o anume etapa a carierei, dar nu ma tenteaza apogeul din motive de ramas cu picioarele pe pamant, mai vreau un copil, dar la un moment ales de mine insami, nu dictat de anturaj).

Cred ca fiecare femeie e stapana pe propria viata si pe propriul trup, e direct raspunzatoare de actiunile sale.Nu inteleg de ce se pierde atata timp pretios cu barfele despre caprele vecinelor...pardon, vietile si activitatile altor femei care sunt altfel decat ale noastre.



Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,

[foto]poze yahoo





Povestea Almei

#19
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 01:54

Simali - cred ca nu am explicat eu bine ce gandesc despre ceea ce e job si ceea ce e cariera in mintea mea... Un job banal de recrutor - ca al meu de ex - NU-l pot numi o CARIERA... Chiar daca imi fac job-ul f bine, chiar daca am satisfactii atat profesionale cat si materiale datorate acestui job... este UN SIMPLU JOB onest din care-mi castig existenta - atat... NU inseamna ca am o CARIERA. Nu prea stiu cum sa explic exact - dar daca eu maine pur-si-simplu NU mai exist - vor fii alte milioane de recrutori in lumea asta care sa faca exact aceeasi treaba, poate chiar insutit mai bine decat mine... Dar daca n-ar fii existat Maria Montessori - de exemplu - ar fii fost o reala pierdere pt omenire. Daca n-ar fii existat Elizabeth Pantley (care e mama a 4 copii dar are o cariera) multi parinti ar fii bajbait sa afle lucruri pe care ea le explicat atat de bine in cartile sale si ne sunt ata de folositoare.

Am citit si eu definitia data de dictionar pt "cariera" - dar pt mine cariera inseamna munca+pasiune. Motivatia sa nu fie banii (ca toti avem de platit facturi) - motivatia sa fie dragostea pasionanta pt ceea ce faci.

P.S. Nu stiu cate femei de servici pot spune ca fac job-ul lor (spalat scarile, etc) cu pasiune si dragoste... In adancul sufletului cred ca fac acest lucru ca sa puna o pita pe masa pruncilor. Ca si mine de altfel.





Lorelai

Digital Macro 5,Digital Macro 4,

Digital Macro 3, Digital Macro 2, Digital Macro 1, Alte albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#20
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 18:29

De ce o femeie este obligata sa aiba o cariera neaparat (sa poata justifica alegerea facuta) iar un barbat este OK doar cu un servici? Ca doar nu toti barbatii au o cariera asa cum este definita aici...

De ce criteriile de selectie sint diferite?

Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -