Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Femei de cariera ???!!!!????


41 raspunsuri la acest subiect

#1
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 18:29

Voi aveti colege care desi indeplinesc toate conditiile fizice (au peste 30 de ani majoritatea), materiale, etc. amana maternitatea in ideea ca sa nu piarda ceva la job ???

Ca nu cumva sa le ia cineva locul cat timp ele vor fi ocupate cu sarcina, copilul .....desi firma unde lucrez este destul de sigura din punctul acesta de vedere. Adica nu face magarii.....





#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 19:13

Sincer, nu.
Pentru daca tii mortis,te poti intoarce la birou dupa 6-8 saptamani.
Cam cat ar dura un concediu medical in caz ca ...nu stiu...ti-ai rupe piciorul...
Cred ca e un pretext pentru ca de fapt NU VOR ACUM sa faca copii. Amana si ele cat pot din cu totul alte motive.

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#3
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 19:46

dap, aveam una care vroia sa faca juma de milion de euro ca garantie ca o sa-si creasca kupilul bine.

Si cre' ca, dupa estimarile mele in ce priveste salariul ei, strinsese max. vreo 40 de mii pina pe la 35 de ani....[:D]



Elise & BBLisa

#4
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 25 mai 2007 - 20:41

Eu personal nu am, pentru ca sunt singura femeie la varsta procreerii din departament (oarecum la varsta procreerii ca am deja 35). Mai e o tipa de 60 ani, cu doua fete mari. Dar in domeniul meu am auzit/citit ca se practica sa faci copii dupa ce iei "tenure" (asta inseamna, la profesori, permanentizarea pe post-adica nu te mai da afara nici cu macaraua-e siguranta jobului pe viata). Cum in general acest "tenure" vine in apropierea varstei de 40 ani, multe amana maternitatea pana atunci. Dar nu toata lumea. Sunt destule profe tinere care au deja copii. Din astea cunosc, din cele ce au amanat nu cunosc personal. Eu am facut copil la 30 ani cand eram studenta la doctorat, ca ma panicasem ca sunt batrana si nu am facut inca copil:)) Parca as mai face unul, da' nu cad de acord cu barbatu',care nu isi mai doreste si nici eu nu sunt prea convinsa.

#5
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 11:30

Eu am facut copiii cat eram tanara, unul pe vremea studentiei si unul imediat dupa. Acum sunt mari, la scoala si eu am timp sa ma ocup de cariera.

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 16:56

Nu cred care ceva in comun cariera ci ideea de familie si/sau copiii. Desigur fiind barbat pot sa gresesc, insa cariera este un rezultat al unor eforturi personale combinate cu ambitie si profesionalism, iar aceste persoane sunt din cate cunosc eu extrem de realiste, de obiective de calculate incat chiar si un calcul (oare!!!) de genul ma marit, fac un copil este deja in normalitatea lor. Dar subiectul este sensibil pentru ca dupa mine este mai degraba un raspuns la optiuni individuale uneori acestea fiind si un rezultat al unor conjuncturi nu neaparat un rezultat de optiuni.

De asemenea este extrem de relativa dupa mine notiunea de cariera pentru ca in mod individual poatre sa fie o reflectare a poropriilor aspiratii si/sau imagini si/sau perceptii ori acestea tin in proportie covarsitoare de individ de particularitatea lui asa incat inerent apare intrebarile:

Ce inseamna o cariera pentru voi?

Dar o casnicie?

Dar un copil?

Pot fi acestea comparate?

Pot fi acestea preferate?

Sunt complementare?

Sunt exclusiviste?



Ei cum e?



Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Decembrie 2006

Anul 2007

#7
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 26 mai 2007 - 19:16

Marius,bune intrebari!

o cariera pt mine inseamna independenta nu numai materiala.f mult si spirituala.inseamna un boost mare pt self esteem-ul meu.inseamna ca imi satisfac setea de a invata ceva nou zilnic.ca nu ajung sa lancezesc spiritual cum aveam impresia cat am stat acasa.

uneori simteam ca mi-a regresat creierul spre un bob de mazare.ca tot ce stiu e numai baby talk si atat.intalnit cu alte mamici si iar vb despre maternitate,copii,curatenie si subiecte adiacente.simteam ca ma sufoc.

nu ma intelegeti gresit nu idolatrizez munca. nu stau peste program la munca.maternitatea m-a schimbat mult.acum vad viata prisma unei mamici, mi s-au rasurnat multe ratinamente precopil.insa cand stateam cu fata imi lipsea ceva si eram nefericita intr-un colt al sufletului.am iubit enorm perioada cat am stat acasa si mi-am crescut fata.acum stiu ca pierd mult din copilaria ei(cuvinte noi spuse pt prima oara,etc).insa sunt stabila d p de v emotional.in plus trebuie sa muncesc, nu avem alte venituri.insa daca as fi avut tot nu as fi putut sta fara sa am o ocupatie.

Casnicia ca institutie nu a inseamnat prea mult pt mine(pana sa imi intalnesc sotul) pt ca nu am avut exemple prea reusite in familie.acum insa=legatura spirituala dintre 2 persoane.

Copil inseamna o prelungire a noastra.de cand avem fata relatia dintre mine si sotul e evoluat firesc spre alta etapa.suntem si mai aproape unul de altul,mai responsabili si ne placem si mai mult decat inainte. nu am crezut ca va fi posibil asa ceva.

fata noastra e pt noi:cerul si pamantul, pur si simplu nu exista cuvinte sa descrie sentimentele noastre pt ea.

este de acum motivul pt care vreau sa fiu o mama mai buna, intelegatoare,insa in acelasi timp si f realista.ma face sa fiu intransigenta cu mine, sa evoluez si sa reusesc ceea ce imi propun.sa perseverez si sa incerc sa imi corectez defectele si ambitii vechi care acum mi se par desuete.

Nu pot fi comparate, nu.

Preferate:sigur.Eu aleg copilul&relatia noastra(eu+sot).nu am cum sa le despart pt ca suntem noi trei suntem o singura celula[il]

cariera e ceva auxiliar care impreuna cu cei dragi ma ajuta sa ma simt intr-adevar implinita.

pt mine sunt complementare.

posibil sa fie exlusiviste pt altii.la mine se intrepatrund, cum am rasp si mai sus.



Marius, mi-ar placea sa rapunzi si tu.



weekend placut.



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





[foto] POVESTEA MINUNII

#8
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 00:27

quote:
Initial creeata de geniest

Voi aveti colege care desi indeplinesc toate conditiile fizice (au peste 30 de ani majoritatea), materiale, etc. amana maternitatea in ideea ca sa nu piarda ceva la job ???

Ca nu cumva sa le ia cineva locul cat timp ele vor fi ocupate cu sarcina, copilul .....desi firma unde lucrez este destul de sigura din punctul acesta de vedere. Adica nu face magarii.....









Nu prea inteleg care e problema ta... ai avut un copil exact in momentul in care , sa te citez "ai indeplinit conditiile fizice"? De ce esti sigura ca STII EXACT care e motivul aminarii maternitatii pt colegele tale? Si, chiar daca ar fi cel numit de tine, who cares? E viata lor, nu crezi ca ele sunt in masura sa decida cind sunt ele pregatite sa aiba un bebelus? Daca sunt?

#9
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 20:26

O femeie de "cariera" pe care am placut-o in mod deosebit si i-am inteles alegerea (cariera NU copil) a fost balerina Anna Pavlova http://en.wikipedia....i/Anna_Pavlova.

Un contraexemplu ar fii Maria Montessori - care a facut cariera... si a avut si copil.

Bineinteles ca cele doua femei de cariera aveau profesii totatl diferite.

Un job banal NU se poate numi... cariera.



Lorelai

Digital Macro 3

Digital Macro 2

Digital Macro

Alte albume foto

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#10
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 11:35

Foarte interesante raspunsurile.

Cred ca trebuia sa precizez (poate chiar in titlu) ca este un subiect de DIALOG civilizat si nu de polemica.

Lorelaim exact asta era ideea.....de job banal cu max. 15 mil salariu nicidecum cine stie ce cariera, cred ca asa trebuia sa spun in titlu....

Eu personal respect optiunea fiecarui om, insa ma doare cand vad atatea femei (cu varste intre 30 - 35 -40 ani) chinuindu-se sa aiba un copil si nu reusesc. Parca sunt din ce in ce mai multe, cel putin la firma unde lucrez eu asa este....


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -