Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

FIV la Sibiu (11)


199 raspunsuri la acest subiect

#1
bytzi

bytzi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.430 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 10:58


Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu

cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10
Polisano Sibiudate de contact:-telefon 0269-224482-fax-0269224482- www.clinicapolisano.ro- E- mail: fertilitate@polisano.roadresa:str Constitutiei,bl24550253 SibiuRomaniaechipa de medici:aicipreturi proceduri:-prima consultatie 80 ron-FIV z1-3 -6.798 ron-FIV z4-5 -7.662 ron-ICSI z1-3 -8.078 ron-ICSI z4-5 -8.942 ron-IA 1.060 ron-IA donator 1.920 ron-ET dupa dezghetare 1.280 ronpreturile nu includ medicatia si analizele necesarealte informatii:FIV:-Embriotransferul se face in 2, 3, 5 zile de la punctie in functie de numarul si calitatea embrionilor- Pentru inhibare se folosesc contraceptive orale sau Diphereline- Stimularea se face fie cu HMG, fie cu FSH recombinant +/-orgalutron-antagonist in functie de tipul de prolactina (1mg subcutanat)- Schemele de tratament se stabilesc in functie de tipul de patologie- AH nu creste rata de fertilitate si succes, se face daca este nevoie- Transferul se poate face in faza de blastocistIA:-In cazul IA se merge cu citeva zile inainte de ciclu sa se faca schema de tratament ( posibil si eco) si apoi ecografie in zilele 8,10 si 12 dupa caz cand se da si pregnylul.Inseminarea se face la 24 h de la pregnyl.-Si pt cei interesati ai caror soti sufera de infertilitate masculina, lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:- www.cryos.dk- http://dk.cryosinter...sh-version.aspx
Analize necesare :Pt fiv :Lista de analize Polisano SibiuAnalize pt doamna1.Analize generale grup sangvin,RH,glicemie,TGP,TGO,Hemoleucograma,TQ,APTT,INR2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie:Estradiol,FSH,LH,Prolactina,TSH ,Testosteron(dar dr cind mi-a dat lista testosteronul a zis sa nu-l mai fac)3.Analize vaginale(in afara menstruatiei)-Examen secretie vaginala-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau-Culturi cervicaleTestare Chlamydia,Mycoplasma,UreaplasmaAnalize pt sot/partener:-Spermograma-SpermoculturaAnalize pt ambii parteneri:-VDRL-Serologie HIV-Atg HBs-Atc anti-VHC(pt cele care fac cu donator, pt sot nu e nevoie de nici o analiza)
necesare in sarcina dar nu obligatorii:-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG,Rubeola-histeroscopiePt inseminare:1.Dozari hormonale in z2-3 de menstruatie:-FSH,LH,Estradiol,Prolactina,TSH2.Analize vaginale(in afara menstruatiei)-Examen secretie vaginala-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau-Culturi cervicaleTestare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma3.Histerosalpingografie(HSG)
link-uri utile:Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)Film cum se administreaza gonal penJurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarciniiLista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)
AspiranteAnelize,27 ani,sotul astenoteratospermie,eu-fara probleme.Datorita numeroaselor recomandari,schimb medicul meu din Bucuresti cu Dr,Chicea,Polisano.La sfarsitul lunii avem prima intrevedere.Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stinga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am încercat cu stimulare, dar fara raspuns... Deci ne indreptam si noi spre Fiv cu dr Mutuliga.persi, 26 de ani,trei extauterine,urmeaza fiv cu dr Chicea.Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA dr Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74;urmeaza fiv cu dr Chicea.misspii/maria, endometrioza,ovar dreapta 25%, uter mic,sotul super.Dar momentan mai sunt sub tratament - fac 6 injectii de diphereline si dupa aceea ...dr Mutuliga.bytzi,33ani,endometrioza,FSH 20 ,6 IA nereusite din care 2 cu dr Ispasoiu,Fiv intrerupt, dr Ispasoiu.simonete,39 ani,acu'2 ani,fix in timpul asta ,in aprilie , eram ca o floare ( dupa spusele lui Moisa ),cu FSH=8.....acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ( n-am terminat de facut analizele),4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu. monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe) si sunt in faza cu analizele ptr FIV, cu dr Ispasoiu.Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpingx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV feb 2010 dr Ispasoiu, Polisano, nereusit. In prezent hidrosalpinxul s-a refacut, ma pregatesc pentru FET mai 2010. In luna mai raman insarcinata!hypnotic1978,32ani, infertilitatea inexplicabila, ma pregatesc pentru IA cu dr. Ispasoiu.alina06st,34 ani,sotul 32ani-fara probleme, eu endometrioza, laparoscopie iulie 09, o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila, prolactina marita, in pregatire FIV cu dr. Ispasoiu.rodicutza32,1IA cu dr Chicea ,nereusita.anda15,32ani,2IA nereusite,sarcina naturala dar din pacate oprita din evolutie la 7 sapt,urmeaza prima consultatie cu dr Ispasoiu in vederea FIV.gabri-ela,5IA din care 1 cu dr Ispasoiu,in pregatire FIV cu dr Ispasoiu.llary, 3IA nereusite cu dr Ispasoiu.gabi ducu,1 FIV nereusit,dr Chicea.dordemunte,dr Ispasoiu.bonsai,urmeaza FIV cu dr Chicea.daria08,FIV intrerupt, dr Chiceadaria76,1FIV + 1FET nereusit,dr Ispasoiu.Cristina 12,in pregatire FIV cu dr Ispasoiu.ciuripica, sindrom de ovare micropolichistice, anul trecut in aprilie am facut o laparoscopie pt drilling ovarian, IA in decembrie ,nereusita ,IA 2 dr Chicea ,asteptam rezultatul.oria77,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.may06,urmeaza FIV+ICSI,dr Mutuliga.curajoasa,dr...iaura 21,36ani,6 IA,din care 1IA cu dr Ispasoiu,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.liana_stoia, 36 de ani,infertilitate inexplicabila, 3 IA nereusite, 2 la Cluj cu dr. Micu, una la Sibiu cu dr Ispasoiu. Urmeaza a patra IA pe care o astept cu foarte mari sperante.raisa75,4IA nereusite,urmeaza prima consultatie la dr Ispasoiu.Gravidutze si mamiciCele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi[:)]iuca,34 ani,1IA cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.diana 77,FIV cu dr Ispasoiu august 2008,reusit.Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu.danaisa20,32ani,dupa 7 IA nereusite (cu Moisa la Giulesti) si 1 FIV nereusit cu dr Ispasoiu , am reusit la FET,cu dr Ispasoiu.yarrina, 27 ani, 4 IA la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, primul FIV, reusittttt!!!!!lista ramine deschisa pt completare

#2
bytzi

bytzi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.430 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 11:02

Sa fie cu noroc[flo]

#3
yarrina

yarrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.470 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 11:28

Pupilim Bytzilica noastra! [pup][pup]

[gravired]fericita!!

#4
misspii

misspii

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 12:43

Servus May06.
Sunt Maria ,am citit msg tau.Am fost la d-na dr.Mutuliga si am avut o impresia fff buna - comunicativa,calma si sta sa-ti explice .Ce mi-a placut a fost ca s-a uitat pe toate analizele,externari ,biopsie CU RABDARE SI ATENTIE .La mine este mai complicat dupa operatie am reactionat f ciudat .Cand am fost la Bucuresti ,anul trecut la un "mare" medic si s-a uitat pe analize a zis ca sunt aiureli si trebuie sa incep de la 0 si eventual o lapo ca sa vada ce a mai ramas dupa operatie.Binenteles sa se reanalizeze biopsia la Bucuresti. UN 10+ PT SIBIU
Sunt pe tratament ,in mai am ultima ( a.6.a) inj si dupa aceea in mod cert o sa merg mai departe cu d-na M.Binenteles in functie de analize incep stimularea .Bafta multa .Va pup pe toate..[pup]

#5
alecori

alecori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 12:58

May, si eu sunt tot la dr M si comunicam foarte bine...noi deja am inceput pregatirile penrtu Fiv, adica luna aceasta inhibare si pe la mijlocul lui mai facem fiv-ul


#6
alecori

alecori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 16:42

Danaisa, am o prietena care se pregateste de FET, si nu stie ce o asteapta...ce tratament ai facut si cat a durat toata treaba?merci

#7
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 18:26

deci,
am intrat in hora!

la analize hormanale,OK,mai putin TSH care e 0.15,fata de minim 0.35.

am recoltat azi o gramada de analize din col,bacterii,citologic,etc.

daca toate acestea sunt bune,teoretic ar trebui sa fac histerosalpingografia pe primele zile de ciclu.


#8
danaisa20

danaisa20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 19:43

Citat:
citat din mesajul lui alecori

Danaisa, am o prietena care se pregateste de FET, si nu stie ce o asteapta...ce tratament ai facut si cat a durat toata treaba?merci


Alecori, la FET lucrurile au decurs alstfel: in prima zi de CM eco la mine in oras sa vedem ca nu am chisturi si de a doua zi am inceput sa iau femoston 2/10 cate 3 pe zi, apoi in ziua a opta eco la sibiu. am continuat cu 3 pastile de femonston inca 3 zile (adica pana in ziua a 11 a). apoi din ziua 11 am luat 2 femoston pe zi si totodata din ziua a 11 a am inceput si cu utrogestan intravaginal cate 2 de trei ori pe zi. in ziua a 15 de CM s-a facut criotransferul si din acel moment am continuat tratamentul cu femoston si utrogestan pana in sapt a 12 a de sarcina. cam asta ar fi...daca te mai pot ajuta cu alte info sunt prin preajma. bafta multa prietenei tale.
eu in plus pana la criotransfer am baut ceai de cretisoara (cam 1 l pe zi) si se pare ca asta mi-a adus un endometru fff frumos.

danaisa20 [gravi] 13+


#9
yarrina

yarrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.470 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 22:58

Am ajuns la ora la care pot sa mananc!! Sunt fericita!! Voi ce faceti? Va 'dansati' ?[:D]

[gravired]fericita!!

#10
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 23:10

Eu butonez pe-aicea,mai inainte am ajuns si eu de la servici,nu mai "dansez" [:D] ca nu mai am nervi!
Pofta buna[pofta]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -