Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 7-a)


157 raspunsuri la acest subiect

#21
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 05 ianuarie 2005 - 10:10

Dragostea

Am cautat-o la poarta omenirii
Si-am cautat-o degeaba,
Ea nu era acolo,
Omenirea renunta-se la ea.


Am intrebat florile ,
Padurile, luna si stelele:
"O cunoastem, dar nu stim,
Unde se poate afla."


Si-am deschis o carte
Ce lumea renunta-se la ea,
Si-am vazut unde-i ea,
Ea, dragostea, este la Golgota.


Tu omenire, ce-alergi spre sfarsit,
Priveste la cruce si nu mai ura,
Preda-te in mana lui Isus,
Si-n veci vei iubi.


Iar tu , ce stii ce-i iubirea,
O,tu, ce-ai gustat nemurirea
Arata tuturor oamenilor din jur,
Caci dragoste-nseamna Isus.


Caci dragostea nu-i barfa,
nici ura, mandrie sau osanda.
Ci-i slujire si jertfa de sine,
Iubeste-i pe toti si rabda-i,
Asa precum Isus Salvatorul,
Te iubeste si rabda pe tine.


S IOANAS


________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#22
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 06 ianuarie 2005 - 11:25

Care este...


Cea mai frumoasa zi? Azi

Lucrul cel mai usor? Greseala

Cel mai mare obstacol? Teama

Cea mai mare greseala? Abandonul

Cauza rautatilor? Egoismul

Distractia cea mai placuta? Munca

Cea mai mare infrangere? Tristetea

Cei mai buni profesori? Copiii

Prima necesitate? Comunicarea

Ceea ce te face fericit ? A fi util celor din jur

Cel mai mare mister? Moartea

Cel mai mare defect? Lipsa de chef

Persoana cea mai periculoasa? Mincinosul

Cel mai urat sentiment? Ura

Cel mai frumos cadou? Iertarea

Locul unde esti in siguranta? Acasa

Drumul cel mai rapid? Calea corecta

Senzatia cea mai agreabila? Pacea interioara

O protectie efectiva? Zambetul

Cel mai bun remediu? Optimismul

Forta cea mai mare ? Credinta

Cele mai necesare persoane? Parintii

Sentimentul cel mai frumos ? Dragostea


Inteligenta fara dragoste, te face pervers.
Justitia fara dragoste, te face implacabil.
Diplomatia fara dragoste, te face ipocrit .
Succesul fara dragoste, te face arogant.
Bogatia fara dragoste, te face avar.
Supunerea fara dragoste, te face servil.
Saracia fara dragoste, te face orgolios.
Frumusetea fara dragoste, te face ridicol.
Autoritatea fara dragoste, te face tiran.
Munca fara dragoste, te face sclav.
Simplitatea fara dragoste, isi pierde valoarea.
Vorbele fara dragoste, te fac introvertit.
Legea fara dragoste, te supune.
Politica fara dragoste, te face egoist.
Credinta fara dragoste, te face fanatic.
Crucea fara dragoste, reprezinta tortura.

VIATA FARA DRAGOSTE... ISI PIERDE SENSUL...
_________________


________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#23
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 07 ianuarie 2005 - 10:18

Increderea!

Increderea!
Aceasta se opune fricii.
Atunci cand nu ai raspunsuri, iar viitorul ti se pare nesigur…
Poti aduce fiecare intrebare sau indoiala la Cel care stie totul si care controleaza absolut totul – la Creatorul tau.
Atunci cand nu cunosti ceva…
…cunoaste El,
Atunci cand nu poti vedea dincolo de ziua de maine…
…El poate.
Viitorul tau si viitorul meu sunt in mainile Lui.


________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#24
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 07 ianuarie 2005 - 20:55

Tsunami wave

A disparut o parte de planeta sub valuri crude ca si la potop,

Un semn ca se-mplineste cartea Sfanta si ca Satana vrea sa-si bata joc...

Copiii si parintii la un loc, saracii si bogatii in vacanta

Aveau sa afle cum apune harul si ce usor e omul in balanta.



Un cimitir imens se aseza peste nisipuri vechi de mii de ani,

Prin statiuni exotice dorite mai mult de cei care dispun de bani...

Un cimitir cum nu s-a pomenit pe sub lamai, maslini sau terebinti

Cu gropi comune, si cu trupuri arse, neidentificate de parinti.



Pacat, putem sa spunem lacrimand... Pacat pentru copiii fara vina,

Pentru acei care-au murit luptand, sperand ca vor renaste din lumina...

O floare rupta din gradini de inimi, ramana amintire peste chei

Si-o rugaciune pentru cei in viata care vor plange zilnic pentru ei.



Si daca multi au disparut, de-odata, sub semn de-apocalipsa neglijata,

Pe langa jale multa si regrete, sta lectia ce trebuie-nvatata:

Oare nu alergam prea nebuneste, sub motivatii aspre si firesti

Si ignoram, uitam sau ne ascundem la glasul care striga: „Unde esti?”



Afaceristii, care-au investit in fabrici sau in locuri de popas,

Si care au scapat din tragedie, privind neputinciosi la ce-a ramas,

Poate gandesc acum unde-i greseala si inteleg mai bine ca-n proiect

Pe Dumnezeu Il pui in fruntea listei, nu-L uiti ca pe un simplu obiect!



Azi, arhitectii lumii, pot sa vada si sa citeasca Pilda lui Hristos:

„O casa rezistenta sta pe stanca nu pe nisipul auriu, frumos...”

Nu trebuie sa vina iar Potopul ca sa-ntelegi din predica lui Noe

Si nu poti da o Biblie pe-o tuica sau Noul Testament pe „Domnul Goe!...”



Da, verbul „a gresi”, azi se conjuga si la prezent dar si la viitor...

Si cand citesti in filele Scripturii ca Domnul, in curand, vine pe nor

Parca nu-ti vine-a crede ce se-ntampla... Cum poti gresi, cu plan premeditat,

Cand Dumnezeu inregistreaza-n ceruri tot ce vorbesti si cum te-ai comportat?



Daca seismul a lovit planeta miscand-o, parca, de la locul ei

Si daca ea se va roti mai tare si nu asa cum avea obicei,

Si daca ziua chiar se va scurta si noaptea va sosi mult mai curand

Acesta nu-i un semn-avertizare la care sa iei seama tremurand?



Furtuna-plaga care ne-a lovit, asa de tare, groaznic, fara mila,

Poate ne spune despre harul care isi rasuceste ultima lui fila...

Nu trebuie ca valul sa te-alerge ca sa-ntelegi apelul serios

AZI pentru tine mai e har, straine... MAINE, e viitorul lui Hristos!



Jercan Danut Alexandru – 31 dec. 04







Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004





#25
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 10 ianuarie 2005 - 10:31

"Urmareste-o, caci o vei ajunge si vei izbavi totul" 1Sam.30:8

Dupa ce a pierdut totul la Ticlag, David ar fi putut spune: "Cred ca voi sta in acesta pestera pt tot restul zilelor mele si-l voi lasa pe Saul sa fie rege". In loc de asta, el L-a intrebat pe Dumnezeu ce sa faca in legatura cu armata inamica, iar El i-a raspuns: "Urmareste-o , caci o vei ajunge si vei izbavi totul." Dupa ce David s-a supus acestor cuvinte a recastigat tot ce pierduse inclusiv statutul de lider.
Trecerea de la vorbe la fapte inseamna fortza! Un singur pas inainte poate inlatura puterea distructiva a esecului. Esecul ne paralizeza pentru ca nu cautam sursa lui si nu incercam sa schimbam lucrurile pe care le-am facut gresit prima data. Asteptam o forta exterioara sau o persoana sa ne salveze , cand de fapt Dumnezeu ne cheama sa actionam. Cand te ingrijorezi cu privire la esec cel mai rau lucru pe care-l poti face este sa nu faci nimic! Esecul poate avea un efect motivator extraordinar, mai ales atunci cand te conduce spre noi niveluri ale intelepciunii.
Referindu-se la "ciclurile letargiei", psihologul David Burns scrie: "Cand am de infruntat o problema dificila si nu actionez in nici un fel, aceasta lipsa a actiunii ma conduce catre ganduri care-mi sugereaza ca nu am puterea de a actiona, ca nu mai exista nici o speranta de rezolvare a problemei si ca nu-mi voi putea schimba niciodata acest mod de a gandi.
Aceasta mentalitate conduce catre sentimente distructive--pierderea energiei si a motivatiei, stima de sine alterata si sentimentul ca problema ma copleseste. Rezultatul este un comportament autodefensiv--amanare, evitare si fuga de realitate. Aceste sentimente negative se intaresc reciproc si intreg ciclul se repeta, agravandu-se de fiecare data."
Cand actionezi si castigi, victoria este glorioasa si rasunatoare. Cand actionezi si pierzi, resimti durerea infrangerii--insa aceasta nu inseamna ca ai esuat. Esecul insemna refuzul de a actiona!
Bob Gass


________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#26
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 11 ianuarie 2005 - 10:20

"Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu..." 1Cor.2:14

Nu vrei putea discerne cu adevarat pana nu lasi deoparte ratiunea.Ratiunea este produsul mintii;ea deschide usa fricii si resemnarii. Discernamantul este produsul sufletului; el deschide usa credintei si marilor realizari.Mintea nu intelege lucrurile spirituale! Atunci cand spiritul naste discernamant si mintea incepe sa-l contrazica nu vei ajunge nicaieri. Pt. ca "...omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu"(1Cor.2:14) Dumnezeu spune: "...Eu am planuit si Eu voi infaptui."( Isaia 46:11) Dumnezeu are un plan referitor la viata ta si te va ajuta sa-l discerni, pas cu pas.
Spiritul tau stie lucruri care sunt straine mintii tale! Unele lucruri pe care le-ai catalogat drept o intuitie sau o presimtire erau soapta Duhului lui Dumnezeu incercand sa raspunda framantarilor tale, insa tu le-ai respins deoarece pareau irationale.
Este nevoie de credinta pt. a te descurca pe acest "tãrâm"! Credinta l-a facut pe Petru sa coboare din barca si sa paseasca pe ape. Credinta l-a determinat pe Avraam sa lase in urma confortul casai tatalui si sa plece "...fara sa stie unde se duce" (Evr.11:8 )
Dumnezeu nu se cearta cu noi. El ne conduce: 1) printr-o "tânjire" persistenta; 2) printr-o simpla impresie; 3) printr-o voce blanda si constanta ce se aude in inima noastra; 4) printr-un verset care ne lumineaza. Cand El ofera ceva puterii noastre de discernamant, ne invita sa coboram din barca asemenea lui Petru sau sa pasim in necunoscut precum Avraam.
Ai putere de discernamant pt. a auzi si raspunde chemarii sale?

________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#27
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 12 ianuarie 2005 - 10:27

Se spune ca un print din Orient avea un fiu, caruia ii fixase o pensie alimentara pe care i-o depunea la inceputul fiecarui an.

Cu aceasta ocazie, tanarul venea in Capitala ca sa-si viziteze tatal si, in acelasi timp, pentru ceea ce il interesa mai mult, ca sa-si ia pensia. Restul anului ramanea nevazut.

Intristat de acest comportament, printul a hotarat ca, de acum inainte, pensia sa fie varsata nu o singura data in fiecare an, ci in fiecare saptamana. De atunci l-a vazut pe fiul sau in fiecare saptamana.

Aceasta istorioara ne ajuta sa intelegem pentru ce fractioneaza Dumnezeu adeseori binecuvantarile Sale.
El cunoste tendinta noastra, de a cauta mai intai darul decat pe Donator; El cunoaste interesul nostru, mai mult pentru harurile pe care ni le acorda, decat pe El, de la care primim aceste haruri. El cunoaste, de asemenea, putina noastra credinta. In general, de indata ce avem o provizie, de orice fel ar fi ea (bani, sanatate etc), suntem ispititi sa ne bizuim mai degraba pe ea decat pe Domnul.
Cand El ne da putin cate putin, si zi de zi, ceea ce este de ajuns nevoilor noastre, stie ce face. El ne roaga sa ne intoarcem din nou privirile spre El, pentru a continua sa-I cerem Lui ceea ce ne este necesar si sa-I multumim cand am primit.


________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#28
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 13 ianuarie 2005 - 10:22

Cel mai important lucru

Nu este important ca Dumnezeu sa ne implineasca dorintele noastre, ci ca sa facem voia Lui.
Nu este important ca sa traim mult, ci sa traim in dependenta si in ascultare fata de Dumnezeu.
Hotarator este nu ce facem, ci cum si de ce facem.
Nu este important ce gandesc altii despre noi. Decisiv este ceea ce suntem in fata lui Dumnezeu.
Mai important decat o cunoastere teoretica a Bibliei in intregime este ca ceea ce stim sa punem in practica.
Este frumos cand suntem fericiti, dar mai bine si mai important este cand facem fericiti pe cei din jurul nostru.
Noi suntem de parere ca cel mai important lucru ar fi sa fim scutiti de suferinte, dar mai important este ca, prin suferintele din viata noastre, sa ajungem la tinta pregatita de Dumnezeu.
Si, in sfarsit, nu este important sa stim cand vom muri, ci mai important este sa ne intrebam: Suntem pregatiti sa ne intalnim cu Dumnezeu? Il cunoastem ca Mantuitor si am primit Darul Sau?



________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#29
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 14 ianuarie 2005 - 10:32

Recunoaste totul

Am citit de curand despre un tanar, care a facut multe datorii din cauza vietii sale nesocotite. Creditorii l-au zorit asa de mult, incat tanarul a trebuit sa-i recunoasca aceasta tatalui sau instarit. Acesta i-a facut multe reprosuri, dar pana la urma, cand fiul a fost total zdrobit, tatal a spus: „Totul va fi iertat si uitat. Da-mi mie toate facturile care le datorezi! Eu le voi plati.” Dar fiul s-a rusinat si n-a vrut ca tatal sa afle totul. Printre facturi erau unele care ii erau foarte penibile; pe acelea nu le-a dat tatalui, asa ca el nu le-a putut plati. Dar si creditorii acestor facturi si-au vrut banii, mai ales cand au aflat ca tatal a achitat toate celelalte facturi. Acestia l-au amenintat ca se vor adresa tatalui. Dar acest lucru nu trebuia sa se intample cu nici un pret! Atunci tatal ar afla ca l-a mintit si ca nu i-a spus totul. Nu ii va mai acorda niciodata incredere. Saracul nu mai stia ce sa faca, dupa ce creditorii i-au stabilit o data pana la care trebuia platit totul. Cand a sosit ziua stabilita, tanarul a pus mana pe un revolver si si-a pus capat vietii! Tatal a stat zguduit langa cadavru: „O, daca te-ai fi increzut in mine si mi-ai fi spus totul, cand te-am rugat!”

De ce unii oameni nu ajung niciodata la credinta si la pacea adevarata? Ei nu-i spun lui Dumnezeu intregul adevar. Este un oarecare domeniu pe care vor sa-l divulge, un oarecare pacat favorit pe care nu vor sa-l lase. Ah, spune-i Domnului Isus totul, tot adevarul, nu retine nimic! El este indurator si vrea sa-ti ierte toate pacatele.

“Binecuvinteaza, suflete, pe Domnul... El iti iarta toate faradelegile tale.” Psalm 103:2,3

________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

#30
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 10:23

"Vorbirea voastra sa fie totdeauna cu har, dreasa cu sare, ca sa stiti cum trebuie sa raspundeti fiecaruia". Coloseni 4:6

Ai impresia ca vorbele tale n-au prea mare importanta? Mai gandeste-te! Citeste aceste doua povestiri:
Intr-o zi, la o biserica de tara, baiatul de la altar a scapat din greseala paharul cu vin pentru impartasanie. Preotul i-a tras imediat o palma si i-a spus: "Pleaca si nu te mai intoarce". Acel baiat a ajuns generalul Tito, crudul dictator comunist care a condus Iugoslavia ani de zile.
Intr-o catedrala dintr-un mare oras, un alt baiat de la altar a scapat cupa cu vin pentru impartasanie. Episcolul s-a intors catre el si i-a soptit cu blandete: "Nu-i nimic. Intr-o zi vei ajunge un mare preot". Acel baiat a crescut si a devenit arhiepiscopul Fulton Sheen, ale carui predici la televiziunea nationala au atins inimile milioanelor de americani.
Cuvintele tale zidesc sau distrug. Solomon a spus: "Cine vorbeste in chip usuratic, raneste ca strapungerea unei sabii, dar limba inteleptilor aduce vindecare". (Proverbe 12:18). Stii ceva? Ce vine din gura ta vine din adancul inimii tale iar toate scuzele de genul "n-am stiut ca..." nu vor mai putea repara nimic. Eugene Peterson a scris: "In fiecare zi imi pun iubirea in pericol. Nu exista nimic la care sa nu ma pricep. Sunt mult mai bun in competitii decat in dragoste; mult mai priceput in a raspunde instinctelor decat in a incerca sa descopar cum sa-mi iubesc aproapele. Sunt invatat si pregatit sa merg pe calea mea. Cu toate acestea decid sa las la o parte lucurile pe care le fac cel mai bine si sa incerc sa fac ce stiu mai putin - sa accept frustrarile si esecurile iubirii, indraznind sa cred ca a esua in dragoste este mult mai bine decat a castiga in mandrie".

________________________________________________
La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -