Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre


111 raspunsuri la acest subiect

#11
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 19:03

Nu am auzit in viata mea de marcile astea de mincare. Pe unde as putea sa le gasesc? Io stau in fundul pamintului si ajung destul de rar intr-un oras mai mare. Dar oi gasi eu o solutie.

Cu temperatura am inteles. Am sa o iau si miine dimineata. Acum eram si curioasa cam cit ar putea avea.

Afara nu iese deci nu ar avea de ce sa se murdareasca, insa asa am auzit ca ar fi bine sa i se faca baie mai des. O fi si asta o cauza, desi cam acum 2 sapt i-am facut ultima baie.

Diabet la 1 an? De la ce ar putea sa faca? Apa bea mai multa acum, de cind e bolnavior, ca altfel bea cam 100 ml/zi



*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#12
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 20:00

Misha,nu baie la pisici.E posibil sa fi capatat vreo viroza.Ai vaccin facut? Deparazitarea intern/extern o poti face tu.Chiar daca nu are contact cu alte animale.Cind ajungi la o farmacie veterinara cumpara-i un Cestal Cat sau ce iti indica ele sint multe,cu spectru larg de actiune.O sa te indrume farmacista cit sa ii dai in fct de greutatea corporala (te cintaresti singura,apoi cu motanul in brate)[:)].

Eu cred ca constipatia se datoreaza lipsei de miscare.Daca locuiesti intr-o zona cu verdeata cit de cit incearca sa il plimbi un pic sa manince iarba.Daca nu,exista iarba special pt. digestie.In situatia de fata eu zic ca putina smintina ar ajuta.Ale mele adora smintina iar de lapte nu s-ar satura :))

Daca nici cu smintina nu faci mare lucru incearca un supozitor uman in funduletz.Putin.Sint periculoase constipatiile la pisici.Din cite spui tu:hrana uscata (calitate proasta),apa,lipsa de miscare e normal sa se constipe.Da,face temperatura atita timp cit nu are un tranzit intestinal ok.Daca te mai pot ajuta cu vreun sfat sint aici,in seara aceasta.Sanatate mustaciosului.



Aniela

#13
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 20:07

Aniela, multumesc pentru sfaturi! [flo]

Am inteles cu baia si o sa ma potolesc pe viitor. Deparazitat este atit intern cit si extern, deci e OK din punctul asta de vedere.

Iar constipat NU MAI E! A facut in sfirsit (probabil o fi intrat in greva cit l-am zgindarit sub coada sa-i iau temperatura [:D]) Am scapat de o problema, dar tot stranuta de rupe.

Oare sa-i dau antibiotic (ampicilina, altceva)?



*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#14
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 20:20

Nu ii da nimic.O avea vreo alergie si nu ii poti da antibiotic uman.Ii distruge ficatul.

Ma bucur ca a scapat de constipatie.Inscrie-te pe un forum de animale,sint multi cunoscatori acolo.Eu ,primii pasi in cresterea felinelor de acolo i-am furat [:)].Dupa un an numai sint probleme atit de grave ca la puiuti.Vezi ca multi intra de la servici, miine, asa e posibil sa nu ti se raspunda imediat desi sint ft saritori cu cei noi sositi.

Aniela

#15
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 20:31

Aniela, multumesc!

Am sa bag citeva link-uri utile pe prima pagina aici, la subiect. Sper sa ma ajutati si voi, ca sa putem fi de folos si celorlalti. Probleme sint multe si as vrea sa le sintetizam cumva sa ajungem mai repede la raspunsurile referitoare la ce ne doare.

Multumiri anticipate! [pup]







*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#16
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 21:21

Io zic sa-i dai drumu' in lume...[:D]


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.



#17
anyella

anyella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 21:49

Vezi,poate ajunge in "lumea" ta [:)] si se intoarce la Misha aventuros.


P.s.:Hai sa nu transformam subiectul Mishei in altceva.E util pentru cei care nu au posibilitatea vizitarii rapide unui vet.Si de multe ori nu e o solutie dar prinde bine un sfat.Ah...si cite fete de pe forum neavind copii din varii motive au animalute.Multe.Sint un surogat in lipsa unui pui sau copii crescuti alaturi de un animalutz dragostos,curat si controlat periodic.[flo].


Aniela

#18
MihaelaV

MihaelaV

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 625 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 22:05

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

Io zic sa-i dai drumu' in lume...[:D]


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.



Cat de rai pot fi cei care nu au animale sau cei care nu le iubesc. Trist...

Mihaela

#19
MadameBovary

MadameBovary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 22:15

Misha, ma bucur ca ai scapat de problema constipatiei. E un semn bun.
Nu te baga sa ii dai antibiotice ca nici la oameni nu se dau antibiotice in cazul unei simple raceli. In plus de asta, nu stii daca ceea ce vrei tu sa ii dai il si poate ajuta! Cel mai bine e sa il vada un veterinar care e in masura sa iti dea un tratament.

Referitor la mancare: ce am enumerat eu mai sus (si royal canin printre ele) sunt marci mai scumpe de mancare dar mai bune... marci pe care crescatorii le dau pisicilor si cainilor lor ca sa fie sanatosi, sa aiba blana moale si matasoasa, sa fie vioi etc. Nu le gasesti la supermarketuri si la hypermarketuri decat la punctele veterinare. Daca ai asa ceva la tine in oras, intreaba de ele.

Si da, faptul ca bea multa apa poate sa fie un simptom de diabet. La mine asa a fost. Dar asta nu are legatura cu manifestarea lui de acum, sper sa nu fie vorba de asta.

I never fake ... sarcasm

#20
copilutzu

copilutzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 22:41

misha71 ,multumesc ptr. ca ai deschis subiectul!!



Am si eu o problema. Cred eu ca destul de grava...

Am la servici o catea maidaneza de aproximativ 15 ani.

Din vara am observat ca mergea mai greoi si obosea muuult mai repede. Apoi a inceput sa se umfle in burta.

Am vorbit cu niste colegi mai milosi si am dus-o la veterinar .

A consultat-o si ne-a zis ca are ascita si insuficienta cardiaca.

Ii dam Furosemid, Digoxin si Aspacardin.(la indicatia med. vet.)

Am observat ca ii este mult mai rau dupa ce mananca (si dupa ce ii dau medicamentele) .

Si bea muuulta muuulta apa.

Nu prea mai poate sa stea culcata... de umflata ce este...

La vet. nu stiu daca mai ajungem cu ea, ptr. ca o sperie rau.

Cand am dus-o la vet. prima "au scapat-o " baietii (ptr. ca se zbatea de speriata ce era..) si era sa o loveasca masinile.

In lesa nu a mers nici o data ...

Daca ati stii cum se uita cu ochishorii aia tristi la mine cand se simte rau...

Sa nu credeti ca am luat-o razna ... dar chiar vreau sa o ajut...macar sa nu mai sufere...

Nu stiu cum sa mai procedez...

Imi este mila rau de ea...

Este un sufletzel chinuit...[q]

Cum ma sfatuiti sa o ajut???

Ce medicamente sa-i mai dau???

Ma gandeam la Furosemid , nu este prea periculos, pe perioada indelungata ??? Am incercat sa nu ii mai dau dar se umfla iar in burtica.







PERLUTZA sufletzelul meu!




Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi [:D]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -