Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clinica virtuala a necuvintatoarelor noastre


111 raspunsuri la acest subiect

#1
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 15:29

Multumim ioana_p76 [flo] pentru sinteza.



INFORMATII GENERALE SI SFATURI PRACTICE



Aceste sfaturi sunt adunate din postarile de la acest subiect si sunt din experienta celor care au avut diverse probleme cu animalutele lor si au primit sfaturi de la medici veterinari. Mentionam ca acestea sunt sfaturi pentru un fel de prim ajutor pana la ajungerea la medicul veterinar!



Nu uitati: Animalutele se imperecheaza instinctual,ele nu au nicio placere. Fie ca e mascul, fie femela, rezulta puiuti care trebuie sa aiba un cuib. Si e greu de gasit [q]

Pentru binele lor, ele trebuie castrate/sterilizate, daca nu vreti puiuti de la ele. E o suma infima, cresterea lor sanatoasa presupunand mult mai multe cheltuieli. (anyella)








CARDIOMIOPATIE (Pisici)

Poate aparea la motani pana in 5-6 ani.

Ce e de facut pt a depista cardiomipatia:

-controale periodice la care sa li se asculte inima;

-sa nu se consume mancare obisnuita din comert, ci marci cu vitamine speciale pt pisici;

-poate fi si o malformatie congenitala, dar supraveghiat poate trai mai mult;

-daca pisica nu respira bine, gafaie, trebuie facut un control la inima






CASTRARE (Caini/ Pisici): -informatii despre castrare

Link-uri: aici, aici, aici si aici



CONSTIPATIA (Pisici)

Mici remedii: smantana; iarba sau iarba speciala pt digestie de la pet shop



OTRAVIRE (Caini)

Masura de urgenta: I se da sa bea fortat apa cu multa sare ca sa poata sa vomite



PROBLEME CU OCHII (Caini/Pisici)

Cand se scurge cate un ochi -remedii:

-tampoane cu ceai de musetel;

-tampoane cu ser fiziologic;

-unguent oftalmic cu hidrocortizon (kanamicina) 2-3 ori/zi iar pt pui mici 1 data/zi, in prealabil sters ochii cu tampon cu ser fiziologic.

Atentie: se schimba tamponul/compresa sterila la fiecare ochi, nu se tamponeaza cu acelasi tampon decat un ochi.




TEMPERATURA (Pisici) -cum se ia

Cititi aici



PISICA IN CALDURI-solutii: Cititi aici

- injectie cu hormoni

- sterilizare

- pastile (Pilkan sau Ovarid 20)

- se lasa asa cum e [bang]




DEPARAZITARE - CAINI - Cititi aici



Pisica-coloana fracturata - Cititi aici



Puteti contribui pe parcurs cu informatii sau link-uri utile!









==Mesaj initial==

Pina la a ajunge la un medic veterinar-ceea ce pentru unii care stau departe de orasele mari este aproape imposibil de realizat- am putea sa ne salvam prietenii nostri necuvintatori datorita sfaturilor voastre, ale celor care au mai trecut prin problemele respective.

[flo]



#2
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 15:33

...si sa incep tot eu [:)]



Am un motanel birmanez de 1 an, care a inceput sa stranute rau de vreo 2 zile, tremura ca si cum i-ar fi frig, desi in casa sint 23-24 de grade, si are nasucul uscat. Stiu ca as putea sa-i dau si pastile de uz uman, insa imi e teama sa-i dau asa, "dupa ureche".

Va rog, imi puteti da un sfat?







*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#3
MadameBovary

MadameBovary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 16:23

Misha, e posibil sa fie racit, mai ales daca zici ca stranuta des. Alte simptome nu mai are? E vioi, mananca, iese normal afara? In privinta tratamentului, zau ca nu e cazul sa ii dai pastile de om fara un consult in prealabil la doctor... nu vrei sa-l ai pe constiinta pe urma! Daca stii sa ii iei temperatura, ar fi indicat sa o faci cateva dimineti la rand ca sa vezi daca are frisoane si temeperatura ridicata. Zic cateva dimineti la rand pentru ca temperatura normala difera de la o pisica la alta.. daca la unele normala e 38 spre ex, la altele e normala 38.5 si tot asa. Si ca sa iti dai seama, trebuie sa o verifici cateva zile la rand.

Sanatate la baiat si sa ne tii la curent cu starea lui!

I never fake ... sarcasm

#4
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 16:32

MadameBovary multumesc pentru raspuns [flo]

Vioi nu pot spune ca nu este, are chef de joaca, insa doarme mai mult ca de obicei si cauta mai mult ca pina acum compania noastra (sa fie tinut in brate, alintat, se lipeste de noi de cite ori ne prinde ca stam jos, etc). De mincat-mai putin ca de obicei, iar treaba mare nu a mai facut de ieri (asta m-a pus pe ginduri mai mult ca stranutul).

Banuiesc si eu c-ar fi racit. Temperatura nu stiu cum sa o iau. La prima vedere nu ar avea, dar totusi as vrea sa stiu cam cit are, insa nu stiu cum sa aflu.



*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#5
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:27

Citat:
citat din mesajul lui misha71
Temperatura nu stiu cum sa o iau. La prima vedere nu ar avea, dar totusi as vrea sa stiu cam cit are, insa nu stiu cum sa aflu.


Cum se ia temperatura la pisica...
Niciodata nu va fi de ajuns sa simtiti urechile pisicii mai calde decat de obicei si sa trageti concluzia ca are temperatura. Pentru a fi siguri ca se intampla sau nu ceva, va trebui sa aflati cu siguranta care este temperatura pisicii. Normal, ca si la oameni, acest lucru se face prin introducerea unui termometru in anusul pisicii. Trebuie sa stiti ca temperatura unei pisici este mai mare decat cea a oamenilor, ajungand la 38-39,2 grade Celsius.
Unele pisici, mai ales daca sunteti acasa, va vor lasa sa le luati fara mari probleme temperatura, mai ales atunci cand este vorba de masculii castrati, dar cu femelele ar putea interveni unele evenimente neplacute, ca muscaturi sau zgarieturi. In ceea ce priveste puii, luarea temperaturii nu este recomandata, pentru ca sunt foarte mici si ar putea fi raniti. In orice caz, daca temperatura se va lua acasa, ar fi indicat sa folositi un termometru digital, deoarece unul clasic, de sticla, s-ar putea sparge in interior, daca pisica se va zbate sau impotrivi.
Pentru motive care sunt mai mult decat clare, majoritatea pisicilor nu se vor impaca deloc cu gandul de a li se lua temperatura, astfel ca nu ar fi deloc o idee rea sa luati pe cineva ca ajutor, pentru ca acesta sa tina pisica nemiscata si calma in timp ce duceti la bun sfarsit operatiunea.
Iata, in continuare, cateva sfaturi legate de acest moment:
- asigurati-va intotdeauna ca termometrul arata O
- ungeti termometrul cu ceva care sa-l faca sa alunece mai usor, de preferinta vaselina sau ceva asemanator, care sa nu fie daunator pisicii
- tineti pisica de coada si ridicati-o, dupa care introduceti termometrul pentru cel putin 2 cm; daca simtiti rezistenta, retrageti si incercati din nou
- asteptati un minut pana ce termometrul incepe sa avertizeze sonor
- dupa ce ati terminat de luat temperatura, stergeti termometrul cu un antiseptic usor
In cazul in care pisica are diaree sau este foarte stresata de operatiunea respectiva, temperatura obtinuta ar putea sa nu fie cea reala.
O temperatura ridicata peste cea normala ar putea insemna ca pisica are o infectie sau o inflamatie. De asemenea, o temperatura aflata sub cea normala e un semn la fel de serios, pisica putand fi in stare de soc, suferind de anemie sau de o infectie virala. In ambele cazuri, este recomandabil sa mergeti de urgenta la veterinar, pentru ca acesta sa descopere cauza problemelor

ps:daca citeste stim noi cine,iar ne ia la bascalie [:D]


Iulia, mami de [zana]Claudia (12.12.01) si [bonjovi]Razvan (08.06.07)

#6
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:36

Acu' ma duc sa-l "operez" si va zic.

De bascalie nu scapam noi cit e haul! Deja ii simt rasuflarea in ceafa [:D]!







*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#7
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 17:49

are 38,4. Deci ar fi OK. Ce sa-i mai fac sa nu mai stranute si sa nu mai fie constipat?







*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#8
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 18:14

Stranutul poate fi si pe fond alergen, la odorizante,prafuri,parfum ...

Cu constipatia nu e de glumit :
Una dintre cele mai frecvente afectiuni digestive la pisica este constipatia, mai ales la animalele varstnice.

Constipatiile repetate pot duce la aparitia unei afectiuni mai grave denumita megacolon. La pisica, constipatia este cea mai frecventa cauza a vomei intermitente, cu exceptia vomei determinate de necesitatea eliminarii parului inghitit prin lins. Cand colonul este plin de fecale dar nu exista impulsul de a defeca, materiile fecale se deshidrateaza datorita stazei acestora in colon, iar pentru animal devine foarte dificil de a le elimina. Ca urmare a constipatiei, animalul isi pierde pofta de mancare si devine abatut, moment in care este necesara interventia medicului veterinar. Prin examen fizic si, eventual ecografic sau radiologic, se va stabili diagnosticul cert si metoda de tratament cea mai indicata.

Episoadele repetate de constipatie, care determina inflamatia peretelui colonului, pot duce la aparitia unei alte stari patologice denumita atonia colonului (pierderea capacitatii de contractie a colonului si, ca urmare, incapacitatea de expulzare a fecalelor). In unele cazuri la pisica, se poate interveni chirurgical, fiind necesara excizia unei portiuni de colon sau a colonului in totatlitate. In acest fel, interventia chirurgicala inlocuieste clismele repetate si posibilitatea aparitie recidivelor.
Tratamentul constipatiei se stabileste diferentiat, in functie de cauza. In cazul constipatiilor repetate, determinate de ingerarea de oase, materiale fibroase sau necomestibile, pot fi adminstrate purgative si clisme. Pentru constipatiile cronice determinate de anomalii ale colonului, modificari ale transmiterii influxului nervos, existenta tumorilor etc, tratamentul trebuie stabilit diferentiat, pentru fiecare caz in parte .

Trebuie sa gasesti cauza constipatiei ...



Iulia, mami de [zana]Claudia (12.12.01) si [bonjovi]Razvan (08.06.07)

#9
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 18:25

Nu stiu ce sa zic. Nu a vomitat pina acum deloc. Il perii aproape zilnic, iar baie ii fac la 3-4 saptamini.

Maninca doar mincare uscata pentru ei si carne din conserva (whiskas si kitecat). Apa bea de stinge. Pofta de mincare e putin diminuata insa nu de speriat.

Cea mai nasoala treaba e ca nu am unde sa-l duc-la un medic. Exista o doamna prin zona, dar vine o data pe saptamina (citeodata nici atunci)

Cam nashpa situatia!



kokiy-multumesc de informatii. Sint foarte utile [flo]







*********************************



O inimioara are nevoie de voi! / Blogul cu ingerasi





Curiosilor [:D]



#10
MadameBovary

MadameBovary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 21 decembrie 2008 - 18:49

In primul rand: whiskas si kitekat nu sunt marci bune pentru pisici. Cu toata publicitatea care li se face, nu reprezinta marci de calitate! La fel ca la caini cu Chappi, Pedigree si altele pe care le mai vedeti la televizor. Incearca altceva: proplan, hills, eukanuba etc. Sunt mai scumpe, dar sunt mult mai bune!
In al doilea rand: nu e bine sa ii faci baie o data pe luna! Iese afara? Se murdareste asa de des? Chiar nu e indicat mai mult de cateva ori pe an!
Apa bea multa, multa? Pentru ca poate fi semn de diabet...
Iar temperatura se ia dimineata din cate stiu eu... si, cum ziceam, mai multe zile la rand ca sa vezi daca la el e normal sa fie 38.4 sau nu.

I never fake ... sarcasm


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -