Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Ceaiurile si sarcina


70 raspunsuri la acest subiect

#11
lory0503

lory0503
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 02:25

Eu am baut foarte mult ceai de tei si sunatoare,mai ales de sunatoare pentru ca am fost foarte agitata si m-a ajutat sa dorm noaptea.Acum sunt in saptamina 30 de sarcina si nu mai beau asa de mult.

#12
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 05:04

Lobelia, sassafras, colts foot, comfrey, pennyroyal, ginseng, licorice, hops, sage, golden seal root, and blue and black cohosh are among those that might have adverse side effects in pregnancy.

http://www.infantpre...ous-supplements



Red Raspberry Leaf (Likely Safe) - Rich in iron, this herb has helped tone the uterus, increase milk production, decrease nausea, and ease labor pains. Many of the “Pregnancy Teas” commonly contain red raspberry leaf to help promote uterine health during pregnancy.

There is some controversy about whether this should be used throughout pregnancy or just in the second and third trimester, so many health care providers remain cautious and only recommend using it after the first trimester.

Peppermint Leaf (Likely Safe) - Helpful in relieving nausea/morning sickness and flatulence.

Lemon Balm (Likely Safe) - Has a calming effect and helps relieve irritability, insomnia, and anxiety.

Ginger root (Possibly Safe) -Helps relieve nausea and vomiting.

Dandelion (Insufficient Reliable Information Available) - Rich in Vitamin A, calcium and iron; dandelion root and leaf can also help relieve mild edema and nourish the liver.

Chamomile (German) (Insufficient Reliable Information Available) - High in calcium and magnesium, also helps with sleeplessness and inflammation of joints.

Nettles (Stinging Nettles) -(Likely Unsafe-see note ) High in vitamins A, C, K, calcium, potassium and iron. Used in many “Pregnancy Teas” because it is a great all-around pregnancy tonic. (*Note on the safety of nettles: Natural Medicines Database gives nettles a rating of Likely Unsafe, even though it is used in countless pregnancy teas and recommended by most midwives and herbalists. This may be in relation to which part of the nettles plant is used, the root or the leaves, and how much is used. According to other sources, the use of nettles is encouraged during pregnancy because of all its health benefits.2)

Rose Hips (Insufficient Reliable Information Available) - Very good source of Vitamin C and helps boost the immune system.

Alfalfa (Possibly Unsafe) - Has Vitamin A, D, E and K; particularly good in later pregnancy to boost Vitamin K, which helps prevent postpartum hemorrhage.

Yellow Dock (Possibly Unsafe) - Used to help treat anemia in pregnant women due to the high level of iron. Also contains Vitamins A, C and calcium. *(This may also be used as a laxative--talk with your health care provider about the use of yellow dock during pregnancy).
http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/herbaltea.html



Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos...

*********

Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil

*********

mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)



#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 05:05

in plus fata de lista de mai sus, din ce imi amintesc de la moasa mea, ceaiurile de salvie si echinaceea sunt contraindicate in sarcina.

#14
zuza_zuzi

zuza_zuzi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 10 aprilie 2009 - 21:52

Buna fetelor,
Azi am baut un ceitu de menta, pt ca ma durea stomacul si nu voiam sa iau no-spa decat dc nu mai suportam durerea. Sper ca nu e vreo problema, dar mi-a trecut[:)]

[gravi] 6

#15
Ioanna81

Ioanna81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.852 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 18:40

buna dragele,
din cate stiu eu eceaiul impiedica absorbtia fierului obtinut din alimentatie. nu stiu insa la ce cantitate de ceai se intampla asta.



#16
Dorica78

Dorica78
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 14:17

Si eu am auzit ca ceaiurile nu sunt recomandate in sarcina. Pot provoca contractii, nu permit acumularea fierului, etc. Cea mai buna este apa si daca nu puteti bea apa simpla, puneti putina lamaie in ea.

#17
zuza_zuzi

zuza_zuzi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 27 aprilie 2009 - 23:43

Chiar o sa il intreb pe doctor sapt asta cand merg la vizita, care e treaba cu ceaiurile, sunt sau nu in regula...si care. Personal mor dupa un ceiut bun de menta cu tei sau cu musetel si painica prajita...imi aduce aminte de copilarie. Sper sa nu faca rau, deja am baut de cateva zile [:D]

Aveti grija de voi!

[gravi] 7

#18
nana04

nana04

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 19:59

Buna fetelor,

O sa-mi intreb si eu doctorul despre ceaiuri pentru ca eu fara ceaiul de menta nu pot sta, am o gastroduodenita si colon iritabil si este singurul remediu natural care functioneaza, sper sa nu-i faca rau lui bebe.
O sa va tin la curent.

Nana [gravi] 6+

#19
mami_dulce

mami_dulce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 mai 2009 - 07:56

Salut fetelor,

Ma pun si pe mine pe ginduri ceaiurile...la moment beau doar ceai de menta... ca tare imi place...
mersi pentru lista Conchita[asia]

cum credeti ceaiul de menta impiedica si el absorbtia fierului?

burtici frumoase si bebei sanatosi tuturor!!!

Lucia mami de [ispita]dulceata Felicia(16.03.2005) si [gravi]5+cine sa fie?[comoara]

"Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away."

#20
damam

damam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 30 mai 2009 - 12:53


Fetelor eu vreua sa va intreb daca nu e prea bine sa bei ceaiuri, atunci macar ai voie sa faci bai de sezut? Eu am o nenorocita de cistita si am aflat de baile de sezut cu ceai din flori de fan fac foarte bine. Si chiar simt o ameliorare. Voi ce stiti, aceste bai de sezut (deci, la abur, cu funduletul desupra ligheanului)pot provoca vreun avort?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -