Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meditatii la clasa a treia ?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
eve44

eve44

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 15:16

Am si eu o intrebare care ma macina .
Cele care aveti copilasi la scoala ,in special clasele primare ,ati trecut deja la meditatii cu ei?
Mie personal mi se pare cam devreme pentru meditatii la romana si matematica.
La noi la clasa (a3a)invatatoarea chiar recomanda cu ardoare acesta metoda.[bang]
Voi ce parere aveti?

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

#2
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 15:23

Io cred ca are nevoie de un venit suplimentar pe langa salariu [:D] Si nu, nu sunt de acord cu mediatiile la clasa a-III-a. Nu le vad rostul. Lectiile/temele cat si exercitiile suplimentare le poate face foarte bine cu parintii.

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)


#3
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 16:58

hehe, tu crezi ca e devreme la clasa a treia... eu cunosc parinti care isi mediteaza copiii de gradinita (de exemplu la engleza si muzica)

si noua ni s-a "recomandat" sa meditam la engleza fetita de 5 ani... imi e tare mila de copilaria ei, pentru ca nu stiu cum am putea scapa de sistemul prin care ca sa treci cu bine trebuie sa joci cum ti se canta...

#4
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 17:14

meditatii in clasa a 3-a??? De ce? Copilul are note mici? Are numai S si I?

As intreba invatatoarea de ce recomanda meditatiile...



Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Totul despre alaptat!

#5
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 17:15

quote:
Originally posted by danis

hehe, tu crezi ca e devreme la clasa a treia... eu cunosc parinti care isi mediteaza copiii de gradinita (de exemplu la engleza si muzica)

si noua ni s-a "recomandat" sa meditam la engleza fetita de 5 ani... imi e tare mila de copilaria ei, pentru ca nu stiu cum am putea scapa de sistemul prin care ca sa treci cu bine trebuie sa joci cum ti se canta...



Asta-i cu totul si cu totul altceva. Eve vorbea de meditatii la romana si la matematica.

Daca tu vrei sa faci, in particular, instrument, o limba straina, cu profesor, acasa la tine sau la el...asta-i altceva. Si eu recomand inceperea lectiilor de limbi straine inca din gradinita de la 5 ani, de ce nu?!

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)


#6
eve44

eve44

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 17:44

Nu are probleme la invatatura,e copil de Fb si mai prinde si cate un B,uneori.
Invatatoarea le spune copiilor ca daca vor sa ajunga la cele mai bune scoli trebuie sa se pregateasca in particular.
Fiul meu chiar e foarte convins ca invatatoarea are perfecta dreptate[bang].
Sunt in clasa copii care fac meditatii chiar cu dansa,dar si la teste pe acestia ii ajuta .
Oricum e trist ca se intampla lucruri de genul asta in scolilele noastre. [8]

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

#7
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 17 mai 2007 - 20:40

Ii e foame si invatatoarei si colegelor ei si d'aia recomanda asta! Daca baiatul tau se descurca bine, lasa-i copilaria in pace si mai tirziu o sa-ti fie recunoscator! Eu n-am facut niciodata meditatii si asta int-o clasa in care toti faceau (si in generala si in liceu). Am intrat foarte bine la liceu si apoi la facultate, vorbesc 2 limbi straine si atoate astea se datoreaza parintilor mei care au avut sau si-au facut timp ca sa ma supravegheze in permanenta. Daca un copil invata in mod constant, e atent la ore si isi face temele nu are nevoie de meditatii decit cel mult ininte de examene pentru lamurirea unor probleme. Altfel, daca e puturos sau nu poate sa invete sint bani aruncati!

#8
onitza

onitza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.020 mesaje

Postat 20 mai 2007 - 16:26

Cand nu intelege ceva la matematica de ex, incurajeaza copilul sa ridice mana si a spuna invatatoarei ca acolo nu a inteles, sau daca e rusinoasa, la sf orei sa se duca frumos cu caietelul is sa ii explice; nu cred nici eu ca e cazul sa dai copilul la pregatire.



Sanatate multa!



Oana [9cer] si [bonjovi]Paul Constantin (28.11.2004)



www.itmadesimple.ro



PUIUTUL MEU, PAUL

#9
eve44

eve44

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 165 mesaje

Postat 20 mai 2007 - 19:02

Problema e ca din ce in ce mai des vine cu lectiile neintelese din clasa.Eu credeam ca nu e el atent.Dar nu e asa.Am intrebat si alti parinti si la fel au spus,nu li se mai explica suficient in clasa.
Chiar invatatoarea le-a spus ca trebuie sa faca meditatii daca vor sa ajunga mai departe [bang]( noi am vrea la Cosbuc din clasa a Va).
Eu lucrez cu el acasa destul de mult,zic eu ,avem cam toate culegerile de romana si matematica pentru clasele 1-4.
Nu stiu ce voi face ,ma gandesc tot mai serios sa-l mut la alta scoala.
Eram curioasa daca si-n alte scoli se practica metoda asta mai noua de a nu mai preda la clasa,ci de a intari ideea de pregatire in particular.

EVE

"Cu penele altuia te poti impodobi ,dar nu poti zbura."L Blaga

#10
claudiakb

claudiakb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 01:57

Draga eve44, am lucrat 5 ani ca invatatoare (acum sunt educatoare), eram tanara si aveam mare nevoie de bani, dar pot sa-ti spun urmatorul lucru:
Pentru ca am vrut sa fiu corecta cu copiii cu care am lucrat si care imi sunt foarte dragi nu am acceptat sa meditez copii din propria-mi clasa - pentru ca astfel, vrand-nevrand faci diferente intre copii; lucram cu ei diferentiat, ii ajutam cat puteam pe cei care ramaneau mai in urma si faceam meditatii gratuit dupa ore cu cei care doreau sa ramana pentru ca imi doream sa am eu rezultate in munca mea.
Cam chinuiti copilasii nostri, si-asa programele sunt foarte incarcate (eu le plangeam de mila scolareilor mei), e pacat sa le rapim copilaria. Eu una ma bucur ca m-am mutat intr-un loc unde nu-i mai chinui, ne tutuim si ne pupacim si sunt tare fericita printre astia mititeii!
Invat-o sa se descurce singura! Si daca d-na voastra nu-si face meseria gaseste-i alta (eu am schimbat invatatoarea in clasa a III-a si cea de-a doua inv. a fost mult mai buna, am intrat la LIC. Pedagogic in clasa aV-a (de la sat) cu 9,97 fara meditatii, am 29 de ani si inca o mai iubesc si o vizitez frecvent (si nu a fost platita sa ma mediteze! si-a iubit meseria si a iubit copiii)
Poate sunt prea aspra cu colega mea, dar nu sunt de acord cu felul in care procedeaza.As mai avea multe sa spun...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -