Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

prematur sau caz pierdut???Maternitatea Giulesti


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Nikoleta20

Nikoleta20

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 02 ianuarie 2009 - 04:48

as vrea sa va spun despre cazul surorii mele,care este cu 10 luni mai mica decat mine,si care s-a nascut in mai '89...un caz fericit,care insa putea fii o tragedie,insa simtul matern si-a spus cuvantul...

http://babystrology....=26&babycount=1

#2
Nikoleta20

Nikoleta20

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 02 ianuarie 2009 - 05:16

continui...scuze(am trimis din greseala)
Suntem 4 fete l parinti,iar intre mine si Cristina(prematurul) sunt 10 luni diferenta,aceasta sarcina a fost normala pana pe la 5 luni si jumatate,cand,din cauza unor contractii aparute,mama a fost nevoita sa stea in spital,asta in conditiile in care eu,de 8 luni jumatate stateam acasa cu bunica si cu tata...in fine,a stat internata la gIULESTI,FIIND MONITORIZATA DE O DR.AL CAREI NUME NU IL STIU ACUM,SI DESI NU CRED K MAI LUCREAZA SI ACUM,AM SA IL POSTEZ TOTUSI PT ORICE EVENTUALITATE.ideea este ca aceasta dr.ii stia istoricul medical al mamei,si parintii mei intotdeauna aveau grija dfe dansa sa nu duca lipsa de ceva...asta in conditiile in care tata lucra undeva f.bine si aveau posibilitati excelente...dupa 6 sapt de stat in spital,mamei i s-au declansat contractiile si a nascut-o p sora mea in ziua de 19mai 1989,vie cu o greutate de 950gr...insa vie.Dupa ce a fost dusa in salon,mama astepta sa afle vesti despre fetita,sa ii spuna cum este,sa o vada...desi ii era f greu cand le vedea pe celelalte mamici ca se duc la alaptat,(stia ca ea nu poate alapta deoarece Cristina era la lampa),nu avea ce face si se consola cu ideea ca este bine,chiar daca nu o putea vedea.A stat in spital 2 zile,dupa care dr.care a asistat-o a venit senina la ea spunandu-i ca ii face externarea deoarece fetita a murit,ca nu a supravietuit si nu mai are de ce sta acolo.Bineinteles ca socul a fost foarte puternic pt parintii mei,insa ea ca si mama,stiind ca a avut probleme,ca nu a fost nastere chiar de nota 10,si stiind ca neavand ce face,a spus ca nu are ce face daca asa a vrut dzeu,insa ea doreste sa ia copilul acasa,asa cum este,mort,pentru a-l boteza si a-l ingropa cum se cuvine,insa dr.a spus ca nu are ce lua,ca este un ghem de mate si mai mult trebuie lasat la morga pentru autopsie pentru a se stabili cu exactitate cauza decesului.Mama nu a vrut sa plece si insista sa i se dea copilul acasa,insa dr.nici nu a mai bagat-o in seama,ba mai mult a mutat-o intr-un salon foarte aproape de morga si de camera femeilor de serviciu,si i-a spus ca daca nu are de gand sa plece acasa,sa stea acolo,ca tine patul ocupat si numai acolo este liber...insa tot raul spre bine,deoarece dupa o noapte si o zi de asteptare in zadar,mama isi pierduse orice speranta si ,tinand cont ca eu "urlam" acasa ,era decisa ca in ziua urmatoare sa vina acasa,incercand sa admita ca va avea doar 3 si nu 4 fete.Insa Dumnezeu a fost langa ea,si in miez de noapte a venit la ea o femeie de serviciu care stia de povestea ei,dat fiind ca a fost atat de mult timp locatara maternitatii,si ii spune ca a auzit un plans de copil de la morga,si sa se duca la medicul de garda sa ii spuna ca este fetita ei,insa sa nu ii spuna de unde stie pt.ca isi va pierde serviciul.Asa a si facut,insa dr.i-a spus ca innebuneste din cauza ca nu poate accepta ideea si ca incepe sa auda in plus,mama,tare din fire i-a spus medicului ca daca vrea,sa mearga impreuna si daca nu este adevarat,in acea clipa va pleca din spital si uita toata aceasta poveste,in final...coboara la morga si intr-adevar surioara mea mai mica plagea de mama focului dupa ce statuse mai mult de 48 de ore la morga,si-a revenit prin minune...va imaginati socul prin care au trecut atunci si mama si dr.de garda,dar mai ales dna aceea care spala holurile maternitatii la gandul ca a salvat viata unui copil,care putea fi lasat sa moara din neglijenta unei dr.care renunta prea usor...acum,dupa mai bine de 19 ani,sora mea este bine,sanatoasa,nu a fost internata niciodata in spital,ce e drept este mai putin dezvoltata,insa este un copil normal...poarta ochelari cu o dioptrie destul de mare,probabil din cauza lampii la care a fost tinuta...insa traieste si indiferent cat de mult s-au chinuit sa o hraneasca si sa o faca copil din mana de om care a fost,acum ne uitam la ea si stim ca Dumnezeu a tinut-o in brate si a vrut ca ea sa traiasca...
Stiu ca au trecut multi ani de atunci,insa aceste lucruri nu pot fi uitate,si eu,care sunt insarcinata in sapt 32,as vrea sa nasc la Giulest,acum Panait Sarbu,deoarece stiu ca medicii de acolo sunt foarte buni,insa am o oroare de acea maternitate cand ma gandesc ca sora mea ar fii putut sa nu mai iasa de acolo niciodata...si asta doar pentru nepasarea unei doctore...
http://babystrology....=26&babycount=1

#3
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 02 ianuarie 2009 - 11:19

[flo][flo][flo]

wow... ce mai poveste! a avut dorinta de a trai surioara ta. Pana si partea cu dioptiile se poate rezolva prin operatie.

Tu ai 20 ani? Multi ani sanatosi, o nastere usoara si un bebe sanatos.









#4
Nikoleta20

Nikoleta20

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 02 ianuarie 2009 - 17:22

da,eu am 20 de ani,sunt nascuta in iulie 1988,iti multumesc pentru sfat,stim ca exista posibilitatea ca ea sa fie operata,insa costurile acestei operatii sunt destul de mari si implica destule riscuri...momentan poarta ochelari care nu o deranjeaza si care,de altfel ii vin f.bine.

http://babystrology....=26&babycount=1

#5
cata_myky

cata_myky

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 06 ianuarie 2009 - 01:53

doamne ce m-a cutremurat povestea.mi-au dat lacrimile.sa fiti sanatoase toate 4 si tie nastere usoara si un BB sanatos.

[mamica]de[bebic]CHRISTIAN 16.10.2008
http://community.web...m/user/catamyky

#6
Maya25

Maya25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 648 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 11:37

O poveste incredibila! Cata vointa de viata la surioara ta! Ce minuni poate infaptui Dumnezeu!
Despre medic... no comment... din pacate pt Romania nu mai e nimic de mirare. Atata timp cat cadrele medicale nu au nici cea mai mica raspundere pt ceea ce fac... Dumnezeu sa o binecuvanteze pe femeia care i-a spus mamei tale ca se aude fetita plangand.

Maya [gravi] 29+ [fetita]
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

#7
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 15:37

impresionat caz!! felicitari mamei tale pt putere!![flo]



Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 28+





#8
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 07 ianuarie 2009 - 17:19

EU ca madic si ca mama de prematuri, mici, si pe care chiar si lumea medicala ii considera miracole imi pot permite sa vorbesc.
Cu tot respectul permitem sa ma indoiesc amarnic de unele din amanuntele povestirii tale.
Sunt convinsa ca sora ta este si ea un miracol ce a supravietuit in conditii uimitoare avand in vedere varsta si situatia de atunci dar nu cred totusi ca un prematur atat de sensibil poate supravietui 48 de ore fara mancare, oxigen, la temperaturile scazute din morga.
Apoi, dioptriile pe care sunt din cauza retinopatiei de prematuritate si in nici un caz din cauza lampei de ultraviolete (tratamentul icterului nou-nascutului) si la care expunerea se face cu ochii acoperiti.

Prematuritatea este ceva deosebit si celor care au parte de ea (parinti, copii) le e de mare ajutor sa citeasca asemenea povesti uimitoare. Dar, exagerarile pot face mai mult rau decat bine.
Creaza idea falsa ca totul e posibil iar atunci cand se intampla tragedii (deocamdata ce nu pot fi depasite de cunostintele medicale actuale) disperarea e si mai mare.

In concluzie, multa sanatate tuturor, si sa va ajute Dumnezeu sa nu treceti prin incercarile nasterii premature! Iar daca se intampla, incercati sa va documentati despre ce presupune aceasta din surse stiintifice, medicale si nu din "povestirile" mai mult sau mai putin obiective ale unora sau altora.

#9
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 02 februarie 2009 - 17:46

Ce caz cutremurator!

Offffff...[bang]

Uite ca totusi daca DD vrea, se intampla si minuni!

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

#10
Nikoleta20

Nikoleta20

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 03:23

nu vreau sa deranjez pe nimeni...insa ceea ce am scris este relatat chiar de mama mea...eu aveam 10 luni atunci...asa ca nu imi amintesc mai nimik...de fapt...nimik nimik...si nu cred k este exagerat...tinand cont ca si explicatia medicilor,neoficiala a fost ca si-a revenit din cauza frigului...caci o explicatie "oficiala" nu au avut...iar problema cu dioptriile a aparut tocmai pt ca nu a fost acoperita la ochi asa cum trebuia,ea avand capusorul plin de ace (avem poze cu ea de cand era la acea lampa,si nu sunt tocmai de admirat)
si oricat de exagerat ar parea...oare daca nu insista mama sa isi ia copilul acasa si il lasa pur si simplu la intamplare acolo...???oare atunci se mai putea exagera???

Nikoleta 20 [gravi]36+[baietel]Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology....=26&babycount=1


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -