Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Simptome jenante ale sarcinii

simptome sarcina

446 raspunsuri la acest subiect

#391
georgi07

georgi07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 08:39

recomandate de medic,da,nu iau nimic de capul meu,ba din cand in camd mai sar de cate una ca mi se par cam multicele :) deci : 6 nospa,3 scobutil,2 magne b6,1 aspirin cardio si utrogestan de 200 inainte de culcare.
Tu cate sapt ai? ai avut contractii pana acum?

#392
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 11:25

Wow, ce de medicamente. Sper sa nu ajung sa iau medicamente...
Eu am alergie la caldura (urticarie), in dus, cand fac efort si ma supraincalzesc sau doar cand e cald...ma gandeam daca pot in timpul sarcinii sa mai iau medicamentele de alergie. Eu am abia 4 saptamani si astept sa merg saptamana viitoare la control, deci...pana atunci stau in pat, ma odihnesc si mananc! :)) 
Se termina vreodata pofta asta de mancare? Plus ca e mai evidenta seara cand ar trebui sa dorm, nu sa mananc. 
 



#393
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 15:27

recomandate de medic,da,nu iau nimic de capul meu,ba din cand in camd mai sar de cate una ca mi se par cam multicele :) deci : 6 nospa,3 scobutil,2 magne b6,1 aspirin cardio si utrogestan de 200 inainte de culcare.
Tu cate sapt ai? ai avut contractii pana acum?

Chiar sunt multe medicamente. Nu te simti rau dupa ce iei atat de multe?

 

Eu intru in saptamana 32.. dar pana acum nu am avut contractii, nimic. Ma simt destul de bine si sper sa merg asa pana la capat.

 

Dar tu ai probleme cu sarcina de ti-au dat asa multe medicamente>?



#394
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 15:31

Wow, ce de medicamente. Sper sa nu ajung sa iau medicamente...
Eu am alergie la caldura (urticarie), in dus, cand fac efort si ma supraincalzesc sau doar cand e cald...ma gandeam daca pot in timpul sarcinii sa mai iau medicamentele de alergie. Eu am abia 4 saptamani si astept sa merg saptamana viitoare la control, deci...pana atunci stau in pat, ma odihnesc si mananc! :)) 
Se termina vreodata pofta asta de mancare? Plus ca e mai evidenta seara cand ar trebui sa dorm, nu sa mananc. 
 

Lina la mine pofta de mancare a incetat aproximativ dupa luna a treia dar a reaparut de la luna a saptea mult mai intensa . Eu am tot timpul in camera ceva de rontait pentru ca ma trezesc noaptea si imi e foame. 



#395
georgi07

georgi07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 10:04

sapt trecuta cand am fost la eco mi-a spus ca bebelina sta cam inghesuita si ca uterul este intarit. ca sa relaxeze uterul mi-a bagat in plus 2 no spa si 3 scobutil pe zi.
4 nospa luam dinainte pt col scurtat 30mm
Si asa am ajuns sa iau pastile cu pumnu, cateodata mai sar peste ele ca mi se par totusi cam multe.
Cu mamcatul am avut 2 perioade de cate o sapt in care am mamcat de-am rupt,vedeam doar mancare in fata ochilor :))) prin luna a 3 pe la sf si prin luna a5a..acuma n-as mai manca incontinuu dar intradevar mananc mai mult la masa cam o portie si jumatate...:D

#396
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 21 mai 2014 - 12:22

sapt trecuta cand am fost la eco mi-a spus ca bebelina sta cam inghesuita si ca uterul este intarit. ca sa relaxeze uterul mi-a bagat in plus 2 no spa si 3 scobutil pe zi.
4 nospa luam dinainte pt col scurtat 30mm
Si asa am ajuns sa iau pastile cu pumnu, cateodata mai sar peste ele ca mi se par totusi cam multe.
Cu mamcatul am avut 2 perioade de cate o sapt in care am mamcat de-am rupt,vedeam doar mancare in fata ochilor :))) prin luna a 3 pe la sf si prin luna a5a..acuma n-as mai manca incontinuu dar intradevar mananc mai mult la masa cam o portie si jumatate...:D

Sunt multe dar daca ti le-a recomandat medicul nu ai ce face.

Sper sa aiba rabdare bebelina si sa stea acolo inca cateva sapttamani linistita, 

Te pup!



#397
ionela08

ionela08
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 iunie 2014 - 17:46

Eu sunt însărcinată în săptămâna 33, akm la momentul de fata singurul lucru care e foarte jenant este constipatia, pe care o simt in relatie directa cu baloarea.

#398
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 22 iunie 2014 - 21:24

Noi avem 6 saptamani...

Simptomele cele mai jenante:

- dureri puternice de sani si de spate

- greata fara varsaturi (uneori as vrea sa vomit decat sa stau asa...dar nu pot)

- somnolenta... dorm si noaptea si ziua... (am medical. Mi-e frica sa ma gandesc ce voi face cand ma intorc la lucru zilele urmatoare)

- am avut niste maroneli saptamana trecuta care m-au ingrijorat...dar cica ar fi fost normale

- nu pot manca nimic dulce ca mi se pare mai duce

- nu prea mai simt gustul mancarii

- nu suport anumite mirosuri

- mi-e greu sa ma machez ca ametesc...

- pipi noaptea. De fapt, asa a inceput totul...cu pipi noaptea :)), De doua saptamani la 3 si 5 fix.

 

Va pup



#399
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 07:52

Noi avem 6 saptamani...

Simptomele cele mai jenante:

- dureri puternice de sani si de spate

- greata fara varsaturi (uneori as vrea sa vomit decat sa stau asa...dar nu pot)

- somnolenta... dorm si noaptea si ziua... (am medical. Mi-e frica sa ma gandesc ce voi face cand ma intorc la lucru zilele urmatoare)

- am avut niste maroneli saptamana trecuta care m-au ingrijorat...dar cica ar fi fost normale

- nu pot manca nimic dulce ca mi se pare mai duce

- nu prea mai simt gustul mancarii

- nu suport anumite mirosuri

- mi-e greu sa ma machez ca ametesc...

- pipi noaptea. De fapt, asa a inceput totul...cu pipi noaptea :)), De doua saptamani la 3 si 5 fix.

 

Va pup

Miha , nu avem ce face.. asa cum sunt toate aceste simptome trebuie sa le ducem.

Stai linistita ca multe dintre ele sigur o sa se mai amelioreze sau chiar sa dispara de tot, Sarcina usoara  in continuare:)



#400
paula86

paula86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 26 iulie 2014 - 15:10

Fetelor!!! Eu am intepaturi in partea stanga inferioara abdomenului la 5 saptamani...e normal?





Etichetat si cu simptome sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -