Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Simptome jenante ale sarcinii

simptome sarcina

446 raspunsuri la acest subiect

#381
jade84

jade84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 29 ianuarie 2014 - 17:59

Vai, burticilor, cine a zis ca sarcina este una dintre cele mai frumoase perioada din viata unei femei, cred ca a fost barbat:)))

Si eu am experimentat diverse pe parcursul sarcinii:

- pana pe la 12-14 saptamani greata de dimineata pana seara si un gust metalic indiferent ce mancam

- mi-a curs sange din nas, mai ales la inceput, acum mai rar

- cand a inceput sa imi cresca uterul, am experiemntat timp de 3-4 saptamani o durere ingrozitoare de coaste (s-a oprit acum vreo saptamana, la 30 de saptamani de sarcina)

- am facut si gingivita insa o tin sub control doar cu paradontax

- la inceputut sarcinii constipatie cronica, acum mi-a trecut insa am hemoroizi:)

- de 2 saptamni mi se umfla pisioarele si degetele:) Deocamdata moderat insa ma astept ca intr-o zi sa nu mai incap in ghete

- senzatie de foame vesnic, indiferent ce mananc...pana acum am 10 kg in plus, asa ca medicul mi-a zis sa o iau mai usor. Din aceasta cauza, am renunat la dulciuri si nu mi-e deloc usor.

- oboseala...lipsa de somn noaptea, nu imi gasesc pozitia in pat:)

 

Cred ca toate astea vor fi uitate cand se va naste fetita mea si apoi voi spune si eu ca a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea:)

 

Ar trebui sa vorbim si despre lucrurile frumoase care ni se intampla in perioada asta, cum este sa iti simti copilul miscand, cum esti scutita de la unele trebuiri casnice de catre sot, cum nu mai cari baxuri de apa:), cum nu esti lasata sa stai in picioare in autobuz sau la coada la magazine...nu?



#382
vioonicolas

vioonicolas
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 09:52

buna...cateva neplaceri am si eu...

-pana acuma vreo 2-3 sapt m.am confruntat cu constipatia....greeeeu

-dupa asta am trecut la secretiile vaginale care ma scot din minti,nu e de rau doar ca sunt mult mai abundente

-sunt plangacioasa rau de tooot

greu de noi fetelor



#383
sweet_y

sweet_y

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 06 aprilie 2014 - 18:03

buna...cateva neplaceri am si eu...

-pana acuma vreo 2-3 sapt m.am confruntat cu constipatia....greeeeu

-dupa asta am trecut la secretiile vaginale care ma scot din minti,nu e de rau doar ca sunt mult mai abundente

-sunt plangacioasa rau de tooot

greu de noi fetelor

ai citit gandurile mele!! :)))



#384
adriana_lidia

adriana_lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 08:52

Bună! Eu sunt noua pe aici, am 23 de sapt de sarcina.la început ceva greturi dar destul de putin si constipație dar incerc sa beau multa apa, shake-uri de fructe si fructe si asa am cam scapat de problema.acum parca am din ce in ce mai mult acid la stomac si o pofta nelimitata de dulce.

#385
sweet_y

sweet_y

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 16:41

Bună! Eu sunt noua pe aici, am 23 de sapt de sarcina.la început ceva greturi dar destul de putin si constipație dar incerc sa beau multa apa, shake-uri de fructe si fructe si asa am cam scapat de problema.acum parca am din ce in ce mai mult acid la stomac si o pofta nelimitata de dulce.

deja ai trecut peste jumatate de sarcina, felicitari!



#386
Gazela

Gazela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 18:07

Buna fetelor!

 

Eu sunt foarte noua pe aici, doar ce am aflat de 2 zile ca sunt insarcinata, deci inca nu ma confrunt cu pofte...doar stari de greata trecatoare la mirosuri puternice...deocamdata dar am citit cu interes diferitele voastre simtome, pofte...sau cum vreti sa le spunem...si sunt curioasa cum se vor manifesta la mine :)

 

Pupici! [pup]



#387
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 20:50

Eu cred ca cele mai neplacute simptome ale sarcinii sunt gazele..:))  In rest totul e suportabil. Bine, asta depinde de la femeie la femeie.



#388
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 07:42

este adevarat ca sunt si tot felul de simptome jenante sau deranjante dar ptr mine , tot e cea mai frumoasa perioada din viata :) senzatia pe care o am cand il simt pe bebe miscand nu se poate compara cu nimic, uit de toate neplacerile atunci :)



#389
georgi07

georgi07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 19:15

eu experimentez de cateva zile sughitul bebelinei si imi place de mor!!am 27 sapt ,nu am avutfoarte multe senzatii neplacute doar dureri si intepaturi pe laterale atunci cand burtica crestea,o sapt prin trim1 sin inca una prin trim 2 de as fii mancat si scoarta de copac asa foame imi era,am nasul infundat,sangerari gingivale care cu senzodine vad ca s-au mai potolit:).
Astea au fost cam pana in sapt 26 cand am fost la medic si mi-a gasit uterul intarit,iau o caruta de pastile iar de vreo 3 zile m-a pus la pat o durere de spate care nu ma lasa nici sa merg.
Dar asta este,trecem si peste asta,orice pt ca bebitii nostrii sa fie sanatosi!

#390
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 19 mai 2014 - 23:49

eu experimentez de cateva zile sughitul bebelinei si imi place de mor!!am 27 sapt ,nu am avutfoarte multe senzatii neplacute doar dureri si intepaturi pe laterale atunci cand burtica crestea,o sapt prin trim1 sin inca una prin trim 2 de as fii mancat si scoarta de copac asa foame imi era,am nasul infundat,sangerari gingivale care cu senzodine vad ca s-au mai potolit:).
Astea au fost cam pana in sapt 26 cand am fost la medic si mi-a gasit uterul intarit,iau o caruta de pastile iar de vreo 3 zile m-a pus la pat o durere de spate care nu ma lasa nici sa merg.
Dar asta este,trecem si peste asta,orice pt ca bebitii nostrii sa fie sanatosi!

Asa e georgi.. mergem inainte!

Dar ce pastile iei? recomandate de medic?





Etichetat si cu simptome sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -