Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Avortul si iertarea


149 raspunsuri la acest subiect

#21
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 05 ianuarie 2009 - 19:56

Citat:
citat din mesajul lui gabirus
crinuta, iti dau dreptate in ceea ce scrii. Problema nu este ca ne indoim de Dumnezeu si iertarea Lui, ci de noi ...Draga mea, este firesc sa ne indoim de noi. Dumnezeu vrea sa Il chemam in ajutor, sa recunoastem, ca fara EL, nu suntem in stare de nimic. Increderea trebuie sa fie in Dumnezeu, Nu in noi. Atunci cand ne " micim", el ne ridica, intelegi? Stiu ca nu corespunda logicii umane, dar logica lui Dumnezeu nu este logica noastra.. Stim ca este posibil sa fim iertate ...Nu este posibil, ci cu siguranta suntem iertate, atunci cand avem cainta desavarsita ( Dumnezeu ne vede inima), si cand ne spovedim corect. dar suntem cu adevarat demne de asta? Faptul ca am constientizat si ne caim este destul? Daca am mai fi puse din nou in acea situatie, ce am face?Noi nu suntem demni de multe, dar cum am spus, pe Dumnezeu nu Il putem reduce la logica noastra, in primul rand pentru ca, noi nu stim sa iubim si sa iertam...Citeam undeva, ca, daca am vedea cat ne iubeste Dumnezeu, am plange de fericire. Asa mizerabili cum suntem, ne iubeste si ne cunoaste pe fiecare.Daca Dumnezeu ne-ar incerca din nou, am fi mai bune? Am face mai bine?Nu Dumnezeu ne incearca, ci diavolul. Dumnezeu ii permite diavolului sa ne incerce, dar cata vreme constienzizam ( ma refer la orice incercare, la orice pacat), ca, singuri nu suntem capabili de nimic, si imploram ajutorul Celui de Sus, e bine.Toata viata este o lupta intre bine si rau, ispitele sunt zilnice, pacatele sunt zilnice, iar pentru a putea rezista in asemenea momente, trebuie sa cerem anumite haruri in rugaciuni, si cu acele haruri vom rezista.Conform Scripturilor o femeie care nu vrea copii va fi aspru pedepsita. Iar daca primeste unul si il omoara, e cu mult mai rau.Este vorba de dreptul la viata. Vorbim despre viata, pe care noi nu o dam. Singurul care da viata este Dumnezeu, iar a lua o viata este un pacat urias, insa....uiti de talharul care a fost rastignit impreuna cu Isus si, caindu-se, a fost mantuit? Niciodata sa nu subestimam Milostivirea lui Dumnezeu. Asta Il ofenseaza.Ne-am cait, dar daca ar fi sa o luam de la capat am fi capabile sa facem altfel? Am fi mai bune, sau doar am avea mai multa grija sa scapam de aceasta incercare?Singure nu veti fi capabile, dar cu ajutorul celor de sus, cu siguranta. Intensificati-va rugaciunile, scutul impotriva celui rau, invocati-l zilnic pe Arhanghelul Mihail, rugati-o pe Fecioara Maria sa mijloceasca pentru voi obtinerea acelor haruri necesare pentru a nu mai cadea in acest pacat, si nu in ultimul rand, implorati-l pe Dumnezeu sa va ajute sa fiti statornice in lupta asta ( nevazuta, dar reala).Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim
Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.importantNusfalautraieste sanatos

#22
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 05 ianuarie 2009 - 20:03

Citat:
citat din mesajul lui nikole
Crinutz, interventia ta a fost benefica, inteleg ce spui, din pacate cred ca ai si dreptate.Dupa acea nefericita zi, am citit sute de pagini, am incercat sa inteleg legea lui Dumnezeu, am vb cu preoti, calugari...STIU, ca odata marturisit, stiu ca suferinta sincera durerea din sufletul celui ce se caieste duce la iertare.STIU, TEORETIC.Acum....nu stiu de ce ma mai indoiesc, dar mi-e greu sa si simt asta.Paradoxal, inteleg cu mintea dar nu simt cu sufletul.Si mai stiu ca e pacat sa ramai "agatat " in trecut, e cum spui tu o ofensa adusa Divinitatii, ptr ca D-zeu iarta, iar daca EL o face, cum ai putea tu un pacatos sa nu te ierti???e cu dus-intors...de aceea inteleg perfect ce ai vrut sa transmiti prin mesajul tau[flo]Poate si imprejurarile in care in cazul meu , a avut loc acel avort ma doare atat de rau.Nu a fost un accident, a fost dorit, de amandoi[bang][q]...nu post sa intru in detalii atat de intime totusi...aici.Oricum lupta e a mea, si numai a mea, voi[flo] ajutati pe undeva sa trecem peste...Gabi, referitor la intrebarile tale, in ziua aceea mi-am jurat ca nu voi mai trece prin asa ceva niciodata, si ca imi voi permite sa am un copil si fara toarta langa mine[bang]am ajuns acolo, pot creste astazi un copil si singura dar...nici asa nu ar fi tocmai corect.Nikole, mami lui Albastrel"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Este durerea cumplita pe care o simte sufletul tau. Este cainta desavarsita. Este o rana, nu va trece usor, si e firesc sa fie asa.Timpul nu mai poate fi dat inapoi, deci ceea ce iti ramane de facut este sa incerci sa compensezi cumva, cum consideri tu acea fapta.Poti renunta la ceva drag tie, poti face anumite sacrificii, pe care sa le oferi lui Dumnezeu ca ispasire pentru acel pacat, oricum.Daca ai un preot bun, te poate indruma, si daca vei oferi lui Dumnezeu suferintele, necazurile, renuntarile tale, dar, cu toata seninatatea, vei vedea efectele in timp.Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.importantNusfalautraieste sanatos

#23
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 05 ianuarie 2009 - 20:03

Citat:
citat din mesajul lui nikole
Crinutz, interventia ta a fost benefica, inteleg ce spui, din pacate cred ca ai si dreptate.Dupa acea nefericita zi, am citit sute de pagini, am incercat sa inteleg legea lui Dumnezeu, am vb cu preoti, calugari...STIU, ca odata marturisit, stiu ca suferinta sincera durerea din sufletul celui ce se caieste duce la iertare.STIU, TEORETIC.Acum....nu stiu de ce ma mai indoiesc, dar mi-e greu sa si simt asta.Paradoxal, inteleg cu mintea dar nu simt cu sufletul.Si mai stiu ca e pacat sa ramai "agatat " in trecut, e cum spui tu o ofensa adusa Divinitatii, ptr ca D-zeu iarta, iar daca EL o face, cum ai putea tu un pacatos sa nu te ierti???e cu dus-intors...de aceea inteleg perfect ce ai vrut sa transmiti prin mesajul tau[flo]Poate si imprejurarile in care in cazul meu , a avut loc acel avort ma doare atat de rau.Nu a fost un accident, a fost dorit, de amandoi[bang][q]...nu post sa intru in detalii atat de intime totusi...aici.Oricum lupta e a mea, si numai a mea, voi[flo] ajutati pe undeva sa trecem peste...Gabi, referitor la intrebarile tale, in ziua aceea mi-am jurat ca nu voi mai trece prin asa ceva niciodata, si ca imi voi permite sa am un copil si fara toarta langa mine[bang]am ajuns acolo, pot creste astazi un copil si singura dar...nici asa nu ar fi tocmai corect.Nikole, mami lui Albastrel"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law" Allan Kardec
Este durerea cumplita pe care o simte sufletul tau. Este cainta desavarsita. Este o rana, nu va trece usor, si e firesc sa fie asa.Timpul nu mai poate fi dat inapoi, deci ceea ce iti ramane de facut este sa incerci sa comensezi cumva, cum consideri tu acea fapta.Poti renunta la ceva drag tie, poti face anumite sacrificii, pe care sa le oferi lui Dumnezeu ca ispasire pentru acel pacat, oricum.Daca ai un preot bun, te poate indruma, si daca vei oferi lui Dumnezeu suferintele, necazurile, renuntarile tale, dar, cu toata seninatatea, vei vedea efectele in timp.Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e.importantNusfalautraieste sanatos

#24
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 05 ianuarie 2009 - 20:36

Va recomand cartea " Marturisesc: Isus traieste!", scrisa de preotul Emiliano Tardif.

Acolo se explica multe lucruri, de la duhurile necurate, pana la pacate, consecintele lor, perioada de convalescenta necesara oricarei boli, inclusiv celei a sufletului, si de asemenea, gastiti si rugaciuni pentru vindecarea amintirilor, pentru eliberare, pentru iertare, etc.

Cartea, datorita informatiilor extraordinare pe care le furnizeaza, este o comoara, si v-o recomand din tot sufletul.



Crinuta si [bonjovi] Rayan























Fara Dumnezeu nimic nu e.



Muntele Sfintei Treimi- Mesajul Duhului Sfant din ianuarie 2009











#25
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 05 ianuarie 2009 - 20:37

Da Crinuta, inteleg...[flo]multumim ptr cuvintele frumoase si puternice pe care le-ai asternut aici pentru noi[flo]





Nikole, mami lui Albastrel

"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"

Allan Kardec

#26
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 06 ianuarie 2009 - 13:27

Imi pare rau pentru ce ati facut candva, imi pare rau pentru ca ati trecut prin asta. Nu judec pe nimeni, nu dau cu pietre, sunt convinsa ca fiecare dintre voi a luat decizia pe care a considerat-o cea mai buna la momentul respectiv... si poate ca nu ar trebui sa va judecati acum pentru decizia luata atunci. Iertati-va in primul rand singure, oamenii fac greseli, chiar si majore, sau greseli pe care le regreta toata viata.
Ceea ce nu inteleg, nu am sa inteleg, nici macar sa incerc sa inteleg sau sa iert vreodata sunt avorturile repetate: adica...nu am chef sa ma protejez, ce conteaza ca raman gravida? mai fac un chiuretaj, mai omor un copil, ce importanta are? Asta nu o sa pot ierta niciodata, indiferent ce argumente mi-ar aduce cineva. Nu pot sa cred ca cineva nu stie ca exista o gramada de metode de contaceptie...
De ce va spun acest lucru?
pentru ca eu m-am chinuit mult sa raman insarcinata. Atat timp cat nu mi-am dorit, nu am ramas, m-am protejat. De cand ne-am dorit amandoi, am incercat, am facut o tona de analize, operatii, anestezii, etc si totul era perfect, numai ca ... nu ramaneam. Se numeste infertilitate inexplicabila si mi se pare cel mai tampit diagnistic.
Dar credeti-ma ca este muuuult mai dureros, infinit, cand te duci si umbli prin toate spitalele ca nu poti sa faci un copil, iar la usa doctorilor se sta la coada pentru avorturi la cerere...si nu primul, al 2-lea, al 4-lea, al 8-lea...este cumplit! am plecat plangand de foarte multe ori din cauza asta. Este incorect si nu pot sa inteleg.
Dupa ce am nascut, am mai vrut bebe, 1 sau 2. Am ramas insarcinata si am pierdut sarcina, gemelara, si o trompa impreuna cu ea. Si nu m-am lasat.
Am mai ramas insarcinata o data si am mai pierdut inca un sufletel. 3 intr-un an...este cumplit. Si ultima data mi-a facut chiuretaj.
Iar acum ma gangesc in fiecare zi ca poate, daca as mai fi facut ecografii la inca 100 de doctori, bebe era totusi ok, nu mi-l lua DD. Nu pot sa nu ma gandesc la asta, desi in sufletul meu stiu ca nu era, pt ca am mare incredere in doctorul meu, cine poate stii? si cine ma poate ajuta sa nu mai traiesc cu sentimentul asta cumplit de vinovatie ca mi-am omorat copilul dorit, ca poate, desi nu se mai vedea in uter, poate totusi isi cauta alt loc, nu stiu? cum trec eu peste asta in conditiile in care traiesc pentru copilul meu si imi doresc cel mai mult sa fim sanatosi si sa-i mai putem oferi macar o surioara sau un fratior? Cum, va intreb?

Pupicei, Ingeras [mamica] de [zana][copil] Maya Maria (16.12.2006)

#27
gabirus

gabirus

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 06 ianuarie 2009 - 15:54

crinuta, tare frumos ne-ai scris [flo][flo][flo]



Noi, oamenii, intelegem multe cu mintea, dar mintea fara rugaciune si har o ia prin pruni de cele mai multe ori!



Cred ca trebuie sa cultivam mai mult iubirea, modestia si atentia. Atentia la noi insine si la cei din jur. Atentia la Dumnezeu, prin rugaciune. Sau poate e impropriu sa spun atentia: e mai degraba trezie! Sa fim cu adevarat treji si vii in spirit.



Hoinari suntem in viata asta, iar drumul spre casa cu greu il regasim

#28
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 06 ianuarie 2009 - 17:56

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

Citat:
citat din mesajul lui StMihaela

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mi-a placut!


In ce sens ti-a placut? in lumina a ceea ce am zis mai sus sau ca nu se potriveste motto-ul meu cu fapta ? Sau pur si simplu ti-a placut motto-ul ? Intreb din curiozitate.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

http://community.web...om/user/Crinutz - Grecia 2006/2007


Mi-au placut cu adevarat aceste cuvinte. Indiferent ce facem, daca reusim ne ghidam dupa acest percept in final bunatatea sufletului nostru va birui si vom fi bine.
Nu stiu daca ai inteles, nu am reusit sa exprim chir ce am dorit [flo]

#29
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 06 ianuarie 2009 - 18:03

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Va recomand cartea " Marturisesc: Isus traieste!", scrisa de preotul Emiliano Tardif.
Acolo se explica multe lucruri, de la duhurile necurate, pana la pacate, consecintele lor, perioada de convalescenta necesara oricarei boli, inclusiv celei a sufletului, si de asemenea, gastiti si rugaciuni pentru vindecarea amintirilor, pentru eliberare, pentru iertare, etc.
Cartea, datorita informatiilor extraordinare pe care le furnizeaza, este o comoara, si v-o recomand din tot sufletul.

Unde putem gasi aceasta carte?

#30
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 06 ianuarie 2009 - 22:45

Eu mi-am cumparat-o acum cateva zile de la Nusfalau, de la Muntele Sfintei Treimi, insa, voi incerca sa ma interesez daca se gaseste si in Bucuresti sau alte orase, si va tin la curent.

Am senzatia ca se poate si comanda. Revin cand am vesti.



va pup



Crinuta si [bonjovi] Rayan























Fara Dumnezeu nimic nu e.



Muntele Sfintei Treimi- Mesajul Duhului Sfant din ianuarie 2009












Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -