Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prima zi de gradinita

gradinita prima zi de gradinita

107 raspunsuri la acest subiect

#21
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 24 august 2009 - 11:11

Si noi incepem pe 1 septembrie. Stie cineva ce alte hartii mai trebuie duse la gradi? Ceva certificate medicale...? Precizez ca dosarul de inscriere l-am depus in mai, deci cu ala suntem ok. Doar acum de inceput nu stiu ce mai trebuie dus.... Poate ma ajutati voi!



Multumesc frumos.



THAT's ME

#22
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 24 august 2009 - 12:07

Tzuni, iti trebuie un aviz epidemiologic luat de la medicul de familie datat de vineri - daca incepeti luni gradinita sau luni daca incepeti in aceeasi zi sau marti...intelegi ce vreau sa zic, adica sa nu aiba o data mai mare de 48 de ore pusa pe el. De cate ori lipseste mai mult de 3 zile de la gradi veti avea nevoie de acel aviz epidemiologic cand reintrati in colectivitate, altfel nu va primeste..asta e regula, dar mai exista si exceptii. Multa bafta! [pup]



Lora, mami de Iustina





Teledon pentru Dan

Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Comote, Orange, Vodafone


www.inimacopiilor.ro

Bazar pentru Sebi



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#23
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 24 august 2009 - 13:06

Si noi incepem in septembrie ... Chiar vroiam sa deschid un subiect pe tema asta, cand l-am vazut pe asta.



Gongutza mea are 3 ani si cateva luni si prevad plansete mari ... La inceput mergem pe program scurt, 8-12, dar e gradinita de stat si nu stiu cat de flexibile vor fi educatoarele sa ma lase sa stau cu ea pana se obisnuieste ... probabil nu ma vor lasa.



La ce sa ma astept in primele zile ? Care e programul lor ? Ce trebuie sa duc - hainute, papucei, canita, olita ? La gradinita nu e afisat nimic ...



Boghi



mai lucreaza cineva goblen?

#24
adialex

adialex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 24 august 2009 - 14:15

Si noi incepem pe 15 septembrie...am niste emotii de morrrr..
urmaresc si eu subiectul cu interes [flo]

#25
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 24 august 2009 - 15:00

Bogdana, nu are nevoie de canita/olita... Vesela si tacamuri au de la gradi, iar olita nu e cazul la gradinitele de stat, pentru ca ii trimite la baie, unde wc-urile sunt pe marimea lor, mai micute decat cele de acasa.

Au nevoie de papucei pentru interior - de preferat din panza cu scai, sa fie usurei si simplu de incaltat/descaltat, haine de interior, ori il aduci direct imbracat cu ele de acasa, mai ales daca vii cu masina, ca sa nu stai sa schimbi copilul acolo, ori il schimbi inainte de a pleca, inca un rand de haine care raman la gradi, mai ales pentru inceput, pentru ca-i posibil sa aiba nevoie de ele, sa faca pe el, sa se ude cu apa, murdareasca etc. - le lasi intr-un saculet/rucsacel, ceva, in dulapiorul lui si pijamale in cazul in care doarme la gradi.

Ca necesar de materiale, noi ducem lunar cate 2 hartii igienice, un sapun, un pachet cu servetele, doua role cu servetele si 50 sau 100 de pahare de unica folosinta, cu care sa bea apa.

Daca imi mai amintesc ceva important, va spun.

La gradi la fetita mea au voie sa isi aduca de acasa cate o jucarie preferata cu care sa doarma la amiaza, eventual.



Lora, mami de Iustina





Teledon pentru Dan

Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Comote, Orange, Vodafone


www.inimacopiilor.ro

Bazar pentru Sebi



(Niciodata sa nu spui niciodata!)







#26
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 24 august 2009 - 15:27

LoraG76, multumesc frumos [pup] Asa o sa fac!



Meri a mai fost la gradi aproape 2 luni [:D] in mai si iunie. Si-a trebuit sa-i duc canitza de acasa. Canitza care se tine in grupa (nu in sala de mese - acolo primesc de la gradi) pentru apica de toata ziua...



E bine ca la grupa mica sunt si cate doua ingrijitoare care ajuta copiii cu wc-ul, mancatul, imbracat / dezbracat, incaltat / descaltat.... [flo]



THAT's ME

#27
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 august 2009 - 02:02

Noi intesificam 'pregatirea' psihologica, acum am ajuns la partea in care il avertizez ca il ducem la gradi, noi plecam acasa pt 4 ore, el ramane si se joaca cu copiii si educatoarele si apoi noi ne intoarcem dupa el si il luam acasa sa pape si sa faca nani. La inceput a zis ok , apoi a spus >NU< [:D] (ups)
Oricum, mi se pare mai corect sa-l avertizez decat sa-l las in clasa si sa fug. Cred ca cei mici trebuiesc avertizati ca raman acolo dar ca parintii se intorc.
Altfel, sper din tot sufletul sa aiba masina de pompieri printre jucarii pt ca altfel am incurcat-o (trebuie sa cumpar, caci e foarte incantat ca se va juca cu asa ceva la gradinita)
Azi l-am intrebat daca stie unde mergem (il anuntasem ca mergem la piscina) si el a spus "a Gadinitaaaaa" - sper sa-l tina entuziasmul.


Bucurie!

#28
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 25 august 2009 - 11:33

Si noi incepem marti...am niste amotii!!!

Rares are 2 ani si 8 luni, o sa mearga la o gradi particulara, la program scurt deocamdata.

Nu stiam ca avizul epidemiologic nu trebuie sa fie mai vechi de 3 zile, chiar azi am mers sa facem exudatul si copro, bine ca am bagat un ochi aici ca sa stiu ce sa-i cer doctoritei.

Stiam de haine de interior, prosopel, papucei de interior si o jucarie draga lui si...cam atat.

Nu ne-au zis nimic de pahar, canita, etc.

La noi se impune si scutecul de schimb, fiindca nu am scapat de el...dar altceva nu ma duce capul...

Poate ma mai inspir de la voi...





Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006)



fulguleti



#29
miflore

miflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 26 august 2009 - 15:50

Azi este a treia zi de gradi la noi! Sunt f. multumita, totul a decurs perfect pana acum, nu plansete, nu probleme, ba Ana mea ne-arata ce bine stie ea sa manance si singurica, sa se incalte, sa se descalte, sa se spele pe manute si pe dinti si sa doarma frumos in patutul ei mic si verde. Ce sa zic, sunt f. incantata ca totul merge struna, ce-i drept eu am pregatit-o psihic pana acum, toata vara i-am povestit de gradinita si cat de frumos va fi si ea-mi spunea: "Nu vreau la gradi" si eu iar si iar. Am adoptat metoda asta in urma discutiei din primavara cu psiholoaga gradinitei. Am mai si dus-o la gradi de cateva ori ca s-o obisnuiesc cu locul, am lasat-o sa se dea in leagane in curte, in fine, am inceput acomodarea de ceva timp. Si acum culeg roadele!

Sunt f. multumita![:)] Sper sa fie totul bine si in continuare!

Tzuni, in afara de ce ti-au scris fetele mai trebuie si buletinele de analize: exsudat (nazal, faringian, ce-ti cere gradinita), examen coproparazitologic si coprocultura. La gradinita noastra sunt valabile maxim 2 saptamani aceste analize. Doar avizul ala epidemiologic are valabilitate scurta, 48h. Si vezi ca dureaza ceva facutul analizelor, vreo saptamana.

Bafta tuturor!!![flo]

[pup]



Mihaela si [zana] Ana Maria

Poze AICI

#30
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 26 august 2009 - 19:05

Am sunat la gradinita si am vorbit chiar cu directoarea. Mi-a spus doar de aviz. Nimic de copro sau exudat. Hmmm.... o fi uitat sau nu e cazul?



THAT's ME



Etichetat si cu gradinita, prima zi de gradinita

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -