Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Despre masturbare la barbati


201 raspunsuri la acest subiect

#21
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 08:58

Chiar m-am mirat cand am citit subiectul tau.
Masturbarea este cva la fel de natural ca mersul la toaleta. Este o forma de cunoastere, care incepe inca din stadiul fetal.
Sincer pt. mine este absurd ce spui tu aici.
In primul rand , de ce sa-ti spuna? de cate ori merge sa faca lipsa mare iti spune? De cat ori mananca sau se scarpina in ureche iti spune?
Nu este nimic rusinos, in nici un caz adulter.
Nu-i creste par in palma daca se masturbeaza prea des , nu vreau sa spuna ca toata lumea o face , dar 90% din oameni practica masturbarea.
Ti-as recomanda niste carti de sexologie.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.co...s/13005458@N00/

#22
angelp

angelp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 937 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 10:44

buna impas
uite aici un articol preluat si poate te face sa/ti intelegi mai mult sotul si barbatul in sine

"Masturbarea la barbati
Masturbare: se poate spune ca este una dintre delicatesele pe acest pamant.
Din pacate, in societatea moderna, masturbarea nu este intotdeauna gandita sau spusa in termeni pozitivi, si uneori este dificil pentru oameni sa primeasca informatii utile despre masturbare si cum sa obtina cele mai tari senzatii. De aceea aici la EDUCATIE SEXUALA puteti citi un ghid despre cum sa te autosatisfaci.•CE ESTE MASTURBAREA?Pentru barbati, masturbarea este actul manual de stimulare a penisului pentru a produce placere. Pentru adulti sau tineri, masturbarea de obicei se termina cu ejacularea, in acel lichid existand celulele de spermatozoizi. Ejacularea este deobicei acompaniata de orgasm, o senzatie de placere a intregului corp asa de puternica incat nu poate fi comparata cu orice alta senzatie pe care corpul omenesc o poate avea.•DE CE SA TE MASTURBEZI?Daca te-ai mai masturbat inainte, atunci cunosti raspunsul la aceasta intrebare. In plus este o senzatie care te face sa te simti bine, masturbarea te elibereaza de tensiune sexuala care se acumuleaza treptat in timp. Aproape fiecare barbat mai tinar sau mai in varsta este excitat, mintea lui devine preocupata de ganduri erotice (sexy). Acesta este un proces normal. Organele tale produc si acumuleaza sperma, corpul tau raspunde facand ca tu sa vrei sa ejaculezi sperma ca sa faci loc la alta. Intr-un fel acest lucru se intampla in "emisiile nocturne" sau "visuri-ude" – ejacularea in timpul somnului. Un alt mod este prin masturbare, cand tu stimulezi penisul pacalindu-l ca si cum ar avea un contact sexual. Este foarte important sa intelegi in ciuda a ceea ce ai auzit (prin vorbe, prieteni, sau de la persoane mai in varsta), masturbarea este fara pericol – nu ai sa lasi pe nimeni gravid masturbandu-te, si nu poti sa iei nici o boala. Nu-ti afecteaza marimea penisului sau abilitatea de a avea erectie sau mai tarziu cand vei avea copii. In schimb, este bine sa exersezi pentru contactul sexual cand vei fi gata si ai intalnit persoana potrivita.•CATI ANI TREBUIE SA AM CA SA MA MASTURBEZ?Daca citesti acest articol esti destul mare pentru a te masturba! Ai putea gandi ca esti prea tanar sa te ejaculezi. Cei mai multi baieti incep sa ejaculeze sperma cand sunt intre 12 si 15, desi unii incep ejacularea la o varsta mai mare sau chiar mai mica. Poti sa te masturbezi si chiar avea orgasme si inainte de a putea sa ejaculezi. In orice caz, pentru multi barbati, cele mai puternice senzatii la orgasm sunt acelea acompaniate de ejacularea unei cantitati mari de sperma. De fapt, unii baieti le place sa se pastreze nemasturbandu-se pentru o perioada, asa incat sa aiba un orgasm profund si cu o ejaculare mai mare decat cea obisnuita.•E CEVA IN NEREGULA CU MASTURBAREA?Absolut nimic. Cu ani in urma se credea ca masturbarea cauzeaza orbirea, nebunia, palma mainii paroasa :-) , sau alte probleme, desi, si atunci ca si in zilele noastre masturbarea era foarte comuna. Toate aceste credinte au fost dezaprobate de stiinta moderna, desi unele "barfe", "mituri" inca mai persista. (Daca acele povesti ar fi fost adevarate ar fi existat o multime de lume oarba, nebuna, cu par pe palme!!!). Masturbarea nu este o "boala", si nu este numai pentru homosexuali, nu aduce nici un pericol si pe deasupra e "misto".•ESTI UN RATAT DACA TE MASTURBEZI?Absolut si fara indoiala, NU! Probabil ai auzi pe cineva spunandu-i altcuiva "labagiule" ca o insulta, sau ai auzit pe cineva ca el nu are nevoie sa se masturbeze deoarece el are parte de "real" sex. Astea-s numai prostii.


pa

#23
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 11:43


Masturbarea (a lui, a ei, a amandoura impreuna) deloc nu exclude o viata sexuala adevarata si o relatie plina de iubire si incredere. Din contra, as zice. [8D]

Doar daca el/ea ajunge sa prefere masturbarea relatiilor cu celalalt.. atunci poate deveni o problema.

Cat despre de ce nu ti-a spus?? in afara de faptul ca tine totusi de intimitatea strict personala.. poate stia/simtea ca o sa reactionezi privindu-l cel putin ciudat, ca n-o sa-ti pice bine, ii era teama sa nu te raneasca, etc.

Ma indoiesc ca barbatii vorbesc cu usurinta despre acest subiect.. si daca partenera nu-l incurajeaza si nu-i arata ca este o.k., dar o.k. cu adevarat si nu numai asa.. c-ai citit intr-o revista. Daca tu nu crezi cu adevarat ca masturbarea e ceva normal si banal.. eu zic ca el te simte.

Chiar in gluma spus.. dar mie imi suna serios.. ai asociat masturbarea cu tradarea.


[mamica] de M (6) si G (1)


#24
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 13:08

Voi ce credeti....ala care se masturbeaza se gindeste la nevasta sau are altceva in cap....o vedeta de TV..etc ?
E corect ca om insurat sa aiba ginduri necurate sau nu? Si acum...in multe cazuri visul se transforma in realitate ..e...ce te faci tu ca nevasta? [:D]

#25
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 14:47

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
Voi ce credeti....ala care se masturbeaza se gindeste la nevasta sau are altceva in cap....o vedeta de TV..etc ? E corect ca om insurat sa aiba ginduri necurate sau nu? Si acum...in multe cazuri visul se transforma in realitate ..e...ce te faci tu ca nevasta? [:D]
Hai sa dau si eu cu degetele prin tastatura...ca m-o amuzat subiectul si totodata mi s-a parut interesant...[:D][:D][:D]In primul rand ,impas,eu nu cred ca ceea ce tu povestesti este un motiv de pierdut increderea in sot...ok,ti se pare aiurea ca a ascuns obiceiul asta fata de tine,insa precis ati discutat candva,vreodata despre subiect-probabil atunci o fi avut intentia sa-ti marturiseasca obisnuinta lui- te-a vazut reticenta fata de treaba asta si omul a renuntat sa-ti mai zica,proabil nevrand sa cada in ridicol sau sa se certe cu tine...nu stiu...asa zic eu...Parerea mea este sa treci peste gandul ca te simti tradata...eu nu cred ca omul tau a avut intentia de a te minti cu buna stiinta,ci pur si simplu s-a simtit bine cu el insusi si,ca sa evite eventuala multime de intrebari din partea ta,a facut-o in secret...cam asta.[:)]Guestus...ce smecher...intrebari intrebatoare...asa-i?[:D]Nu stiu ce se gandeste altcineva cand se autosatisface...depinde de la om la om...Tu la ce te gandesti?[:D]Ce intelegi tu prin "ganduri necurate" la om insurat?[:D]Hehehehehehe...a treia intrebare e beton...pe bune,de ar visa al meu ca bradul ca o pune cu...cine sa zic eu?!...o super vedeta si ca visul i s-ar implini...ca din povestile auzite printre prieteni cam astea-s visele care stranesc pofta de autosatisfactie,vorbind la modul general,pe cuvant de nu m-as lauda la lume...iti dai seama ce barbat deosebit ar insemna ca am eu?[:D]Si sa mai zic de-o chestie:eu am plecat in viata pe principiul ca ochii vad inima cere...si discutand deschis cu barbatul meu,inca de la bun inceput al relatie noastre,am decis clar ca intre noi nu are ce cauta gelozia si cearta atata vreme cat in familie este intelegere,comunicare si armonie deplina...Ti s-o pus?te manca si te roade?Nu poti dormi noaptea?Go for it!Te-ai linistit,te intorci acasa si buna intelegere sa dainuie...Te saturi de familie si obligatii?ok,anunti frumos,fara urlete,tipete,scandal si alte cele...ca nu tre' sa stie tot orasul...ramanem in relatii de colaborare si buna intelegere si fiecare isi vede de treaba lui...Asa ca daca omul meu isi realizeaza visele,ce sa zic?Nu pot decat sa ma bucur pentru implinirea viselor lui...[:D]Ana-Maria,mami deAlex&Luana

#26
Ancuta-Maria

Ancuta-Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 14:57

Citat:
[i]citat din mesajul lui Ana68

Si sa mai zic de-o chestie:eu am plecat in viata pe principiul ca ochii vad inima cere...si discutand deschis cu barbatul meu,inca de la bun inceput al relatie noastre,am decis clar ca intre noi nu are ce cauta gelozia si cearta atata vreme cat in familie este intelegere,comunicare si armonie deplina...Ti s-o pus?te manca si te roade?Nu poti dormi noaptea?Go for it!Te-ai linistit,te intorci acasa si buna intelegere sa dainuie...Te saturi de familie si obligatii?ok,anunti frumos,fara urlete,tipete,scandal si alte cele...ca nu tre' sa stie tot orasul...ramanem in relatii de colaborare si buna intelegere si fiecare isi vede de treaba lui...Asa ca daca omul meu isi realizeaza visele,ce sa zic?Nu pot decat sa ma bucur pentru implinirea viselor lui...[:D]



Ana-Maria,mami deAlex&Luana







[flo] exact asa suntem si noi



-----------------------------------------------------------------------

„timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)



http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.

#27
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 15:01

Dar intre unul care sta cuminte cu miinile pe masa...si unul cu vise diavolicesti...care e mai periculos? [:D]


#28
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 15:19

Asta da subiect. Cum pisici sa intrebi ce reactzie ar trebui sa ai? Aia care itzi vine.

Io cred ca eshti dezamagita ca tzi-a ascuns asta ca TU CREDEAI ca va spunetzi chiar totul. E viatza tzi-a aratat ca orice om are nevoie de intimitate si mai ales sexuala, chiar daca e el barbatul tau si ca nu potzi sa posezi mintea si tendintzele nimanui.

Aici nu e chestie de incredere, e chestie de intimitate.

Nu ti-a picat bine? De ce? Asta denota posesivitate. Daca pui asta pe aceeasi linie cu inselatul, insemna ca nu stii ce insemna sa fi inshelata, si sper sa nici nu afli.... sa vezi atunci conflict interior.

Sfat: da o cautare pe net la onanism/onanishti, sa intri pe forumuri de astfel de discutzii sis a vezi mentalitatzi si mentalitatzi, sa vezi cat de comuna si banala este o discutzie despre masturbare.

Ma intreb cum ai aflat si daca tzi-a spus el, de ce tre sa faci din asta o tragedie. Inainte sa te alarmezi, informeaza-te in legatura cu asta si cred ca din cauza ca nu te-ai mai confruntat cu asta este ce te face de fapt pe tine sa te crispezi atat de mult si sa-tzi pui atat de multe intrebari de ordin moral, sexual si etc. Du-te la un preot, la un psiholog, la un doctor si intreaba-i ce presupune si ce consecintze are chestia asta, daca e normal, daca e anormal, daca te afecteaza pe tine si in ce masura potzi fi tu cauza

#29
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 15:51

Citat:
citat din mesajul lui Guestus
Dar intre unul care sta cuminte cu miinile pe masa...si unul cu vise diavolicesti...care e mai periculos? [:D]
May,may,may...Guestus,cum te fofilezi matale de la raspunsuri....[:D][:D][:D]Sa raspund si la intrebarea asta?!Sa nu raspund?![:-@]...Guestus draghe,dupa directa,sincera,umila si propria-mi parere strict personala,io una cred ca mai periculos e ala care sta cumintel cu menutzele pi masa...ca o face la cacialma...genul "tace si face"...pa cand p-ala cu visele explodate[:D](vorba ta,diavolesti)[:D]...de cele mai multe ori il poti avea in actiune,ca il arde sanjele in vine sa-si puna actiunile necurate in aplicatie....hihihihihi[:D][:D][:D]Ancuta...[flo][:)]Ana-Maria,mami deAlex&Luana

#30
impas

impas
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 20:17

Noideea, el mi-a spus, dar mi-a spus ca pe o mare tragedie, as fi ris numai ca atunci nu se simtea deloc bine asa ca am cautat sa fiu calma si intelegatoare ca sa se linisteasca.
Am avut o reactie normala cind am zis ca se perpeleste prea mult pe treaba asta ca toata lumea o face.

Da, am fost mai mult dezamagita ca nu mi-a spus, ca el sustinea sus si tare ca nu face, ca asta a dus la construirea multor bariere intre noi. Chiar ma speria, imi dadea senzatia ca traiesc cu un om prea perfect ....:-))

Nu mi-a picat bine in sensul ca preferam sa fie mai deschis in general in ceea ce priveste viata noastra sexuala. Imi pare rau de timpul care a trecut si de reprimarea/neexprimarea dorintelor.
Dar vorba aia omul cit traieste invata...

Voi de exemplu stiti daca partenerul face si cit de des o face? (Indiferent daca sunteti sau nu casatoriti).






Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -