Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calmarea durerilor dupa epiziotomie


18 raspunsuri la acest subiect

#11
Mirtha

Mirtha

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.049 mesaje

Postat 02 iunie 2008 - 18:14

Fetelor am incecat sa obtin rapunsuri de pe la mai toate capitolele unde s-a discutat despre epidurala . Problema e ca s-a postat ultima data cam prin 2007 si nu cred ca mi se va raspunde , asa ca va intreb si pe voi in speranta ca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri:
1.Ati nascut vreuna cu epidurala ? De la ce firma ati achizitionat trusa ?
2.Vi s-a permis sa urcati pe masa cu firul de la epidurala in spate ?
3.De la ce dilatatie v-a fost facuta anestezia ? Exista mai multe pareri : de la 5 , de la 6 . Ma ghindesc ca totusi exista un prag maxim.
4.In cit timp de la nastere vi s-a permis sa alaptati?
5.Anestezia si-a mentinut efectul si pentru epiziotomie sau a mai fost nevoie de epiziotomie dupa epidurala?
6.Ati putut sa va deplasati , vi s-a permis sau ati fost obligate sa stati in pat ?
Multumesc.

Mirtha 19+

#12
Magnetism79

Magnetism79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 810 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 00:09

Fetelor, am luat tot ce ati zis voi aici, sprayul cu Lidocaina care a propos nu e scump deloc si f. bun la toate alea, apa oxig, actovegyn gel 20%, rivanol, dar unde gasesc colacul ala salvator?Daca puteti vreuana dintre voi sa-mi spuneti exact la ce far,acie l-ati gasit ca sa nu umblu de nebuna prin Bucuresti degeaba, ca mai am putin si nasc, acu sa vedem cum voi naste , eu de pregatit m-am pregatit cu toate alea si daca voi naste natural nu as vrea sa-mi lipseasca colacul ala minune
Va multumesc
Lavi+37 cu Bogdanici Pogonici

#13
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 01:07

Eu am tratat cu Carpicon crema din abundenta, incepand inca din spital cand mergeam la facutul toaletei, si rugam infirmiera sa puna pe pansamantele acelea crema. A fost extrem de eficienta. De asemeni, m-am folosit cu multa generozitate (adica mai multa decat era recomandat in prospect)[:D] de supozitor cu diclofenac. Si nu in ultimul rand, colacul medicinal cu care ma obisnuisem atat de mult incat chiar si cand nu mai aveam nevoie de el, daca nu-l aveam parca nu mai stateam comod. Pana la urma s-a spart, ca altfel cred ca si acum stateam pe el [alcool]. Toate astea la a doua nastere, ca la prima am fost mica si fraiera si ma chinuiam cu numarul(1) de supozitoare recomandate pe prospect care era insuficient pentru ca efectul se ducea repede, si dat crema Carpicon de doua ori pe zi. La a doua nastere intr-o saptamana eram foarte activa si mobila, ma jucam cu fetita cea mare, am fost si la o petrecere cu ea, pe cand la prima nastere nici dupa o luna nu ma puteam ridica din pat fara sa ma intorc intr-o parte inainte si sa ma sprijin in maini, ca sa nu mai spun de mersul la toaleta, ce chin era. [bang]

Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)

#14
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 12:45

Magnetism, colacul il gasesti la un magazin de tehnica medicala vis-a vis de biserica sf. Gheorghe. Cred ca strada se numeste blanari si da in lipscani, pe un colt este leonardo si pe celalalt e magazinul asta de care iti zic.

Si eu am facut o descoperire epocala la a doua nastere: supozitoarele cu diclofenac. Unul dimineata si unul seara. Am reusit sa trec peste perioada aia naspa fluierand.



Andreea mama de Filip si Georgia

#15
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 08 iunie 2008 - 01:26

Eu am folosit supozitoare cu Indometacin si au fost fff bune in conditiile date[:D]



anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)





poze si filmulete





povestea nasterii



eu sunt Maria

#16
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 04:15

quote:
Originally posted by Mirtha
Fetelor am incecat sa obtin rapunsuri de pe la mai toate capitolele unde s-a discutat despre epidurala . Problema e ca s-a postat ultima data cam prin 2007 si nu cred ca mi se va raspunde , asa ca va intreb si pe voi in speranta ca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri: am scris cate ceva si la subiectul despre epidurala, dar iti raspund si aici1.Ati nascut vreuna cu epidurala ? De la ce firma ati achizitionat trusa ?da. de la braun.perifix se numeste trusa2.Vi s-a permis sa urcati pe masa cu firul de la epidurala in spate ?nu inteleg intrebarea....pe masa am nascut:)) cateterul mi s-a montat pe alta masa, caci cea de nastere era prea inalta si apoi am luat-o taras-grabis pe jos pana la pat si apoi pe masa de nastere 3.De la ce dilatatie v-a fost facuta anestezia ? Exista mai multe pareri : de la 5 , de la 6 . Ma ghindesc ca totusi exista un prag maxim.in cazul meu, din pacate nefericit, mi s-a facut anestezia la dilatatie 7-8....din cauza ca teo era foartttteeee mare (4.600 kg si 56 cm) si nu se angajase - cap mare:))4.In cit timp de la nastere vi s-a permis sa alaptati?dupa 2 ore si jumate5.Anestezia si-a mentinut efectul si pentru epiziotomie sau a mai fost nevoie de epiziotomie dupa epidurala? iarasi cazul meu nefericit....mi s-a facut doza prea mica si nu au mai repetat-o, asa cum au avut in intentie initial, din cauza de tensiune f. mare si show pe masa (citeste povestea)....am avut epiziotomia si cusutul goblenului "pe viu"6.Ati putut sa va deplasati , vi s-a permis sau ati fost obligate sa stati in pat ?pana la dilatatie 6-7 m-am plimbat prin sectie, cu perfuzia dupa mine:)), am socializat:), dupa mi-a pierit cheful, apoi dupa anestezie nu am mai avut timp....Multumesc.cu placere! sa ai sarcina si nastere usoara.p.s. iti recomand cu caldura anestezia:)) e mana cereasca, mai ales ca eu pot face comparatia, cu sau fara:)Mirtha 19+
mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) POZE ALEX SI TEO:[foto]alexutza 2003-2004,alexutza2005,alexutza2006,alexutza2007povestea lui TEO

#17
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 04:18

quote:
Originally posted by Magnetism79
Fetelor, am luat tot ce ati zis voi aici, sprayul cu Lidocaina care a propos nu e scump deloc si f. bun la toate alea, apa oxig, actovegyn gel 20%, rivanol, dar unde gasesc colacul ala salvator?Daca puteti vreuana dintre voi sa-mi spuneti exact la ce far,acie l-ati gasit ca sa nu umblu de nebuna prin Bucuresti degeaba, ca mai am putin si nasc, acu sa vedem cum voi naste , eu de pregatit m-am pregatit cu toate alea si daca voi naste natural nu as vrea sa-mi lipseasca colacul ala minuneVa multumescLavi+37 cu Bogdanici Pogonicieu l-am cumparat de la farmacia FARMADEX d epe pantelimon, vis a vis de spitalul sf. pantelimon. costa 200 mii lei. trebuie sa ceri COLAC PT ESCARE CU DIAMETRU DE 50 cm...
mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) POZE ALEX SI TEO:[foto]alexutza 2003-2004,alexutza2005,alexutza2006,alexutza2007povestea lui TEO

#18
marybehappy

marybehappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 12 iunie 2008 - 00:14

[hia]Buna fetelor,nu stiu cat pot sa va ajut, dar o sa-mi spun si eu problema: am nascut anul acesta un baietel prin nastere normala cu epiziotomie.Pentru nastere, pentru dilatare am folosit remediu homeopat si am nascut repede, iar dupa am avut dureri mari la epi[ups] si mi-au trecut tot cu remediu homeopat.Asa ca cele care apelati si la remedii homeopate intrebati-va doctorul pentru ca sunt solutii ...Va urez nastere usoara si numai bine viitoarelor mamici!

Maria, mami de Maria-Magdalena (18.08.1996)si Nicholas Calinic (16.03.2008)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -