Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti de copii cu SD 2


145 raspunsuri la acest subiect

#21
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 11:45

Am sa-ti trimit si tie dar sa o trag.



[copil]





[cool]









Paula[gravi]cu Paul sau David???? 32+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#22
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 14:58

Paula, te admir enorm, o vad in tine pe mama mea, disperarea si intrebarile groaznice pe care si le pune un parinte care are un copil cu handicap. Ti-am raspuns si la subiectul cu animalutul pentru Alexa. Eu am un handicap fizic (minor) dar mama a trebuit sa lupte pentru integrarea mea zi de zi, la fel ca tine, si ei i s-a reprosat ca nu a vrut sa ma abandoneze, tata a facut o depresie la nasterea mea si a albit.

Te iubesc si multumesc lui Dumnezeu ca exista oameni ca tine, ca mama mea, ca Felis si alte mamici luptatoare, indiferent de problemele copiilor lor.

[flo]

#23
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 18:09

paula, multumesc, cand ai timp trimitrmi-o.
am luat la mine medicamente, dar nu in cantitati industriale. se pare ca aici e altfel, exista alti virusi. noi luptam cu ai nostri, astia cu ai lor... a facut febra ciudata.. altceva nimic... nu stiam ce sa ma mai fac cu el. medicii de aici nu recomanda antibiotice decat rar. am reusit pana la urma sa ne facem asigurare medicala, sdaptamana viitoare avem prima intalnire cu medicul nostru de familie. o sa-ti dau de veste.

mai ai cam o luna si nasti, nu? ce zice alexa cand te vede cu burta mare? are cine sa aiba grija de ea cand mergi la spital? m-as bucura mult pentru tine sa iubeasca pe bebe alexa. sunt convinsa ca asa va face, eu stiu ca ei sunt ff iubitori. poate daca plange mai putin o sa-l pupe toata ziulica. abia astept sa te "vad" nascuta si sa scapi de "greutate".

maine ma duc la spital la mihaita hogas, am inteles ca e foarte agitat si are febra. am vrut sa-i duc o jucarie, dar parintii mi-au zis ca devine si mai agitat daca vede o persoana straina, asa ca ma duc numai sa le duc ceva si sa-i incurajez. mi-au spus ca nici nu prea mananca. am avut un nod in gat toata ziua din cauza asta si imi dau lacrimile de cate ori imi aduc aminte de ei. ce trebuie sa fie in sufletul lor acum! of , Doamne , cati copii bolnavi, copii care n-au nici-o vina.... am citit undeva ca daca ai copilul bolnav cineva din familia ta , sau tu ai pacate multe si stau si ma intreb cu ce am gresit, mereu... dar nu prea am dat atentie acestui lucru....sunt sigura ca nu-i adevarat....

pupici

s-auzim numai de bine!

#24
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 18:10

boticelina: cred ca ti-a fost tare greu in viata, felicitari ca ai razbit, cum ai reusit?

felis: ce mai face mihaita, ai pozici noi?

s-auzim numai de bine!

#25
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 19:04

Disperata, a fost mai greu in copilaria mica, copiii sunt cruzi, adultii nu erau informati, in societatea de tip nou alui Ceasca nu trebuiau sa existe copii cu probleme. Pe masura ce am crescut lucrurile s-au asezat, dupa revolutie mentalitatile s-au schimbat, incet, dar foarte sigur spre bine.

Famila a fost tot timpul punctul de reper, au fost langa mine 100%, tot timpul. Eu am o problema congenitala la mana stanga dar cand a vrut mama sa ma inscrie la Scoala de Arta i s-a spus verde in fata sa ma duca la scoala ajutatoare. A maturat cu directotul pe holuri, mai avea putin si-l dadea in judecata, dar pe atunci nu existau legi de protectie. Si am dat examen pt clasa a cincea si am intrat prima, si am terminat liceul prima din an, am facut doua facultati. Dupa 1 an directorul care ma refuzase a chemat-o pe mama la scoala si si-a cerut scuze in genunchi, a vazut ca eram un copil bun, cam tarziu, mama nici acum nu l-a iertat.

Cea mai grea decizie pe care au avut-o parintii mei de luat a fost daca sa ma protejeze (ascunda) sau sa ma dea la gramada cu toti copiii. Si m-au dat la gramada, am fost si la cresa, si la camin, la gradi, peste tot (pe atunci cred ca nici nu exista conceptul de integrare, ai mei au facut-o intuitiv) si am avut o gramada de prieteni, care-mi luau apararea, nu se facea nici o diferenta intre mine si ceilalti colegi.

Va pup si fiti tari pentru copiii vostri, fiti mandri de ei, iubiti-i si-o sa vedeti ca vor creste ca niste floricele. Sunt copiii minunati.

[flo]

#26
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 16 noiembrie 2005 - 20:07

Pacatele le tragem pana la al 9 leam din inaintea noastra, asa ca vezi ce faci sa nu traga nepotii tai, ca am vazut ca-ti doresti si poate ai sa ai. Eu nu ma mai gandesc la ce pacate sunt in urma mea, incerc sa fiu mai buna si atat. Dumnezeu le stie pe toate si de ce le tragem noi, mai rau e ca le trag copii acestia nevinovati.

Stiu ca sunt altfel de "boli" in alte tari, dar un medicament totusi...

Ma bucur ca ai rezolvat cu asigurarea si ca ai inceput sa te mai descurci cat de putin, asa inteleg din ce povestesti.

Va pupic si mai vorbim.



[bum]









Paula[gravi]cu Paul sau David???? 32+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#27
dicrisa

dicrisa
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 noiembrie 2005 - 21:14

La fel ca si Tinatache ma simt si eu atunci cand am de-a face cu o persoana care este bolnava, mai ales daca acea persoana este copil.
Am un catel, un bichon alb, foarte cuminte si imi aduc aminte acum cativa ani, cand ne plimbam prin parc, langa noi s-a oprit o doamna care impingea un carucior cu o fetita cam de 13 ani, bineinteles bolnava.
Fetita a inceput sa rada spre Bety ( catelusa mea), iar mamica ei m-a intrebat daca poate sa o mangaie, daca nu cumva musca. Dupa ce am asigurat-o ca nu exsita probleme de acest gen...am ridicat catelul si l-am asezat in poala, fetitei.
Ea si mama ei au fost bucuroase ca m-am orpit si le-am acordat atentie, dar pe mine m-a cam podidit plansul.
Stiu ca TREBUIE sa ma comport la fel ca in orice alta imprejurare, dar uite ca nu am reusit.
Mi-am adus aminte de aceasta intamplare, citind ce a scris Tinatache aici.
Nici nu m-am intrebat macar ce are fetita si nici pe mamica ei nu am intrebat-o. Insa m-am bucurat ca am putut sa ii fac o mica placere.

#28
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 17 noiembrie 2005 - 23:55

paula: al 9-lea neam? adica ce sa nu traga nepotii mei, ca n-am inteles. ai citit asta undeva pe net?

s-auzim numai de bine!

#29
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 18 noiembrie 2005 - 00:21

paula: nu mai stiu daca te-am intrebat, cunosti un cuplu el cu sd si ea normala. el are o meserie, lucreaza ca sa-si poata intretine familia? sau cum se descurca daca au 2 copii? ce fiinta extraordinara trebuie sa fie ea! e nemaipomenit!

s-auzim numai de bine! si [pup]

#30
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 18 noiembrie 2005 - 00:32

quote:
Originally posted by disperata
paula: al 9-lea neam? adica ce sa nu traga nepotii mei, ca n-am inteles. ai citit asta undeva pe net?s-auzim numai de bine!
Ai mah Paula, termina cu kestiile astea, fata shi-asha e stresata mereu, asta mai lipsea, s-o bagi in sperietzi cu prostii de genu asta!Vergi, daca te linishteshte cu ceva, s-a scris despre asta la un subiect de la Arte, shi Elena a dat citat din Biblie- Iezechiel nush ce capitol- unde scria ca fiecare trage pentru pacatele lui, sau cam asha ceva.Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia turbo[majoreta]noiembriepozne degetzeii In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -