Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti de copii cu SD 2


145 raspunsuri la acest subiect

#1
FELIS

FELIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 03:09

Partea 1



Vad ca se incheaga discutii interesante pe acest subiect, deci trecem la alt capitol.



Ma bucur tare ca acest subiect e citit de multe persoane, chiar daca nu scriu. Inseamna totusi ca ii intereseaza si acesta e un pas important pt o viatza mai buna a acestor copilasi cu SD.



Tuturor o [flo] si multe multumiri!....




Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Ce mai face Mihai!...

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero



#2
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 08:33

Daca nu discutam noi cei ce avem aceste probleme si nu le spunem si lor prin ce trecem si ca nu ne este atat de usor sa trecem pe strada, sa mergem la gradinita....nu ar stii cum sa reactioneze cand ne vad.

Nu va faceti probleme cu soacra, am eu leac de cojocul ei si de aceea nu o prea bag in seama si i-o tai din prima, mi-a fost greu la inceput, nu stiam cum sa reactionez, ce sa fac, imi era rusine dar cand am vazut ca se ingroasa situatia am actionat. Atata problema sa am si as fi foarte fericita, acum e ceva normal si firesc, nu am pretentii la nimic.

Cine vrea sa ne intrebe ceva sau sa ne spuna ca au in preajam lor copii cu asa probleme sa ne impartaseasca si noua.



[bum][bum]











Paula[gravi]cu Paul sau David???? 32+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#3
romana_74

romana_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 09:00

Draga DISPERATA- cei doi nu sunt din aceeasi familie... adica, eu si sotul meu avem 2 perechi de fini... o pereche in CLUJ, iar alta in Craiova! Cei din Cluj, adica finul meu are sora o fata Down, iar cei din Craiova ingrijesc impreuna cu parintii finului de Dan, care si el are Down. Povestea lui Dan e una trista, fiu de regizori si mari oameni de arta, Dan a ramas orfan cand avea vreo 10 ani. Parintii lui au murit intr-un accident de masina. El a ramas in grija parintilor finului meu care erau cei mai buni prieteni de familie cu parintii lui Dan si care nu aveau la acea vreme copii. Finul meu a aparut la batranete, el are 30 de ani, iar toti au ramas pana in ziua de azi o familie fericita, in ciuda faptului ca Dan este un om cu nevoi speciale si tratament. E foarte iubit de toti si are un coeficient de inteligenta bun, de aceea va spuneam ca stie tot felul de piese de teatru pe de rost, pentru ca parintii lui il luau cu ei la repetitii la teatru si a invatat fabulos de multe poezii, scenete! Nu e casatorit si nu se poate descurca singur, depinde mult de cei din jur, mai ales acum cand a cazut si si-a fracturat ceva la sold si este in pat. Dar merge la baie singur, se spala singur , cere ce are nevoie, bea chiar si un pahar de bere cateodata cand il mai rasfata familia lui e un scump . Oricum s-au ocupat de el toti si se vede...
Cealalta fata cu Down, Bobita, este cum v-am spus sora finului meu din Cluj... e si ea dependenta de parinti, dar totusi mi se pare un lucru extraordinar ca a invatat sa se pastreze curata singura, sa se ocupe de ea singura cand are ciclu, sa manance singura, danseaza, rade, partcipa si ea la discutii cand mergem la ei, dar inca se joaca cu jucarii si pana de putin timp era un pericol pentru ea daca ramanea singura ca nu prea stia la ce folosesc chibritele, desi era avertizata ca se arde, dara cum se pare ca a invatat. Si este un ajutor real in casa pentru mama ei... spala toate vasele intotdeauna, face o curatenie exemplara si o ajuta sa faca mancare ca si o fata fara Down! Mi se pare extraordinar! Si de ea s-au ocupat parintii si fratele ei intr-un mod cu totul deosebit!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

#4
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 10:11

Felicitari ambelor familii. Imi pare rau de parintii lui ca nu mai sunt, dar a fost un norocos ca are cineva grija de el. Asa este, si eu din ce cunosc daca te ocupi cat de putin de copil se poate singur descurca. Cunosc multi parintii care le-au dat o libertate deplina dupa o anumita varsta si i-au incurajat in tot ce fac. Am o vecina de cartier care este foarte eleganta, cocheta si merge de parca nici nu ar avea SD, o admir tot timpul cand o vad pe strada. E in pas cu moda...dar nu cred ca are serviciu, nu-mi permit sa o opresc si sa o intreb. Mai am un vecin care este trecut de 30 de ani la o scara vecina si merge singur pe strada, la piata si sa vedeti cum se uita dupa fete....e dulce foc. Sunt multi si unii sunt chear reusiti. Sunt si multi care depind si la toaleta de parinti, acum si de noroc sau de are afectat...Pacat ca nu se poat integra si nu pot fi primiti de societate asa cum ar trebui. Mai sper sa se schimbe ceva.

Cunosc un baiat de fam. de dr. care are un colegiu de masaj si gimnastica si nu-l primeste nimeni sa lucreze, e foarte destept, stie 2 limbi straine, a fost scos din tara, este realizat intelectual dar nu are un loc de munca. Merge singur peste tot si nu le este frica parintilor sa-l trimita prin Buc. Il admir mereu si ma doare ca nu-l poate ajuta nimeni. Parintii sunt pensionari si nu cred ca mai au relatii sau puterea sa intervina si sa fim sinceri, nici nu-l primeste daca vine si unul sanatos la un concurs, chear daca este mai bun.

E tragic, m-as bucura sa aud ca cineva cu SD lucreaza si se descurca singur.



[bonjovi]









Paula[gravi]cu Paul sau David???? 32+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#5
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 17:17

Unul din motivele pt care citesc cu mare interes ce scrieti voi este ca eu nu stiu cum sa ma port cu un copil cu SD. Intotdeauna imi spun ca ar trebui sa ma port normal, insa cand m-am vazut langa un copilas f dulce si glumet cu SD stateam ca proasta, mi-era teama sa nu-l sperii, sa nu-l deranjez cu ceva, sa nu jignesc parintii daca cumva il intreb ceva si nu stie sau a invatat ca e altfel decat stiu eu (desi asta se poate intampla si la un copil fara SD). Aici poate ne ajutati voi...
Paula, Felis ce le place si ce nu copilasilor vostri? Paula, am citit ca nu-i place zgomotul... sa stii ca nici alor mei nu le place, cand e muzica prea tare in masina (si nu o dau chiar asa de tare cand sunt cu ei), isi pun mainile la urechi si incep sa tipe ca-i doare capul. Si in general cand vorbim mai tare imediat ne pune cea mare la punct: "nu tipa!" si cel mic dupa ea, normal, ca un papagal.
Acuma ma grabesc dar revin! [pup]

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius


#6
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 11 noiembrie 2005 - 17:29

Nu pot vorbi tare, sau sa tip, nici nu se pune problema ca da in plans si nu se mai opreste, are impresia ca este vinovata ea. Cu muzica, robotul...tot ce face zgomot sa nu se auda prea tare. Sunt cam posesivi, ma gandesc cu groza cum va reactiona cand vine bb 2.

Sfatul meu este sa lasi copii sa se joace si sa nu faci nici o aluzie, comentariu sau ceva legat de acel copil. Atunicsi copilul SD si parintele va fi multumit si va veni totul de la sine.

E greu sa dai sfaturi ca nu stii ce stie, cum stie si mai bine te abtii. Daca vrea parintele sa-ti arate ce stie e ok, el stie cum si ce sa-l intrebe.

Daca mai vrei si alte lamuriri sa ne intrebi.



[bum]







Paula[gravi]cu Paul sau David???? 32+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#7
Stinu

Stinu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 13 noiembrie 2005 - 00:12

Ma inclin in fata voastra ,mie mi-a dat D-zeu sau soarta doi copii sanatosi si ii multumesc in fiecare zi ptr asta .
Felis pe tine te=am tot urmarit la la subiectul lui Mihai si nu am cuvinte pentru tot sacrificiul tau iar pe tine Paula te inteleg in ceea ce priveste soacra ,a mea nu m-a suparat niciodata ,nu mi-a zis nimic,ma iubeste ,ma pupa,ma lauda dar stiu foarte bine ce ii poate pielea si cate ii aud urechile sotului meu .In ultimul timp mai putin ,ca deh s-au mai schimbat lucrurile ,cand ne-am casatorit nu eram o partida ptr el ,primul an de casatorie a fost un cosmar dar am trecut cu bine peste .La noi toata problema e materiala ,m-am casatorit studenta fiind dintr-o famile de intelectuali dar nu aveam nimic al meu ,casa ,masina ,intre timp ai mei au decedat si am devenit o "partida "buna mostenind de la parintii mei case ,masini etc ,etc Nu conteaza suferinta mea si ca eram gata ,gata sa o iau razna ,mai eram si insarcinata cu al doilea copil ,asa e pe lume copiii isi ingroapa parintii(ai mei de abea depasisera pragul de 50 de ani) ,cred ca imi pune placa asta de cate ori ma vedea
Nu am s-o uit niciodata ca de iertat am iertat-o de multa vreme ,nu ma ajuta cu nimic si sta la 1/2 de ora de mine dar se bate cu pumnul in piept ca ii iubeste pe astia mici .A uitat cand Vladut era primul nepot al parintilor mei si era normal sa fie fericiti ,ea mai trecuse prin asta cu fiica-sa si nu il lua nici in brate ,ca un copil mic e dependent de mama ..Asa ca toate isi arata adevarata fata cand iti e mai greu .
Tu esti o mama leoaica ,esti o luptatoare si o sa te aprecieze daca nu a facut-o deja si ai vezi cand se va naste al doilea copil cum schimba placa .
Sunteti speciale ,toate mamicile cu copii care au SD ,D-zeu v-a ales pe voi ca stia ca va veti lupta pentru ei .Sa aveti parte de sanatate ,si de fericirea sa va vedeti puii mari si independenti .
Eu am o verisoara primara care sufera de mozaicism ,voi stiti mai bine ,e tot un SD dar mai usor si e casatorita ,tot cu un sot SD si au doi copii la liceu ,perfect sanatosi si au servicii si casa si sunt aproape normali .
Iustina

#8
dicrisa

dicrisa
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 noiembrie 2005 - 01:33

Sunt noua pe acest site...dar am ramas fara cuvinte la citirea celor spuse aici.
Voi sunteti ca o familie....mare, unita si sincera.
Mi-ar face placere sa ma primiti si pe mine in sanul ei!


#9
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 13 noiembrie 2005 - 11:05

Dicrisa bine ai venit si te mai asteptam.

Stinu, nu vreau sa mai vorbesc de soacra, si de fitele ei. As povesti prea mult. Atat ma rog ca eu sa fiu una buna si sa-mi ajut nora cu ce pot, cand dau telefon sa o intreb ce face, ce fac copii nu sa cer direct cu fiul meu sau sa spun ca vin doar daca e acasa baiatul meu. Am sa fiu si eu la randul meu soacra si ma rog zilnic sa nu-mi ia Dumnezu mintile si sa fiu inteleapta, buna...vom trai si vom vedea. Daca povestesc ceva si e legat de spagi, ..."cum se poate, nu te cred!" si ma enervez de-mi vine sa o omor. M-a verifica sa vada daca chear merg la centru de recuperare, eu o invit dar nu vrea sa mergem impreuna-"nu pot ca-mi este rusine sa spun ce nepoata am". Nu mai spun ca nu ne da voie sa mergem in vizita la ei sa nu ne vada cineva si sa comenteze...si sta la 2 scari de mine. Ar fi multe si nu vreau sa discut despre ei, ma enerveaza de fiecare data cand vine ca nu aduce la printesa mea un mar, nu mai spun de restu, dar ma bucur ca nici Alexa nu o iubeste deloc, se intoarce cu spatele si ii spune NU, NU, ...in schimb pe socrul meu il iubeste foarte mult, are si suflet mai bun si el o iubeste dar e sub papuc si nu poate prea multe, il inteleg.



[bis]











Paula[gravi]cu Paul sau David???? 32+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#10
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 14 noiembrie 2005 - 01:41

iren, multumesc esti o draguta. am avut foarte multe necazuri, mai ales aici , in belgia. nick-ul meu l-am ales cand efectiv nu stiam incotro sa o iau, cand in romania , la o gradinita normala nu vroiau sa-mi mai primeasca baietelul, iar al meu este foarte putin afectat de aceasta boala... am suferit ingrizitor, si acum cand imi aduc aminte mi se pune un nod in gat si plang..


acum pot spune ca sunt putin mai optimista, dar nu destul de mult caci aici a trebuit sa-l dau la o scoala speciala si plange sufletul in mine pentru asta, dar pe de alta parte , pentru ca el este fericit , ii place acolo... sunt bine si eu...


cred ca nimeni nu poate sa-mi faca nimic sa ma binedispuna.... multumesc, insa am tot incercat sa-mi schimb nick-ul si nu am reusit... toata lumea se leaga de el, in asa fel incat imi zic si eu... disperata, disperata, dar de ce ti-ai ales nick-ul asta.. acum cand am si eu o stea rosie, mi-e mila sa-l mai schimb.. de aici toate comentariile.

s-auzim numai de bine!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -