Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Are 2 ani si nu se cere la olita !


19 raspunsuri la acest subiect

#1
ionik76

ionik76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 29 august 2008 - 09:33

Matei-ul meu are 2 ani si nu se cere deloc la olita, desi l-am pus pe oala inca de la 8 luni. Daca il asez eu si ii vine sa faca, face , daca nu, face putin mai tarziu in pampers. Mai nou, pentru ca stie ca acolo trebuie sa faca, se ascunde dupa usa si tace vinovat, dupa care, daca ii fac observatie, se duce lana olita, o arat cu degetul si plange langa ea cu jale mare. Mai rau e ca nici nu are ora fixa pentru caca, uneori nu face cate 2 zile, asa ca mi-e greu sa-i creez reflexul asta. Am incercat sa-l las si fara pampers, dar degeaba. Il deranjeaza, dar tot nu se cere. De cateva zile, am observat ca a inceput chiar sa respinga olita, poate si pt ca a stst cu mama mea vreo 2 luni si ea l-a certat ceva mai mult si i-a mai administrat si cate o palmuta, si asta ma ingrijoreaza si mai tare. Sunt disperata, de la 1 sept va merge la cresa si ma tem ca acolo chiar nu se va invata. Va rog din suflet, ajutati-ma cu un sfat.

#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 29 august 2008 - 09:47

Eu zic sa nu-ti faci probleme, la cresa se va dezvata foarte repede, acolo vor fi ceilalti copii, vor fi pusi cu totii la olita, va fi in spirit de turma care functioneaza foarte, foarte bine la copii [flo]

Poti incerca sistemul de recompense, orice crezi ca i-ar putea starni interesul.

Noi aveam un tabel lipit pe perete unde puneam cate un abtibild pt reusite. La inceput fi`mea a fost foarte incantata, insa nu mult timp, asa ca am lasat-o in pace.

A renuntat mai apoi la pampers un an mai tarziu (la aproape 3 ani), definitiv, fara nicio problema, intr o singura zi, astfel incat n-am mai folosit pampers nici ziua nici noaptea.



________________________________________



Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16)



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 29 august 2008 - 10:07

ionik, eu recomand cu caldura sa-si administreze mama ta singura niste palmutze, chiar mai multe. Ceea ce a facut ea e foarte gresit! Un copil obligat cu cearta si palme sa faca la olitza cand inca nu e pregatit se va dezvata mai greu decat un copil lasat sa se "imprieteneasca" cu olitza si sa o accepte in ritmul lui. Risti sa se inversuneze pe oala si sa faca in pampers intentionat sau sa se constipe grav de frica sa nu ia bataie.



Si eu i-am mai pus pe olitza pe ai mei de pe la 7-8 luni, dar doar daca vroiau sa stea, fara sa ii fortez deloc. De pampers s-au dezvatat la aproape 3 ani. Cand am decis sa incercam sa nu mai facem in pampers, le-am spus ce vreau de la ei si le-am scos pampersul de tot peste zi (numai la somn le pun).In primele zile ii intrebam/duceam noi (de fapt mama mea, ca ea a stat atunci cu ei, eu fiind la servici, copii acasa, bolnavi de varicela), apoi usor-usor au inceput sa ceara sau sa se duca singuri. Nu i-am fortat, nu le-am dat NICI o palmitza, le-am spus unde trebuie sa faca atunci cand s-au scapat pe ei, dar fara scandal, fara tipete.



Editez, ca am uitat sa spun ceva. Sa nu crezi ca e copilul tau unul "problema". F. f. multi copii la 2 ani inca nu sunt capabili sa isi controleze sfincterele si sa fie pregatiti de facut la olitza.

Si o idee: Pune-l sa faca pipi din picioare "ca baietii mari" O sa-i placa ideea. Sau incearca poate o sa fie incantat si o sa vrea direct la wc.






Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005)



Cugetari gemene,

[foto]Fotografiile noastre

Filmulete cu shtrumphi



Poveste cu shtrumphi





'Cos what I feel is the only truth for me

#4
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 29 august 2008 - 11:08

Nu e absolut nicio problema faptul ca la 2 ani nu a renuntat la pampers. O sa renunte atunci cand e pregatit, urmareste momentul fara sa-l stresezi prea mult cu asta. Deja pentru el olita a devenit un chin/stress. Eu nici macar nu am incercat sa o fac pe fetita mea pana la 2 ani jumate sa renunte la pampers, pentru ca am vazut ca nu e dispusa sa o faca. Dupa 2 ani jumate am incercat si a renuntat in 2-3 luni, dar a facut direct la wc, olita nu i-a placut defel.
Am auzit la cineva de curand cum a determinat copilul sa renunte la pampers si sa mai faca pe el - i-a cumparat chilotei cu personajele preferate din desene animate si i-a spus - doar nu vrei ca printesa/catelul sau ce-o fi, dupa caz, sa se supere ca-l uzi, nu? Nu trebuie sa-l murdaresti, asa ca, sa fie personajul fericit, faci pipi la wc - si chiar a tinut faza. Eu zic sa-l mai lasi vreo 2-3 saptamani sau cat e nevoie in pace si sa mai incerci dupa, frumos, calm, fara nervi, ca o joaca, fara cearta si, mai ales, fara palmute. Ce-ar fi daca sefii nostri de la serviciu cand nu facem ce trebuie ne-ar aplica o pedeapsa corporala???
Mult succes!

Lora, mami de Iustina




#5
lucia3

lucia3

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 29 august 2008 - 12:31

copilul nu trebuie fortat caci organismul isi formeaza singur ritmul.nici eu pina la 2 ani nu am incercat sa-l scap de pampers si nu l-am fortat sa stea pe olita.a trecut direct la wc.acum folosim doar noaptea si atunci cand am treaba mai multa prin oras.reactia copilului tau e normala pentru ca l-ai obligat si e speriat si atunci se inhiba.cat despre partea cu palmuta foarte foarte rau[q] .la copii trebuie rabdare nu bataie!

#6
incognito

incognito

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 29 august 2008 - 13:24

Nu te impacienta.Fiecare copil are ritmul sau.Ai mei,de exemplu,baietelul a renuntat singur la pampers dupa doi ani si jumatate-cind l-am fortat nu a facut pipi mai bine de 14 ore,ne-am speriat cu totii zdravan si ne-am lecuit!,iar fetita dupa trei ani si trei luni.
Asa ca...rabdare,rabdare,rabdare multa!

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003

#7
incognito

incognito

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 29 august 2008 - 13:32

Si inca ceva..Nu te supara,dar l-ai pus mult,mult prea devreme la olita.Dupa mine e o greseala.La opt luni nu poti sa-l faci sa inteleaga nimic-nimicuta!Doar il dresezi!Ca la reflexele lui Pavlov!Ori copilul nu este un animalut,ci un om in devenire!Lasa-l usor,simte-l,lasa-te dupa el!E mai bine pentru amindoi!Si mai ales pentru copil!Sint tare destepti!
Ca si trezitul in cursul noptii pentru a-l pune la olita.Iarasi o mare greseala.Se trezesc ei singuri cind sint pregatiti sa faca asta,mai precis atunci cind caile neuronale responsabile de aspect sint complet maturate.La unii copii treaba asta se intimpla mai repede,la altii mai incet.Am exemplu viu copiii mei care sint gemeni.Si iarasi revin cu rabdare,rabdare,rabdare!Multa rabdare!

Incognito

mami de Ioan si Ioana-06.01.2003



#8
grodear

grodear

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 29 august 2008 - 13:52

Fiica- mea are 3.5 ani, si de obicei cere la olita, dar uneori, cand este foarte concentrata cu joaca, se scapa pe ea. Intr- o zi era atat de patrunsa de joaca cu apa la groapa cu nisip pe care o are in curte, incat a vazut ca un siroi curge din canitele ei si unul dintre picioruse. Sa vezi mirare!
De spus, ii spun sa nu mai faca, sa fie atenta, dar nu o bat ca nu vreau sa ii fie frica de mine si sa se simta timorata.

Ralu- mamica de fetita superba!!!

#9
maria_bunica

maria_bunica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.823 mesaje

Postat 29 august 2008 - 14:07

Eu zic,ca si celelalte fete de fapt,sa nu te stresezi si sa ai rabdare!!!Nepotelul meu a scapat de pampers la 2 ani si 7 luni,foarte usor si in 2 zile!!!Singur nu l-a mai acceptat nici noaptea!!!Pana cand nu a fost el pregatit nu l-a stresat nimeni..asa ca incearca sa nu te mai tii dupa el cu olita...si asa incet ,incet va trece stresul si la el!!!Iar la cresa,fii sigura,ca se va dezvata repede,vazand si alti copii!!!!

[pup]

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/

#10
maria_bunica

maria_bunica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.823 mesaje

Postat 29 august 2008 - 14:10

Am uitat sa spun ca s-a invatat direct la wc ,si e asa incantat ca e baiat mare....[:D]

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -