Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Postul


103 raspunsuri la acest subiect

#1
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 12:39

Buna fetelor,

Va supun atentiei acest subiect legat de post in general, fie ca este religios, fie ca este in scopuri medicale. Care sunt beneficiile lui spirituale si trupesti?

Postul trebuie sa reprezinte o infranare de la alimentele de provenienta animala, o evitare a disputelor cu ceilalti, un motiv de a deveni mai toleranti si mai buni. Este o lupta a noastra cu patimile noastre de orice fel, din care trebuie sa iesim invingatori. Si este o apropiere de Dumnezeu...

Si nu in ultimul rand este o curatare a organismului de toxinele acumulate, fiind chiar recomandat in unele boli grave.

Eu, recunosc, nu am tinut niciodata un post religios intreg, adica cele 6 saptamani. Insa am reusit miercurea si vinerea si, vazand ca reusesc, am incercat sa perseverez. Nu este greu deloc! [;)]



#2
angelica_covase

angelica_covase
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 14:11

Buna,sunt si eu noua aici,dar consider postul benefic pt. organism,are si el nevoie de munca mai putina.Tot asa tin si eu ,cele doua zile,dar mi-as dori sa reusesc acest lucru si-n posturile mari.Nu maninci nimic,sau eviti preparatele din carne?O zi buna iti doresc!!!

lumina si dragoste!!!

#3
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 14:18

quote:
Originally posted by angelica_covase

Buna,sunt si eu noua aici,dar consider postul benefic pt. organism,are si el nevoie de munca mai putina.Tot asa tin si eu ,cele doua zile,dar mi-as dori sa reusesc acest lucru si-n posturile mari.Nu maninci nimic,sau eviti preparatele din carne?O zi buna iti doresc!!!


Draga Angelica, din cate stiu eu exista post negru (cand nu mananci nimic) si post normal (cand eviti carnea, ouale, lactatele-deci produsele de provenienta animala). Mai multe gasesti la http://www.sfaturior...e.ro/_post.htm.

Si eu vreau sa incerc sa tin postul Craciunului, sa vedem daca reusesc
[8D]. Postul ne ajuta sa ne "inaltam"...trebuie doar sa incercam sa vedem daca este asa, nu?

Bine ai venit pe forum! [il]

#4
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 14:43

Star33 ,avind in vedere ca e primul post ,in primele doua saptamani iti vei simti organismul putin slabit.Dupa acesta perioada te vei simti foarte bine.E o senzatie ciudata ca ai putea sa zbori.Ei nici chiar asa[:)] ca dau companiile aeriene faliment.Oricum e o senzatie pe care eu personal o simt doar in post.E bine ca ai ales posul Craciunului caci e post de bucurie si e un post bland in care maninci foarte mult peste.
Ca nu cazi pe alaturi,noi nu mancam nimic de la nimeni.Refuz pe oricine ma serveste cu ceva.Nu am idee ce contin acele prajiturele,cafea,etc.Inainte de post curat frigiderul si nu exista nimic tentant si fara voie.Ispitele de obicei vin repede.Te invita la restaurant,ti se spune sa maninci doar astazi...etc.Important e sa vrei si sa-ti tai voia cum spun sfintii parinti.E greu dar nu imposibil.
Partea cea mai grea e cea spirituala.Cum pui frau la ginduri???Ele dau navala dupa legea memoriei nestiuta de noi.Eu personal spun rugaciunea inimii .Incearca sa zimbesti mai mult.De cite ori cineva incerca sa ma enerveze,voit sau nevoit,motivat sau nemotivat,zimbeam.
E greu ,dar te ridica cumva deasupra situatiei.Nu ma refer la zimbet ironic ci la a incerca sa zimbesti din toata inima.
Iarta-ma pentru sfaturi,iti doresc post usor din toata inima!
Doamne ajuta!

Joanna

#5
andas

andas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 14:44

In ultimul an am incercat si eu sa tin toate posturile. Va spun sigur ca se poate si nici macar nu este greu.Au aparut pe piata o gramada de produse de post.


#6
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 15:02

Si eu mi-am impus ca anul 2004 sa fie un an in care sa incep sa tin toate posturile.
Am reusit sa tin chiar si postul Pastelui care este cel mai greu post de peste an. Intr-adevar in primele 2 saptamani m-am simtit putin slabita dar apoi mi se parea floare la ureche.
Cand am inceput sa manac normal, toate aveau un gust ciudat, chair si laptele parca nu mai avea gstul care imi ramsese in memorie.
Doar postul Sf. Marii nu am putut sa-l tin, am fsot in spital si trebuia sa ma hranesc mai bine pentru a trece peste aceea perioada.
Acum am sa tin si postul Craciunului tinand cont ca este mai usor.

Se poate, si te simti si bine ... parca intr-adevar te apropii mai mult de Ceruri.

dana


#7
liris

liris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.081 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 16:51

eu tin posturile Craciunului si Pastelui de pe vremea cind eram studenta .
acesta de iarna este usor, asa cum s-a spus ca-n fiecare weekend se lasa Harti de peste (in afara de primul si ultimul weekend).

Doamne ajuta!

***********************
Once a grump, always a grump

#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 17:02

Deoarece postul este si o perioada de meditatie si de aplecare mai mult spre cele sufletesti decat spre cele trupesti,sa participam mai des la slujbele Sfintei Biserici,sa ne rugam mai mult,sa ne spovedim si sa ne impartasim(daca avem dezlegare),sa ne uitam mai putin la televizor si sa citim carti ziditoare de suflet.Pentru cei care nu au obisnuinta postului,este bine ca macar sa se spovedeasca,chiar daca nu postesc.Doamne ajuta!

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

#9
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 17:28

Asa este, Spovedania ar trebui sa aiba loc in fiecare post mare. Insa majoritatea oamenilor se spovedesc doar in postul Pastilor - ca si subsemnata[^].

De anul acesta poate reusesc si eu sa tin tot postul Craciunului si sa ma si spovedesc. Va multumesc pentru incurajari tuturor, pe acest forum am gasii o gramada de prietene[il]

#10
samila

samila
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 noiembrie 2004 - 18:36

Postul Craciunului incepe acum pe 14. E bine ce zic nu?
Tinem post miercurea si vinerea. Rugaciunea in zi de post mi se pare cea mai importanta.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -