Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre spitalele si doctorii unde ati nascut (2)


287 raspunsuri la acest subiect

#281
smara28

smara28
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:06

Buna,

 

Sunt insarcinata in 12 saptamani, cu DPN in mai anul urmator. Sarcina mi-o monitorizeaza dr Pana de la Giulesti, spital unde as vrea sa si nasc- natural, dc se poate- desi am serioase rezerve (povesti despre tratamentul primit din partea moaselor si asistentelor, perfuzii cu oxitocina, bebelusi alaptati cu LP desi mamele puteau alapta, etc)...

M-ar ajuta foarte mult daca mamicile care au nascut recent la Giulesti ar impartasi din experienta lor...Despre dr Pana stiti ceva? Mie imi inspira incredere, dar as prefera sa am si parerea unor mamici care au mers cu el pana la capat.

 

Multumesc mult si o seara buna tuturor!



#282
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 18:40

Eu am nascut anul trecut, a fost foarte bine. Asistentele au fost OK, infirmiera trecea de 3 ori pe zi in salon sa ia gunoiul si sa faca curatenie, chiar am fost impresionata.

 

Oxitocina se da numai la nevoie, eu am primit-o in expulzie, pe final pentru ca aveam contractii slabe si nu "imi venea" sa imping pe ele. Nu puteam impinge eficient. Oxitocina mi-a dat un "boost" si astfel bebe a iesit repede si fara probleme. Nu trebuie sa te temi de ea, nu e un bau-bau. Oricum corpul nostru produce oxitocina naturala in acele momente (by the way se mai numeste "hormonul atasamentului"), ajuta si la retragerea uterului dupa nastere. Gravida de dupa mine a nascut bine-mersi fara, deci nu e o regula.

 

Pe dr Pana il stiu doar din vedere.



#283
angela89

angela89
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 februarie 2014 - 18:56

Buna, mamici si viitoare mamici! Sunt noua aici, o viitoare mamica de baietel, in 31 de saptamani. Chiar daca mai e destul pana la nastere imi pun o gramada de intrebari, mai ales ca este si prima mea sarcina. In primul rand, mamici care ati nascut la Giulesti, cum sunt conditiile in spital? Ce tarife se practica la doctor, anestezist, asistente etc? Precizez ca voi naste prin cezariana intrucat am montata o sonda Cook din cauza unei hidronefroze aparuta in timpul sarcinii.

Mi-a supravegheat sarcina d-na dr. Simonescu Adriana si vreau sa nasc cu ea. Inca nu am stabilit nimic cu ea, doar faptul ca voi naste prin cezariana. Mai e cineva care a nascut cu ea? Cum se comporta la nastere? Pana acum mi s-a parut a fi un doctor bun dar nici nu am avut probleme cu sarcina ca sa imi pot da seama de competenta ei.

Va rog din suflet sa-mi spuneti parerile voastre, oricat de mici si neinsemnate ar parea. :)



#284
mychbus

mychbus
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 15:32

Nu recomand spitalul Polizu, cel putin nu dr Pechi Laurentiu, am avut o experienta nefericita din cauza acestui dr.



#285
Gabitza82

Gabitza82
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 14:45

Buna fetelor,

 

A nascut cineva recent la Municipal cu doamna doctor Bohiltea, eventual natural?

 

Multumesc



#286
Pufarinis

Pufarinis
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 15:35

Salut toate mamicile de pe acest forum si le doresc cat mai multa sanatate si putere sa isi creasca stelutele :).

 

Sunt o mamica fericita de gargarita vesela, Ioana, care in curand va implini un an si trei luni. Este un copil exceptional si m-am dedicat intrutotul ei. Curand ii va veni si o surioara asa ca suntem echipa mare. Povestea nasterii ei este insa una neplacuta pentru mine si ceva vreme nu am vrut sa o impartasesc pe un forum, insa sunt sigura ca sunt multe mamici ca si mine care trec prin momente dificile datorita unor doctori care nu isi merita functia, locul, respectul prin ceea ce fac. A fost si cazul meu cu dr. Maria Popescu de la spitalul Malaxa ( particular Amca Medical). Mi-am dorit sa nasc la stat fiind convinsa ca pot face asta langa un medic bun. Mi-a fost recomandata dr Maria Popescu. Am fost la dansa inca din primele saptamani de sarcina, altfel nu te accepta in evidenta. "Micile atentii" nu au lipsit niciodata, nu erau cerute , dar asteptate. Consultatiile ecografice le-am facut la clinica Amca Medical, unde dansa avea de asemenea consultatii contra cost si bunavointa peste masura. La spital asteptai si ore pana sa te bage in seama , desi stia ca sunt pacienta dansei. Din start i-am spus ca imi doresc sa nasc natural, nu aveam nici o contraindicatie. La 38 de saptamani m-am prezentat la camera de garda, cu contractii usoare. apa nu mi se rupese. Ajunsesem la ora 8 seara, asa ca dna dr nefiind de gasit mi-au injectat ceva sa imi amane contractiile pana a doua zi. A doua zi dna dr a venit sa ma vada, nu la prima ora a diminetii cum era normal ci  undeva dupa pranz si cu un ranjet mare pe fata m-a intrebat daca tot natural vreau ( ea nu este adepta decat a cezarienelor). Am spus ca da, a spus bine si dusa a fost. In seara respectiva am avut dilatatie maxima, TOTI medici din garda au sunat-o, nua fost de gasit. Am nascut cu dr de garda care mi-a salvat viata, si a gargaritei mele, aveam dublu cordon obilical si nasterea a fostuna grea. In ziua urmatoare m-am intalnit intamplator cu dna dr pe hol care s-a facut ca nu ma cunoaste si a intors privirea. Am ramas fara cuvinte. Rusine pentru abandon, pentru purtare. Mntionez ca in cele 9 luni o singura data nu mi-a facut ecografiede control, desi spitalul este dotat cu ecograf. Acum sunt viitoare mamica de a doua gargarita si mi-am ales dr de garda. Voi naste tot la stat, sper natural. Se poate. Avem atatia dr de valoare, iar cei de doi bani nu merita nci macar un leu din atatia care isi indeasa in buzunare cu nesimtire, chemandu-e la cabinetele private.. Rusine dna dr Maria Popescu!!!



#287
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 10:27

Buna ziua. fetelor, a nascut cineva la maternitatea bucur ? eu urmeaza sa nasc acolo cu dr olaru si as vrea sa stiu ceva impresii , va rog...



#288
LaraErica

LaraErica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 15:05

Buna fetelor,

 

M-am decis sa scriu postarea aceasta referitoare la experienta mea cu Maternitatea Bega Timisoara, fiindca inainte de nastere am rascolit tot internetul si n-am gasit decat informatii foarte vechi pe aceasta tema.

Pe data de 6 mai la ora 12.00 mi s-au rupt membranele, am sunat-o pe dr. care ma monitorizase pe tot parcursul sarcinii - dr. Olivera Iordache, iar pe la 14.00 am ajuns la spital. Am fost luata in primire de o asistenta foarte simpatica (nu i-am retinut numele, imi amintesc doar uniforma ei cu Hello Kitty), care mi-a completat formularul de internare, m-a epilat cu o grija iesita din comun pentru cineva care se confrunta cu asa ceva zi de zi, mi-a facut clisma, a avut grija sa imi complimenteze rochita, ceea ce a fost ceva divin in acele momente, si m-a condus in sala de travaliu. Acolo am fost luata in primire de o moasa tinerica si simpatica si o asistena sefa, care la randul ei a fost destul de ok. Mi-au monitorizat indeaproape dilatatia, bataile inimii fetitei mele si contractiile. Cand au inceput contractiile din 3 in 3 minute am cerut sa mi se administreze anestezie peridurala. Ei, aici deja e alta mancare de peste...daca pana acum am fost impresionata de amabilitatea personalului, doamna anestezist a cam lasat de dorit, in sensul ca doamna asistenta a trebuit sa ii reaminteasca de 2 ori ca e asteptata in sala de travaliu, fiindca dansa uitase. Bainuiesc ca e inutil sa va spun ca in acele momente un minut pare o vesnicie...

Dupa ce a binevoit sa se prezinte, mi-am incercat norocul si am vrut sa ii dau 100 de lei, dar am fost atentionata ca tariful defapt e 200 de lei...ok, i-am dat 200. Doamna cu o figura de guvernanta nemtoaica, fara pic de urma de compasiune fata de suferinta prin care treceam, a completat formularele, dupa care mi-a administrat anestezicul, dar parca imi reprosa ca nu sunt destul de puternica sa rabd acele dureri...ma rog,nu-i port pica, are o anumita varsta, probabil e satula de chestiile astea.

Pe la ora 19.00 s-a schimbat tura asistentelor din sala de travaliu si a intrat o doamna asistenta sefa, Simona, care a fost fara doar si poate cea mai grijulie asistenta din istoria asistentelor din Romania. Imi pare rau ca din cauza durerilor groaznice printre anestezii, nu am cuplat si nu i-am dat o mica atentie si dansei, fiindca o merita din plin.

La miezul noptii a fost nevoita sa o sune pe doamna doctor, fiindca aveam deja o dilatatie de 9 cm, dar copilul meu nu cobora, aveam contractii din minut in minut, efectul anesteziei trecuse demult si eu eram aproape de colaps din cauza durerilor.

Peste 30 de minute a sosit si doamna doctor si am decis sa mergem pe cezariana,copilul meu fiind marisor si fiind vorba de o disproportie feto-pelvina.

In sala de operatii am fost intampinata de niste doamne mai in varsta, nu mai tin minte prea multe, decat ca mi se spunea in mod constant sa nu mai plang si ca demult nu erau atatea cezariene si anestezii...doamna care statea si supraveghea efectul anesteziei la capul meu a fost sub orice critica, imi reprosa ca mi s-a facut rau, ba ca vorbesc prostii cand spun ca ma dor sfarcurile ingrozitor (o fi fost o reactie a hormonilor in urma travaliului), ba ca de ce plang ca doar sunt anesteziata(mentionez ca am izbucnit in plans cand mi-am auzit copilul pt prima oara)...

Am fost dusa in camera, unde spre surprinderea mea nu mai erau decat 2 persoane. Asistentele de pe sectie erau cam plictisite sau nepasatoare, fapt pt care nu m-am grabit cu spaga la adresa lor.Dimineata inainte de vizite, incepeau sa intre si sa iasa din saloane cu tranteli de usi, de pe la ora 6.30, de te lua cu aritmii...

Mentionez ca mi s-a adus copilul la 7 ore de la operatie si nu mi-au mai luat-o decat seara pt baita. A fost destul de greu in primele doua zile, sa "sar" sa o linistesc de fiecare data cand plangea.

Deci, sa generalizam...cadrele medicale dinainte de nastere a fost minunate, exceptand doamna anestezista, doamna doctor Olivera Iordache s-a comportat ireprosabil, o adevarata profesionista si o persoana minunata, rezidentele dansei la fel, foarte dragute, asistentele de pe sectie putin cam miserupiste, doamna doctor neonatolog Mirabela Dima a fost foarte ok, la fel si asistentele dansei.

Cat despre tarife...eu nu prea ma mandresc cu "mana larga", asa ca eu am dat asa: dr. ginecolog: 200 euro, Dr. nenatolog: 100 lei, asistenta care i-a pus cercelusii Larei: 10 lei, anestezista: 200 lei. Atat.

Sper sa va fie de folos aceste informatii.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -