Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

cum iti recuperezi sotul


122 raspunsuri la acest subiect

#21
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 07 august 2008 - 23:38

adica barbatii isi gasesc amante pentru ca au prea mult timp?... Hahahhaha... Incarcati-le programul, sa nu aiba timp de alte femei, inscrietii la cursuri de innot, karate, fiti mereu cu okii pe ei!

#22
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 07 august 2008 - 23:44

Eu daca mi-as pune sotul sa vopseasca pereti, sa faca piata, sa ma ajute la chiftele,sa-l trimit la innot si dupa aia in parc cred ca ar ramane la birou si peste noapte.

Catalina


#23
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 07 august 2008 - 23:44

Mie nu mi se pare o casnicie trainica, bazata pe sinceritate si comunicare...
Mai degraba e ca un joc de poker unde jucatorii (tu, el, fostul prieten, posibila amanta) isi studiaza cartile in liniste, ii studiaza pe cei din jur si isi planifica calculat miscarea pentru a cistiga... Ce?...habar n-am care este potul vostru. Liniste? Iluzii? Dragoste?...O casnicie de fatada?


#24
sunnyf

sunnyf
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 august 2008 - 23:59

Hey, happy in toronto,

I-am dat si eu niste sugestii...normal ca nu trebuie sa le incerce pe toate in acelasi timp :-) A si btw, ma refeream sa se duca la inot cu copiii nu doar el. Chiar nu vad ce e gresit in a se ocupa de copii.

Am plecat de la ideea ca unii barbati se plictisesc de prea mult bine, si de-aia au si nevasta si amanta... Acum nu stiu ce e in casnicia fiecaruia, dar daca el nu i-a spus nimic inseamna ca nu de comunicare duce lipsa.

#25
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 08 august 2008 - 00:03

Pai tocmai asta inseamna: ca este lipsa de comunicare!
El nu ii spune ca este nemultumit, de ce este nemultumit, de ce are amanta... ea stie ca are pe altcineva si nu ii spune de frica sa nu il piarda... Ca un bal mascat!

#26
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 08 august 2008 - 00:54

Doamne, mie din ce in ce mai greu sa particip la astfel de subiecte pt ca deja se scriu atat de multe pagini la astfel de subiecte incat mi-e imposibil sa apuc sa mai citesc multitudinea de pagini (ca de dat un raspuns dupa prima pagina citita deja inseamna sa nu-ti pese si poti face o gafa). In plus cu fiecare subiect realizez cat de diferite sunt toate situatiile si cat de greu e sa-ti faci o parere clara despre cazul respectiv si astfel sa poti da un sfat cat de cat potrivit.
Parerea mea, miha, ca la acea liniste pe care o vrei tu ajungi numai dupa ceva suferinta. Anumtie lucruri in viatza le realizam doar daca suntem supusi unui epic plin de suferinta. Daca sotul tau nu a avut limpezimea necesara sau valori destul de puternice cat sa nu ajunga singur sa dea curs unei relatii cu o alta femeie, inseamna ca el nu are inca acea capacitate de a-si da seama cat poate gresi. Si ma tem da el ar trebui sa fie un om superinteligent (a nu se intelege prin asta istet) si care se cunoste pe sine f mult ca sa poata sa ajunga sa realizeze greseala pe care o face doar prin efortul mutesc facut de tine de a-l aduce pe calea cea buna.
Ma tem ca el va putea sa realizeze toata tarasenia in care a intrat si ceea ce vrea nuami daca e confruntat, numai daca apare un conflict (care nu e neaparat sa insemne scandal, certuri, tipete, ci poate sa existe si conflicte domoale si calme, si inca unele chair f puternice care sa framante ambii parteneri din plin). Pt ca cei mai multi oameni realizeaza gravitatea unor lucruri doar cand sunt pusi efectiv in situatia de a o rezolva. Cand sotia iti spune ca stie, deja datele problemei se schimba enorm. Tu, ca om care inseala trebuei sa iei o decizie, nu mai poti continua in felul in care ai mers pana atunci. Asta le da sansa sa prioritizeze lucrurile in viatza lor, sa analizeze si sa acorde puncte si importanta fiecarui scenariu si in final el va alege in functie de aceasta judecata, analiza si suferitna prin care trece.
Pe cand daca tu nu-i spui nimic, el nu e nevoit sa schimbe nimci in viatza lui de acum si ai toate sansele sa nu rezolvi nimic: ba din contra, tu vei fi singura care face eforturi si, in plus, care suferi.
Banuiesc ca nu vrei sa-l confrunti direct pt ca ti-e teama ca-l pierzi, ti-e teama ca ar putea izbucni un scandal care sa se termine in final cu separarea sau divortul (si inteleg ca nu e asta ce-ti doresti). Da, posibil sa-l pierzi (daca el decide sa nu se intoarca la tine dupa un eventual conflict probabil ca asta e doar modul in care pierzi ceva ce nu purta oricum o mare valoare pt tine), dar la fel de posibil e sa-l recastigi inapoi. Tu, prin simplul fapt ca-i spui ca stii de relatia lui, deschizi un conflict personal in sufletul lui, conflic care, ma repet, presupune auto-analiza, retrospectiva, prioritizare, suferinta. Si in urma acestui conflict ai destule sanse ca el sa realizeze ca tu esti prioritatea lui, si nu ea. Conteaza f mult si cum te comporti tu pe toata aceatsa perioada de cand se deschide conflictul lui interior. Daca nu vede in tine un suport, posibil sa traga cea, nu hais. Pe cand daca nu-l confrunti ai toate sansele sa nu se schimbe nimic.

As mai avea de spus, dar trebuie sa intrerup.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"


#27
cmiha

cmiha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 08 august 2008 - 01:29

Happy in To... ai fost foarte categorica... vad ca locuiesti acum in Canada. Nu c-ar avea vreo legatura, dar stiam ca prin alte parti sunt relatii chiar casatorie facut dintr-o mare complezenta... de genul "ne casatorim ca sa fim cu cineva"... Am citit posturile tale mai vechi si am inteles ca ai fost intr-o situatie in care mi-as dori sa nu fiu niciodata... adica sa-l prind cu alta in pat. Evident in cazul asta nu as putea sa trec peste asta, poate nici peste altele care s-au intamplat altor fete... gen indiferenta, purtari urate... etc.

E adevarat ca ce face el e impardonabil dintr-un anumit punct de vedere si oricum ma face sa sufar, dar asta-i un fapt consumat, petrecut poate partial si din vina mea. Nu-l pot schimba cu nimic, ma doare, dar trebuie sa vad ce optiuni am. Optiunea sa-l dau pe tava nu exista. Nu vreau asta din multe motive.

Stiu ca am gresit ca n-am mai avut timp de mine, am neglijat multe si am considerat ca ceea ce am mi se cuvine total. Ei, vine o zi cand vezi ca nu e asa, nu ti se cuvinte, si poti pierde imediat tot ceea ce ai din motive mai mult sau mai putin logice. Si atunci alegi

1) ramai singur - nu stie nimeni cand, cum vei gasi altceva, doar poti sa speri, sfaturi bune sunt peste tot, dar in cel mai bun caz ajungi la 40-45 de ani sa dai peste un om cu care poti convietui, si exista respect, dar nu exista multe altele, am vazut cupluri care se urau la 60 de ani din diferite motive

2) sa incerci sa repari ceva in relatia ta. un om pe care-l iubesti si care are multe calitati din cele pe care ti le doresti nu gasesti pe toate drumurile. nu as face incercarea asta daca nu as stii ca si el ma iubeste.

Nu sunt super-top-model, multe dintre noi nu suntem, si la ce pipitze umbla la noi pe strazi barbatii au de unde alege.

Nu caut o casnicie de fatada, daca era asa, imi vedeam de treaba. Taceam, imi vedeam de viata mea si poate cautam si eu o relatie... Caut sa rezolv cumva ce lipseste, fara sa-i spun barbatului "esti un bou, si un nesimtit, deci du-te la aia!".

Poate gresesc, nu stiu, voi afla candva. Daca i-as spune mamei cred l-ar da afara, ca nu prea a fost de acord de la inceput sa fiu cu el, dar uite ca nu pot, ca are o boala pe barbati ceva de speriat...

Va multumesc pentru sfaturi tuturor, in orice caz. E mare lucru sa vezi cum gandesc altii despre problemele tale, mai ales daca nu te cunosc ;).

Concluzia... voi incerca sa-i dau cateva semne in urmatoarea perioada fara sa-i spun ca stiu tot, si voi vedea daca se schimba ceva... si eu am nevoie de niste schimbari, si pentru mine si fata de el...



#28
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 08 august 2008 - 12:47

Cmiha, in majoritatea cazurilor exista o perioada in care femeia lupta, incearca sa rezolve problema, sa faca compromisuri, indiferent de cat de grava este situatia.

Perioada aceasta se termina atunci cand persoana respectiva nu mai poate tolera situatia. Poate fi nelimitata (de aia sunt tot felul de cazuri in care sotia accepta amante, copii ale amantelor, etc), sau poate fi scurta.

Nimeni nu poate spune cat de lunga este acea perioada, nici macar pentru propria-i persoana, si nici compromisurile pe care nu le-ar face.

Ce pot sa spun? Si eu am vazut topicuri cu final fericit (in masura in care fericirea reprezinta ramai cu sotul tau), insa la fel de multe topicuri se termina altfel.

Discuta cu el. Incearca sa identifici probleme ce pot fi rezolvate, incearca sa vezi ce anume si-ar dori el si iti sta in putere sa faci.

#29
dako

dako

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 08 august 2008 - 12:59

cmiha... schimbarile trebuie sa inceapa, in primul rand cu tine. fii mai vesela/ desi e tare, tare greu/, mimeaza indiferentza, paseaza replici de genul ' viata, oricand poate fi luata de la capat, in noi 2 sau in 1 sau cu un alt 1/.

#30
Miluna

Miluna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 08 august 2008 - 13:12

try, ca de obicei, un sfat si o explicatie pe masura [asia]. Te rog nu renunta sa raspunzi la subiecte, sfaturile tale sunt foarte bune pentru persoanele in cauza, si pentru multele persoane care doar citesc pe forum si se regasesc in situatiile descrise.
Nu am timp sa scriu mai mult, dar subscriu la ce a spus try, si Adina Iulia. Pina nu o sa vorbesti cu el, nimic nu o sa se schimbe.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -