Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Teo vrea sa fie un copilas ca toti ceilalti (2)


133 raspunsuri la acest subiect

#1
doina_cel

doina_cel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 10 martie 2008 - 00:31

Capitolul anterior: 1



Deschid acest subiect la rugamintea Eugeniei Copoiu, care a devenit prietena mea pe parcursul luptei sa ii salveze viata fiului ei. Gasiti in cele ce urmeaza povestea lor, spusa de catre Eugenia.



Am aflat pe propria piele ce inseamna sa-ti tii copilul in brate si sa simti neputinta de a-l ajuta. Dupa ce am nascut si am aflat problema lui Teo, nu ma puteam opri din plans atunci cand il priveam...



Copoiu Teodor Georgian s-a nascut prematur, la 7 luni, in data de 16.11.2006, cu greutatea de 2 000 g si cumplita ATREZIE DE ESOFAG. Imediat dupa nastere, medicul pediatru din maternitatea Buzau a vazut ca ceva nu este in regula, banuind o strangulare a esofagului, si a hotarat sa ne transfere la Bucuresti. Am plecat din Buzau imediat. doar in capot si camasa de noapte...



La ora 10 in aceeasi zi eram deja in Spitalul Grigore Alexandrescu si am avut norocul sa o gasim acolo pe Dna Doctor Patrancusi, ea fiindu-ne recomandata de la Buzau. In scurt timp a venit sa ne spuna ce se intampla cu baietelul nostru. Realitatea era mult mai cruda decat credeam noi. In momentul in care ni s-a spus ca Teo nu are o parte din esofag (aprximativ 6 cm) am simtit ca pamantul fuge de sub mine. NU AM CREZUT CA EXISTA ASA CEVA PANA CAND NU MI S-A INTAMPLAT.



Solutia gasita pe moment pentru salvarea lui Teo a fost scoaterea esofagului la gatut pe unde sa iasa saliva si introducerea in stomac a unui tub prin care sa poata fi hranit (gastrostomie). In acel moment, sincer, nu stiam daca va trai, nu imi imaginam cum poate trai cu un tub in stomac.



Am ajuns acasa dupa 3 saptamani de spitalizare, nestiind mare lucru despre cum sa am grija de el si cum am sa ma descurc, si nici nu erau prea multi in jurul care sa stie, cu care sa ma sfatuiesc.



Din acel moment am incercat sa caut febril metode prin care am putea sa ne ajutam copilul.



A, aflat ca, in Romania, singura varianta repartorie este cu transplant de colon si se face dupa un an si jumatate. Rezultatele ei insa, pe termen lung, se pare ca nu sunt cele mai bune, nu ii ofera micutului o viata tocmai normala.



Am gasit pe Internet informatii despre Dr Foker, din USA si metoda lui de alungire a esofagului. Ceea ce este extraordinar la aceasta este ca Teo va ajunge sa aiba propriul lui esofag, nu transplant din alt organ, ceea ce este varianta ideala astfel incat el sa aiba o viata normala. Multi medici nu cred ca este posibil, dar sunt multi copii in lume care traiesc acum normal datorita acestui medic. Am decis sa incercam.



L-am contactat pe Dr Foker, insa mult timp acesta nu a raspuns, datorita programului extrem de incarcat. Totusi, se pare ca a tinut cont de mesajul nostru si ca a incercat in permanenta sa gaseasca o solutie pentru Teo. Dupa 8 luni, in care am contactat toate spitalele care mentionau tratarea atreziei de esofag, am primit un mail din Germania / Leipzig, in care eram intrebati daca vrem sa venim sa incercam metoda Doctorului Foker din America, acesta urmand sa vina sa opereze acolo.



Decizia a fost usor de luat. Era drumul pe care vroiam sa il urmam, eram convinsi ca este cel mai bun pentru Teo si am acceptat imediat, ramanand insa sa gasim solutia financiara de acoperire a costurilor intiale estimate ale tratamentului (18477,36 EUR). Aceste costuri includ cele trei operatii pe care le presupune tratamentul si o sedere in spital de aproximativ 30 zile. Am fost insa preveniti ca aceasta se poate prelungi. Am avut sansa ca fundatia "Mereu aproape" sa fie dispusa sa acopere cel putin o parte din tratament si astfel am putut pleca.



Acum suntem deja in spital, in Leipzig, de doua luni si nu stim exact cand o sa putem pleca, dar cel mai important este ca Teo sa fie bine. Teo a trecut cu bine de prima operatie, asteptam a doua operatie, care va avea loc in 24-25 Septembrie, si ne rugam la Dumnezeu ca totul sa fie bine.



Grea nu este numai lupta zilnica, factorul psihic, faptul ca in fiecare isi rimeste mancarea cu siringa direct in stomac, dar si partea materiala. Deoarece Teo necesita o ingrijire mai deosebita (adica pansamente sterile, siringi de unica folosinta cate una pt fiecare masa etc), tot ce este necesar pentru ingrijirea lui trebuie sa cumparam noi. Material, pana acum ne-am descurcat cum am putut, fiindu-ne oarecum rusine sa cerem ajutor. Dar am ajuns intr-un punct in care nu mai avem sanse sa facem fata singuri, suntem depasiti de situatie. Dupa finalizarea operatiilor, chiar si cand Teo va avea esofagul propriu, va fi necesar sa realizam in mod regulat, la inceput de aproximativ 2 ori pe saptamana, niste interventii pentru dilatarea esofagului, iar acestea se realizeaza in Romania numai in faza experimentala. Avem varianta de a le realiza in Ungaria, incercam sa gasim varianta cea mai ieftina dar care sa fie totodata si sigura pentru Teo. Toate aceste lucruri vor costa insa multi bani.



Nu putem concepe viata fara Teo; puterea de a merge mai departe o am de la el. Mi s-a spus de multe ori sa ma resemnez, sa aleg calea usoara, dar gandul ca Teo are sansa unei vieti normale nu imi permite sa ii refuz acest extraordinar dar. Trebuie sa luptam in continuare, nu avem alternativa. Teodor in greca inseamna *dar de la Dumnezeu* si eu cred ca toti copiii asta sunt: UN DAR DE LA DUMNEZEU.



Va multumim anticipat celor care alegeti sa ne ajutati. Gasiti mai jos detalii despre conturile noastre.



Titular conturi: COPOIU EUGENIA

RO36 RZBR 0000 0600 0854 7482, IN EURO, BANCA RAIFFEISEN BANK, deschis la sucursala municipiului bucuresti

RO39 RZBR 0000 0600 0494 2714, IN RON, BANCA RAIFFEISEN BANK, deschis la sucursala Buzau



Cont moneybookers:

alondra_best@yahoo.com




Nota Doina: Puteti vedea povestea lui Teo, precum si actele medicale si poze la adresa http://teo.seek-on.com. Tot acolo puteti citi noutati despre Teo.



Happiness is a smile




Andrei are nevoie de voi! [flo]

Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2





Jeni, ce vsti minunate!!! [bis][bis][bis][dual]

Lasa, nu iti face probleme ca nu stie sa manance, o sa invete el, important e ca ARE PE UNDE AJUNGE mancarica din gurita in stomac! Se prinde el, ca e baiat destept.

Facturica (sau sa ii zic "facturoiul"?), daca ei nu v-o pun in brate, mai bine nici nu amintiti de ea [:)] Sssst!



Happiness is a smile




Haideti sa il vedeti pe Andrei !



Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2


#2
jenycuta30

jenycuta30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 117 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 03:12

Din nou planurile s-au schimbat deoarece Teodor nu poate merge direct acasa si nici aici nu mai putem sta din cauza banilor foarte multi care s-au strans pt spitalizarea lui Teodor.

Problema este ca nu poate calatori cu masina si nici nu se poate renunta momentan la linia venoasa de aceea medici de aici au hotarat sa mearga unul din ei cu Teodor cu avionul.Pentru ca este scump noi vom pleca cu autocarul.

Teo are probleme cu plamanul din cauza operatiilor multe si are nevoie cateodata de oxigen iar saliva se mai duce si pe trahee.Stomacul are flora stomacala distrusa de la antibiotice si din cauza asta are si diaree.Din nou este nevoie si pentru aceasta de timp.

Nu putem merge la Grigore Alexandrescu pt ca este in renovare si am vorbit la Budimex unde ne vom duce direct de la aeroport si nu acasa cum credeam eu.

Noi vom pleca joi dupa amiaza ca sa ajungem sambata sa il asteptam pe Teo la aeroport .Avionul soseste pe la 12 si 20 minute.

Imi este teama de spitalele din Romania dar nu avem alta solutie.



Copoiu Eugenia

--------------------

Teo te roaga sa il ajuti! Are nevoie de 6738 EUR

http://teo.seek-on.com

#3
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 20:16

jeni, as zice ca nu v-ar fi dat drumul daca Teo nu era aproape de vindecare, nu? Va tinem pumii stransi in continuare sa ajungeti cu bine si sa stati cat mai putin in spital in Ro. [pup][pup]



cristina

-----------------------------------------------

Michidutza: "Du bist meine Lieblingsmutter"

Un strigat de ajutor:

Andrei/ Teo / Ionut

#4
mery_anna

mery_anna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 18 martie 2008 - 14:52

Scumpul meu Teo,ma bucur ca ai ajuns cu bine in Romania!Esti o mica stea de televiziune,un supravietuitor!Acum lucrurile se aseaza pe fagasul lor,viata capata alta culoare pentru tine,iar tu trebuie sa te bucuri din plin.Fratiorul tau,Traian abia asteapta sa se joace cu tine,cred ca ti-a spus asta,asa ca repejor si sanatosi acasa!Te imbratiseaza cu drag si mamicile din Grecia si Bangladesh care au scapat cate o lacrima de bucurie cand te-au vazut la tv.,ca ai ajuns acasa.Sa cresti mare si sanatos!



Minoiu Mariana

-------------------

Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur

Site-ul lui Ionut

#5
jenycuta30

jenycuta30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 117 mesaje

Postat 31 martie 2008 - 00:25

In sfarsit acasa!!!!

Suntem de 2 saptamani in Romania dar astazi am ajuns acasa dupa mult timp si mai ales dupa multa suferinta!!!!

As vrea sa va pot spune ca simt bucurie dar am pierdut undeva pe drum acest sentiment.

Multumesc Mariana pentru cuvintele frumoase.Ma rog din tot sufletul ca Ionut sa fie bine.

Cum spunea dr Foker in 3 ani o sa uitam aceasta perioada si nu o sa mai fim asa de pesimiste.Sper sa fie asa.

Sunt hotarata sa ma intorc pentru dilatari si asta ar fi cam in 2-3 saptamani.Teo se ineaca mai ales in somn dar problema nu este anastomoza cat ar fi intrarea in stomac.Dr Spataru a vazut la radiografie ca este cam strimt si el crede ca are nevoie de inca o operatie dar nu acum.

Draga mea Doina esti un exemplu de om, ai toata admiratia mea.Desi ai problemele tale tot iti gasesti timp sa ajuti si pe alti.

Mai tot timpul trebuie sa il acord lui Teo mai ales ca trebuie sa invete sa manance.Trebuie sa mergem la 2 saptamani la Bucuresti pentru recuperare deoarece Teo are atrofie musculara.Are nevoie de corset si de ghetute ortopedice.

Va multumesc tuturor pentru sprjin.Nu v-am uitat si nu o sa va uit niciodata.

[grup][grup][grup]



Copoiu Eugenia

--------------------

Teo te roaga sa il ajuti! Are nevoie de 6738 EUR

http://teo.seek-on.com

#6
mery_anna

mery_anna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 31 martie 2008 - 01:51

Hello Jany,

How are you, how is Teo?

I am here with Sanjida and we are very worried about this muscular atrophy.

When will you come for dilatations?

We hope everything goes well with Teo.

Many many kisses

Sheena Sanjida



Minoiu Mariana

-------------------

Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur

Site-ul lui Ionut

#7
mery_anna

mery_anna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 31 martie 2008 - 02:06

Draga Jeni,mamica lui Nikolas si a lui Amaya au vrut sa va salute,sper ca v-am facut o surpriza placuta.

E adevarat ca mai e de asteptat pana lucrurile vor reintra in normal,dar vad ca ai gasit o echipa buna de medici care va ajuta.

DOAMNE AJUTA!



Minoiu Mariana

-------------------

Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur

Site-ul lui Ionut

#8
doina_cel

doina_cel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 623 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 02:39

Jeni, ce ma bucur ca ai scris! Eu nu v-am sacait pe ym pentru ca m-am gandit ca dati voi un semn de viata cand aveti timpul si energia necesare.



Am inteles ca ati fost iar vedete la TV. Aveti un link sa va vedem? Eventual sa pun si pe site filmuletul.



Ma bucur mult pentru voi ca ati ajuns in sfarsit acasa! O sa ve reveniti voi treptat si o sa ramana totul in urma. In timp va fi din ce in ce mai bine, cu ajutorul lui Dumnezeu si puterea voastra.



Despre atrofia musculara, e normal sa apara, avand in vedere cat a fost spitalizat, dar isi va reveni treptat. Odata ce se simte mai bine si fiind acasa, nu mai are toate medicamentele alea si perioadele de lipsa de activitate, incepe sa se miste si isi revine organismul. E important sa nu incercati sa il fortati, de ex, sa stea in fund daca nu poate acum. Sa nu il tineti in scaunel perioade prea lungi, sa incercati sa il sustineti in laterale cu niste prospele rulate sau ceva pana cand vedeti ca se sustine singur mai bine, sa il urmariti mereu si sa il puneti in pozitie culcat daca observati ca se lasa intr-o parte, pentru ca atunci inseamna ca au obosit muschii.



Trebuie rabdare si sa fie stimulat sa se miste singurel, atat cat poate si cum poate. Si eu ma astept sa aiba Andrei nevoie de corset si ghetute ortopedice o perioada (ne-a zis si noua doctorita ceva in sensul asta), si sper sa se imbunatateasca situatia in timp.



Va pupam cu drag,

Noi trei, in frunte cu Andrei



Happiness is a smile




Haideti sa il vedeti pe Andrei !



Despre Andrei pe DC: Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag 2


#9
jenycuta30

jenycuta30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 117 mesaje

Postat 02 aprilie 2008 - 14:38

Multumesc Doina!

Ai dreptate si iti spun cu mana pe inima ca nu mai am putere!Poate suna ciudat dupa atata timp dar aici in tara nu prea ma simt in siguranta.

Teo a facut febra in spital dar nu au gasit motivul doar in sange se vedeau leucocitele marite.Am plecat acasa cu frica dar nici in spital nu mai suportam sa stau.

De ieri Teo face febra ,a avut si 39,6,am fugit la un pediatru si nu are nimic la plamani doar un pic de rosu in gatut.

Sunt foarte speriata din cauza salivei care se poate duce pe trahee si apoi la plamani iar asta ar insemna pneumonie.

Noaptea trecuta l=am pazit de frica sa nu ii creasca mai mult tempertura dar acum este un pic mai bine si sper ca antibioticul sa inceapa sa isi faca efectul.

Din cauza ca este morocanos nu mai vrea sa mai deschida nici gurita asa ca nu l=am fortat cu mancatul.Aceasta este o alta teama a mea pentru ca degeaba are esofag daca nu il foloseste.

Il rog pe Dumnezeu in fiecare zi sa il ajute pe Teo dar si pe celalalt baietel al meu Traian,ma simt vinovata ca nu am timp si pentru el.

Stiu ca am trecut peste ce a fost mai greu dar as vrea sa nu il mai vad pe Teo suferind ci fericit ca alti copii de varsta lui.

Mariana pentru prietenele noastre Sheena si Sanjida spunele ca ma gandesc si la ele , inca nu stiu cand am sa vin pentru dilatare,astept raspuns de la dr Rolle.

Numai bine..



Copoiu Eugenia

--------------------

Teo te roaga sa il ajuti! Are nevoie de 6738 EUR

http://teo.seek-on.com

#10
mery_anna

mery_anna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 16 aprilie 2008 - 17:33

Draga Teo,am aflat cu placere ca ai facut o noua dilatare si ca a mers perfect.Sa va ajute DUMNEZEU sa mearga asa si in continuare!Esti o micuta vedeta,apari zilnic la promo de la Antena 1,lumea te iubeste si se gandeste la tine!Un salut barbatesc si din partea lui Ionut!



Minoiu Mariana

-------------------

Il puteti ajuta pe Ionut sa fie un copilas normal! Sunt necesari 12.550 eur

Site-ul lui Ionut


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -