Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Cand spunem copilului ca este adoptat?


147 raspunsuri la acest subiect

#31
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 15 mai 2009 - 22:52

Citat:
citat din mesajul lui anda16

Am o prietena foarte buna care nu a putut avea copii, si a infiat o fetita in urma cu 12 ani. A investit in ea tot ce e mai bun, scolile cele mai bune, meditatii, activitati extrascolare. Nici nu viseaza sa ii spuna fetei ca a fost adoptata. Cu multi ani in urma si-a schimbat locuinta, si numarul de tel. fix, iar pe cel nou l-a dat la secret pentru a nu fi aflat de colegele de serviciu care stiau ca ea nu a fost gravida niciodata. Nici macar soacra ei, care locuieste in nordul tarii, nu stie ca nepoata ei a fost adoptata.
Nu vrea sa-si bulverseze fata si vrea sa duca acest secret cu ea in mormant.

anda.r


Conform legii ar trebui sa ii spuna fetitei ca a fost adoptata. Dar si daca lasam legea deoparte, eu tot cred ca ar trebui sa ii spuna. Cred ca fiecare dintre noi are dreptul de a sti cu adevarat cine este si de unde vine. Ma pun eu in situatia asta - mi-ar placea sa fiu mintita o viata intreaga de catre mama mea cu privire originea mea? Cu siguranta nu.
Si ce te faci daca vrand sa nu bulversezi fata ti-o bulverseaza definitiv viata intr-o situatie de genul:
-te intalnesti cu cineva care stie ca nu ai nascut un copil
-fata descopera intr-o situatie de urgenta (accident, spital, etc) sa nu este copilul tau natural, etc.
Ca nu stie soacra adevarul nu vad nicun bai. Dar cred ca fetita ar trebui sa stie.

#32
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 16 mai 2009 - 00:08

sunnyday - de acord. Poti sa adaugi si un scenariu catastrofic tip telenovela in care, accidental, se poate intalni cu cineva din familia biologica.

ioana, mama lui Mihai
http://family.websho...103287451VZFvvq

#33
maimutzak

maimutzak

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 16 mai 2009 - 10:26

Fetita are dreptul sa stie adevarul.Din pacate insa, trebuia sa ii spuna cu mult timp in urma.Acum, bulversarea tot va aparea.Dar tot cred ca adevarul este cel mai important.

#34
cons

cons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 18 mai 2009 - 15:57

Citindu-va, mi-am amintit de un caz mediatizat, cu ceva ani in urma. Intr-un accident de masina, mama si tatal a doi copii (fetita si baietel) mor. Bunicii vin in orasul respectiv si-si ingroapa copiii. Nepotii trebuia sa-i ia bunicii, dar stupoare, cautand actele copiilor descopereau ca cei doi nepotei ai lor au fost infiati.

Nu mi se pare drept fata de copil, sa nu-i spui adevarul.

Sau cazul recent cu adolescenta care si-a omarat mama!

Viseaza la tot ce iti doresti, iar daca exista persoane care te vor critica pentru ca visezi, o fac pentru ca ele au uitat sa viseze.

#35
enik83

enik83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 06 ianuarie 2010 - 19:00

si eu sunt o viitoare mamica si am fost adoptata la varsta de 3 ani... de atunci ai mei mi-au spus ca sunt adoptata .. tot timpul mi-au spus ca eu nu am venit cu barza ci cu bunica cu trenul.. mi se pare tare amuzant acuma cand ma gandesc la ceea ce ziceam cand eram mica referitor la provenienta mea sa zic asa dar mi se pare cel mai ok sa stii de mic..
am niste parinti extraordinari.. singurul regret pe care il am este ca ai mei sunt destul de invarsta ..mi-as fi dorit sa fie mai tineri ca sa ii am aproape cat de mul posibil, sa se bucure de nepotelul lor cat mai multi ani...dar nu se stie niciodata.. ai mei au fost niste parinti extraordinari...m-au dus sa-mi vad fratii si pe tatal meu de cand am putut sa pricep despre ce este vorba..ii respect mult pt treaba asta..
cu fratele meu care a fost si el adoptat treaba a stat altfel...parintii lui au considerat ca nu trebuie sa-i spuna adevarul si de cateori mergeam la ei in vizita cu parintii mei ne-au intrezis sa le zicem cine suntem... dar stiti cum e ...in viata totul se afla mai devreme sau mai tarziu asa ca si fratele meu a aflat la 18 ani de la niste vecini bine-voitori.. si reactia lui a fost tare urata...a avut un soc ..

#36
misha71

misha71

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.907 mesaje

Postat 17 ianuarie 2010 - 21:35

enik mi s-au umplut ochi de lacrimi citind povestea ta. Imi pare tare rau de fatele tau. Eu cred ca acum este foarte important pentru el ca tu sa-i fii alaturi.

Teama de reactiile copiilor la aflarea vestii o avem cu totii. Eu inca ma gindesc cum si cind sa-i spun. Deja incep sa pregatesc terenul, sa se invete cu cuvintul "adoptat" si sa inteleaga ca nu este ceva rau. De exemplu, jucindu-ma cu el cu niste animalute din plastic, incerc sa combin animalele mici cu cele mari, dar diferite, spunindu-i ca mama (animalutul mai mare) l-a adoptat pe pui (cel mai mic). Vad ca incepe sa inteleaga, inca nu stiu in ce masura, ca sa pot sa inaintez in a-i spune si o mica poveste despre cum a venit el in familie.



****************************************************************


Misha mami fericita de [copil] Alexandru (14.03.2008)



excesul de pufuleti, bomboane si IGIENIZARE dauneaza grav sanatatii [flo](LadyJ)[flo]

#37
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 17 ianuarie 2010 - 22:30

Mishule, primeste aici si de la mine multe, multe imbratisari!! [grup] sa aveti parte de tot binele din lume [pup] La multi ani, mamica frumoasa! [pup]



Noi ii spunem Alexandrei 'povestea ei' cum ca era odata o planeta unde mamicile care nu puteau sa aiba grija de copilasii lor, le trimiteau pe un cer unde acestia deveneau stelute. Toate fetitele si baieteii erau stelute iar fiecare steluta avea o buni care avea grija de ea sa straluceasca pana-si gaseste mamica.

Tot pe planeta aceea mai era o zana buna bunaaa, care asculta toate rugamintile parintilor care nu aveau copilasi.

Mami si tati au cautat steluta de fetita Alexandra peste tot in lumea asta pana au ajuns la zana buna care le-a ascultat dorinta si a transformat steluta de pe cer in fetita speciala Alexandra care si-a gasit mamica si taticul!



Am redat cumva povestea in forma scurta ca sa nu insir aici cearceaful la ceas de seara...



Cert e ca ne spune de 'n' ori pe zi - 'mami/tati, mi-a fost taaareeee dor de tine!!! ' initial am luat-o ca pe o concluzie de-a ei dupa o iesire de-a noastra din casa/curte.

Repede insa ne-am dat seama ca ea se refera mult mai tare la trecut decat ne imaginam noi...De atunci ii raspundem ca ne-a fost dor unii de altii pana acum, dar de acuma nimic nu ne mai desparte si vom fi impreuna o viata intreaga!

Dupa un moment de tacere, raspunsul ei a fost dezarmant:

- ...o ce ma bucur!!!!



Intr-o zi a recunoscut hainele cu care am fost imbracati cand am mers la ea in vizita prima data, cand am cunoscut-o practic! Am ramas efectiv fara replica amandoi!



Inteleg mai multe decat credem noi si eu una sunt convinsa ca ei 'stiu' in fiecare clipa cum au intrat in viata noastra!



enik [flo]







[flo] mamica de Alexandra Ioana [olala] nascuta din inima, crescuta in suflet [9cer] [flo]


_______________________________________________________________________________________



“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”


Emma este IUBIRE ******[copil] un copil a crescut in inima mea [:)] ****** am un inger pazitor [pic]


#38
enik83

enik83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 15:46

toate mamicile care a-ti adoptat pitici sunteti niste fiinte minunate... jos palaria in fata voastra.. ma bucur tare mult cand va aud cat de mult va iubiti copilasii.. este cel mai frumos si mai bun lucru pe care puteti sa-l faceti pt ei.. si daca vor simti iubirea voastra va vor fi recunoscatori toata viata si va vor intoarce inzecit dragostea.. sunteti minumate[flo][flo][flo][flo]

[gravi]12+

#39
enik83

enik83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 950 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 15:56

eu una nu am prea simtit dragostea de mama.. dar nu o invinovatesc pe mama mea.. probabil ca nu si-a mai putut deschide inima dupa ce baieteii ei gemeni au murit la nastere..dar a suplimentat dragostea tata.. si-acum imi dau lacrimile cand imi aduc aminte ca ma pupa cand eram mica ori de cate ori avea ocazia...ii eram tare tare draga.. el m-a dorit tare mult.. si si-acum o face.. uneori nu se poate abtine sa nu ma pupe chiar de fata cu sotul meu.. doamne ce haios ii.. si sa stiti ca ori cat de mica am fost am simtit ca tata ma iubea mai mult sau cel putin el o arata..pt ca tin minte ca aveam cativa anisori si toata lumea ma intreba pe cine iubesti tu mai mult...mereu ziceam "pe tata" pana cand la ai mei m-au luat deoparte si mi-au zis ca nu-i frumos sa zic asa.. trebuie sa zic ca pe amandoi..dar tot nu ma puteam abtine (deh..copii sunt sinceri..) si ziceam ca pe amandoi dar un pic mai mult pe tati...[:D]

[gravi]12+

#40
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 22:29

ma bucura foarte mult povestile voastre,ma regasesc in unele din ele.eu si sotul meu avem un pui de crescut si suntem foarte fericiti pentru minunea ce ne-a daruit-o dumnezeu.m-am framintat pe tema a spune a nu spune si saptamina trecuta m-am hotarit si am procedat.ma gindeam ca va fi mai greu dar nu!micutul a reactionat extraordinar de frumos.mi-a spus ca el ne iubeste f mult pe noi ca ii place totul aici si ne-am luat iar cu joaca.eu in sinea mea ce-mi zic ,mmm poate nu m-a inteles .vorbeste la telefon cu buni sii spune toata povestioara foarte senin firesc .mi-am dorit sa-i spun eu adevarul pt ca nu-mi place sa mint,el stie lucrul acesta si m-am temut de prostia celor ce ne inconjoara.am o fam de vecini care sunt f nerabdatori de-o birfa si sigur l-ar fi executat .micutul are 5 anisori si domnele de la dpc m-au tot presat spune-i spune-i.uneori mai au si ele drptate .suntem parca si mai atasati si mult mai gospodin.am curatat deja ridichii cartofi si morcovi cu aparatul...e mari bucatari vom fi.ginduri bune si ma bucur de placuta intilnire[yami][


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -