Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pubertatea precoce - cand discutam cu copiii?


36 raspunsuri la acest subiect

#31
mhldvrc

mhldvrc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 16 aprilie 2008 - 10:53

Multumesc!

Mihaela, Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)
[foto] http://community.web...om/user/mhldvrc

#32
andututeutu

andututeutu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 aprilie 2008 - 19:35

pana la 10 ani nu cred ca are rost sa deschizi subiectul.Sunt prea mici.Dar poti sa pregatesti terenul. Roag-o sa-ti cumpere absorbante.Astfel nu o sa se jeneze atunci cand o sa fie nevoita sa le cumpere ptr. ea.Fetita mea are 9 ani si cumpara absorbante de vreo doi ani fara nici o problema .Stie ca este ceva intim si uneori are grija sa faca si o rezerva.

brinzoiu

#33
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 17 aprilie 2008 - 15:21

quote:
Originally posted by cafera
Si inca ceva...Acum doi ani am mers la endocrinolog pt mine si la una din consultatii am vorbit despre semnele apropierii pubertatii. Mi-a spus ca transpiratia axiala, "urat mirositoare" e unul din semnele apropierii ei. V-ati confruntat cu chestiunea? Astept comentarii.Mamica de printese
cafera, are dreptate medicul, asa e ! Nepotica mea mai mica( 8 ani si 9 luni in curand) tocmai ce mi-a spus ca nu-i place, ca a inceput sa aiba un miros urat transpiratia ei. Asta inseamna ca se apropie intrarea in pubertate.Surioarei ei mai mare(are 11 ani), au inceput sa i se dezvolte mameloanele la 9 ani. Imi amintesc perfect, deoarece la 9 ani a avut o mini-petrecere de aniversare la noi. Si din vara aceea incepuse sa foloseasca antiperspirante.Asadar, se poate si inainte de 10 ani.Fetele stiu ce inseamna pubertatea, cum se manifesta aceasta fizic. Despre menstruatie insa, stie numai cea mare, caci se apropie, avand deja o secretie, care e premergatoare menstruatiei.Insa, cea mica, se multumeste cu explicatiile despre pubertate, nu vrea sa stie mai mult, inca. Nici astea nu o incanta, ea fiind mai...baietoasa. Si nici mie nu mi se pare potrivit a-i vorbi despre ea, cat timp nici sanisorii nu i s-au dezvoltat.Toate la timpul lor, dar nici prea tarziu. [:)]Sanatoase sa fie, sa se poata bucura de copilarie ! [:)]
Nina, copilarind alaturi de Nina-Cristina, Mica Visatoare, la "Clipe de viata 2007"

#34
iuliana76

iuliana76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 20:55

Eu am fetele prea mici asa ca nu prea am ce povesti despre ele.
Dar mi-aduc foarte bine aminte de clipele de la 7-8 ani cand toata lumea imi ascundea toate aspectele "maturitatii" cand de fapt eu deja le aflasem din clasa 1, menstruatie, prgane genitale, pilozitate, inclusiv sex. Si pe vremea aceea nu aveai acces la nici o informatie din afara (reviste, filme, reclame TV, emisiuni, etc) Mama nu vorbea cu mine din aceleasi motive pe care le-am auzit aici expuse, iar eu nu vorbeam cu ea de rusine. Atunci a inceput declinul in comunicare. Subiectele astea legate de dezvoltare, de sex, mai tarziu de prieteni, etc pentru mine erau tabu fata de parinti. N-am mai putut in nici un fel sa ma apropii de ei din punctul asta de vedere. Cand mi-a venit ciclu am facut pe nestiutoarea si mama chiar m-a crezut.
Eu incerc sa le obisnuiesc pe fete de mici, cu tampoanele mele, vreau sa zic ca m-au vazut ce fac cu tamponul, unde il pun (bineinteles ca nu le-am aratat pe cel folosit), le-am lasat sa vada, de cand aveau 2 si respectiv 3 ani. (acum au 3 ani si 4 jumate). M-au vazut dezbracata de nenumarate ori. Am tot auzit de barza asta... cand eram insarcinata Andreea avea 1-1an7luni(am nascut). I-am aratat burta, i-am zis ca are acolo o surioara, ii puneam manuta cand misca. Acum le mai spun ca au fost in burta la mine, ca au baut lapte de la san, dar acum sunt mari si nu mai e voie, cand vor mai creste vor deveni si ele ca mine, nu se sperie, se mira, ma intreaba "asa e? , Da?".
Parerea mea din experienta personala e ca trebuie obisnuite in crestere cu totul, cand sunt prea mici nu pun multe intrebari complexe sau poti sa le raspunzi mult mai voalat dar e bine sa se obisnuiasca cu fenomenele. Altfel pot afla oricand, nu veti stii cand se intampla asta.

Intelepciune multa va doresc, multe idei in a explica micutilor problemele maturitatii

Iuliana (Andreea 26.09.2003, Emma 27.04.2005)


#35
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 21:10

quote:
Originally posted by mhldvrc

Si fetitei mele au inceput sa-i cresca sanii la 7 ani. a fost internata la Parhon, dar fiind alergica la difetrite medicamente, antibiotice etc., nu a facut nici un tratament. La 10 ani a avut primul ciclu, dar nefiind regulat a crescut mult in inaltime. De la 1,30m la 1,58m(mi-a spus atunci ca mai creste maxim 5-8cm). Acum are 16 ani si 7 luni, am fost la endocrinolog si mi-a zis ca nici nu se astepta sa creasca atat de mult(nici noi nu suntem prea inalti, eu 1,52 iar sotul 1,65).
Ps. Mi s-a spus ca ea a avut pubertate precoce deoarece eu am luat Alilestrenol in timpul sarcinii (fiind o sarcina cu probleme).Sanatate multa fetitelor.

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.web...om/user/mhldvrc



Si eu am luat Alilestrenol in tipul ambelor sarcini! Vaaai, Doamne! [bang] Si am si baiat si fata!!!

#36
mhldvrc

mhldvrc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 21:30

Si eu, la ambele sarcini, dar inca nu au aparut semne de pubertate la baiat. Sper sa nu aiba probleme.



Mihaela, Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)

[foto]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -