Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crestinismul intre credinta si indoctrinare


178 raspunsuri la acest subiect

#1
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 18:09

Am tot auzit/citit diferite pareri cu privire la crestinism.
Unii il vad ca pe un set de reguli, altii ca pe o credinta.
Multi tind sa reduca crestinismul la o religie, altii il percep ca fiind o relatie personala intre om si Dumnezeu.
Sunt persoane care pun pe primul plan pe Dumnezeu si credinta in El, iar altele care se bazeaza pe o anumita traditie care Il include si pe Dumnezeu.
Ma intereseaza atat ce cred crestinii despre acest lucru, unde trebuie sa incline balanta sau sa existe echilibrul, dar ma intereseaza cum vad si cei "din arfara" crestinismului aceasta problema.



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 18:47

quote:
Initial creeata de impreuna
Am tot auzit/citit diferite pareri cu privire la crestinism.Unii il vad ca pe un set de reguli, altii ca pe o credinta.Multi tind sa reduca crestinismul la o religie, altii il percep ca fiind o relatie personala intre om si Dumnezeu.Sunt persoane care pun pe primul plan pe Dumnezeu si credinta in El, iar altele care se bazeaza pe o anumita traditie care Il include si pe Dumnezeu.Ma intereseaza atat ce cred crestinii despre acest lucru, unde trebuie sa incline balanta sau sa existe echilibrul, dar ma intereseaza cum vad si cei "din arfara" crestinismului aceasta problema.Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara
Diferenta intre crestinism si alte religii sa filozofii de viata este ca,in timp ce primele sunt rod al gandirii umane,crestinismul nu este o descoperire omeneasca,ci este Revelatia lui Dumnezeu facuta omului.Crestinismul este mai mult decat o relatie personala cu Dumnezeu,crestinismul inseamna golirea omului de sine(de pacat,de moarte,de egoism) si umplerea de Dumnezeu,asa cum Dumnezeu,in Hristos ,s-a "golit" de El insusi si S-a facut om,ca omul sa se poata indumnezeii.Cum spunea un Parinte al Bisericii"Hristos a luat natura umana pentru ca noi sa putem lua natura divina"Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#3
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 23:57

quote:
Originally posted by irina.c.
Diferenta intre crestinism si alte religii sa filozofii de viata este ca,in timp ce primele sunt rod al gandirii umane,crestinismul nu este o descoperire omeneasca,ci este Revelatia lui Dumnezeu facuta omului.


Cu tot respectul, si doar de dragul adevarului istoric, vreau sa-ti reamintesc ca Budha a inceput sa propovaduiasca toleranta, compasiunea si respectul fata de tot ce este viu dupa ce a avut si el o Revelatie Divina........

Sau vrei sa se puna monopol crestin pe Revelatiile Entitatii Supreme, cunoscuta indeosebi sub numele de Dumnezeu / Allah / Khrishna sau Manitu ?

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#4
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 00:13

quote:
Originally posted by DARAEL
quote:
Originally posted by irina.c.Diferenta intre crestinism si alte religii sa filozofii de viata este ca,in timp ce primele sunt rod al gandirii umane,crestinismul nu este o descoperire omeneasca,ci este Revelatia lui Dumnezeu facuta omului.
Cu tot respectul, si doar de dragul adevarului istoric, vreau sa-ti reamintesc ca Budha a inceput sa propovaduiasca toleranta, compasiunea si respectul fata de tot ce este viu dupa ce a avut si el o Revelatie Divina........Sau vrei sa se puna monopol crestin pe Revelatiile Entitatii Supreme, cunoscuta indeosebi sub numele de Dumnezeu / Allah / Khrishna sau Manitu ?Cu stima,Singur, DARAELRatacitor prin Lumehttp://www.geocities.com/dara2el/#65533;A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.#65533; DEMOCRIT
Cand am spus Revelatie divina m-am gandit la insusi Dumnezeu-Cuvantul care S-a intrupat si ni S-a descoperit personal.Eu nu cunosc nici o entitate suprema,Il stiu doar pe Dumnezeu cel in Treime Slavit,Tatal, Fiul si Duhul Sfant,Treimea cea deofiinta si nedespartita.Doar Lui i se cuvine slava,cinstea si inchinaciunea.Amin.[ruga]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#5
Aino

Aino

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 00:43

Citind titlul,mi-am adus aminte de acest link

http://www.romanians...=viewforum&f=18

Aici nu mai exista limita intre crestinism si indoctrinare.Avem de a face cu fanatism si ultraortodoxie!Parerea mea.Nu dati![haibat]

#6
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 06:05

Imbalanta si lipsa de masura vezi peste tot. De exemplu, sint oameni care-si cumpara haine sa-i vada altii cu ele si oameni care-si cumpara haine sa fie confortabile. Sau sint oameni care fac o facultate de forma si oameni care o fac din pasiune. Sint oameni care se casatoresc de gura lumii si altii care se casatoresc din dragoste. Hainele, casatoria sau facultatea sint in exteriorul nostru, noi le aplicam cu mintea noastra. Deci lipsa de masura o vad ca pe o scadere a fiintei umane si nu ca pe un atribut al crestinismului.

#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 09:36

quote:
Originally posted by Aino
Citind titlul,mi-am adus aminte de acest linkhttp://www.romanians-fi.info/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=18Aici nu mai exista limita intre crestinism si indoctrinare.Avem de a face cu fanatism si ultraortodoxie!Parerea mea.Nu dati![haibat]
Exact.Parerea ta.[:D]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 09:51

quote:
Originally posted by amuleta
Imbalanta si lipsa de masura vezi peste tot. De exemplu, sint oameni care-si cumpara haine sa-i vada altii cu ele si oameni care-si cumpara haine sa fie confortabile. Sau sint oameni care fac o facultate de forma si oameni care o fac din pasiune. Sint oameni care se casatoresc de gura lumii si altii care se casatoresc din dragoste. Hainele, casatoria sau facultatea sint in exteriorul nostru, noi le aplicam cu mintea noastra. Deci lipsa de masura o vad ca pe o scadere a fiintei umane si nu ca pe un atribut al crestinismului.
Asa e,fiecare spune si face ceva dupa masura lui de intelegere.[flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#9
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 12:27

Credeti ca indoctrinarea duce la fanatism religios?

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#10
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 12:37

Depinde ce se intelege prin indoctrinare. O doctrina poate fi privita ca fanatica in sine.

Insa credinta fiecaruia poate duce la fanatism, indiferent de doctrina la care adera omul.
Cred ca in fiecare religie sunt si fanatici, motiv pentru care religia nu este egala cu fanatismul, totul depinde de modul in care vrei sa intelegi trairea religiei.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -