Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica? (9)


139 raspunsuri la acest subiect

#131
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 15:01

Stii ceva Irina? Nu e nici o imagine de "aparat" fiindca nu avem nimic de ascuns. Oricine poate intra in biserica noastra si sa se convinga singur ce e adevarat si ce nu.



Doctrina bisericii noastre se bazeaza pe Biblie care e necesara si SUFICIENTA pentru mantuire. Da, noi credem ca inainte de venirea lui Hristos se va da un fel de decret duminical in incercarea de a uni toate bisericile sub o singura religie iar cei care care nu se vor supune si vor dori sa continue pazirea celor 10 porunci (printre care si a 4-a care se refera la respectarea sabatului) vor fi persecutati. Deci va fi un fel de a doua inchizitie si se va implini tot ce este scris in Biblie.



Cum se face ca biserica ortodoxa sustine atat de vehement ca numai in cadrul ei se poate obtine mantuirea? (de parca s-ar obtine prin propriile eforturi). Noi nu sustinem asa ceva si in nici un caz nu credem ca ceilalti oameni sunt stapaniti de diavol, Doamne, de cand ma stiu n-am auzit o asemenea gogomanie.



Cartea "Studiind impreuna" http://www.azsromani...indImpreuna.rtf ofera explicatii cu privire la multe dileme care fac diferentele dintre religii. Cand ai sa citesti pe de-a-ntregul, fara a scoate lucruri din context si avand si Biblia in mana, rugandu-te, atunci nu ai sa mai tragi concluzii gresite despre ceea ce cred adventistii despre ceilalti oameni.



Asa cum ti-am zis mai demult, eu te pot considera "sora" mea pentru ca esti tot crestina, dar vad ca tu nu ma poti vedea la fel. Noi credem ca toti oamenii sunt egali si sunt iubiti de Dumnezeu si nu ne consideram mai presus sau mai sfinti decat ceilalti oameni. Diferenta majora este ca doctrina noastra, bazata pe Scriptura darama multe din miturile stabilite pe alte baze de diverse religii si de aceea atata ura indreptata impotriva noastra. Cine studiaza insa, se poate convinge ce este adevarat si ce nu.



If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#132
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 15:23

[quote]Originally posted by Jocelyn
Stii ceva Irina? Nu e nici o imagine de "aparat" fiindca nu avem nimic de ascuns. Oricine poate intra in biserica noastra si sa se convinga singur ce e adevarat si ce nu.Cum se face ca biserica ortodoxa sustine atat de vehement ca numai in cadrul ei se poate obtine mantuirea? (de parca s-ar obtine prin propriile eforturi).Fiindca este Biserica Lui Hristos,care a pastrat Adevarul neschimbat,de la Rusalii pana acum.Am explicat ce intelege BO prin mantuire si cum se obtine ea si am spus clar ca noi nu credem ca putem obtine mantuirea prin fapte,ci doar prin harul lui Dumnezeu,care lucreaza in Tainele Bisericii.Dar np nu pot depasi imaginea preconceputa si total eronata precum ca "ortodocsii cred ca se mantuie prin fapte,nu prin Hristos,se inchina la idoli,la morti,habar n-au de Biblie,etc."Nu pot si nici nu vor,caci daca ar sparge aceasta imagine,intregul lor sistem s-ar narui.Ca sa citez pe cineva:"Americanii au acest model eroic al misionarului care-L vesteste pe Hristos la pagâni. Acesta este modelul care creaza entuziasm în biserici, care îi determina pe tineri sa se dedice si duce la strângerea de fonduri pentru misiuni. Din pacate, ei aplica acelasi model si atunci când organizeaza misiuni printre popoarele cu traditie ortodoxa. Pentru ca modelul sa aiba sens, ortodocsii sunt prezentati ca pagâni si astfel întrega misiune este pusa pe premize gresite. Este timpul ca acest model sa fie revizuit si sa se recunoasca existenta unei traditii bisericesti în care milioane de oameni au avut si au o relatie personala cu Iisus Hristos." Noi nu sustinem asa ceva si in nici un caz nu credem ca ceilalti oameni sunt stapaniti de diavol, Doamne, de cand ma stiu n-am auzit o asemenea gogomanie. Te rog sa fii mai atenta cand faci astfel de afirmatii bazate pe... nimic.Nici nu am facut o astfel de afirmatie.Nu m-am referit la oameni,ci la faptul ca voi credeti ca BC si presupun ca si cele np,desprinse din ea,sunt biserici apostate,stapanite de Satan.Din cartea lui White,"experiente si viziuni":"Poporul a fost inselat cu totul. A fost invatat ca papii si preotii sunt reprezentantii lui Hristos, cand acestia erau, de fapt, reprezentantii lui Satana, iar cei care se plecau inaintea lor I se inchinau lui Satana."Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#133
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 15:27

quote:
Originally posted by Andrada
Pina si Xeno a scapat o lacrima cind te-ai luat de praful lui de stele...l-ai vazut, l-ai vazut[:D]?
A


dar nu erau stelele lui! :-)
nu, nu l-am vazut, caci materia nu plange. [:D]

#134
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 15:30

Am editat mesajul. Ai tras concluzia gresita. Chiar daca noi credem ca celelalte religii nu sunt bazate in totalitate pe ceea ce scrie Scriptura -lucru dovedit si in carticica din care ai citat, in nici un caz nu credem ca sunt stapanite de Satan!!! Zi-mi si mie de unde ai scos chestia asta.

Cum nu ai facut o astfel de afirmatie? Nu stiu, eu am impresia ca te contrazici.
Cred ca e inutila discutia. Tu ai sa pui traditia intotdeauna inaintea Scripturii iar eu invers. Sau, mai corect spus, pentru mine singurul model este Iisus si Biblia ramane intotdeauna deasupra oricarei alte carti.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#135
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 15:51

quote:
Originally posted by Jocelyn
Am editat mesajul. Ai tras concluzia gresita. Chiar daca noi credem ca celelalte religii nu sunt bazate in totalitate pe ceea ce scrie Scriptura -lucru dovedit si in carticica din care ai citat, in nici un caz nu credem ca sunt stapanite de Satan!!! Zi-mi si mie de unde ai scos chestia asta. Cum nu ai facut o astfel de afirmatie? Nu stiu, eu am impresia ca te contrazici.Cred ca e inutila discutia. Tu ai sa pui traditia intotdeauna inaintea Scripturii iar eu invers.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]
Helou?Sa mai dau multe citate din E. White?Si sa ma apuc sa insir aici toata istoria sectei adventiste de ziua a 7a?Nici adventistii intre ei nu se inteleg,caci unii tin duminica si altii sambata.Voi nu puneti Scriptura mai presus de Traditie,ci puneti interpretarea Scripturii de catre grupul de apartenenta mai presus de Traditia Apostolica.Si cum am mai spus,ortodocsii nu au aceasta dilema,fiindca Scriptura se interpreteaza in cadrul Traditiei Apostolice,nu in afara ei,de aceea avem aceleasi dogme si aceeasi invatatura de 2000 de ani.Jocelyn ,eu te apreciez foarte mult fiindca esti o persoana care Il cauta pe Dumnezeu si incerci sa duci o viata curata.Dar nu pot aprecia invatatura adventista decat ca fiind o erezie,si asta nu o spun eu,ci Sfintii Parinti,care au anatemizat orice erezie acum sute de ani.Fara nici o suparare,dar am mai multa incredere in ei decat in profetiile,viziunile si interpretarile americancei White,alaborate in sec. 19.In rest nu mai am nimic de spus la acest subiect.Dumnezeu sa ne lumineze.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#136
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:03

Irina, in toate dovezile pe care ti le-am adus pana acum cu privire la Sabat, botez, nemurirea sufletului am venit eu cu un text din E. White? In ceea ce te priveste esti libera sa dai ce citate vrei dar mi-e teama ca te incurci singura fiindca atatea lucruri din traditia ortodoxa nu se pot sustine cu argumente biblice si nici nu au cum, de vreme ce traditia e deasupra scripturii.

Pana una alta, scrierile doamnei White nu sunt considerate un inlocuitor al scripturii si in nici un caz deasupra acesteia, asa cum e de fapt e specificat si in carticica respectiva.
Dar.... tu intelegi tot ce vrei.
Mda, interpretarea scripturii... la care nu ai putut combate pana acum cu argumente din scriptura, ci numai cu traditia. Asa ca e foarte clar: traditia conteaza mai mult si e deasupra Scripturii. Lucru pe care nu-l voi accepta niciodata.

Si pe ce baza au anatemizat sfintii parinti orice erezie? Ca pe baza Bibliei sigur nu. E specificat cumva in Biblie ca numai biserica ortodoxa va fi mantuita? Ce se va intampla cu ceilalti oameni?

Eu incep sa ma indoiesc ca admiri ceva la mine, fiindca in ultimele mesaje, ai devenit cam rautacioasa, sorry.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#137
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:13

Hai ca m- am zapacit si mai tare...
Jocelyn, imi pare rau ca trebuind sa- mi raspunzi, ai luat " castane"[V].
Hai intii sa spun ce m- a determinat sa iau in considerare problema sabatului. Eu sunt un om pt. care Dumnezeu a facut multe, multe...
Sunt unele situatii, din care aproape nu imi explic cum am iesit. Au fost minuni, pur si simplu. De aceea, tot ce vreau este sa fiu, atit cit pot, pe placul lui Dumnezeu. Deci, am luat Biblia si am inceput s- o citesc. In V. T. am gasit deseori expresia "Sa paziti Sabatele Mele". Nici macar nu stiam ce e ala sabat. In fine, m-am aplecat mai mult asupra problemei si am vazut ca tinerea sabatelor e o chestie careia Dumnezeu ii da mare importanta, pt. ca o tot repeta in situatii diferite.
Pe urma, am gasit in N. T. ca Domnul Iisus tinea sabatul si am zis ca in cazul asta nu mai exista nici un dubiu.
Pe undeva prin Fapte, am gasit ca Sf. Pavel vorbea in sabat in sinagoga.
Am citit link- ul dat de Jocelyn. Ce sa zic, argumentele date de ea mi se par fara cusur.
Pe de alta parte, restul crestinilor tin dumunica. Ma gindesc ca e ceva important , ce mie imi scapa, in leg. cu duminica.
Irina, ce am inteles eu din Fapte 20, 7- 8 este ca erau adunati in ziua intii a saptaminii, ca sa frinfa piinea, pt. ca Sf. Pavel urma sa plece a 2a zi. In Corinteni, se spune ca oamenii aceia tb. sa puna deoparte acasa darurile pt. Sfinti.
Citind cele scrise de Jocelyn, nici nu indraznesc sa spun, dar de ce Sfintii Parinti au decis schimbarea acestei zile? Adica ce stabilise Dumnezeu, nu mai era bun? De fapt, asta e chestia in care ma poticnesc eu...
Asa ca, pina ma dumiresc( daca m-oi dumiri vreodata [biz] ) voi continua sa merg duminica la biserica si simbata sa stau acasa si sa nu fac nik.

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#138
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:29

Denizel,uite aici invatatura ortodoxa referitoare la serbarea duminicii.Daca esti ortodoxa,mergi si te spovedeste si cauta sa te intaresti in dreapta credinta.Doamne ajuta![flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#139
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:53

Fetelor dragelor,
imi dau seama ca, vorba Andradei, am cam dat pe de laturi si am judecat, desi am facut-o doar ca sa ma pricep pe mine mai bine (foarte personal, intr-adevar)
Mie mi-a facut o mare placere sa discut cu voi si mi-a limpezit multe zone tulburi. Acum, nu prea am incotro, ca am cam somat in ultima vreme la cititul pentru cursuri (si mi-a zis Adrienne ceva, ca n-are rost sa astept de la Doamne-Doamne sa-mi dea diploma), trebuie sa ma retrag. Stiu ca n-am terminat istoria cu protestantii, Elena, care mi se pare fff interesanta, dar nici nu prea am timp sa citesc despre asta. Mai apar eu prin zona.
Mariuta, sa stii ca m-am bucurat sincer ca te-ai simtit jignita de cuvintele mele. Ortodoxia e acolo unde o simti tu vie si autentica, nu in schemele mele [flo]
Si, Ingrid, as fi putut jura ca esti de virsta mea [pup]

#140
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 17:33

--------------
Ti se pare foarte gresit,exista diferente de dogma intre ortodocsi si catolici,si nu numai de dogma,ci si pana la modul de intelegere a felului cum se realizeaza induhovnicirea.
--------------
Cu adevarat, mie cele mai mari mi se par cele referitoare la trairea crestina. Si cred ca sunt esentiale, pentru un crestin fiind mult mai aproape de suflet decat tonele de carti care s-au scris si se vor scrie.


----------------
Cum se face ca biserica ortodoxa sustine atat de vehement ca numai in cadrul ei se poate obtine mantuirea?
------------------
Poti inlocui fara teama "biserica ortodoxa" cu "biserica catolica" si nu vei gresi cu nimic, intrebandu-te. Nu avea impresia ca BC sustine mai putin decat BO ca mantuirea se obtine altfel, decat in BC.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -