Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)


141 raspunsuri la acest subiect

#11
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 15:13

Adriana cand a aparut supercartea asta,ca eu n-am auzit de ea.Spune-mi si mie,te rog,editura.Mersic.[pup]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#12
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 16:22

O sa-l pomenim, Joanna (da-i bine sa ne tot amintesti, ca omul uita usor[:D]).
Continui sa fiu intr-o inertie, mi-e frica sa incep lucrul, nu-i de la Dumnezeu, se cheama lene, da inertie suna mai nobil. Inca nu stiu cum pot impaca actiunea cu rugaciunea, linistea cu agitatia, orgoliul cu umilinta, dragostea cu mania, ca intr-un om imperfect ele coexista.
Sa aveti o zi buna !

#13
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 16:33

Sarumana, Doamne ajuta! Eu prefer sa citesc ce scrieti voi, ca "le ziceti" mai bine :) Minunate cuvintele pe care le-am citit azi aici.



bebe si puii: [majoreta] [copil]



Trageti cu ochiu'

Poze de la Ploiesti (august)

Acasa, inainte de mare

Ziua lu' Sofia

La mare la Neptun

#14
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 16:39

quote:
Originally posted by amuleta
O sa-l pomenim, Joanna (da-i bine sa ne tot amintesti, ca omul uita usor[:D]).Continui sa fiu intr-o inertie, mi-e frica sa incep lucrul, nu-i de la Dumnezeu, se cheama lene, da inertie suna mai nobil. Inca nu stiu cum pot impaca actiunea cu rugaciunea, linistea cu agitatia, orgoliul cu umilinta, dragostea cu mania, ca intr-un om imperfect ele coexista.Sa aveti o zi buna !
Dar de ce ti-e frica?Dumnezeu e cu tine si te ajuta![ruga]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#15
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 17:25

Irina, a aparut la Editura Egumenita.. d-abia s-a uscat cerneala pe ea[;)].
Autorul e Dyonysios Farasiotis, povesteste din pelegrinarile lui, ba pe la Parintele Paisie, ba pe la yoga, ba pe la diferite practici oculte.. Mereu se intorcea catre parintele Pasie.. Purtarea lui de grija l-a salvat din multe ispite..

Si-a pus amandoua mainile pe capul meu si si-a ridicat o clipa ochii spre cer. Un rau duhovnicesc s-a revarsat atunci inlauntrul meu. Ramasesem fara grai. Eram atat de plin de viata! Cata pace! Cata lumina![..]
Rusinat, mi-am ridicat ochii si l-am privit. Avea o bucurie sobra. Si-a intins mana si a rupt o crenguta din tufa alaturata. Ma lovea alintator pe cap. Valuri-valuri se revarsa peste mine harul. Asa il simteam, ca pe un rau dezlantuit. Desi eram eu insumi, deplin constient de ceea ce ma inconjura, in acelasi timp ma "imbatasem" de Duh.


sau alta:

De cate ori ieseam in lume, ma lasam tarat in multe pacate, risipind uriasele daruri si ajungand chiar mai sarac decat la inceput.
Batranul nu s-a indignat din princina mea, si nici nu s-a descurajat. De fiecare data cand ma intorceam cu cainta, ma apuca, ma ridica, ma curata, ma tamaduia, ma "imbraca" iarasi boiereste in pietre scumpe si astfel ma trimitea inapoi in lume.


Intamplarea asta cu Maica Domnului mi-a dat furnicaturi pe spate [il]

Pe masura ce inaintam pe drumul catre Portarita, razboiul crestea. Ce furtuna neasteptata era aceasta? Ganduri salbatice, blasfemiatoare, viclene, poruncitoare, navalind unul dupa altul cu putere si repeziciune: "Scoala-te! Pleaca! Acum! Indata! Nu te duce la Portarita! Intoarce-te inapoi" Nu-mi mai puteam stapani mintea. Singurul lucru pe care il doream era sa se mai potoleasca intensitatea acestui iures, sa-mi reziste mintea care era deja pe punctul de a se dezintegra. [..]

Ma aflam la cativa metri in fata ei. Nici nu-i auzeam pe cantareti, nici nu-i percepeam pe cei de langa mine. Mintea mea era cotropita, incapabila de a rectiona. In zapaceala mea launtrica, ochii mi-au cazut pe icoana. "Maicuta mea, ajuta-ma!", am ingaimat cu un efort urias.
Intr-o fractiune de secunda, exact asa cum apasa cineva intrerupatorul electric si aprinde lumina, s-a petrecut o schimbare inlauntrul meu. Mintea mi s-a curatit cu desavarsire, nu mai functiona[..]
O liniste si o pace adanca imi stapaneau mintea, intr-o adevarata si desavarsita isihie.



[amoras]

#16
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 17:48

Amuleta,va multumesc si totodata va rog sa ma iertati pentru indrazneala de a va reaminti.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMÃ VIII, PLANGE MORTII, IMPRÃSTIE VISURILE”...


#17
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:01

Aaaaa, sarumana de urari, acu' am vazut ca l-ati felicitat pe Filip pe celalalt subiect.

Sabina, la multi ani sotziorului! Azi e si ziua cumnatei mele Moni. Sa ne traiasca.

Adita, Antim e tot pe 26? Sa-ti traiasca si numai lumina si bucurie sa fie in viata lui si a voastra. Si la anu' sa ne intalnim toti la noi la o felie de tort ca a fost tare frumos la ziua lui Filip cu asa de multi copii. Iata si "dovezile":



bebe si puii: [majoreta] [copil]



Ziua lu' Sofia

La mare la Neptun

Ziua Filiponului

#18
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:06

Adriana,multumesc,o sa o caut si eu.[flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#19
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:15

E greu, Irina C, da asta stiti si voi...
Stii ce este cea mai mare binecuvintare in lupta asta ? Cind cei doi parteneri de viata sint pe aceeasi lungime de unda.

#20
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:38

Mama lui Sofia si a lu' Filip, he.. m-am uitat pe pozele voastre, ce mica e lumea.. Cristi/Cristina Balan mai asteapta un bebe?

Hihi.. ce de copii pe acolo, am zarit-o si pe gandacelu [bis]

Apropo, maine e ziua lui gandacel, merge pe burta?



[s]





si daca ai merge, ce? [hot]








Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -