Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare (10)


141 raspunsuri la acest subiect

#1
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 09:34

partea a 9 a



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#2
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 09:46

[cit]Buna dimineata,dragelor!

Azi e miercuri,zi de post,si am gasit un fragment de predica a parintelui Bastovoi,care se potriveste :



Hristos a fost intrebat odata de ce ucenicii Lui nu postesc (Mt. 9, 14). De aici multi au inteles ca apostolii si Mantuitorul Insusi erau niste mancaciosi (Mt. 11, 19). Insa intamplarea in cauza ne descopera, de fapt, ca apostolii si Mantuitorul umblau tot timpul flamanzi. Aceasta se vede foarte bine si din conflictul pe care l-au avut cu Iudeii din cauza ca ucenicii au mancat spice sambata. Apostolii erau atat de ocupati cu predica, incat uitau sa manance, iar faptul ca au rupt spice arata cat erau de flamanzi si ca obisnuiau sa manance pe unde apucau. Mantuitorul insa nu a mancat cu ei, reprosul fiind indreptat numai impotriva ucenicilor; El era pilda de postire. Ca ucenicii mancau putin, reiese si din scena inmultirii painilor, de unde aflam ca aveau numai cinci paini si doi pestisori. Desi erau departe de localitate, in imposibilitate de a-si procura hrana, ei sunt gata sa dea si acest putin multimilor (nestiind ca ele vor fi inmultite!), ceea ce ne descopera ca ei erau obisnuiti cu foamea mai mult decat oamenii de rand. Asadar, Mantuitorul si apostolii posteau, atata doar ca ei nu numarau zilele ca fariseii. La intrebarea lor, Hristos, totusi, le zice ca, desi "fiii nuntii nu au motive sa posteasca atata vreme cat Mirele este cu ei, vor veni zile cand Mirele se va lua de la ei, in zilele acelea vor posti" (Lc. 5, 34-35). Zilele "acelea", in care Mirele S-a luat, sunt miercuri, ziua vinderii si vineri, ziua rastignirii. La anul 50, apostolii convoaca un sinod la Ierusalim, unde stabilesc postul in aceste zile pentru credinciosi.



O zi placuta si post usor azi,cu ajutorul lui Dumnezeu!



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 09:57

Si din cuvintele Sf. Paisie de la Sihla:



Nu deasa împãrtãºanie ne duce la desãvârºire, ci pocãinþa cu lacrimi, deasa spovedanie, pãrãsirea pãcatelor, rugãciunea din inimã. Râvna unora pentru deasa împãrtãºanie este semnul slãbirii credinþei ºi al mândriei, iar nu semnul sporirii duhovniceºti. De douã ori sã te împãrtãºeºti în post.



Sã te mãrturiseºti regulat, cã dacã mãturi casa mai des, þi-i drag sã stai in ea. Dacã speli cãmaºa, þi-i drag s-o îmbraci. Cãci dacã se face mult gunoi în casã, este mai greu de scos afarã. Sã te mãrturiseºti mai des - dacã nu în fiecare sãptãmânã, mãcar în fiecare lunã.

De câte ori cazi, scoalã-te, mãrturiseºte-þi pãcatele, cãieºte-te, fã-þi canonul, întreabã ºi du-þi crucea mai departe, cu ochii la Hristos, pânã ajungi sus, la Golgota. Noi cu faptele noastre nu putem spune cã ne mântuim, fãrã mila lui Dumnezeu, fãrã duhovnic ºi fãrã rugãciunile Bisericii. Dar sã ne gãseascã ceasul morþii în luptã. Numai mila Bunului Dumnezeu ºi a Maicii Domnului sã ne ajute sã ajungem ºi noi la uºa raiului, ºi acolo sã strigãm tare: "Deschide-ne, Doamne, uºa milostivirii Tale!"

Sã fiþi sinceri la spovedanie, sã nu vã îndoiþi niciodatã de duhovnic, cãci nu el, ci Dumnezeu vorbeºte ºi lucreazã prin el.



Pentru a ne uºura de ispite este nevoie sã ne mãrturisim. Aceasta ne duce la smerenie.



Dacã te vei potrivi gândurilor ºi nu le vei mãrturisi, nu vei ajunge bine.



La supãrãri ºi ispite ai nevoie sã te mai descarci la duhovnic, dar numai ºi numai de boala ta, de slãbiciunea ta sã vorbeºti.



Neascultarea ºi lenevirea la rugãciune, ca ºi toate celelalte patimi, se vindecã prin mãrturisire curatã la duhovnic, prin canon ºi prin sãvârºirea faptelor bune în locul pãcatelor care ne stãpânesc!



Sã te mãrturiseºti la un duhovnic care te ascultã ºi te crede.



Urmeazã sfatul duhovnicului, cã el hotãrãºte!








Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#4
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 10:13

Buna dimineata, Irina! :-)
Doamne ajuta, ma bucur ca te-ai spovedit, pentru evenimentul asta ma pregatesc si eu. ma ajutati si pe mine cu rugaciunile pregatitoare? a zis parintele ca sunt niste rugaciuni speciale, eu nu-mi amintesc de ele. unde le gasesc? cica is 12, pe putin. banuiesc ca se pot gasi si pe net, problema e ca nu stiu ce sa caut.

#5
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 10:40

Conchita,Doamne ajuta!Eu am rugaciunile dinainte de spovedanie intr-o carticica.Este vorba de ps.6, ps.129 si inca 3 rugaciuni.Ti le caut eu pe net,sa vad ce gasesc.



Ti-am gasit una din ele:





RUGACIUNE INAINTE DE SPOVEDANIE





Asculta-ma, Domnul meu si Ziditorul meu, asculta-ma iarasi pe mine, pacatosul si nevrednicul robul Tau, ca de multe ori Ti-am fagaduit sa-mi schimb viata mea cea rea si nicidecum nu am schimbat-o. Gresit-am, Doamne, gresit-am si cunosc greselile mele si imi pare rau ca le-am facut, si mi-e rusine sa vin inaintea fetei Tale, iesind, de atatea ori din cuvantul meu si neparasindu-ma de pacatele mele. Si ce voi sa zic pentru nemultumirea mea cea mare, si unde ma voi duce? Atatea strambatati ce am facut! Catre Tine vin, Stapanul meu mult milostive, si cad cu multa indrazneala la picioarele Tale, de vreme ce vad ca pentru pacatele mele ai primit injositoarea moarte pe cruce si chemi pe pacatosi prin Scripturile Tale catre Tine sa strigi cu gura Ta: Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi scoate afara. Drept aceea, Doamne, primeste-ma si pe mine nevrednicul si-mi iarta toate pacatele si-mi da harul Tau si binecuvantarea Ta, pentru mare si nemasurata milostivirea Ta. Ca eu sunt foarte cait; caci am gresit inaintea Ta si am maniat bunatatea Ta cu cuvantul, cu lucrul si cu gandul, cu voie si fara de voie. Drept aceea, de astazi inainte fagaduiesc cu adevarat, cu darul si cu ajutorul Tau, sa nu ma mai intorc la greselile mele cele dintai, alegand mai bine moartea, decat sa calc vreuna din poruncile Tale. Si hotarasc sa Te ascult si acum si pururea, si sa ma inchin numelui Tau celui Sfant, dulcele meu Iisus, si sa Te maresc in vecii vecilor.

Amin.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#6
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 10:41

sarumana! [asia]

#7
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 11:03

fetele, io nu stiu daca postesc azi, ca e ziua lu sotzioru:)



va pupic tare.

ana, bafta la spovedit.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 13:23

Sabinelule,sa-ti traiasca consortul! [s]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#9
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 14:02

Sabina, sa-ti traiasca sotzioru si sa-i dea Dumnezeu sanatate, credinta, mantuire!



Ana, uite un indreptar de spovedanie frumos..



Eu va citesc, dar sufar de lene.. am dat de o supercarte.. aici sa vedeti adevarata fata a lumii si stapanitorul ei [neand].. huh.. Parintele Paisie si marii initiati ai Indiei...



[pup]



Adriana, mamica lui [cavaler]Codrin si a[8**]Olgutei



#10
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 14:24

Sabina,intru multi ani sanataosi sa-ti traiasca sotul!
Si la anu' pe-acu',sa dea Dumnezeu sa mergeti impreuna la Schitul Darvari sa va citeasca parintele acea frumoasa rugaciune prin care multumiti de cate bune si cu folos ati avut in anul ce-a trecut.
Ana,sa-ti cureti sufleul si sa-ti fie cu folos!
Irina,sa ai dulceata spovedaniei si caldura neincetata in inima!
Va multumesc din suflet ca-l pomeniti si pe tatal meu Stefan in rugaciunile voastre[asia] (a suferit un atac cerebral anul trecut si tare greu se recupereaza).
Sa aveti o saptamina frumoasa cu multa dragoste pentru cei de linga voi!
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMÃ VIII, PLANGE MORTII, IMPRÃSTIE VISURILE”...



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -