Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tensiune mare in sarcina


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Medeea76

Medeea76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 13:42

De vreo saptamana am tensiunea 14 di 7 si pulsul peste 100, desi nu fac efort... La prima sarcina am avut mereu 11 cu 5, si sarcina asta cam la fel. A aparut acum problema asta, pe care am depistat-o din cauza starii oarecum de lesin, si a pulsului pe care il simt tot timpul in corp (in piept, in urechi...). Medicul meu (care e la Bucuresti) mi-a spus sa urmaresc miscarile copilului si daca bebe e ok, sa iau doar No-Spa, asta pana ajung la el.
Bebe se misca normal, nu-mi fac griji, dar voiam sa va intreb daca tensiunea 14 cu 7 vi se pare mare si cam cat de grav e.
Mainile si picioarele nu mi se umfla...

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (32+)

#2
rlc_sandor

rlc_sandor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 13:56

sunt o [gravi] in 35+,tot asa cu valori de 140/80-90 am f la medic si la cardiolog care mi-au prescris dopegyt care e permis in sarcina ;eu luam la nevoie dar cardiologul a zis ca e ok ca se poate mari doza linistit.Important e sa mergi la dr sa iti faci analize sange+urina ca nu cumva sa fie semn de preeclamsie;eu una de abia acum incep sa ma umflu si sper sa mai rezist 3 sapt

#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 13:59

Pe mine cu 140/90 m au internat a doua zi pt supraveghere.



________________________________________



Daria & [zana]
GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani



#4
rlc_sandor

rlc_sandor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 14:09

A da si pe mine m-au internat 'pe loc' la 150/90 tot pt supraveghere dar dr azis ca la mine nu e chiar asa periculoasa pt ca eu mai avusesem inainte de sarcina valori de 130/89-90 si discrepanta nu e chiar asa de mare dar urmaresc si eu cu strictete valorile chiar mi-am luat un tensiometru sa pot sa imi iau valorile;trebuie evitate emotiile,stresul surmenajul.Mie din cauza stresului in 2 min urca rau de tot,trebuie regim total!fara sare e f important

#5
rlc_sandor

rlc_sandor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 14:16

Medeea scuze ca tot uit cate ceva[bang].La cardiolog mi-au pus un aparat Holter se numeste pe care l-am purtat 24 de ore si care masoara tensiunea la anumite intervale de timp(o jum de ora,o ora,o ora si jum)cat si pulsul.Nici eu nu auzisem de acest tester pana am citit pe forum despre el ar fi bine sa il ceri in cazul in care nu iti recomanda dr;pe mine m-au tinut o sapt in spital pt monitorizare dar ...degeaba

#6
Ada_S

Ada_S

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 19:05

Ma alatur si eu, la prima sarcina am facut preeclamsie si la oboseala sau la stres imi urca tensiune la 19/11 dupa care imi scadea din nou pe la 130/70, medicul mi-a dat dopeghit. Din cauza fluctuatiilor de tensiune in ultima luna ma simteam foarte rau, stari de lesin, vomitam, dureri de cap, etc.

Acum am 12 saptamani de sarcina si iar vad aceleasi semne, deja ma ingrozesc.

Am uitat sa spun ca eu am retinut foarte multe lichide, atat de multe ca eram desfigurata, am pus pe mine aprox 36 kg. La 2 sapt dupa nastere am inceput sa elimin lichide si in 2-3 nopti am dat jos 24 kg. A fost foarte greu..........din experienta va spun ca stresul nu ajuta, trebuie sa fiti calme indiferent cat de rau va simtiti si e foarte important sa urmariti miscarile copilului.Dupa un timp devine ritual si simti cum se simte si copilul.



Inainte sa fiu insarcinata eram hipotensiva, luam medicamente pt cresterea tensiunii.Dupa ce beam o cafea aveam tensiune 70/5.

Intre cele 2 sarcini am avut tensiunea perfecta 120/80 dar era deja in scadere am avut si 90/6.





Ce vroiam sa spun si m-a luat valul, a fost faptul ca medicul meu nu a facut caz din asta.......doar atat ca nu m-a lasat peste termen nici o zi caci dupa spusele lui era periculos.........Asa ca in ziua in care am avut DPN-ul mi-a provocat nasterea.Se pare ca si copilul a suferit in burtica deoarece in ultima saptamana in loc sa se ingrase a slabit vre-o 400 de grame.



Ada [gravi]12+ mamica de baietel [copil](25.06.2006)

BB2

#7
manon

manon

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 19:33

redu urgent consumul de sare!!

#8
Medeea76

Medeea76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 23:05

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ce analize se fac pentru depistarea preeclamsiei? Eu am ridicat azi rezultatele analizelor de rutina facute saptamana trecuta si am valori enorme la trigliceride, colesterol, fibrinogen si FSH. Rezultatele proaste or fi avand vreo legatura cu tensiunea? Oricum, va ascult sfaturile pentru care va multumesc. Medicul mi-a spus ca daca trecem de 14, atunci avem motiv de ingrijorare, pana atunci No-Spa si miercuri la el la control. Eu imi iau tensiunea acasa, acum vreo doua ore aveam 12 cu 6, poate imi revin.

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (33+)

#9
rlc_sandor

rlc_sandor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 23:22

Se face urina si sange ,eu am facut parca acid uric,creatinina,sumar urina dar la sange nu mai stiu ca am facut mai multe.

Important e sa nu fie afectat bebe,adica sa aibe retard de crestere din cauza asta




Raluca,[gravi]35+,[fetita]Sonia Andreea

#10
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 23:42

Analize de urina: proteinuria. Si dupa parerea mea interneaza-te nu sta nesupravegheata!!! Eu am evitat sa ma internez, desi retineam lichide si ma umflasem la fata si la maini si dupa 2 saptamani mi s-a rupt apa. Apoi am vazut in spital fete internate doar pt ca le urcase putin tensiunea.

Ana Maria si Didi (Victor Stefan) [bonjovi](15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -