Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura Biserica?(8)


186 raspunsuri la acest subiect

#181
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 14:14

eh, stim si noi cum se face latina in liceu [:D]
si apoi Biblia a fost scrisa in greaca si ebraica plus aramaica din cate stiu, deci latina e mai putin importanta din acest punct de vedere.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#182
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 14:25

quote:
Originally posted by Jocelyn
eh, stim si noi cum se face latina in liceu [:D]If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]
nu era vorba de cum,ci era vorba de dacaIrina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#183
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 14:49

pai daca vrei sa despicam firu-n-patru, la cat de prost se face si la cata latina stiu cei care termina liceul e aproape la fel ca si cand nu s-ar face si nu asta era de subliniat ci faptul ca o cunoastere a limbii latine nu are cu ce sa te ajute in citirea textelor biblice originale [;)]


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#184
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 15:31

Cu subiectul asta imi puneti sare pe rana [:D]
Am predat pina acum doi ani latina, printre altele la Lic Creanga, peste gard de Seminarul Teologic.
Care e situatia actuala: se face o ora de latina in clasa a 8-a (si rar chiar se face latina la ora aia [:D]), si 1 ora la clasele 11-12 profil filologie. Adica practic, dupa parerea mea, nu se mai face.

Intrebare: de ce ar trebui sa se faca?
Pentru ca, chiar daca sintem ortodocsi, limba chiar e latina si e PACAT sa nu fim constienti de asta.
In seminarele si facultatile teologice ar trebui studiata probabil latina pentru ca exista texte sfinte comune din primele secole crestine (Sf. Ieronim de pilda, care a tradus printre altele Biblia in latina, fericitul Augustin etc), dar ar trebui MUSAI studiata greaca bizantina - tocmai pentru cunoasterea Parintilor Bisericii.
Jocelyn, eu ma refer strict la pozitia ortodoxa, care se raporteaza la traditie.
Cred ca pot numara pe degetele de la o singura mina profesorii de la facultatea de teologie care pot citi Parintii Bisericii in original.
Irina, as vrea sa ma contrazici.

#185
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 15:59

Cit priveste prietenia, am sa ma explic mai bine: mi s-a intimplat sa cunosc persoane, in numai citeva luni anul trecut, in ro, cu care sa ma inteleg excelent; sa am conversatii sclipitoare si interesante; si la un moment dat celalalt sa strecoare un cuvint, o parere jignitoare la adresa catolicilor.

Pentru ca intr-adevar, credinciosii practicanti trec greu peste asemenea detalii. Credinta e o parte din ei, nu un accesoriu care poate fi tinut undeva safe si neatins. Avea dreptate gandacelu. Are dreptate si Irina, ca daca frecventezi numai locurile unde poti gasi oameni ca tine (in speta, Biserica ta), nu ti se pot intimpla asemenea accidente.
Dar tot mi se pare nedrept.

#186
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 29 septembrie 2005 - 17:30

Catalina, am citit demult, in adolescenta, o carte despre viata unor matematicieni renumiti. Nu mai tin minte detaliile, dar m-a impresionat povestea unuia dintre ei, care s-a apropiat de matematica in jurul varstei de 30 de ani. Si nu numai ca a inteles, dar si-a adus si contributia. Secretul lui? I-a citit pe maestrii, nu a pierdut timpul cu invataceii acestora.

Cred ca atitudinea asta este valabila in toate domeniile. Cel mai bine, in masura in care este posibil, este sa consulti marile personalitati.

Si cu credinta este la fel. Daca vrei sa intelegi ortodoxia, iti recomand, din inima, sa incepi cu Sfintii Parinti. Pe forum, aici sau in alta parte, incercam si noi sa intelegem, si filtram informatia pe masura putintei noastre. Cat de bine e, doar Dumnezeu stie. Dar e pacat sa te smintesti din cauza asta.



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -