Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinita Prikindel (str Sf Ilie) ?????


34 raspunsuri la acest subiect

#21
constantin08

constantin08
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 martie 2008 - 14:24

Buna ziua,
Am avut relativ recenta o experienta cu gradinita Prikindel si pot spune care ar fi bilele negre/albe:
Bile albe [il]:
-personal in general amabil
-curatenie
-dotari noi
-loc de joaca foarte bine dotat

Bile negre [bruta]:
- aroganta maxima din partea managementului(trasatura manifestata dupa ce se incheie un contract)
- desert din supermarket (in contradictie cu discursul de marketing de la primele contacte in care se afirma ca absolut totul se prepara in-house si mai ales desertul)
- orice opinie contradictorie fata de cea a managementului este combatuta cu orice pret. Stil dictatorial, nu se accepta nicio "iesire din rand"
- folosirea exagerata a limbii engleze in sensul ca se foloseste in paralel cu romana (aici recunosc faptul ca sunt subiectiv dar consider ca pe pici asta ii cam bulverseaza [ups])
- managementul are o atitudine favorizanta "pe fata" pentru anumiti copii, probabil in functie de anumite interese.
- program prea scurt, pana la ora 18 dar, in practica de pe la 17.15-17.30 ii alinia pe copii pe niste banci pe holul de la iesire in asteptarea parintilor/bunicilor.
- nu in ultimul rand, preturi cam mari


Dupa cum vedeti, problemele pe care le-am vazut noi vin de la doamna manager asa ca am considerat ca nu se merita. Baiatul nostru (la data intrarii avea aproape 2 ani) nu s-a adaptat nici dupa 2 luni astfel incat il lasam plangand si il gaseam plangand iar el nu e genul deloc sa se comporte asa. Drept dovad faptul ca dupa ce l-am mutat la gradinita Aniela s-a adaptat perfect dupa vreo 2 saptamani si asta fara pic de plansete.

Cam asta ar fi opinia noastra, sper sa le fie de ajutor celor care doresc sa-si inscrie copilul la gradinita.

Constantin

Constantin

#22
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 15 martie 2008 - 11:42

matahut, sunt un pic off-topic, dar te rog, ai putea sa imi spui si mie unde isi va face sediu nou gradinita pisicile aristocrate? fetita mea face in curand doi ani si am inceput deja sa ma gandesc la o gradinita, proabil de stat, mai ales ca vad ca e nebunie mare la inscriere si mi-au spus mai multe persoane ca ar trebui inca de anul asta sa o inscriu pt la anul, ca sa fiu sigura ca prinde loc. multumesc!

#23
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 15 martie 2008 - 14:28

quote:
Originally posted by ralucis

matahut, sunt un pic off-topic, dar te rog, ai putea sa imi spui si mie unde isi va face sediu nou gradinita pisicile aristocrate? fetita mea face in curand doi ani si am inceput deja sa ma gandesc la o gradinita, proabil de stat, mai ales ca vad ca e nebunie mare la inscriere si mi-au spus mai multe persoane ca ar trebui inca de anul asta sa o inscriu pt la anul, ca sa fiu sigura ca prinde loc. multumesc!



Sediul nou se afla in acelasi loc, adica pe str. Regina Maria. Este vorba despre o extindere, sa zicem (desi complet separata de vechea gradinita care este la strada). Gradinita avea o curte imensa in spate iar acum jumatate din ea va fi ocupata de noua cladire. Va ramane si curte suficienta, totul e sa se termine cat mai repede constructia (promisiunile sunt pentru noiembrie-decembrie 2008). E bine sa mergi din timp sa vezi, sa vorbesti, sa te interesezi. Succes! Si cea mica a mea va intra la gradi in sept 2009 asa ca poate ne vom vedea la gradi!

#24
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 15 martie 2008 - 17:46

matahut, suna super bine ce spui tu, oricum citisem pe forum lucruri frumoase despre aceasta gradinita si ma gandeam sa fac si eu o vizita acolo. poate ar trebui sa ma duc anul acesta in toamna pt inscrierea pt 2009? sau cum se procedeaza? au si program prelungit acolo? inca o data multumesc!

#25
matahut

matahut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 485 mesaje

Postat 15 martie 2008 - 18:30

Da, gradi are program prelungit, de luni pana joi intre 7:30 si 17 (mai sunt copii care raman mai tarziu un pic dar doar cu o ingrijitoare) iar vineri doar pana la 15. Eu o iau pe fiica-mea la 13, dupa masa de pranz si gustarea ne-o dau la pachet.
E bine sa mergi in toamna sa vezi locul, oamenii si sa te interesezi de inscrieri. Inscrierile insa se fac in primavara, la o data pe care o anunta ei din timp.
Criteriul cel mai important e sa stai in zona gradinitei sau macar sa ai serviciul pe acolo.
Succes!

#26
danina

danina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 28 martie 2008 - 17:40

Ce vreau sa spun este ca desi la inceput am fost super incantata, acum declar ca sunt nemultumita.
Educatoare de la gr mica mi se pare cam aiurita si nu prea vad la fii-mea nici o imbunatatire. Mai mult o invatam noi acasa, s-a spus ca fac balet , muzica, teatru si tralalaaa ,o mare minciuna.
Am lasat-o la program lung si ele mi-au culcat-o prin sala de sport, cand am intrebat ce este cu paturile, au zis ca nu se folosesc, doar asa de rezerva acolo nu se doarme. De cand am dus-o e mereu racita , cateva zile la gradi, 2 sapt acasa si tot asa, nu mai zic ca are dureri de burtica,inca nedescoperite cauza. Oricum am sa caut alta ,dar o sa fiu mai atenta la alegerea pe care o voi face. In plus am vazut multa indiferenta, nu stiu se intampla ceva ca totusi am vazut in ultimile zile asistenta mai des la fata. Asa ar tb sa se procedeze si s-ar rezolva mai multe lucruri.






#27
Margu

Margu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 16:45

Eu am avut fetita la Prikindel un an si jumatate (acum are 4 ani). In legatura cu invatatul limbii engleze sunt foarte nemultumita. A invatat pe de rost cateva strofe de poezii si cantecele dar nu are niciun habar de ce spune, fapt pentru care le uita dupa aceea. Nu stie lucruri elementare in engleza, cum ar fi sa iti spuna numele sau varsta. Nu stie sa faca o propozitie elementara, cum ar fi vreau sa mananc, da-mi apa, nimic. E adevarat ca stie ceva substantive disparate, dar asta e tot.

In legatura cu "matematica" e la pamant. Nu-i invata nici macar cat fac unu si cu unu,nemaivorbind de cele mai elementare notiuni despre alfabet.

Pot sa confirm ca este o rotatie de educatoare, iar (cel mai dezamagita-s de asta) invatatul limbii engleze e un mit.

Pretul e enorm si multi copii au plecat de acolo.

#28
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 22 septembrie 2009 - 18:39

Margu, desi au o programa unitara, cred ca depinde foarte mult de educatoare si bineinteles, de fiecare copil in parte modul in care asimileaza anumite informatii.



In ceea ce priveste limba engleza, eu chiar sunt multumita de faptul ca nu au invatat in mod abstract cuvinte, si le-au integrat cu restul activitatilor. Si fara indoiala, primele lucruri invatate au fost sa salute, sa se prezinte, sa spuna "te rog frumos" si "multumesc" in limba engleza. Mai stiu ca incepand de anul acesta, noi parintii va trebui sa ne manifestam optiunea pt engleza intensiv vs cunostinte generale intensiv. Sper ca la grupa noastra votul sa fie unanim pt engleza intensiv.



Sincer, eu nu ma astept ca la 3-4 ani sa stie sa faca socoteli sau sa stie alfabetul, sunt multumita cu programa; mai important la varsta asta este ca metoda de a transmite anumite informatii catre cei mici (sau cum sa faca conexiuni logice) sa fie adecvata varstei lor, adica prin joc, exemple din mediul inconjurator, etc. Ceea ce in opinia mea se reuseste in aceasta gradinita.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

#29
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 09 octombrie 2009 - 20:56

Poate spune cineva daca s-a mai scumpit de anul trecut sau nu, si daca mai sint educatori buni acolo?



Multumesc frumos!



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)



Am blog si poze in album

Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei





#30
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 15 octombrie 2009 - 11:48

Simona, iti pot da pe PM pretul. Nu mai stiu cand s-a scumpit, parca anul trecut in primavara. De atunci nu au mai fost modificari, iar pe timpul verii (club de vacanta) este mai ieftin.



In cea ce priveste educatoarele, anul acesta s-au produs multe schimbari. Nu am deocamdata o problema cu acest lucru, dat fiind faptul ca Dudu a reactionat foarte bine la aceste schimbari (el oricum schimba educatoarea, pt ca cea de anul trecut a ramas cu majoritatea colegilor lui, la grupa de 2-3 ani). In plus, Dudu interactioneaza pozitiv cu tot personalul, le stie pe toate miss.



Este un pic cam devreme sa am o opinie clara dar pana acum eu sunt foarte incantata de miss cea noua; in prima faza, reactia copilului este cea care conteaza. Pe miss cu care fac engleza o cunoaste deja de anul trecut (chiar daca au interactionat mai putin), pe Virgil (ora de muzica) nu mai vorbesc.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -