Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala 17 "Pia Bratianu"- pareri?


101 raspunsuri la acest subiect

#1
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 10 ianuarie 2008 - 15:02

Buna la toata lumea,



Are cineva copilul in clasele I-IV la scoala 17 "Pia Bratianu" din Bucuresti? Este in zona 1 Mai, sector 1.

Am intrat in criza de timp cu alegerea scolii pentru toamna, si inca nu am reusit sa aflu mai nimic de scolile din zona noastra.

Va rog daca stiti din propria experienta (sau aveti cunostinte care au copii la scoala aici) sa-mi spuneti si mie impresiile voastre (cu bune si rele) si eventual sa-mi sugerati o invatatoare care ia clasa I din toamna.

Oscilam intre scoala 17 si liceul Nicolae Iorga care e tot in zona, si nu stim ce sa alegem.



Multumesc din suflet.



pup you,





Caprioara, mami de [bonjovi] Matei (07.01.2002) si asteptand o [am]



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud





#2
Fania

Fania

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 12 ianuarie 2008 - 22:05

De ce nu alegi scoala 11 care este printre scolile foarte bune si care e destul de aproape de 17?



[poze]

#3
buggy

buggy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 764 mesaje

Postat 12 ianuarie 2008 - 22:32

Draga Caprioara,

Pot sa iti spun ca din punctul nostru de vedere, aceasta scoala este cea mai deschisa cu putinta dintre toate scolile de stat. Exista o super invatatoare acolo se numeste Maria Ionescu si are clasa a 3-a C. Este una din scolile la care suntem chemati in mod sustinut de invatatoare (ceea ce nu se prea intampla, de obicei parintii sunt cei care au initiativa activitatilor noastre) . Daca se intampla ca Matei sa poata ajunge la aceasta invatatoare ti-o recomand cu caldura. Este super[flo]

"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius

www.funscience.ro


#4
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 12:01

Multumesc fetele.



Fania, despre scoala 11 stiu ca e aproape imposibil de patruns acolo daca nu esti o persoana foarte importanta si cu multi-multi bani, asa ca nici nu mi-am mai pus problema. Am eu informatii gresite? Daca da, poti te rog sa-mi dai mai multe detalii despre ea?



Buggy, in ceea ce priveste scoala 17, noi vrem din toamana asata la scoala. Daca ai putea sa ne spui despre o invatatoare care are clasa a IV-a acum, ne-ar fi de mare ajutor.



pup you all,



caprioara



Caprioara, mami de [bonjovi] Matei (07.01.2002) si asteptand o [am]



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud





#5
geocuedy

geocuedy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 12:20

Caprioara
Sc. 11 este pe strada Monetariei parca...vis a vis de Muzeul Taranului Roman!Atat la Sc. 11 cat si la Sc. 17 se intra destul de greu la o invatatoare cotata buna sau foarte buna pe seria ei!Sunt multe de luat in calcul: de ex. Sc. 11 arata suuper , renovata complet...pe cand 17 este veche...pusa pe lista de renovare dar inca nu au inceput lucrarile...
Eu am un nepotel la Sc. 17 la gimnaziu- el este arondat scolii deci nu a fost pb. cu inscrierea.Vezi ca dna Ionescu Maria are clasa a IV-a este intr-adevar foooarte buna...severa...scoate oameni din ei- dar cred ca are clasa facuta deja in procent aproape de maxim!Daca ai putea reusi ar fi super!De celelalte dne nu stiu nimic dar ma pot interesa!
Ar fi bine daca ai locui chiar in perimetrul scolii... si apoi sa gasesti pe cineva sa puna o vb. buna pt. tine eventual direct la invatatoare sau nu stiu cum sa mai zic!
Bafta!

#6
buggy

buggy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 764 mesaje

Postat 17 ianuarie 2008 - 00:31

Fania[flo], asa e...d-na Maria Ionescu are cls aIV-a, deci s-ar potrivi la fix.

"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius

www.funscience.ro


#7
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 17 ianuarie 2008 - 11:06

Geocuedy,multumesc frumos de informatii. Daca poti afla mai multe amanunte despe invatatoarele ce vor lua clasa I din scoala 17 ar fi minunat. Te rog sa-mi scrii daca mai ai noutati.

Cum aflu la ce scoala sunt arondata?

Si despre scoala 11 stii ceva amanunte (invatatoare bune, conditii ca sa te poti inscrie)? Eu auzisesm ca aici se intra extrem de greu, nu stiam si de 17 ca e la fel. Presupun ca totusi la 17 nu e chiar ca la 11 de greu sa prinzi un loc, sau este?



Buggy, vorbim pe mail, ok? Multumesc frumos de ajutor.



pup you,



Caprioara, mami de [bonjovi] Matei (07.01.2002) si asteptand o [am]



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud





#8
deliacona

deliacona
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 ianuarie 2008 - 18:02

quote:
Initial creeata de Caprioara
Buna la toata lumea,Are cineva copilul in clasele I-IV la scoala 17 "Pia Bratianu" din Bucuresti? Este in zona 1 Mai, sector 1.Am intrat in criza de timp cu alegerea scolii pentru toamna, si inca nu am reusit sa aflu mai nimic de scolile din zona noastra.Va rog daca stiti din propria experienta (sau aveti cunostinte care au copii la scoala aici) sa-mi spuneti si mie impresiile voastre (cu bune si rele) si eventual sa-mi sugerati o invatatoare care ia clasa I din toamna.Oscilam intre scoala 17 si liceul Nicolae Iorga care e tot in zona, si nu stim ce sa alegem.Multumesc din suflet.pup you,Caprioara, mami de [bonjovi] Matei (07.01.2002) si asteptand o [am]"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud


#9
deliacona

deliacona
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 ianuarie 2008 - 18:06

Scoala 17 mi se pare f buna.
Eu am copilul in clasa d-nei Maria Ionescu si sunt f multumita de ea. Este exigenta dar clasa a IV-a C este "crema" claselor a IV-a din scoala.
Face multe tabere cu copiii ceea ce face sa fie o clasa unita, cel putin asa mi se pare mie.
O recomand cu mana pe inima.
Success!

#10
geocuedy

geocuedy
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 13:12

Mesajele mele vor aparea mult mai tarziu caci asa am inteles ca se intampla pana in 10 mesaje (sunt moderate).
M-am interesat :pe langa d-na Ionescu Maria mai este o dna. tot Ionescu dar Daniela... apoi inca o dna foarte buna :Manciu Elena(cu o rabdare si un calm iesit din comun... care da clase la fel de bune)si o doamna mai tanara Craciun Nicoleta! Toate doamnele sunt f. bune... unele clase ies mai bune pt. ca si nivelul copiilor e mai ridicat-aici tine si de cum au fost invatati la gradinita).Acum depinde ce vrei tu...o dna exigenta ca dna Ionescu sau o doamna calma ca dna Manciu...rezultatele la sf. clasei a IV- a sunt aceleasi!
Esti arondata scolii daca locuiesti in perimerul scolar al acesteia(strazile adiacente pana in Bd. I. Mihalache inclusiv pana la intersectia cu Miciurin ).


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -