Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

varicela la 20 saptamani de sarcina- Disperata !


37 raspunsuri la acest subiect

#21
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 18 ianuarie 2008 - 21:15

Miha,
Eu in a 7 zi de bube am avut igg 2,04 si igm 0,7 (slab pozitiv). Eu cu amniocenteza sunt f f nehotarata pt ca din tot ce am citit si vorbit cu dr (si nu de pe plaiurile nostre, unde este un mod de castig in plus) nu spune nimic clar. Mai mult ca sigur ca virusul a trecut bariera placentara si daca il detecteaza asta nu inseamna nimic. Nu e obligatoriu ca bebelusul sa faca boala si in plus malformatii. Iar daca nu il detecteaza, deci rezultat negativ, la fel de bine este posibil ca in acel moment sa nu mai fie in lichid si iar nu inseamna nimic, daca a fost. Nenorocitul asta de virus are niste mecanisme de reactivare tare aiurea- ca atare ca se poate reactiva dupa timp la adult si da zona zoster. In studii americane spune ca posibilele malformatii congenitale sunt date de aceasta reactivare a virusului la fat (adica acum trece, se stocheaza in nervii spinali si hop dupa un timp intrauterin se re-activeaza si poate fi naspa sau extra-uterin copilul face zona zoster- nu e periculos dar e dureros).

Luni merg la ecograf si dr ca nu am vrut sa-mi vantur pana acum bubele si sa vedem ce-o zice. Sper sa nu zica nimic de amnio pt ca eu nu cred in ea. Va scriu si va povestesc.

Sa ne dea Dumnezeu putere si sanatate si aceasta boala sa fie doar o simpla incercare. Sa ne fie copii sanatosi si noi sa ne bucuram pe langa ei.

Va pup cu drag[dual, vad ca(din pacate)suntem un grup de buboase burtoase


Ioana





#22
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 19 ianuarie 2008 - 00:59

Ioana cu Dumnezeu inainte...Eu am speranta ca o sa fie bine. Si eu am vorbit cu un medic din SUA si a zis sa nu fac intrerupere de sarcina. Stai linistita ca totul o sa fie bine la eco. O sa vezi!



Abia astept sa mai citesc despre voi! Noi suntem speriati ca baietelul a facut si el varicela in decembrie, iar acum tot are febra de saptamana si pediatrul ne-a trimis la radiografie. Sotul e speriat sa nu fie vreo complicatie de la varicela, vreo pneumonie.



Da, din pacate suntem 3 mamici cam in aceeasi perioada a sarcinii si cu aceeasi teama. Si mie imi era ciuda ca nu puteam sa ma duc la eco din cauza blestematelor de bube.



Va pup!



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2



#23
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 21:24

Buna fetelor,

Mari mari emotii am avut ieri la ecografie, dar totul e bine am 24,3 zile de sarcina (in functie de ultimul ciclu) si tot atat ca si dezvoltrea bebelusei. Ea in general este cu 2-3 zile mai mare dar mi-a spus ca nu e relevant. Oricum a crescut, misca, i-a ascultat inimioara si totul era ok. Are dubla circulara de cordon dar a spus ca nu e grav se mai poate dezrasuci. In rest nu mi-a recomandat amniocenteza. Ce sa spun dr a spus ca a mai avut cazuri si au fost bine. Cu speranta aceasta vreau sa incerc sa-mi revin la viata normala si sa uit spaima prin care am trecut, desi pana nu o am in brate....Doamne ajuta !
Data nasterii este pe 9 mai dar mai avand o cezariana nu se stie daca voi putea sta chiar pana la termen. Acum incerc sa ma linistesc, sa reincep serviciul, sa ma gandesc la altceva. Voi sunteti bine ?

Va pup si multa sanatate !

Cu drag, Ioana

#24
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 22:37

Ce ma bucur, draga Ioana! [pup]
Felicitari.. pentru tot, sa ai o bebelusa minunata[hippi]

#25
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 22 ianuarie 2008 - 23:41

Buna Ioana!



Ma bucur ca totul e bine...si dr mea mi-a zis ca a mai avut un caz si ca totul a fost ok...Si eu tot ca tine...stau cu frica in san pana nasc si o sa fiu capabila sa-mi vad printesa. Eu o sa nasc la 2-3 saptamani dupa tine.



Sper sa mai ne scriem pe viitor despre bebeline! Si poate ne mai povestesc si celelalte fete despre cum evolueaza sarcina lor.



Te pup!



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2



#26
monik.b

monik.b
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 ianuarie 2008 - 10:29

Buna fetelor,
Acum cateva zile, dupa ce am terminat cu perioada contagioasa, am reusit in sfarsit sa ajung la doctor,si rezultatul a fost cam la fel cu al vostru.
Suntem bine, varsta sarcinii stabilita ecografic este de 22,5 saptamani, ceea ce inseamna ca in momentul bolii as fi avut cam 20, 5 saptamani. E tot fetita, data nasterii 21 mai, nu mi-a recomandat amniocenteza.
Sper din toata inima sa fie totul in regula cu bebelusii nostri, si cred ca vor fi niste copii foarte puternici.
Va doresc multa sanatate si Doamne ajuta sa treaca cat mai repede perioada pana cand ii vom vedea!


#27
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 25 ianuarie 2008 - 20:49

Monik imi pare bine sa citesc vestile bune despre voi. Eu zic sa stai linistita ca daca ai facut varicela dupa 20 de saptamani poti sa te relaxezi (desi stiu ca e imposibil ca si eu am facut-o la 13-14 saptamani si tot ma gandesc la risc e de 0.4% sau e de 2% ca la 15 saptamani inca mai eram contagioasa).

Si eu sper din tot sufletul sa fie ok bebelinele, mai ales ca sunt fetite si ele sunt mai sensibile - o sa sufere mult si daca au numai o problema dermatologica cu acneea; nici nu vreau sa concep ca poate avea ceva! Inca de pe acum ma tot gandesc si socotesc cum sa procedez sa pot remedia orice...ceea ce se poate remedia desigur! Ma rog la Dumnezeu sa nu fie nevoie totusi de nimic altceva, decat de o rugaciune zilnica de multumire pentru faptul ca am copii sanatosi.



Va pup si va doresc multa liniste sufleteasca si speranta!



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2



#28
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 27 ianuarie 2008 - 01:16

Doamne ! Miha nu te mai gandi la asa ceva, incearca sa uiti sunt sigura ca fetitele vor fi bine, sanatoase si frumoase !

Noi suntem bine, inca mai am urme pe fata dar vor trece, singura mica problema este ca mi se pun carcei la picioare noapte. Voi ce vitamine luati ? Eu iau un magne B6 pe zi o pastila de elevit.

Am reinceput usor si serviciul sa-mi pastrez mintea ocupata si imi e bine. La eco mai merg pe la 31 de saptamani, sper sa fie totul bine iar ea sanatoasa si vioaie.

Va doresc mult bine si va pup

ioana

#29
Ruby.

Ruby.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 13 februarie 2008 - 02:47

Salutari tuturor,

Din pacate s-a mai alaturat o viitoare mamica trupei voastre de bortolici bubosi.
E vorba de sora mea,care e insarcinata in 18-19 saptamani.. http://forum.desprec...TOPIC_ID=116116
E tocmai la limita dintre trimestre si asta ne face si mai confuze.
Desi stiam ca pe acest forum se discuta despre absolut orice,atunci cand am primit vestea de la sora mea...am dat fuga aici si am postat un subiect,necautand in arhiva sa vad ce si cum.Si nici moderatorul de serviciu nu m-a dojenit,intelegand probabil disperarea situatiei.(lucrul pentru care sunt mai mult decat recunoscatoare)
Ufff...mai bortolicilor...ce-aveti de va bubositi atatea in perioada asta?Noi cei de alaturi de voi,va sprijinim si ne rugam cu voi,asa ca..ouati-va [;)]cu sanatate si cu credinta in cel de sus si sa auzim de bine.


Ps:Sper sa nu va deranjeze umorul meu...colorat..Asa stiu eu sa fac fata stresului si necazului.Facand cate o glumita.
Multi pupici pe burtici la toate.

#30
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 14:09

Of acum am vazut subiectul asta... Of, multe gravidute lovite de varicela :(



Si eu am facut varicela in sarcina, la aproape 17 saptamani s-a declansat eruptia :(

Febra nu am avut mai mare de 37.5 (si asta doar un pic), dar bubite din plin...

Si eu am citit tot ce se putea... Doctorii mi-au zis sa stau linistita, m-am gandit sa imi fac amnio, dar cum din 10 rezultate pozitive doar in 2 cazuri e afectat copilul, mi s-a parut prea riscant. Nici nu cred ca as fi fost in stare sa renunt la copil.



Doctorul meu imi zice sa nici nu ma mai gandesc, toate ecografiile au iesit perfect (dar cum nu totul se poate detecta ecografic...)

Mai am o luna, o luna si un pic si nasc...

Eu sunt optimista. Nu se poate ca baietelul meu sa nu fie sanatos!

Cel mai ciudat este ca fetita mea desi a stat tot timpul calare pe mine in perioada eruptiva si mi-a spart si bubite - nu a facut varicela - desi nu era vaccinata...



Analizele mi-au iesit pozitive abia dupa 10 zile de boala, inainte au fost negative.



Eu va urez sarcini usoare in continuare, bebici sanatosi si veseli si mancaciosi!

Si sa ne auzim in scurt timp vesele si fericite cu copilasii nostrii sanatosi in brate...



Edit: scuze, am gresit! Nu am vazut ca e subiectul din 2008 :) Acum trebuie sa fiti toate fericite cu bebeii in brate :)

Ei, sarcina asta afecteaza grav neuronii



Anca [gravi] 34+ [baietel] & Manu [copil] 02.06.2007



S-o ajutam pe Sonia




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -