Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

varicela la 20 saptamani de sarcina- Disperata !


37 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 13 ianuarie 2008 - 00:09

Buna!



Monicaimi pare rau sa aud si de cazul tau! Cu Ioana am vorbit deja pe mail si am incurajat-o. Mie mi-au iesit bubitele la 14 saptamani, insa nu am renuntat la sarcina...O sa am o fetita si pana acum totul e ok din cate se poate vedea la eco. S-a dezvoltat normal, are 388 de grame la 19 saptamani. Infectionistul mi-a spus ca poate fi afectat organul care se formeaza in perioada in care faci varicela si ca orice virus e periculos pentru copil. La mine statisticile spun ca riscul e 0.4 %, insa eu sper sa fie totul bine.



Fiquelle dar tu de ce ai fost nevoita sa faci amnio? Mie mi-a spus dr mea ca nu trebuie sa fac pentru ca la triplu test mi-a iesit un risc foarte mic de malformatii genetice, iar amniocenteza din cate am inteles stabileste malformatiile genetice ale bebelului.

Tie ti-au facut amnio pentru ca ai facut varicela la 24 de saptamani?



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2



#12
Victo

Victo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.762 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 15:05

ioana, acum am vazut mesajul tau
am trecut prin aceeasi sit. eu am vut putine bubite, fara febra...
eu sunt un caz fericit..sper..:)
copilul meu pare sanatos, inteligent...sper sa nu apara ceva pe parcurs.eu am avut mai devreme, din pacate boala, pe la 14 sapt. dr meu ginec m-a incurajat sa tin copilul, dr de fam..sa ma mai gandesc...
acum fiecare cum crede si cum simte..
iti doresc tot binele din lume si un copil sanatos!

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

#13
ionik76

ionik76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 15:27

Buna, fetelor! Eu sunt insarcinata in 9 saptamani si sunt suspecta de varicela. M-am dus la infectionist pt hep b, ca mi-a iesit pozitiv antigenul HBs si fiindca de 2 zile imi aparusera niste bubite, i le-am aratat fara sa ma gandesc macar ca ar putea fi varicela. Nici dr nu e sigura, a zis sa vedem cum evolueaza, cert e ca chestia cu hep b a devenit dintr-o data minora. N-as vrea sa renunt la copil, cum as putea sa aflu, prin ce teste, daca e afectat embrionul ?

#14
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 19:33

Victo si eu am patit exact ca tine...Ma bucur ca bebele tau e ok...Cand am facut varicela tot la 14 saptamani stiam ca e baiat si tot Stefan vroiam sa-l numim...La eco de 19 saptamani ne-a spus ca e sigur fetita. Ma gandesc cu groaza ca daca as fi facut nastere provocata asa cum imi spuneau si mie medicii de familie si dermatologii care m-au vazut, m-as fi simtit ingrozitor. Imi doresc foarte tare o fetita, insa recunosc a si eu stau cu teama.



ionik nu stiu ce teste sa faci pentru a vedea daca bebe e 100% ok..din cate stiu eu nu exista, insa ca sa vezi daca ai avut varicela poti sa-ti faci analize la sange: IgG si Igm pentru VZO - virusul varicelo zosterian. Daca IgM iti iese pozitiv inseamana ca ai facut recent varicela. Daca IgG iti iese pozitiv inseamana ca ai avut in copilarie si esti imuna.



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2



#15
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 19:56

varicela in trimestrul doi nu e asa de speriat. Si eu caAdriana cunosc pe cineva care a patit-o(pe la 24 de spar parca) si copiulul e perfect sanatos, frumos si voios!



______________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

______________



Sabina, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.


#16
ioana2004

ioana2004

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 21:02

Dragelor,
Copilul meu de 3 ani si 3 luni a luat varicela dar nu stiu de unde.
Eu sunt eram insarcinata in 9 luni dar eu nu am contactat,doar ea.
Eu am avut in copilarie.
Eu cred ca nu e nici o problema...
Am fost la doctor atunci la un control si am omis sa ii spun de asta
Voi ce credeti?





#17
monik.b

monik.b
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 15 ianuarie 2008 - 12:12

Imi pare rau ca varicela a mai creat probleme si altora dintre noi, dar s-ar putea sa fie o epidemie la acest moment. Cert este ca f putini ginecologi recomanda inainte de sarcina teste prin care sa vezi ce boli infectioase ai avut in copilarie si ce poti contacta, pentru ca eventual sa te vaccinezi.In cazul meu singura pe care nu am avut-o a fost varicela, dar am aflat acest lucru dupa ce am ramas insarcinata.
Din tot ceea ce am citit riscul unor malformatii este de 0,4 % pana la 14 saptamani si 2 % intre 14 si 20 de saptamani. O parte din ele se pot vedea la ecografie, dar singura analiza certa ar fi amniocenteza, care ar putea spune daca virusul s-a transmis la fat.
Problema mea si a Ioanei ar fi ca am facut boala in jur de 19,20 de saptamani, astfel incat un raspuns al eventualei amniocenteze ar veni destul de tarziu, prin saptamana 25, 26, cand nu stiu ce s-ar mai putea face. De fapt imi este si frica sa ma gandesc.
Oricum nu se poate analiza nimic pana la finalizarea bolii, asa ca mai am cateva zile si apoi pot sa incep sa fac ceva.
Va doresc multa sanatate si sper sa avem puterea sa trecem peste toate incercarile acestea si sa avem copii sanatosi.


#18
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 15 ianuarie 2008 - 19:20

Monik mie nu mi-a zis nimeni ca amniocenteza iti poate spune daca virusul afecteaza fatul. Iti poate spune daca are malformatii sau nu, dar eu stiu ca la cele genetice se refera...Dr mea a mai recoltat pentru amnio, insa in cazul meu nu a recomandat-o si eu nu am tinut mortis sa o fac pentru ca si asta are un risc de avort. Intrebati daca va trebuie sigur amnio. Eu am facut triplu test la 15 saptamani si mi-a zis ca nu mai trebuie amnio ca am rezultat bun.



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2



#19
ioana_gazi

ioana_gazi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 15 ianuarie 2008 - 19:52

Dragelor, eu tot cu bubite sunt, am facut si analiza si evident ca a iesit atat igg cat si igm pozitiv. Nu stiu ce sa zic despre varicela asta si riscurile la bebelusi... am citit si rascitit pe internet pe site-urile americane (cam cele mai panicoase de altfel) se spune ca tb facut mai intai de toate un control f strict ecografic si apoi si o amniocenteza. Fiecare are insa limitele lui: ecograful nu poate detecta eventuale probleme legate de vaz si auz iar amniocenteza (lichid amniotic) se pare ca riscul de a fi infectat acest lichid este destul de mare in trimestrul doi dar asta nu inseamna in mod obligatoriu ca bebelsul are malformatii fetale.

" Although VZV can be detected by PCR in fetal tissue and amniotic cells,there is at present no way to determine conclusively which in utero VZV infections will result in the congenital varicella syndrome and which in a healthy infant."

Asa ca eu sunt in mare dilema cu aceasta amniocenteza. Vreau sa termin cu bubele si sa merg mai intai la un ecograf dar timpul trece...

Va doresc multa sanatate, sa ne treaca bubele si sa dea Dumnezeu sa avem copii sanatosi si sa ne indrume pe calea cea buna !



#20
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 18 ianuarie 2008 - 15:09

Ioana eu am gasit urmatoarele pe net:

"If infection occurs in the first 20 weeks of pregnancy, there is a very small risk (less than 1 percent) that the baby will be born with congenital varicella syndrome, a group of serious birth defects."



Eu nici nu vreau sa ma gandesc ca fetita mea va avea probleme! tie ce valori ti-au iesit...mie IgG in jur de 3 si ceva si IgM in jur de 7 si ceva...eu le-am facut in a 6 zi cu bube.

Eu amnio nu fac, iar ecografia am facut-o la 19 saptamani si totul e perfect.



Mihaela&Cristian 25.03.2006

Cu toata dragostea!



Bebe 2




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -